SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Üdvözletem!
Régóta fennálló nyelési,nyak szorító érzés tüneteim miatt tavaly voltam nyaki ultrahangon(negatív), nyaki ct-n(negatív) ,majd mivel látható duzzanat van nyakamon,így pajzsmirigy scintigráfián,aminek eredménye: a jobb lebeny megnagyobbodása benne 1,5 cm hideg göb.
A beküldő orvos(hematológus, nyaki adenomegália miatt is kérte a vizsgálatot) szerint nincs vele teendő,ha az ultrahang nem lát semmit. Háziorvosom szerint és szerintem is,ki kellene deríteni,mert amit nem lát az ultrahang,ott talált elváltozást az izotópos vizsgálat és ez ami okozhatja a panaszaimat.Hová,kihez fordulhatnék,mert a nyelési zavar egyre gyakoribb,állandósul, jelentős tüneteim vannak alulműködés irányában,de a (hazai) tsh értékhatáron belül van,így ezzel sem foglalkozik senki.
Hová,milyen szakterülethez,kihez forduljak?
Létező dolog,hogy a z izotóp "mutatja" az ultrahang nem? Ugyanis egy rokonomnak is ugyanígy volt, végül rosszindulatúság miatt kivették a pajzsmirigyet... nem szeretném megvárni,míg késő lesz!
Önnek mi a véleménye? MIt javasol?
Köszönettel: Bné Szilvi
Tisztelt Bné Szilvi!

Ez valóban gond!
A pajzsmirigy göbös megbetegedéseire a legtöbb esetben a nyak elülső részén megjelenő duzzanat hívja fel a figyelmet. A göbök azonban nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek. Az un. meleg göbök pajzsmirigy túlműködést okozhatnak, a hideg göbök pedig a daganatos átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Arról, hogy az elváltozás melyik csoportba sorolandó, az izotópos vizsgálat során bizonyosodhatunk meg. A meleg göb fokozott mértékben tárol izotópot, a vizsgálati képen piros színű, ezért nevezték el „meleg” göbnek. A beteg annyiban érezhet különbséget, hogy a meleg göbhöz a túlműködés tünetei társulhatnak: erős szívdobogás, ritmuszavar, esetleg fogyás. A meleg göb általában jóindulatú és eredménnyel gyógyítható. A hideg göb nem vesz fel izotópot, ezért a göbnek megfelelően tárolás alapján egy üres „hideg” terület ábrázolódik. A hideg göbök egy része lehet rosszindulatú, ezért ezekben az esetekben a citológiai vizsgálat kötelező.
Fontos tudni:A leletek során arra kell figyelni, hogy "nem az izotóp. vagy az UH,CT" lát valamit. Sajnos napjainkban a műszerekre koncentrálnak, pedig a szakértelem, a jártasság, a tapasztalt, a holisztikus szemlélet és a személyre szabott kezelés volna kívánatos. Ennek hiányában "kallódhatnak" és tanácstalanok nem ritkán a betegek. A vizsgálatok alapja, hogy a vizsgált beteg nem "Tárgy", hanem a vizsgálóhoz hasonló EMBER!

További vizsgálatot javasolok:







Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-02-11 16:01:09
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja