SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
A következő lenne a kérdésem. Pajzsmirigy ultrahangon mindkét lebenyben 6mm-es göböt találtak. A TSH, T3,T4, értékem normális. Az anti TPO érték referenciaértékét a labor 6-12 között határozta meg. Az enyém 25 lett. egy éve nincs menstruációm. Nagyfokú fáradékonyság, rekedtség, fogyás, izomgyengeség, izomfájdalom miatt az ideggyógyász myastheniára gyanakszik. Az EMG vizsgálatra csak júniusban kerül sor. Az ideggyógyász megállapítása: hiányzó lágyszájpad reflex, néma talp, renyhe felső és kissé élénkebb alsó végtagi reflexek. Ön szerint mire számíthatok? Valóban autoimmun betegségem van?
Tisztelt Kérdező!

Kérdésére a leírottak alapján nem lehet szakszerű választ adni. További kivizsgálás szükséges ennek eldöntésére (a myasthenia egyébként autoimmun betegség).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-30 11:51:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Köszönöm a kérdésemre pár nappal ezelőtt adott válaszát. Kértem is már időpontot Önhöz, sajnos csak júliusra volt szabad hely, érdeklődöm, hogy máshol is rendel-e Ön ahova lehetne esetleg hamarabb időpontot kapni? Azért kérdezem, mert május végére várható a 3. lombik kezelésem, és szerettem volna addig az immuno - endokrin vizsgálatot elvégeztetni, hogy biztosan tudjam ezirányban nincs az eddigi sikertelenséget okozó tényező.
Tisztelettel és szép napot kívánva,
Andrea
Tisztelt Andrea!

Éppem az ilyen problémák miatt külön rendelést iktattam be: pl. április 22.-t (itt még valószínüleg lesz üres hely!). Egyébként, ha valaki lemondaná a megjelenést ,akkor a kolléganőim értesíteni szokták.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-30 11:49:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Hat évvel ezelőtt emelkedett TSH szintet mutatott ki a laborvizsgálatom, két éve gyógyszeres kezelést kapok Hashimoto-betegségre (antitesteket kimutattak, Letrox 50-t, 75-t szedek váltva.) Két kérdésem volna.
- Okozhat-e a szükségesnél nagyobb dózisú gyógyszer szedése álmatlanságot, rémálmokat, idegességet, heves szívdobogás-érzést? Ha csak a Letrox 75-t szedem, ilyesmit tapasztalok, orvosom mégis indokoltnak tartaná, hogy azt szedjem (annak ellenére, hogy a legutóbbi vizsgálatkor már jó volt a TSH értékem).
- A másik kérdésem a gyermekvállalással kapcsolatos. Azt olvastam, hogy nem maga a konkrét autoimmun betegség öröklődik (esetemben Hashimoto), hanem az autoimmun betegségekre való hajlam. Egy konzíliumi jegyzetben találtam, hogy 25% esélye van lánygyermeknek a Hashimoto-betegség öröklésére, 1-2% a fiúnak. De mekkore az esélye annak, hogy a gyereknél valamely más autoimmun betegség jelentkezik? Nem túl kockázatos a gyermekvállaás így? 27 éves vagyok, meddig vállalhatok biztonsággal babát?

Válaszát, segítségét nagyon szépen köszönöm!
Tisztelt Kérdező!
1. Mindenek előtt azt kellene tisztázni, hogy mit jelent " a nagyobb dózisú gyógyszer". Az Letrox50 és 75 ilyetén történő kezelés helyett a Letrox50-t szedje!
2.A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1). Sajnos a konkrét betegség is öröklődhet, de a lényeg az, hogy más autoimmun betegség is társulhat a pajzsmirigybetegséghez.
Nem túl kockázatos a gyermekvállalás, ma volt bent nálam egy ifjú anya (Hashimoto thyreoiditises!), aki most várja a 8.-ik babáját!!!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-29 12:19:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A napokban írtam Önnek, hogy megtudhassam a testtekercselés és a vákumos kezelés esetleges hatásait a pajzsmirigyre és a szemre. Kérte a Professzor Úr, hogy írjam meg a csökkent pajzsmirigybetegség okát: Hosszú éveken keresztül túlműködött a pajzsmirigyem, amit gyógyszeresen nem tudtak a normális értékekre beállítani, ezért a műtétet javasolták. A műtét során a pajzsmirigy nagy részét eltávolították, ezért most alulműködésre kell az Euthyrox 75mg-os gyógyszert szednem.

Köszönettel várom az újbóli válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Sajnos az nem derült ki, hogy a túlműködést mi okozta. Amennyibenem autoimmun volt , akkor végezheti a testtekercselés és a vákumos kezelést.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-29 12:12:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Amikor pajzsmirigy-műtét miatt kórházban feküdtem, feküdt ott egy másik beteg is, aki rám nézve azt mondta, hogy neki is ilyen kidülledő, ijesztően kiálló szemei voltak, de az orvosa írt fel neki egy gyógyszert, amitől teljesen rendbe jött. Valóban úgy nézett ki a szeme, mint bárki másnak. Abban szeretném a segítségét kérni, hogy írja meg nekem a gyógyszer nevét, és bármilyen egyéb tanácsot, ami segíthet az én most is dülledt szemeim állapotán, mert akkor olyan állapotban voltam, annyira nem tudtam gondolkodni sem, hogy még az sem jutott eszembe, hogy elkérjem tőle a gyógyszer nevét.

Még egy témában szeretném a véleményét kérni: alulműködő pajzsmirigyre Euthyrox 75mg-os gyógyszert szedek. Szabad-e nekem jód-ot enni, és ha nem, akkor miért? Hogyan védekezhetek én egy esetleges sugárfertőzés ellen?


Köszönettel várom megtisztelő válaszát.
Tisztelt Kérdező!
1.A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség. Nem egyféle gyógyszer létezik!
2. Euthyrox mellé ne szedjen jódot.
3. A sugárvédekezésről kérem olvassa el ezen ahonlapon általam írt cikket.
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-29 12:10:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Nemrég kaptam tanácsot Öntől,amit köszönettel megfogadtam.Voltam kivizsgáláson,ahol IR-t állapítottak meg.2*850mg Meforalt szedek rá+diéta+kevés mozgás.Értékeim:
Glucose 0p: 4,0 mmol/L
120p: 4,2 mmol/L
Inzulin 0p: 5,6 mIU/L
120p: 46,5 mIU/L
APC-Resistentia negatív
Anti TPO 15,3 IU/mL
Anti TG 20 IU/mL
A múltkori értékeim ezek voltak:
koleszterin: 5,82mmol/l /ez több az ajánlottnál/
A 2.napi vérvétel eredményeim:
TSH 0,801 nIU/ml
T3 4,28 pmol/l
thyroxin 14,62 pmol/l
LH 2,98 mU/ml
FSH 4,65 mU/ml
prolactin 237,00mU/l
oestradiol 231,00 pmol/L
17-alfa-OH-progesteron 0,21 ng/mL
testosteron 1,45 nmol/L
Shbg 58,20 nmol/l
DHEA-szulfát 3,94 nmol/L
A 21.napi progeszteron 47,70 nmol/L
1.Az orvos szerint ha az inzulint rendberakjuk,hamar teherbe esek,mert más bajom nincs./38 éves vagyok/
Ön szerint se utalnak ezek az eredmények pajzsmirigybetegségre?
2.Rásegítésnek szedhetek Selenort,Cinket,E-vitamint,Femibiont?Vagy ezekből melyek a legfontosabbak?
Előre is köszönöm válaszát!Tisztelettel:lili
Tisztelt Lili!

Az eredmények valóban jók, csak egy dolog hioányzik:megtapintották a pajzsmirigyét? A pajzsmirigy UH felvételen nem találtak ún. "hypoechoic triangle"-t. Kizárható az autoimmun pajzsmirigybetegség?
Ebben az esetben a készítményeket szedheti.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-29 07:48:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelet Professzor Úr!
Szeretnék érdeklődni,hogy a Seleno Precise-t terhesség alatt is szedhetem -e tovább a pajzsmirigy gyulladásomra?
Köszönettel,
Lendvainé Urbán Éva
Tisztelt Lendvainé Urbán Éva!

Igen, szedheti!
Ez annyiban igaz, hogy az anya-magzat egységben az esetleges anyai pajzsmirigyhormon (tiroxin) a magzatban elsősorban az élet első 12 hetében okozhat jelentős hiányt. A legújabb kutatások azt bizonyították, hogy a szelén is lényeges szerepet játszik a pajzsmirigy működésében. Két fő hatása van:
1. Befolyásolja a mirigy hormonjainak képződését és lebontását, mivel a szelén tartalmú enzimek (dejodinázok) döntőek a thyroxinnak (T4) trijódthyroninná (T3) történő átalakulásban, tehát az aktív hormon képzésében.
2. A pajzsmirigyben a hormonképzés során magas a szabad oxigén-gyökök szintje és a szelén, ill. a szelenoproteinek jelentős gyökfogó hatásuk miatt védik a szöveteket. A szelén bevitel csökkenése ezért több betegséggel, köztük a népbetegségnek számító pajzsmirigy betegségekkel is kapcsolatban van.
Hazánkban a nemzetközi felmérések mind a szelén alacsony szérum szintjét (59 ug/l), mind a pajzsmirigy betegségeinek magas prevalenciáját (1,5/000/év) igazolták. A szelénből a napi bevitel férfiak számára 70 ug/nap, nőknek 55 ug/nap, a terhesség alatt azonban a kívánt mennyiség növekedik és eléri 50-80 ug/nap mennyiséget is. Súlyos szelénhiány hazánkban nem gyakori és általában jól kiküszöbölhető megfelelő élelmiszerek fogyasztásával. A helyzet a jódhiányhoz hasonlóan terhességben változik, amikor is az igény megnövekszik. A szelénhiány nem csak a strúma létrejöttében játszhat szerepet, hanem a leggyakoribb pajzsmirigybetegség az autoimmun thyreoiditis (AT) létrejöttében is. A betegség kialakulásában és diagnosztikájában a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni-, kisebb mértékben a thyreoglobulin (Tg) elleni antitestek felelősek. Ezen antitestek meghatározóak a pajzsmirigy működésének csökkenésében, a hypothyreosis kialakulásában. Ennek sajátos formáját a szubklinikus hypothyreosis képezi, amikor a vérben mért hormonok értékei élettani tartományban vannak, de az autoantitestek szintje magas. Ezen nőkben gyakran figyeltek meg terméketlenséget, ismételt vetéléseket és sikeres kezelés után gyermekáldást. Az AT egy önálló formája a post-partum thyreoiditis (PPT), amely a szülést követő 1 éven belül kialakuló átmeneti vagy végleges pajzsmirigy károsodást okozó gyulladás. A PPT arra hajlamos betegekben alakul ki, a genetikailag meghatározott fogékonyságot bizonyos. A PPT egyébként egészséges nőkben 5-10%-os, 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedőkben 25%-os, anti-TPO pozitív egyénekben 40%-os gyakorisággal alakul ki. A PPT kezdetén 1-2 hónapig tartó, klinikailag enyhe pajzsmirigy túlműködés okozhat panaszokat, a szülést követően átlagosan 6 hónappal fokozatosan csökkent működés (hypothyreosis) alakul ki, ami nemritkán súlyos klinikai tüneteket okoz. A betegségre a nyaki érzékenység, ismeretlen eredetű szívpanaszok, depresszóra való hajlam, a koleszterin szint emelkedése, a menstruációs zavarok kialakulása, a kevés étel fogyasztása után kialakuló hízás, a nagyfokú feledékenység, fázékonyság, fájdalmatlan pajzsmirigy megnagyobbodás, strúma hívhatja fel a figyelmet. A pajzsmirigy-hormonok a jól ismert módon tükrözik a funkcionális állapotot, az anti-TPO rendszerint pozitív. Ultrahang-vizsgálatkor az echoszegénység, a szcintigráfia során a kórosan alacsony felvétel jellemző. A PPT hosszú távú következményeit jelzik azok az adatok, melyek szerint a PPT lezajlása után 1 évvel a betegek 20-30%-ában, a szülést követő 7. évben pedig mintegy 50%-ban definitív hypothyreosis (csökkent működés) alakul ki, ráadásul a következő terhességek során a PPT 70%-os valószínűséggel ismétlődik. A betegség kialakulásában meghatározó antitestek képződésének befolyásolására eddig nem állott rendelkezésünkre hatásos gyógyszer. Csak az utóbbi évek kísérletei és klinikai tudományos munkái vetették fel annak lehetőségét, hogy a szelén előnyös lehet az az autoimmun pajzsmirigygyulladás terápiájában. Saját vizsgálataink közléseink és a nemzetközi irodalom (Balázs Cs és Fehér J CEMED, 3, 269-277, 2009, Negro R és mtsai J Clin Endocrinol Metab 92: 1263-1268, 2007, továbbá Lazarus J.) is azt igazolták, hogy a szelén kezelés alkalmas az AT-es betegek gyógyítására és szélesebb körű alkalmazásra, esetleg a betegség kialakulásának, kiújulásának megelőzésére is. A nemzetközi irodalom tanulmányainkkal összhangban tanácsolja a szelén bevitelét terheseknek 50-100 ug/nap mennyiségben.. Arra is meggyőző adatok utalnak, hogy a szoptatás idején is ajánlatos a szelén kezelést folytatni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-28 12:57:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

diphereline forum

Tisztelt Doktor Úr!

Három kérdésem lenne.

1. A triptorelin tartalmú injekciókúra (Decapeptyl Depot 3 hónapig) a cukor- és inzulinértékekre milyen hatással van, inkább magasabbak lesznek ezek az értékek, mint normálisan lennének, vagy inkább alacsonyabbak?

2. A második kérdésem az lenne, hogy ezek az eredmények mi alapján tűnnek úgy, hogy inzulin rezisztens vagyok?

Glucose 0 perc: 4,5 mmol/L Ref: 3,8 - 6,0
Glucose 60 perces: 4,5 mmol/L
Glucose 120 perces: 4,4 mmol/L

Inzulin 0 perc: 11,1 mIU/L Ref: 3,0 - 25,0
Inzulin 60 perc: 38,5 mIU/L Inzulin
Inzulin 120 perc: 28,4 mIU/L

3. A 3. kérdésem az volna, hogy ez enyhe vagy súlyos inzulin rezisztenciának számít-e?

Köszönöm!
Tisztelt Kérdező!
1. Kérdéses, hogy melyik (Decapeptyl Depot) készítményt használja és milyen indikációval?( Decapeptyl (Ipsen) and Diphereline and Gonapeptyl (Ferring Pharmaceuticals) vagy a Trelstar?. A mellékhatásokat illetően kezelőorvosától a kellő felvilágosítást meg kellett kapnia és alá is kellett írnia! Az FDA véleménye (05/03/2010) alapján a GnRH agonisták szedők között megnövekedett a cukorbetegség és bizonyos sziv-érrendszeri betegségek rizikója, ezért rendszeres szűrő vizsgálatot ajánlanak.

2. Az inzulin rezisztencia ezen adatok alapján valószínűsíthető, de hangsúlyozom, hogy ez függ az alkalmazott módszertől is!
3. A válaszom hasonló az előzőhöz azzal a megjegyzéssel, hogy inzulin rezisztencia vagy van , vagy nincs!

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-28 12:53:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Tanácsot szeretnék kérni Öntöl,hogy mit tegyek ilyen esetben hova fordulhatok!Úgy kb:6-7 évvel ezelött Dr Juhász György nőgyógyász-főorvoshoz jártam kezelésekre sokszor volt felfázásom amire antibiotikumot szedtem.Volt olyan tünetem is,hogy hajhullás fejfájás,hízás,mellfeszülés,mellemből váladék folyt.Elküldött laborvizsgálatra és kiderült,hogy m 2x magasabb a prolaktin hormonszintem.BROMOKRIPTIN tablettát szedtem.Kb:5-6 hónapig.A kezelés hatására jobban lettem rendezödött a menstruációs ciklusom.DE ez magánrendelő volt és úgy tudom,hogy a doktor Úr már nem rendel.Ezért elmendtem a helyi \"monori\"SZTK-rendelőbe probáltam a legjobb orvost választani.Kereszturi DR-Úr a legjobb az ismerősök szerint.Ha felfázok és elmegyek hozzá ad antibiotikumot ha indokolt.de elmentem hozzá a másik problémámmal mert sajnos már egy ideje megint észlelem magamon:jobban hullik a hajam,mellem meg van duzzadva,érzékeny,mellemből váladék folyik,híztam egy pár kilót mostanában,sürübben fáj a fejem,napközben hőemelkedésem van ami estére magától lemegy a normális szintre.De nem vagyok terhes.Jeleztem ezeket a tüneteket az orvosnak,hogy régen volt prolaktin hormon problémám amivel kezeltek. DE a Doktor Úr ezekkel a tünetekkel nem foglalkozik nem küld sehova vizsgálatra.Egy helyre azért elküldött hasi ultrahangra:azt látta csak,hogy a bal oldali petefészek nagyobb mint a jobb azt mondta\"biztos a hornonok miatt van\"de azóta sem küld el vérvételre,hogy megnézze,hogy mi a probléma mi okozza ezeket a tüneteket pedig kértem nem egyszer. Mondtam neki.hogy szeretnénk babát hamarosan de azt mondta,hogy \"probálkozzunk nyugodtan mert ha magas a prolaktin hormonom akkor is lehetek terhes csak akkor jobban fog a tej folyni a mellemből.Nagyon szerettem volna kivizsgálást előtte mert konkrét tüneteim vannak és félek,hogy így még ha sikerül is teherbe esnem nagyobb a vetélés kockázata.Eddig még nem sikerült csak megy az idő.Azt szeretném kérdezni,hogy érdemes lenne nekem másik Magánrendelőbe mennem egy másik orvoshoz,vagy az SZTK orvosnak tényleg igaza van és ne foglalkozzak vele?Ezt szeretném megtudni! KÖSZÖNETTEL:Buzsákyné Tóth Ilona
Tisztelt Buzsákyné Tóth Ilona!
Nagyon fontos kérdéskört vetett fel.
A prolactin szint emelkedésének több oka lehet: gyógyszerek, stressz, agyalapi daganat (prolactinoma). Premenopauzás nőkben a prolactinoma klasszikus tünetei a galactorrhoea (tejcsorgás), amenorrhoea (menstruáció hiánya) és az infertilitás (meddőség). A menopauza előtt a prolactinomához az esetek 90-95%-ában társul oligomenorrhoea vagy amenorrhoea és az esetek mintegy 80%-ában jelentkezik galactorrhoea. A galactorrhoea jelentkezhet spontán, vagy az emlő kompressziójával provokálható. A klinikai tünetek jelenléte és súlyossága azonban nem áll szoros összefüggésben a hyperprolactinaemia mértékével és egyes tünetek izoláltan is előfordulhatnak (galactorrhoea, infertilitás, primer vagy szekunder amenorrhoea, infertilitás, elmaradó nemi érés), sőt a magas plazma prolactin szint ellenére a betegek néha tünetmentesek is lehetnek. Hyperprolactinaemiát más fiziológiás állapotok, mint a szoptatás, fizikai terhelés, stressz, étkezés és szexuális aktivitás is okozhat. Hyperprolactinaemiát okoznak a hypothalamus és hypophysis nyél sérülését okozó daganatok, cysták, infiltratív és gyulladásos betegségek, valamint traumás hypophysis-nyél sérülések, melyek a hypothalamicus dopamin képződését, vagy annak hypophysis nyélen keresztüli transzportját károsítják. Ritkán ectopiás prolactin termelő daganatok is előfordulhatnak (bronchus carcinoma, hypernephroma). Pajzsmirigy csökkent m,űködése a perifériás pajzsmirigy hormonok csökkent termelése miatt hyperprolactinaemiát és nőkben galactorrhoea-amenorrhoea szindrómát válthat ki. A polycystás ovárium szindróma (PCOS) szintén gyakran társul mérsékelt hyperprolactinaemiával. A részletes kivizsgálás feltétlen indokolt. Ma már a megfelel gyógyszerekkel gyógyítható.
06-30-631-9309.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-28 08:57:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Doktor Úr!

27 éves vagyok még nincs babánk de nagyon szeretnénk.Tavaly november elején elvetéltem(11. hetesen). A problémám a menstruációmmal van. A várandóságom előtt mindig pontosan menstruáltam 28-29.-ik napon de tavaly november óta ez felborult. Decemberben a 28. napon menstruáltam de januárban késett 38-39 napot. Februárban megint a 28. napon jött meg és azt követően nőgyógyásznál is voltam. Megvizsgált és azt mondta, hogy bár még egy pici sebet lát a műtétem ót de már elkezdhetem szedni a Femibion 800-at (április 3.-án lesz egy hónapja, hogy szedem) és aztán már próbálkozhatunk is a párommal. Persze most megint március 21-én menstruálnom kellett volna de a mai napig ez nem történt meg. Azt szeretné tudni, hogy a Femibion 800 okozhat menstruációs zavart vagy csak a vetélésem óta még nem állt helyre a ciklusom? Ha kimaradna esetleg egy ciklus az probléma? Nagyon kétségbe vagyok esve mert a februári menstruációt követően azt hittem helyreállt.

Válaszát előre is köszönöm!!

Tisztelt Kérdező!
A kérdése nem olyan egyszerű, mint elős látásra tűnik. A Femibion anorganikus jódot tartalmaz, amely viszont pajzsmirigygyulladást válthat ki.Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Tisztázni kellene, hogy valóban pajzsmirigybetegsége van-e?
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-28 08:44:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
A testtekercselés egy szépítő, karcsúsító kezelés,amely során a comboktól felfelé az egész testet fóliával betekercselik. Ezt vettem volna igénybe, amikoris megkérdezte tőlem az eljárást végző hölgy, hogy részesülök-e valamilyen hormonális kezelésben, mert akkor nem kezelhet ilyen módon. Az én pajzsmirigyem alul működik egy 1999-ben elvégzett műtét óta, amire az Euthyrox 75mg-os tablettát szedem. Azt szeretném megtudni, hogy mi az oka, miért nem vehetem én igénybe ezt a kezelési módot.
A napokban bejelentkeztem egy vákummal működő gépi kezelésre, aminek a során én 40 percig a mellem alatti vonalig időnkénti ki-bekapcsolással vákum alatt vagyok. Egy kezelésen voltam idáig, és úgy érzem, hogy a szemem düllettebb lett. Jól érzem? Lehet ilyen hatása? Ez a módszer sem alkalmazható nálam?
Köszönettel várom megtisztelő válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Az óvatosság soha sem árt. Nem biztos, hogy a 75ug Euthyrox miatt nem alkalmazható a kezelés. Előtte azonban tisztázni kellene a csökkent pajzsmirigybetegségének az okát.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-28 08:38:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! A segítségét, és tanácsát szeretném kérni. Anyukámat két éve pajzsmirigy alul működéssel kezeli, EUTHYROX 100, 2x50 SELENO PRECISE szed. Három hónapja a háziorvosunk a vérnyomáscsökkentő gyógyszereket kicserélte, amitől ödémás lett. A labor eredménye TSH:23,69 szabad T4:0,86 úgy látta jónak Dr-nő ha az EUTHYROX 150-re emeli, de ezt követően Anyukám vérnyomása ingadozni kezdett 130/70 - 220/90 között. Magától vissza állt 125 EUTHYROX szedésére. Most úgy látom, hogy rossz a közérzete talán még ennyire nem volt depressziós. Püffedt a szeme, száraz a bőre, rekedt a hangja. Van, hogy a szíve ki akar ugrani. Most per pillanat 2x1/2 este 1 egész Frontinnal próbálja kordába tartani a vérnyomását. Szeretném megkérdezni, hogy a mély depressziója a pajzsmirigy alul vagy talán túl működéstől van, vagy esetleg nem szívódik fel az EUTHYROX gyógyszer? Májusra kapott Öntől időpontot, de addig is kérem Professzor Úr adjon tanácsot, hogyan segítsek Anyukámon. Mert úgy látom felemészti magát idő előtt nem szeretném elveszíteni. Előre is hálásan köszönöm a válaszát. Tisztelettel: Mihalik Ilona
Tisztelt Mihalik Ilona !

Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel. Gyakra a vérnyomás is megemelkedik, depressziós tünetek lépnek fel. Gyakoriak a kognitív funkciózavarok: memóriazavar, tanulási nehézség, a gondolkodás lelassulása, figyelmetlenség. Ez azt eredményezi, hogy a tünetek jelentkezésekor nem lehet tudni, vajon hypothyreosis, depresszió, idős betegek esetében, agyi érelmeszesedés (cerebrosclerosis) okozta tünetekkel állunk-e szemben. Ami az időskorúakat illeti, nem egységes a vélemény: egyes vizsgálatokban összefüggést mutattak ki az emelkedett TSH-szint és a depresszió között, más vizsgálatokban nem tudták ezt megerősíteni. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy különösen időseken az enyhe (ún. szubklinikus) hypothyreosis és a depresszió, valamint a kognitív funkciók romlása egymástól különálló, csak egyidejűleg jelentkező kórképek is lehetnek, amelyek között nincs ok-okozati összefüggés. Bonyolítja a kérdés tisztázását, hogy depresszióban, aluszékonyságban viszonylag gyakori az autoimmun thyreoiditis, ez különösen a rapid, ciklikus, bipoláris betegségre jellemző. A 60 év feletti nők akár 10%-ában emelkedett lehet a szérum TSH-szintje (5–10 mE/l), egyúttal thyreoidea elleni antitest-pozitivitás is kimutatható. A pszichés betegség miatt lítium tablettákat szedő betegek közel 20%-ban alakul ki csökkent pajzsmirigyműködés. Hasonlóan csökkent működést okozhat sok olyan gyógyszer, amelyet nem a pajzsmirigybetegségre szednek a betegek. Ezek közül a legfontosabban a szívbetegek által gyakran szedett, nagy mennyiségű jódot tartalmazó Cordarone tabletta, vagy a Betadine hüvelykúp, ill. fertőtlenítő oldat. Sokirányú pszichológiai tesztekkel végzett tanulmányokban arra hívták fel a figyelmet, hogy ezeknél az embereknél, a kontrollokhoz viszonyítva, gyakrabban lépnek fel alvászavarok, szorongás és testi (szomatikus) panaszok, amelyek a pajzsmirigy kezelésével megszüntethetők. A thyroxin és szelén együttes bevitelével az aluszékonyság és a kognitív funkciók egyaránt tovább javíthatók. A thyroxin tablettát azonban éhgyomorra, tej nélkül (!) vegye ben. A kezelés hatástalanságának egyénenként megállapítható külön oka(i) lehetnek.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-28 08:35:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

echoszegény solid képlet jelentése

Tisztelt Professzor úr!
Szeretném megkérni a leletem véleményezésére.Voltam pajzsmirigy vizsgálaton és ezt a leletet kaptam:
Jobb lebeny:24×22×38,volumene 11,2cm3.A lebeny felső harmadában az isthmus mellett egy 9mm-es echoszegény solid képlet ábrázolódik,a kp. harmadban egy 6mm-es solid képlet különül el,e képletek körül még több 2-3mm-es echoszegény góc is elkülönül.Az isthmicus szakasz kissé szélesebb,de homogén.
Bal lebeny:22×23×38mm,volumene 10,4cm3.A lebeny kp. harmadában egy 10mm-es környezetétől jól elhatárolódó kevert echosructurájú solid képlet ábrázolódik,körülötte Halo jel.
Ennyi lett volna a leletem,és szeretném megtudni,hogy mégis mi a baj,és mit jelent a Halo jel?
Válaszát előre is köszönöm.
Bea1005
Köszönönettel Bea1005

Tisztelt Bea!

Az ultrahang vizsgálat egyike azoknak a módszereknek, amelyek a pajzsmirigy göbeinek vizsgálatához szükséges.
A "halo" műszó, amely jelzi a göb jellegzetességét mutatja. Ma már a göböket az ún. TIRADS beosztás alapján szoktuk, szoktam kategorizálni, amely jobb és több információt ad. Ennek alapján dönthető el (és még más vizsgálatok révén), hogy kell-e tűbiopszia, esetleg műtét.
06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-28 08:27:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Autoimmun pajzsmirigy gyulladást diagnosztizáltak nálam.
Labor eredményeim: TSH: 1.50mIU/L, FT4:1.05 ng/dl, FT3: 3.08 pg/mL. ATPO: 1686 U/mL.
Kérdéseim a következők:
1. okozhatja-e a magas anti-TPO azt, hogy kb. egy éve nem sikerül a teherbeesés?
2. jód tartalmú terhesvitamint szedhetek-e?
3. esetleg létrejött terhesség megszakadhatott-e (úgy, hogy észre sem vettem, hogy megfogantam) a nagyon magas anti-TPO miatt? Ha igen, milyen megoldás lenne erre.
4. mitől alakulhatott ki nálam ez a "betegség" és visszafordítható-e?

Köszönöm a válaszát előre is!
Tisztelt Kérdező!

Erről a témáról a " Tavaszi Endokrin Továbbképző Tanfolyamon" most csütörtökön fogok előadást tartani. (helyszín Hotel Velence Resor Spa).
ad. 1. A magas anti-TPO okozhat meddőséget
ad. 2. Amennyiben autoimmun thyreoiditis áll fenn, akkor az anorganikus jód szedése nem javasolt.
ad.3 Korai vetélés következhet be a magas anti-TPO jelenlétében
ad. 4 A kialakulásnak genetikaimés környezeti okai vannak. A betegség gyógyítható és "megfordíthatő"
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás . esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
Jó egészséget kívánok (06-30-631-9309)


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-28 08:21:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

T. Professzor Úr!

Pm. alulműködésem van mely autoimmun eredetű. ATPO 10x-ese a megengedettnek. Hajam kb 40%-a kihullott.
Az orvosok azt mondták, hogy helyre fog jönni, de nem veszek észre semmi javulást. 1 éve kezelve vagyok.
Nem tudom mitől függ esetleg életkor (40 éves vagyok), a betegség súlyossága, egyéni érzékenység?
Kérem válaszával segítsen, ha lehetséges.
Köszönettel: Andrea

Tisztelt Andrea!
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.Hozzá kell tennem, hogy az autoimmun folyamatot is ki kell vizsgálni és kezelni célszerű. Minden esélye megvan a gyógyulásra ebben az esetben.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-25 13:29:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

47 éves nő vagyok. Évekig RA-val kezeltek ízületi fájdalmak miatt, Methotrexát bázisterápiát kaptam. Kb. 1 éve ezt a diagnózist megkérdőjelezték, mert az öt év alatt egyetlen laboratóriumi adat sem támasztotta alá. Azóta semmilyen gyógyszert nem szedek, laboreredményeim továbbra is jók, de a tüneteim megmaradtak: ízületi és izomlázszerű fájdalmak, fáradékonyság, aluszékonyság, lehangoltság. Vérnyomásom folyton alacsony (100/70 körüli). Hajam hullik és mindig viszketek valahol, utóbbi időben elég sokat híztam is, a mensesem elég rendszertelen. Bőrgyógyásznál és nőgyógyásznál jártam, nem találtak semmit. Pszichológusnál, sőt pszichiáternél is jártam, hogy az esetleges depressziót, vagy pszichoszomatikus eredetet is kiszűrjük. Antidepresszánst kaptam (Citapram), ami a tüneteimen mit sem változtatott.
Pajzsmirigyre vonatkozó laboratóriumi eredmények a következők: TPO 2007-ben 100.4 U/ml, 2009-ben 152,9 U/ml a 0-35 ös normál tartomány-hoz képest. A TSH, fT4 és fT3 érték mindkétszer jó volt. Még kétszer mértek hormonszintet: 2009 végén TSHss:0,68, fT3: 2,93, fT4: 12,05 és 2011 februárban TSH:2,053 mikroIU/ml, fT4: 11,12 pmol/l, fT3:4,31, koleszterin:5,6 mmol/L
Mivel a TSH mindig normális, pajzsmirigy probléma fel sem vetődik az orvosokban, endokrinológusnál sohasem jártam. Ön szerint is kizárt, hogy ezen a terület van valami probléma?
Köszönettel
Tisztelt Kérdező!

Kérdése összetett, hiszen szavait jól értve az izületi gyulladás fennállását sem bizonyítottaák.
Egyébként az izületi és más autoimmun betegek és pajzsmirigybetegsége összefüggésben vannak. Az alkalmazott .antidepresszáns (Citapram) hat az endokrin rendszerre és az immunológiai folyamatokra is. A TSH „normális” volta nem zárja ki a pajzsmirigybetegség esetleges fennállását, mikét az RA diagnózisa sem egyetlen laboratóriumi leleten múlik.

Részletes pszicho-neuro-endokrin-immunológiai kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-25 13:21:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Szeretnénk kisbabát a párommal és a ciklus harmadik napi vérvételen kiderült, hogy magas volt a TSH 9 és az FSH értékem 10,5. Enyhe inzulin rezisztenciát is megállapítottak nálam. Az LH értékem és minden egyéb hormonom határértéken belül van. 35 éves vagyok. Jelenleg napi két Euthyroxot szedek és a TSH értékem teljesen beállt normális szintre.
A kérdésem, hogy az FSH értéket megnövelheti-e a magas TSH vagy az inzulinrezisztencia?
Ugy tudom, hogy a petefészek kimerülésnél az Lh hormon érték szintje is megemelkedik.

Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Minden mindennel összefügg!. Persze mindez attól is függ, hogy mi okozta a csökkent pajzsmirigy működését. Az okok tisztázás azért is lényeges, mert az autoimmun folyamat nemcsak a pajzsmirigyben, hanem az agyalapi mirigyben is előfordul, sőt a petefészeknek is van ilyen betegsége.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-25 13:14:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az Ön betege vagyok. Októberben a Cholecalciferolom 8.66 volt, ezért a január 25-i rendelésén Fresenius D3 vitamint írt fel nekem 1 dobozzal, mely néhány napon belül elfogy. Szeretném megkérdezni, hogy szükséges-e további szedése, írassak-e fel a háziorvosommal. A másik kérdésem pedig az, hogy több hónapja tartó emésztési probléma miatt háziorvosom Lansoptolt írt fel, amit még csak néhány napja szedek. Az egyik kérdésre adott válaszában olvastam, hogy emelheti a prolaktin szintent és akadályozhatja a teherbeesést. Tehát, ha jól értem, Ön nem javasolja ennek a gyógyszernek a szedését, ha szeretnék teherbeesni? A háziorvos csak annyit mondott, hogy terhesség alatt nem lehet szedni.

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel: G. Zsuzsa
Kedves G. Zsuzsa!

1. A D vitamin pótlás továbbra is szükséges, folyamatos szedést javaslok.
2.A Lansoptolt illetően valóban az a helyzet, amit korábban leírtam.- A gyógyszerr rövid ideig történő szedése nem baj, de a tartós alkalmazásának valóban endokrinológiai és immunológiai következményei lehetnek.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-25 13:10:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr,

Pajzsmirigy alulműködéshez kapcsolódóan zavarnám egy pár kérdéssel, aggodalommal.
2010. augusztusában állapították meg, hogy alulműködik a pajzsmirigyem, így azóta az orvos utasításai szerint Letrox 100 tablettát szedek minden nap 1 szemet. A gyógyszer felírása előtt kb. 2010. július végén voltam vérvételen illetve izotópos ultrahangon, amelyek eredményeként TSH szint 50 körüli volt és a bal oldali lebenyben egy 18 mm-es nem toxikus göböt találtak. A legutóbbi vérkép értelmében (2010. december) már a TSH 0,978 volt és az FT4 16,1, ultrahangon azóta nem voltam.
Főbb panaszom a hajhullás, fáradékonyság, fokozott szőrnövekedés volt (bajusznál, köldök alatt, mellbimbók körül). A hajhullás illetve fáradékonyság terén javulást tapasztaltam, de a szőrnövekedés nem változott Az orvosom azt mondta, hogy a szőrösödés megszűnéséhez legalább 1 év szükséges megfelelő hormonpótlással, ami azt jelenti, hogy ez év augusztusa körül lehetne számítanom arra, hogy az eddig kinőtt erősebb és sötétebb szőrszálak kihullanak illetve már nem nőnek ki.
Kérdésem az lenne, hogy Professzor Úr szerint van arra esély, hogy a fent említett szőrösödési problémám megszűnik? Vagy érdemes lenne, még ezzel kapcsolatban további vizsgálatokat kérnem?

Előre is köszönöm visszajelzését!

Üdvözlettel,
Julia
Tisztelt Júlia!

Kérdése összetett. Mindenek előtt azt kellett volna, ill. kellene tisztázni, hogy mi váltotta ki a csökkent pajzsmirigyműködést?
1. A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
2. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
3. A fokozott szőrnövekedés egy másik probléma. A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas) Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve további kivizsgálást és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-24 10:58:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Dr.!

38 éves egyedülálló vagyok, endokrinológus kollégájához fordultam tüneteimmel: szőrnövekmény az államon, combomon, nehezen tudok lefogyni és nagyon rövid ideig tart a menstruációm, erősen hullik a hajam és a körmeim töredeznek).

Kollégája kért egy labort, ami alapján (alkalikus foszfatáz 44, normál 98 - 300 és progeszteron 0,10 normál 1,2 - 15,9.), más egyéb vizsgálatok nélkül kiírta az Adimet és Dianne (fogamzásgátló) orvosságokat. Még nem szültem és nem élek szexuális életet. Azt kérte az orvos, hogy 3 hónapig szedjem és keressem újra, és lekér egy újabb labort.

Kérdésem, hogy mindenképpen szükséges a fenti hormon tabletta szedése vagy előtte még további vizsgálatok javasoltak? Túlzásnak tartom így első körben egyéb vizsgálatok nélkül, máris hormon tabletta használatát.

Mit javasol? Tartsam be az orvos utasításait, vagy keressek fel más endokrinológust.

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

H.Erika
Tisztelt H.Erika!

Nehéz helyzetbe hozott kérdésével. Ugyanis sem szakmai, sem etikai okok miatt nem mondhatom, hogy ne szedje a gyógyszert. Annak eldöntésére, hogy milyen indok miatt javasolta a kolléga a kezelést, a rendelkezésemre bocsájtott információ kevés.
Azt tanácsolom, hogy olvassa le ezen a honlapon erről a kérdésről általam már korábban leírtakat. Ezt most nem szeretném megismételni.

Ezek alapján dönteni tud majd.
Jó egészséget kívánok. tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-24 10:49:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja