SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Ùr,

9 évig szedtem fogamzásgátlót, ami igencsak megterhelte a szervezetemet. Tavaly novemberben abbahagytam,mert elkezdtek barna foltok kijönni a homlokomon,meg az orrnyergemnél,és mivel mindig vigyazok a börömre,ezért azt gondoltam,a fogamzásgátló miatt van. Idén januárban szinte el kezdett "kirügyezni" az arcom,nagyon gyulladt,durva pattanások voltak rajtam,így elmentem egy börgyógyászhoz,aki elküldött góckezelésre (mivel 2-3 havonta begyullad a mandulám) és egy komplett nögyógyászati jellegü vérvételre. A góckezelés kimutatta,hogy nincs góc bennem,csak érzékeny a mandulám és vigyáznom kell rá,az immunrendszerem is állítólag erös. A nögyógyászati jellegü vérképem viszont megijesztett, mert az anti TPO érték 655 (normál tartomány 0-75). Ezenkívül pár százalékpontos plusz van még a bilirubinnál (összes és direkt is) de azon kívül minden eredményem jó. A böröm kezd már javulni, de lehet,hogy ez annak is köszönhetö,hogy szedek 3 féle Schüssler sót,amit szintén a börgyógyász ajánlott. Azonkívül semmilyen testi tünetem nincs,a menstruációm is -a gyógyszer elhagyaása ellenére- pontosan 28 napra jön,kevésbé görcsölök mint a fogamzásgátlóval és a migrénjeim is elmúltak, csak a böröm lett rosszabb,de ahogy említettem,az utóbbi 3 hónapban már az is sokat javult. A kérdésem,hogy mi lehet az oka ennek a magas anti TPO értéknek,ami engem most eléggé megijesztett. Köszönöm szíves válaszát elöre is.
Üdv,
Klaudi
Tisztelt Klaudi!

Sajnos a megszakítások nélküli fogamzásgátlásnak sok mellékhatása lehet, ezt részben tapasztalhatta is.
Az anti-TPO a pajzsmirigybetegségével van összefüggésben.
Kicsit részletesebben:
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Immuno-endokrin kivizsgálást javaslok (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok, üdv.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-07 11:06:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja