SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!

2012. április 2-án műtöttek hipofyzisadenomával, melynek mérete 66x47x41mm volt. Bromocriptint kellett szednem maximális dózisban, 3x2 szemet naponta. A műtét után a prolactin szint 7071 ng/ml, átszámolva, ha jól számoltuk, 144900 mIU/L volt. Júliusi vérvételnél ez az érték 12880 mIU/L volt. A kezelőorvos lassúnak ítélte a csökkenést, így áttértünk a Norprolac 150-es napi 1-re. Augusztus 1-i vérvétel szerint nemhogy csökkent a prolactin szint, hanem 4000-rel még nőtt is, 16700-ra! Ezután visszaálltunk a Bromocriptin-re, napi 3x2-re. Egy hét alatt lecsökkentette 10500-ra, egy hónap alatt újabb kb. 1000-rel csökkent 9500-ra. Két hét múlva 10700, majd újabb három hét múlva, most október 26-án 14700-ra emelkedett! A műtét utáni szövettani eredmény szerinti diagnozis: Prolactint termelő atípusos hypophysis adenoma. Kódolt diagnózisok: Neoplasma benignum hypophyseos, adenoma.
A Bromocriptin mellett napi egy Letroxot és napi 2x1 Neo-Ferro-Folgammát szedek.
Ön meglátása szerint mi okozhatja az emelkedést, mi a javasolt gyógymód?
Befolyásolhatja-e a gyógyulásomat a táplálkozás?
Vitaminokat, étrend kiegészítőket szabad-e szedni a gyógyszerek mellett? Pl. D vitamin, Barátcserje kapszula, stb.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel Nagy András
Tisztelt Nagy András!

A Prolactin szint a nem daganatos eredetű esetkben is ingadozik.A hyperprolactinaemia az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés. Leggyakoribb oka a hypothyreosisban és a bizonyos gyógyszerek szedése során mellékhatásként megjelenő formák mellett a hypophysis prolaktint termelő microadenomája (átmérője <10 mm) és macroadenomája (átmérője ≥10 mm). A hypophysis kóros elváltozásain kívül számos fiziológiás állapot is okozhat zömében átmeneti hormonszint-emelkedést, ezért az anamnézisen, klinikai tüneteken, laboratóriumi vizsgálatokon és képalkotó eljárásokon alapuló pontos diagnózis felállítása alapvető. Ezenfelül kizárandó a macroprolactinaemia is, amely döntően nem hypophysistumorral kapcsolatos eltérés. A prolactinomák a leggyakrabban előforduló hypophysistumorok, a hormontermelő adenomák 30-40%-át teszik ki. A hyperprolactinaemia jellegzetes klinikai képpel jár, amelyeket macroadenoma esetében színezhetnek a daganat nagyságából eredő kompressziós jelek
A hyperprolactinaemia diagnózisa a reggeli órákban elvégzett plazmaprolaktinszint meghatározásán alapul. A korábban alkalmazott funkcionális próbák elvégzését ma már nem tartják szükségesnek. A plazmaprolaktinszint meghatározása hazánkban sajnos nem egységes: noha a súlyegységben történő értékek alkalmazása lenne kívánatos, a laboratóriumok egy része ng/ml-ben, más része mE/l-ben adja meg a normálértéket, azonban a referenciatartomány még azonos mértékegységet alkalmazva sem azonos. Összeállításunkban normálisnak tekintjük, ha a szérum prolaktinszintje nőkben <15 ng/ml, férfiakban <10 ng/ml. Tekintettel arra, hogy a prolaktin stresszhormon, mérsékelt fokú emelkedése esetén ismételt meghatározása szükséges; amennyiben a többször meghatározott értékek közül akár egy is a normális tartományban van, azt tekintjük mérvadónak. A diagnózis felállítása előtt a macroprolactinaemia jelenléte kizárandó. Macroprolactinaemiáról beszélünk, ha a szérumban mért magas prolaktinszintet nem a hypophysis laktotrop sejtjeiben képződő, biológiailag aktív monomer felszaporodása, hanem a döntően (>60%) a periférián keletkező, nagy molekulatömegű macroprolactin okozza, amelynek nincs biológiai hatása. Valódi macroprolactinaemiára kell gondolnunk minden olyan esetben, amikor emelkedett szérumprolaktin-értéket észlelünk típusos klinikai tünetek nélkül. A hyperprolactinaemiát nem zárja ki a macroprolactinaemia jelenléte, ezért ez utóbbi diagnózisa csak akkor mondható ki, ha a monomer prolaktinszint a normális tartományon belül van. A macroprolactin meghatározásának a rutindiagnosztika számára legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb módja a PEG (polietilénglikol) -precipitációs módszer, amely jelenleg már hazánkban is számos helyen hozzáférhető. Ritkán a szérum prolaktinszintjének meghatározása során rendkívül magas értékek (>300-400 ng/ml) helyett hamisan alacsony értéket kaphatunk, ilyenkor a high dose hook effect érvényesülése (magas dózis okozta hurokhatás; a magyar elnevezés kevéssé használatos) okozza a metodikai hibát. Ez analitikai probléma, főként immunometrikus módszereknél fordul elő: az igen magas antigén- (esetünkben prolaktin-) koncentráció miatt az úgynevezett szendvicskomplex nem tud kialakulni, ezért tévesen alacsony koncentrációt mérünk. A hiba kiküszöbölése hígítással lehetséges!!!!! .
Gyógyszerek okozta prolactin szint emelkedés:
• Neurolepticumok: phenotiazinok (például chlorpromazin), butyrophenonok (például haloperidol), thioxanthenek, risperidon.
• Antidepresszánsok: szelektív szerotonin reuptake gátló antidepresszánsok, triciklikus antidepresszánsok, monoamin-oxidázok.
• Anxiolyticumok: benzodiazepin.
• Antiemetikumok: metoclopramid, domperidon.
• Narkotikumok.
• Vérnyomáscsökkentők: reserpin, dopegyt, verapamil.
• Antihisztaminok.
• H2-receptor-blokkolók.
• Antiepileptikumok.
• Hormonok: ösztrogének, gonodotrop releasing hormon analógok, antiandrogének.
Amennyiben az eddig alkalmazott kezelések nem hoznak megfelelő eredményt, akkor cabergolin ma a leghatásosabb, a legkényelmesebben, a legkevesebb mellékhatással adagolható dopaminagonista, amelyet számos országban már elsőként választandó készítményként használnak a hyperprolactinaemiák kezelésében mind férfi, mind terhességet nem tervező nőbetegek esetében . Az eddigi adatok szerint nincs teratogén hatása, de alkalmazását kellő tapasztalat hiányában nem javasolják terhességet kívánó nőknél. Magyarországon jelenleg egyedi importra igényelhető bromocriptin- és quinagolidrezisztencia, illetve -intolerancia esetében!!!. Kezdő dózisa 250 μg hetente, átlagos fenntartó adagja 250–500 μg hetente egyszer vagy kétszer, de szükség esetén nagyobb dózis is adható.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-27 12:24:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja