SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Dr. Úr,
Segítségét szeretném kérni. 20 évesen (jelenleg 42 éves vagyok) autoimmun betegséggel, reumatikus arthritiszel, diagnosztizáltak, majd 26 évesen első gyermekem születése után kb. 6 honappal hypothyreosisal. A RA-ra immunszupreszáns gyógyszert (Enbrel heti egy sc injekció 50mg) kapok már 10 éve, a hypothyreosisra meg Levothyroxine Sodium-ot (Synthroid) napi 88mcg-ot, 8 éve, előtte 75mcg volt. Ezt a kezelést Kanadában kezdték el, gyerek korom otta ott éltem. Három éve Magyarórszágon tartozkodom pajzsmirigy gyógyszeremet eddig betudtam szerezni onnan de most már nem és itt merül fel a problémám mivel itt nincs 88mcg-ban ez a gyógyszer. Őn milyen pajzsmirigy gyógyszert javasol? és ugyan akkor van-e szükségem szelén táplálék kiegészitőre illetve jódra mivel azt olvastam, hogy Magyarország szelén és jód hiányos. Kanadában az ívóvíz jódozva van. Az utolsó vizsgálatom szerint (decemberben) a TSH 3.98, a T3 és T4 rendben volt azomban az antitestek kicsit magassak. A nyáron a TSH 2.32 volt. Decemberben volt egy csunya izzületi belobanásom ami miatt goc kutatásra küldöt reumatologusom, eddig minden negativ. Azota a gyógyszerek mellé hozzá adtak napi 4mg Medrolt amit most 2 hete csökentettünk 2mg-ra. A vállam sokáig fájt igaz a Medrol otta kevésbé érzem. Ön szerint okozhatja-e ezt a Hypothyreosis? Volt már olyan a multban amikor magas volt a hormon szintem és ez vállfajdalomal, fázással stb. jelentkezett. Azt is olvastam, hogy az új normál érték 0.3-2.5 illetve 3 között van, ami szerint az én jelenlegi értékem, a 3.98, magas de a labor ezt most normálisnak mondja, önnek mi a véleménye erről? kelle változtatni a napi adagon? A kezeim állandóan hidegek azomban, kezem lábam nyirkos, a honom allat meg nagyon izzadok még akkor is ha fázom és legtöbbször fázom, hamar fáradok. Test súlyom az Enbrel otta 6-7 kilót gyarapodot amit sehogy sem tudok leadni. Mindig vékony alkat voltam és ez elég zavaró számomra. Szerettem volna önhöz elmenni de sajnos nem oda tartozom, megjegyzem sokszor ültem a rendelője ajtaja előt mivel a többi kezelésem az Irgalmasrendi Kórházban történik. Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Kevesen tudják, hogy az autoimmun betegségek gyakran társulnak egymással, az Ön betegsége pedig sajnos ezt példázza. Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) és szisztémás kórképek (reumatoid arthritis, SLE, Sjögren szindróma) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiailag aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
Az USA-ban és Kanadában sok készítményt használnak. A Synthroid helyett az Euthyrox100- t javaslom. A jodid sajnos az autoimmun betegség kiújulását válthatja ki, ezért nem tanácsolom. Más a helyzet a szelénnel. Ennek kedvező hatásairól beszámoltunk (mellékelem az összefoglalót).
Előzmények: A szelén lényeges szerepet játszik a pajzsmirigy működésében. Két fő hatása van: l. Befolyásolja a mirigy hormonjainak képződését és lebontását, mivel a szelén tartalmú enzimek (dejodinázok) döntőek a thyroxinnak (T4) trijódthyroninná (T3) történő konverziójában, tehát az aktív metabolit képzésében. 2. A pajzsmirigyben a hormonképzés során magas a szabad oxigén-gyökök szintje és a szelén, ill. a szelenoproteinek jelentős gyökfogó hatásuk miatt védik a szöveteket. A szelén bevitel csökkenése ezért több betegséggel, köztük a népbetegségnek számító pajzsmirigy betegségekkel is kapcsolatban van. Hazánkban a nemzetközi felmérések mind a szelén alacsony szérum szintjét (59 ug/l), mind a pajzsmirigy betegségeinek magas prevalenciáját (1,5/000/év) igazolták. Az autoimmun thyreoiditis (AT) olyan szervspecifikus betegség, amelynek létrejöttében az immungenetikai tényezők mellett környezeti faktorok játszanak oki szerepet. A betegség kialakulásában és diagnosztikájában a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni-, kisebb mértékben a thyreoglobulin (Tg) elleni antitestek felelősek. Ezen antitestek képződésének befolyásolásra azonban eddig nem állott rendelkezésünkre hatásos gyógyszer. Csak az utóbbi évek kísérletei vetették fel annak lehetőségét, hogy a szelén előnyös lehet az AT terápiájában.
A vizsgálat célja: az volt, hogy meghatározzuk a szelén kezelés hat-e a TPO elleni és a Tg elleni antitestek szintjére,van-e gyulladáscsökkentő hatása?.
Betegek és módszerek: 132 AT-es betegben kettős vak módszerrel teszteltük a szelén hatásait. A kezelt csoportban 70 beteg (68 nő, átlagéletkor 41,4 ± 9,5 év, TSH:1,9± 0,4 IU/l, TPO elleni antitest 986± 89 IU/l (norm. 50 alatt), Tg elleni antitest 864± 77 IU/l (norm 50 IU/l alatt). A placébo csoportban 52 beteg tartozott (51 nő, átlagéletkor 42,7± 8,3 év, TSH 1,7± 0,5 IU/l , TPO elleni antitest 957± 98 UI/l, Tg elleni antitest 854± 69. A TSH, FT4, FT3, a Tg- és TPO- elleni antitestek meghatározása Elecsys 2010 (Roche) készülékkel történt, a pajzsmirigy térfogatát ultrahangkészülék segítségével mértük meg. A teljes antioxidáns kapacitás meghatározása Randox kittel , a szérum szelén szinté pedig atomabszorpciós módszerrel történt. A kezelés során a vizsgált betegek 2x100 ug szelenit tbl-t kaptak 3 hónapon át, l hónap szünetekkel l éven át. A betegek klinikai és laboratóriumi vizsgálatát 3 havonta végeztük l éven át.
Eredmények: A szelenittel kezelt betegekben az autoantitestek (főleg TPO elleni antitestek) titere szignifikánsan csökkent a megfigyelési idő végére, összefüggést találtunk az antioxidáns státusz és a szelén szérum szintek között. Mellékhatást, amely miatt a kezelést fel kellett volna függeszteni nem tapasztatunk.
Következtetés: A szelén kezelés alkalmas az AT-es betegek kezelésére és alkalmas szélesebb körű alkalmazásra, esetleg a betegség kialakulásának, recidívájának megelőzésére is.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-11 07:55:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja