SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Engedje meg, hogy röviden leírjam a történetem. Most 31 éves vagyok. 2008 év végén terhes lettem, sajnos elvetéltem- üres volt a petezsák. Akkor magas vérnyomásról, pajzsmirigy alulműködésről, és Leiden poz (heterozigóta) állapotról tudtam. A Leiden-re nem kapam injekciót. Születésem óta elhízott vagyok.
Egy évig küzdöttünk az újabb fogantatás érdekében, ezalatt tovább híztam. A nőgyógyászom mosolygott, hogy ez természetes, két év sikertelenség után vizsgálódnak. Nekem az furcsa, hogy az első terhességem életünk első védekezés nélküli estéjéből jött létre. Elmentem máshoz, aki vizsgálat nélkül 50 percig kérdezett és magyarázott. Mivel édesanyám cukorbeteg volt terhesen, én a kezemen, lábamon, hasamon, arcomon erősen szőrösödök, a terheléses cukorvizsgálat negatív volta után azt mondta, hogy inzulin rezisztenciám van. 2010 szeptember végétől Metformint is szedek, 160g-os szénhidrát diétát tartok, 11 kg-ot fogytam. Nem tudom másnak betudni, minthogy ezektől Január elején teherbe estem. Azóta orvostól orvosig járok, akik egymásra mutogatnak, nem értenek egymással egyet.
Clexan-t szúrok-ez és a Dopegyt-re való áttérés a biztos. A vita a Metforminon megy. A pajzsmirigy miatt voltam az eddigi endokrinológusomnál, aki felháborodott és megsértődött a diagnózison. Ő a Metformint nem ajánlja a terhességben. Igaz, érzékeny vagyok, de nagyon modortalan volt velem.
A nőgyógyász és az endokrinológus egymásra mutogat, velem szinte üzenget. Komolyan, már azt gondolom, telefonon összekapcsolom őket- és beszéljék meg. Így kell kezelni egy terhessége korai fázisában lévő, egyszer már valami miatt elvetélt nőt? Ennek az örömről kellene szólnia, nem a szorongásról.
Számíthatok a független véleményére?

Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!
Erről a kérdésről már több helyen és sokat írtam. Nem kívánok beleszólni az Ön által leírt vitába, mivel a kezelő orvosknak kell jobban ismernie betegségét. A helyzetét bonyolítja a Leiden mutáció, de erre korrekt kezelést kap.
Néhány gondolatot összefoglalóan leírok, azért, hogy végre világossá váljon a lényeg, másrészt végére járhasson a kálváriájának:
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
 Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
 Meddőség
 Sok, apró ciszta a petefészekben
 Aknés, pattanásos bőr
 Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
 Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
 Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
 Súlyproblémák, elhízás (ez nem mindig van jelen!)
 Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek kezelése, ill. megelőzés
A PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt. Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-07 12:01:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja