SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor úr!
34 éves leszek és bő 15 éve megállapították nálam a Bechterew-kórt, amit édesanyámon keresztül nagyapámtól örököltem. 2 éve annyira rosszabbodott az állapotom hogy „elkezdtük” a Humira injekciós kezelést, amelyet már bő másfél éve kapok. Sajnos már nincsen olyan eredménye, mint az első időkben. Hónapok óta nagyon dagadt a lábam nagyon fáradékony voltam és a szokásos kontroll vizsgálatnál kért az én Drága Seszták főorvos asszonyom egy TSH vizsgálatot is. Ennek az eredménye 0,0045, az utóbbi időben 18-35 közötti vérsüllyedésem WE:80 lett, az alacsony vérnyomásom mellett a pulzus számom 120 körül szokott lenni és kitapintott egy kis göböt a nyakam jobb oldalán.
A főorvos asszony Önhöz irányított, de sajnos az asszisztenciától megtudtam, hogy nem tartozom oda.
Természetesen a Humirás kezelést fel kellett függeszteni, amíg nem tisztázódik az állapotom körüli helyzet.
Az utóbbi időben nagyon fáradt, levert vgyk, állandóan fázom. Az étvágyammal nincs különösebb gond, mégis szűk 3 hónap alatt kb. 4-5 kg-ot fogytam és az elmúlt hetekben nagyon felgyorsult anyagcsere működésem az elfogyasztott étel néhány óráig \"tart\". Gyakran szédülök, hányingerem van, olykor probléma merül fel a látásommal, minimális megerőltetésnél majd „kiesik a szívem”.
Abban kérném szépen a segítségét, hogy elég hosszú idő van még a megkapott időpontomhoz, amit kaptam oda, ahová tartozom. Szeretném tudni az eshetőségeket, illetve mi az, amit én tudok tenni magamért.
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítségét, jó egészséget és szép napot kívánok: Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Az autoimmun betegségek gyakran társul(hat)nak egymással. Ezért a Bechterew-kórt is kísérheti más autoimmun betegség (így pajzsmirigybetegség is!). Az alacsony TSH érték nem feltétlen jelent túlműködést, vannak olyan kóros, főleg gyulladással járó betegségek, amikor a TSH alacsony, pedig a betegsnek nincs túlműködées (szakszóval:"Non-thyroid illness"). Tisztázni kellen azt is, hogy gyomor-bélrendszeri okai nincsenek-e panaszainak.Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
Összegezve az alapbetegségnek megfelelő kezelést javaslok és célszerű volna (ha eddig nem tették volna meg) a kezelését D vitaminnal is kiegészíteni.
A D vitamin szerkezete alapján ún. szterán vázas vegyület. Bebizonyosodott, hogy jelenősen és kedvező mértékben befolyásolya az immun és az autoimmun folyamatokat.
Mi a teendő?
• A pajzsmirigy betegségeiben szenvedők minél előbb gondoljanak erre a betegségre. Különösen fontos azoknál, akik fokozott rizikójú csoportba tartoznak: nők (változó kor után), bizonyos gyógyszereket szedők (szteroidok, fájdalom-csillapítók), dohányosok, keveset mozgók, bél- és hasnyálmirigy- máj-betegségben is szenvedők.
• Korábban azt gondolták, hogy elegendő a csont sűrűségének megmérése (DEXA), azonban ma már tudjuk, hogy a csontanyagcsere számos „markerének”, többek között a D vitamin szintnek a meghatározása fontos.
• A pajzsmirigy működésének legalább évenkénti kontrollja indokolt.
• A megfelelő ételek (kálcium tartalmú ételek fogyasztása fontos
• Dohányzás elhagyása!
• Mindezek mellett a D3 vitamin bevitele azért is lényeges, mert a betegségben a D3 vitamin már eleve kevés a szövetekben (az értékek laboratóriumonként eltérőek, de általában 75-100 nmol/ l között található a normál tartomány).
• Másrészt a D vitamin (D3 vitamin) kedvező hatású más betegségek megelőzésére: javítja az izomerőt, csökkenti a görcskészséget, javítja az immunrendszer működését, csökkenti az emlő, a prosztata daganatok kialakulásának valószínűségét. A D3 napi dózisa életkortól eltérő, ezért ezt célszerű figyelembe venni
06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-30 12:20:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja