SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Ur!
Kortizol szintrol szeretnem kerdezni Ont. Nyal tesztem volt ket hettel ezelott egy egesz napon keresztul kellett 4 kulonbozo idopontban levennem a nyal mintamat. 30 nM volt reggel 6 es 8 kozott a kovetkezo delelott (11 es 1 ora kozott) volt 4 nM a kovetkezot delutan volt 4 es 5 ora kozott ami 6 Nm volt es az utolso pedig este 10 es ejfel kozott ami 110 nM volt. Kavet teat nem fogyaszhattam egesz nap. Mi a velemenye Doktor Ur, miert ilyen magas az esti kortizol szintem? Inzulin szintem 3 uIU/Ml. DHEA szintem normalis. SIgA pedig 6 mg/dl. Orvosom progeszteron hianyra is gyanakszik. Harmadik eve hogy nem esek teherbe.
Onnek a mi a velmenye? Koszonom, Sz
Tisztelt Sz!

Ennek sok oka lehet.
Leggyakrabban a mellékvese fokozott működés következménye. Okozhatja a stressz is! További vizsgálat, fizikális vizsgálat is szükséges. Nem egészen világos, hogy miért kérték a vizsgálatot. A progesteron hiány inkább az ösztrogén dominancioa esetén áll fenn (utalok ezen a honlapon megjelent írásomra)
A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos (ellensúlyozó) nemi hormon a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki.
• Ösztrogén
- Első számú női nemi hormon (többek közt ösztradiol, ösztriol, ösztron alkotja)
- Felelős a másodlagos női jegyek (mellek, méh) és menstruáció kialakulásáért
- A menstuációs ciklus első felében (1-14. nap) van jelen, petefészekben termelődik
(1. ábra)
- Zsírraktárakat növeli, izomtömeget csökkenti
Nemcsak a petefészek állítja elő az ösztrogént, hanem a testzsír is. Így férfiakban és nőkben is egyaránt jelen van. Egy kövér férfiban akár több ösztrogén is lehet, mint egy fiatal szikár hölgyben. Fontos! Azoknál, akinek teljes petefészek-eltávolítást hajtottak végre, annak is magas lehet az ösztrogén szintje.
Progeszteron
- Másodlagos női nemi hormon, „ellensúlyozó” hormon
- Felelős a terhesség létrejöttéért, a terhesség fenntartásáért
- A menstruációs ciklus második felében van jelen, peteérés után - 20 mg/nap mennyiségben - termelődik
- Petefészekben és kis mennyiségben a mellékvesékben termelődik
Az ösztrogén dominancia, ill. a progeszteron hiány tünetei
- Terméketlenség, meddőség
- Tüszőrepedés nélküli ciklusok
- Vetélés
- Premenstruális szindróma (PMS)
- Depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar
- Migrén, krónikus fejfájás
- Alacsony libidó
- Endometriosis
- Erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés
- Hüvelyszárazság
- PCOS - policisztás petefészek
- Korai menopauza
- Korai serdülőkor
- Pajzsmirigybetegség
- Lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás
- Magas vérnyomás
- Vízvisszatartás, ödémák, puffadás
- Hajhullás
- Száraz bőr, száraz szem, szájszáradás
- Osteoporosis - Csontritkulás
- Autoimmun betegségek, allergiára való hajlam
- Magnézium hiány

Mi okozza ezt a betegséget?
Sajnos ezt a betegséget az emberiség maga idézte elő. A XX. században az ipari fejlődés, a vegyipar, a rá támaszkodó gyógyszeripar, egy soha nem látott fejlődést (?) produkált. Olyan növényvédő szerek, háztartási vegyszerek és élelmiszerek termelése kezdődött - hatalmas mennyiségben - amik egészségre gyakorolt hatását, hosszú távú következményeit nem mérték fel kellően. Voltak ugyan figyelmeztető hangok, de ezt mindig elnyomták (elnyomják) a billió-dolláros nyereségek, a profit hatalma. Erről a fontos kérdésről a Magyar Endokrin Társaság Kongresszusán és ezen a honlapon is szóltam.
Kezdődött a mérgezési hullám az ún. xenoösztrogénekkel. Ilyenek azok vegyszerek, amelyek ösztrogén hatásúak és nagyon nehezen bomlanak le (évtizedek alatt!) és a zsír-szövetben raktározódnak. Nézzük a diethylstilbestrolt (DES). A DES-t 1938-ban szintetizálták és klinikai alkalmazását az USA-ban 1941-ben engedélyezték. Csak az USA-ban 1941-1971 között kb. 7-8 millió nő részesült DES kezelésben. Időközben kiderültek alkalmazásának súlyos káros következményei. A magzati korban a DES hatásnak kitett leány magzatoknál gyakoribb a reproduktív traktus rendellenessége, fokozott a kockázata a hüvely karcinóma, a méhen kívüli terhesség, a koraszülés, a vetélés és a meddőség kialakulásának. Folytatódott ez a folyamat a fogamzásgátló tabletták bevezetésével (világszerte), annak magas szintetikus ösztrogén tartalmával. Ráadásul a kozmetikumokba is olyan anyagokat tettek (pl. paraben), amelyekről utólag derült csak ki a női ösztrogén hormonhoz való nagyfokú hasonlatosságuk. Ez az arckrémek, testápolók, hidratálók, tusfürdők szinte állandó összetevője. Ezek a veszélyes anyagok a bőrünkön át hamarabb felszívódnak, mintha megennénk! Az élelmiszeripar "felfedezte" a szóját, és elárasztotta vele a világot. A szója 20 000-szeres mennyiségben tartalmaz un. fito-ösztrogént. Szerencsére ezeket a növényi eredetű ösztrogéneket sokkal könnyebben elbontja szervezetünk, ezért nem okoz olyan nagy problémát (pl. az ázsiai országokban, ahol a szóját nagy mennyiségben fogyasztják)
Hogyan lehet gyógyítani?
Cél: a harmónia, a hormonális egyensúly helyreállítása. A gyógyítás általában természetes progeszteron készítményekkel indokolt. A növényi progeszteron bőrön keresztül sokkal jobban felszívódik, mint az emésztőrendszeren keresztül. Gyógynövények, amelyekből egy egyszerű eljárással állítják elő a növényi progeszteront: Jam gyökér (dioscorea villosa, hatóanyag: diosgenin), barátcserje (agnus cactus, hatóanyaga az agnusides). Ezek hiányában vannak szintetikus progeszteron készítmények, amelyek hatásosak lehetnek.
Mi a megelőzés módja?
• Környezettudatos szemléletváltás és gyakorlat. A műanyag palackok helyett üvegedények használata! Az a furcsa helyzet alakult ki, hogy az egyébként kitűnő ásványvizek, tej és termékeik műanyag csomagolásban kerülnek a piacra és nehezen ellenőrizhető a kioldódó vegyszerek mennyisége A mérgező anyagokat tartalmazó festékek, adalékok, rovarirtók kerülése! A friss zöldségekről, primőrökről azt gondoljuk, hogy minden esetben hasznosak. Ez csak alapos tisztítás, mosás után igaz!
• Az ellenőrző (monitoring) rendszer fejlesztése. A mérgező anyagok kimutatására sok módszer van. Az egyik legegyszerűbb bizonyos rákok vizsgálata. Ezek a kis élőlényeg a mérgező anyagok jelenlétében elpusztulnak Több hazai élelmiszert kellene fogyasztani! Az itthoni monitoring rendszer jobb, mint a külföldi, másrészt a hazai élelmiszerek lényegesen kisebb mértékben szennyezettek.
• Kerülni a műanyagban tárolt ételeket, a teflon bevonatú edények használatát A méregtelenítés különböző formáit széles körben elterjeszteni:
 Szauna kezelés, wellness módszerek
 Szabad gyökfogók alkalmazása (Szelén, E vitamin)
 A testsúly fokozatos és nem gyors csökkentése. A zsírszövetben felraktározódott méreganyagok a gyors fogyás során gyorsan kerülnek a szervezetbe és ez rendkívül káros lehet.
• Az endokrin, pajzsmirigy szűrővizsgálatokat ki kellene terjeszteni azokra, akik az átlagosnál nagyobb környezeti szennyezésnek vannak (ill. voltak) kitéve. Gondolni kellene a családtervezés (meddőség esetén) erre a lehetőségre is

Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-08 07:48:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Alulműködő pajzsmirigyem van. UH vizsgálatom eredménye:
Jobb lebeny: 10x14x28mm, bal:12x14x28 mm. Mindkét lebeny durva inhomogén struktúrát mutat.
Jobb lebenyben néhány 7-8 mm átmérőjű, echoszegény sávval övezett, környezetétől minimálisan echodúsabb képlet látszik. A bal lebeny szerkezetében 3-5 mm átmérőjű echoszegény és cystosus képletek látszanak.
Bal oldalon submandibularisan egy 15 mm átmérőjű, echodús centrumú vékony corticalisú nyirokcsomó ábrázolódik.

Mit jelentenek ezek az adatok?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A pontos véleményhez a képet is kellene látnom és megvizsgálnom, esetleg kiegészítő vizsgálatokat végezni.Gondolom ezt a vizsgálatot kérő és az azt elvégző orvos megtette. Én legalább is így csinálom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-08 07:43:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

Az Ön által javasolt módon szedtem egy hétig az Isoprinosine-t, aminek ma jár le az ideje. Azt szeretném megkérdezni, hogy első alkalommal, amikor szedtem, nem szabadott hirtelen abbahagyni, leépítsem csökkentett adaggal, vagy ilyen rövid szedési időtartamnál nem fontos?

Másik kérdésem, hogy a vizesedésre, ödémára két-három éve, amikor a doktor úr felírta, nagyon kedvező hatással volt, 10 nap szedés után a Brinaldixot és a Detralexet is elhagyhattam. Sajnos most ez még nagyon nem mondható el, a vízhajtó egy napi kihagyása után a felszíni vénagyulladás tünetei még mindig fennállnak... : ( Elképzelhető, hogy már nem úgy reagál a szervezetem rá, mint először? Nagyon elszomorodtam, borzasztóan szeretném, ha megszűnne az ödéma, de ez valahogy évek óta nem akar...

Megkérdeztem a véreredményeket az asszisztensnőjétől is, és az aTPO illetve a TSH duplája volt a tavaszi értékének, a Letrox adagján emeltem 25 ug-al, azóta legalább a fáradékonysággal jobban meg tudok küzdeni. Sokat gondolkodom, mivel lehetne az antitest termelést lecsökkenteni, mert ha jól értem, ez a fő probléma, de sajnos az eddigi tapasztalataim kevesek. Doktor úr tud biztatni valamivel, vagy marad a remény és a csoda várása? (Ez nem vicc! Őszintén azt várom!)
Egyszer írt doktor úr egy kezelésről, amit a magyar egészségügy nem támogat, de a doktor úrnak nagyon pozitív eredményei voltak vele külföldön. Ezt hogyan lehetne társadalmi támogatással a döntéshozók elé vinni, hogy eljusson a rászorulókhoz? Én komolyan fontolgatom a lobbizást és az ezzel kapcsolatos tevékenységet, hogy legyen valami kézzelfogható javulás az ilyen betegek életében.

Köszönöm a türelmét, és az értékes válaszait, és szép hétvégét kívánok Önnek!

Üdvözlettel: Edina
Tisztelt Edina!

Az Isoprinosine-t célszerű fokozatosan leépíteni.
Ha a Brinaldix mellett az oedema nem csökkent a kívánt mértékben, akkor érdemes esetleg másikra váltani.
Az antitest termelése önmagában nem a fő gond. Nem mindegy, hogy az IgG vagy IgM típusú. Az előbbi, mint az Ön estében inkább védő jellegű. A TSH szint emelkedését illetően utalok ezen a honlapon megjelent "Öt tévhít" című írásomra.

Jó egészséget kívánok, köszönöm eddigi aktivitását és támogatását.


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-08 07:41:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Kisebb mértékű androgén túltengést állapítottak meg nálam, többnyire a hajamon érzem a negatív tüneteket. Jelenleg yasminellt szedek (már több éve), helyette az orvosom diane35-öt írt fel. Rengeteg negatív mellékhatásról olvastam, ill. nem is tartom jó ötletnek, hogy a leggyengébb gyógyszerről rögtön a legerősebbre váltsak. Tudna ajánlani a yasminellnél valamivel erősebb, a diane35-nél valamivel gyengébb, hosszú távon is szedhető gyógyszert? Nekem a yadine szimpatikus lenne, de az orvosom szerint az is túl gyenge..
Egy másik problémával kapcsolatban is szeretném a segítségét kérni, édesanyám 47 éves, tri regolt szedett idáig. Szintén az előbb említett orvos zoely kapszulát írt fel neki, nem meri elkezdeni a szedését a magas hormontartalom miatt, mert folyton harcol a kilókkal, nem szeretne hízni. Neki mit ajánlana a tri regol helyett, amiben esetleg valamivel kevesebb hormon található és jóval korszerűbb gyógyszer?

Válaszát előre is köszönöm,

Üdvözlettel, Helga
Tisztelt Helga!

Nem derül ki leveléből, hogy végülis hirsutizmust véleményeztek-e, esetleg ösztrogén dominancia szindrómát, esetleg PCOS-t ?
A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.


Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése.
Jó egészséget kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-05 07:37:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

Júniusban jártam először endokrinológusnál ahová a nőgyógyászom küldött el magas TSH miatt 5,4, mivel babát szeretnénk de már lassan egy éve próbálkozunk sikertelül. Az endokrinológus megnyugatott , hogy nincs teendő ezzel az értékkel amennyiben az anti-TPO negatív. Megtörtént az újabb vérvizsgálat, ahol a Ts3 és TS4 értékeim normális tartományon belül voltak de az anti-TPO 148 (>35) volt. Sajnos alacsony a progeszteron szintem, amit a nőgyógyász addig nem kezel amíg az endokrinológus nem mondja ki, hogy ilyen TSH és anti-TPO értékekkel vállalhatok babát.

A kérdésem az lenne, hogy Ön szerint gyógyszeresen kell-e ezt kezelni amennyiben babát szeretnénk?

Üdvözlettel,

Kata
Tisztelt Kata!

Kérdése nagyon időszerű. Az Ön által leírtak miatt foglaltam össze 5 fejezetben válastaimat. A legutóbbi éppen tegnap jelent meg (kérem olvassa el!). Másrészt nem kizárt az ösztrogén dominancia tünetegyüttes sem. Kédéses, hogy ebben azirányban történtek-e vizsgálatok (erről is nem régen írta ezen a honlapon).
Válaszom kérdéseire: igen. A további vizsgálatok birtokában célzott kezelés indokolt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-05 07:33:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr !

Kérem Önt, hogy válaszoljon a kérdéseimre, mert sajnos már nincs kihez fordulnom problémáimmal. Próbálom röviden
leírni az eddigi panaszaimat, és az orvosok álltal előírt terápiákat. 32 éves nő vagyok, és 16 évesen szívdobogásérzéssel,
zsibbadással, torokszorítással, komoly székrekedéssel, hasi fájdalmakkal, puffadással, állandó gyengeséggel, rossz
közérzettel orvoshoz kerültem, ahol pánikbetegséget, depressziót állapítottak meg nálam. Ezt követően atidepresszánsokat
kellett szednem kisebb-nagyobb dózisban mind a mai napig. Közben gyakran voltam lázas, nyaki nyirokcsomóim
folyamatosan duzzadtak voltak. A családorvos mandulakivételt javasolt. A gégész szerint nem volt indokolt a mandulák
eltávolítása, ezért nem végezte el a műtétet. ( A tünetek maradtak továbbra is, sőt erősödtek. ) A hasi fájdalmak, és
A menstruációs panaszok ( rendszertelen erős vérzés ) miatt többször voltam nőgyógyásznál, aki szerint minden
rendben volt, és fogamzásgátlót írt fel.
A hasi panaszok miatt három évvel ezelőtt beutalót kaptam egy hasi ultrahangra, amely több epekövet is kimutatott.
Majd meg is operáltak. Bíztam benne, hogy vége lesz az állandó hasi panaszaimnak. Sajnos nem így lett.
Felkerestem egy gasztroenterológust, aki egy vérvétel alapján lisztérzékenységet állapított meg. Diétázni kezdtem,
vártam a javulást, de sajnos nem történt meg.
Eközben az évek során nem csak egyre sápadtabb és gyengébb lettem, hanem egyéb tüneteim is lettek:
zsíros pattanásos bőr, erős fokozódó hajhullás, bőrviszketés.
A bőrgyógyász szteroidos krémet és hajszeszt írt fel. Sajnos panaszaim alig enyhültek.
Idén tavasszal fodrász-hajgyógyászhoz fordultam. Ő javasolta, hogy azonnal forduljak endokrinológushoz.
A diagnózist vérvétel alapján állapította meg az orvos: inzulinrezisztencia, autoimmun thyreoiditis, hypothyreosis.
Újabb nőgyógyászati lelet ( ultrahang ): PCO syndroma.

Laborleletek:

Éhgyomri vércukor 4,46 mmol/L Éhgyomri inzulin 6,00 mIU/l
60 perces vércukor 4,33 mmol/L 60 perces inzulin 26,30 mIU/l
120 perces vércukor 3,97 mmol/L 120 perces inzulin 17,50 mIU/l

progeszteron 17,100 nmol/L
Ösztradiol 387,0 pmol/L
tesztoszteron 2,610 nmol/l
SHBG 123,00nmol/L
ATPO 20,56 IU/ mL
TSH 4,3387 mIU/l

Terápiaként szednem kell: L-Thyroxin ( 50 ugr ) 1x1, D3 vitamin ( 1000 E ) 1x1, merckformin XR 500 mg,
maltofer fol rágótabletta.

A merckformin szedése nálam egyre fokozódó panaszokat okozott. Erős gyomorfájás, hasgörcsök, fejfájás,
szájkicserepesedés, pedig óvatosan fél tablettával kezdtem a hozzászokást az orvosi rendelet alapján.
Három hétig szedtem, közben a gyomrom annyira tönkrement, hogy már enni alig bírtam, folyton hányingerem
volt és hánytam. Orvosom szerint hozzá kell szoknom, mert csak ez segít a gyógyulásban.
Minden erőfeszítésem ellenére sajnos nem tudom szedni ezt a gyógyszert. Az Ön szakrendelésére 2013 február 6.-ára
kaptam időpontot. Addig mit tegyek? Az interneten próbálok tájékozódni lehetőségeimről kisebb sikerrel.
Szabad-e barátcserje kapszulát vagy teát fogyasztanom? Milyen adagban? Szabad-e progeszteron krémet használnom?
Várhatok-e javulást tőlük?
Sajnos az utóbbi időben velem hasonló korú két unokatestvéremnél SLE-t diagnosztizáltak. Ön szerint lehetséges, hogy
én is veszélyeztetett vagyok?
Életemet nagyban befolyásolja betegségem, és tünetei, nem tudom koromnak megfelelően élni a mindennapjaimat.

Figyelmét és válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Anniella.

Tisztelt Anniella!

Panaszai és betegsége valóban nagyon összetett. A leírtak alapján nagy valószínűséggel immuno-endokrin betegsége állhat fenn. Leletei alapján- vizsgálat nélkül – nem volna célszerű sem definitív diagnózist, sem kezelést írnom. Az autoimmun betegsége öröklődnek és amint írja ez a családban már előfordult. A szervei betegségek nem zárják ki a pánikbetegséget, sőt egyik ronthatja a másikat. A vizsgálatig a barátcserje caps.-t fogyaszthatja fokozatosan emelkedő adagban. A további kezelés vizsgálati eredményeitől függ.
Javulást és mielőbbi gyógyulást kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-05 07:28:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Szeptemberben jártam Önnél( hashimoto's thyroiditis, laktózérzékenység,szójalecitin allergia, Letrox 50 szedek). Milgamma N kapszulát írt fel a professzor úr, hogy tudjak hízni. Nyár óta volt egy kisebb ekcéma szerű folt a nyakamon. Mostanra ez a folt kiterjedt az egész nyakamra, egészen a kulccsontig és nagyon viszket, piros, száraz. Azt szeretném kérdezni, hogy ez lehet-e a gyógyszertől, folytassam-e a szedését, esetleg van más hasonló készítmény, amit szedhetek helyette?
Hasonló kiütésem volt mikor Euthyroxot szedtem, ezért kellett áttérnem Letroxra.

Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel:

H.Wanda
Tisztelt H.Wanda!

Sajnálom, hogy ez tünet kialakult és állapota romlott. Lehetséges, hogy tejcukorra érzékeny ( a Letroxban nincs!).
Azt javaslom, hohy átmenetileg a Milggamma N kapcsula kezelést függessze fel (4 hétig) és ezt követően elválik, hogy a tünete megszünnek-e. Majd tovább kell lépnün, ha a kívánt eredményt nem sikerülne elérni.
Addig is javulást, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-04 10:46:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot!
Infertilitás miatt hormonvizsgálatot csinált a nőgyógyász: prolaktin:44. MR vizsgálat: 4mm-es mikroadenoma. Egyéb eltérés nincs a hipophysysnél. Nőgyógyász napi fél bromocriptint javasolt. Több mint egy hónapja szedem, most lesz újabb vérvétel. Kérdésem, hogy bízzam ezt nőgyógyászra vagy azért inkább keressek fel egy endokrinológust is?(mert eddig ő nem mondta, bízom az orvosomban, de tanácstalan vagyok). Tüneteim nem voltak a magas prolaktinszint miatt, sem a bromocriptintől. Elég fél tabletta Ön szerint? Én magam gondolom nem emelhetem fel az adagot, csak ha orvos mondja, vagy a 44-es értékre szedhetek 1 egész tablettát magamtól? Mennyi idő alatt viheti le a normál szintre, hogy végre jöhessen a kisbaba? Ha összejön a terhesség, hanyadik hétig szedhetem?mert tudom, hogy ha hamar abbahagyom vetéléshez vezethet.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Jó napot!

Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat
Tisztázni kellene a hormonszint emelkedésének okát és azt kezelni. Endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-04 07:39:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztel Doktor Úr! 27 éves lány vagyok, tesztoszteronokat szedtem izomtömegnövelése miatt. Abaj az, hogy a hangom férfias lett és 8 hónapja már nem jött meg a menstruációm, Kérdésem az lene, hogy egy endokrinológus tud nekem segíteni , hogy helyre álljon a hormonszintem és talán ezáltal a hangom is újra nőies legyen, vagy legalábbis nőiesebb? Válaszát nagyon várom, és nagyon köszönöm!
Tisztelettel: Dalma
Tisztelt Dalma!

Igen, lehetséges a normális állapot visszaállítása részleets kivizsgálsá után.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-03 07:29:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Hat éve eltávolították a pajzsmirigyem jobb lebenyét egy 2 cm átmérőjű struma miatt, ami panaszt nem okozott, véletlenül vettem észre. A szövettan igazolta, hogy jó indulatú volt. A műtét után és azóta is rendszres labor vizsgálatokon veszek részt. Soha nem szedtem gyógyszert az orvosom szerint a megmaradt bal lebeny átvette a szerepet és rendben van a pajzsmirigy működésem. Nincsenek panaszaim, a sújom ideális, rendszeresen sportolok, napi 7 km-t futok. Az lenne a kérdésem hogy egy vállalt terhesség során van -e valamilyen kockázata hogy csak fél pajzsmirigyem van? A terhesség alatt vagy után megváltozhat-e az eddig szerencsésnek mondható pajzsmirigy működésem? Egyálatán van-e kockázata e tekintetben egy terhességnek. Már van egy 16 éves lányom, én 37 éves vagyok. Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Ez attól függ, hogy jelenleg van-e pajzsmirigygyulladása, ill. ha van, akkor van-e kísérő betegsége.
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek, igyekeztünk összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
8. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
11. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-02 12:02:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Úr!

Az Ön betege vagyok autoimmun thyreoiditis-szel (PPT). Legutóbb közel fél éve a diagnózisa: autoimmun thyreoiditis (remisszióban), részben substituált hypothyreosis (tsh: 2,1;anti tpo: 0,7). Azóta is viszonylag jól vagyok.
Illetve...már Önnek is felvetettem, (meg a háziorvosnak is 3 éve- Ő küldött endokrinológushoz, így kiderülhetett a pajzsmirigy-problémám!) hogy pár éve viszonylag napbarnított bőrszínem van.
Azóta sokszor megjegyzik ismerősök, hogy milyen jó színem van, biztos sokat napozok, esetleg szolizok (pedig egyiket sem!). Én elvileg inkább fehér bőrűnek számítottam, szeplős is vagyok. Most nyáron pedig az arcomon még májfoltok is jöttek ki itt-ott. Mi lehet ennek az oka? Valami hormonális változás?

Köszönettel:

B. Ildi
Tisztelt B. Ildi!

Örülök javulásának. A fokozott bőrpigmentáció felveti esetleges csökkent mellékveseműködés lehetőségét.Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása, miként az Ön esteében!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. Sok tünete van, de az egyij a fokozott bőrpigmentáció, fogyás, nagyfokú gyengeség.
Ha ilyen panaszai vannak, akkor a korábbi kontroll indokolt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-01 12:45:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr
Ausztriában dolgozom szobalányként,kb 2 hónappal ezelőtt reggel vezetés közben lezsibbadtam kb 1-2 percre a jobb oldalam,azóta egyre rosszabbul lettem,nyomást érzek a mellkasomban,van amikor szúró fájdalmaim vannak a bordáim alatt hol a jobb hol a bal oldal,és a torkomban görcsöt éreztemami egyszer elment de mindig visszajött.Volt amikor nyugodt állapotban elkezdett nagyon verni a szivem akkor kb 10 percig nagyon megijedtem.Elmentem orvoshoz 3-om dokinál is voltam azt mondták a hátgerincemtől van az egész kiirt fizikoterapeutához.A menstruációm első hónapban két hetet most 5 napot késett.Nem nyugodtam bele hazajöttem Szlovákiába kivizsgáltatni magam,itt az endokrinológus ultrahangból megállapitotta hogy kicsit nagyobb a pajzsmirigyem meg hogy kicsit jobban véresebb a kelleténél meg hogy kevés jód jutott a szervezetembe.A vérképem teljesen rendben van ott nincs eltérés,kiirt nekem EUTHYROX 25 uq amit reggel kell bevennem,kicsit enyhültek a tüneteim de nem érzem magam 100 százalék egészségesnek.Az lenne a kérdésem hogy ezt a tablettát már mindig kell szednem?Ellenőrzésre fél év múlva kell mennem de a tablettám 3 om hónapra elég.Köszönöm előre is válaszát.Katalin
Tisztelt Katalin!

Panaszai sokrétűek, s ezek egy részét okohózhatja pajzsmirigybetegség, ezért immuno-endokrin kivizsgálást javaslok. Tisztázni kellene, hogy milyen pajzsmirigybetegség van!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-01 11:53:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

2001- ben műtöttek rosszindulatú pajzsmirigy daganattal.( papillaris carcinoma ). Utána 8 alkalommal kaptam radiojód kezelést, az utolsót 2006-ban. Azóta csak a tg anti tg szintemet ellenőrzik. Jelenlegi értékeim : Tg:7,64ng/mL, anti Tg: 0,98 IU/mL. Fél évvel ezelőtt a Tg: 5,48 anti Tg:1,32 volt. Egy évvel ezelőtt Tg: 1,07 anti Tg:3,2 volt. A kérdésem az lenne hogy ez az emelkedett jelenlegi érték a rák kiújulását jelenti-e, de akkor az anti Tg szint miért csökken folyamatosan? És hogy ilyen értékekkel lehet e terhességet vállalni? vagy csak 0-ás Tg , anti Tg szint mellett vállalható e a terhesség? 34 éves vagyok, és minden vágyam egy kisbaba.
Nagyon szépen köszönöm a válaszát!!!

Fodor Bernadett
Tisztelt Fodor Bernadett!

A tünetei és a leletei javulást mutatnak. A vizsgálat nélkül nem volna etikus javaslatot tenni, de amennyiben immuno-endokrin értékei rendben vannak, akkor jöhetnek a babák!
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-01 11:41:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Januárban lesz 2 éve, hogy pajzsmirigy-túltengéssel diagnosztizáltak. Panaszaim miatt mentem orvoshoz anno, ami szapora szívverés, és szív-félreverési érzések voltak. A TSH értékem 0,001 volt, Metothyrint szedtem kezdetben napi kettőt. Más érték meghatározása nem történt meg. Izotóp vizsgálaton kóros túltermelést határoztak meg, pedig akkor mentem amikor már 2 hete szedtem a metothyrint..Hozzáteszem, a háziorvosom kezel, nem voltam endokrinológusnál (sajnos 1 van Szombathelyen és SZTK-ban ügyel ahova munkahelyem miatt nem nagyon tudok elmenni, még táppénzre sem..). Szóval kb 4-5 hónapig szedtem a gyógyszert, közben az elején nagyon fájtak a térdízületeim, alig tudtam behajtani (nemrég olvastam hogy akár allergiás válasz is lehetett ez akkor a gyógyszerre), a háziorvos semmit nem mondott rá. Aztán a TSH-m 15 fölé ment, (valószínűleg amiatt mert nem lett folyamatosan csökkentve a gyógyszer), ekkor heti 2szer félre csökkentette az orvos az adagot. Közben már semmilyen panaszom nem volt (egyszerkétszer egy hónapban nem tudtam aludni, magas pulzus miatt, de utána újból helyreállt mindig), viszont a szív félreverés érzés megmaradt, ami nagyon ijesztő, és többfajta is. van amikor egykét hétig nincs, de sokszor naponta 5-6szor is érzem, utána normális a pulzus, de mindig nagyon megijedek és nagyon kellemetlen, halálfélelmem van. voltam kardiológián, magánrendelésen is, de szervi bajt nem állapítottak meg, HOlteren pedig akkor voltam amikor azon a napon nem volt, tehát ki sem tudta mutatni. szóval, elvileg ha extráim, vagy bármilyen más szív eredetű problémámat a pajzsmirigy okozta, akkor az miért nem múlt még el ennyi idő után sem? Valamint mostanában ismét idegesebb vagyok, magasabb a testhőmérsékletem, és a pulzusom nyugalmi állapotban sem megy 10 napja 80-85 alá, ami nem olyan nagyon magas viszont elég magas ahhoz hogy ne tudjak aludni. jelenleg 10 napja nem alszom, egyetlen éjjel sem. és így nagyon nehéz egy stresszes munkahelyen dolgozni, ahol mindenre oda kell figyelni. anno akart a háziorvosom pulzuscsökkentőt felírni amit azért nem szerettem volna, mert félek, a szívritmuszavarom miatt valami baj lesz, vagy befolyásolja.. Nem tudom, mit tegyek. a TSH értékem már lassan 1 éve jó (háromhavonta nézik). viszont mégis van ez a szív eredetű dolog, valamint most nagyon előjött az álmatlanság és a magas pulzus. Ön szerint mi a megoldás? Még hova menjek, milyen kivizsgálásra? néha úgy érzem, hogy a pajzsmirigyem nyomhat valami eret, vagy okozhatja mechanikusan a szív félreveréseket, de pajzsmirigy uh-n nem találtak a göbön kívül semmi nagyobb eltérést. Várom részletes segítségét! Köszönettel: VArga Erika
Tisztelt Varga Erika!

Sajnálatos, hogy a betegségének okára eddig nem derült fény. A pajzsmirigy betegségei pedid szívbeteséget, ritmuszavarokat okozhatnak. Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
Immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-01 11:37:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr
Nekem 2006-ban Cutan sejtes T lympohomám volt és rendszeresen fél évente járok UH-ra. Most előszőr fordult elő,hogy a pajzsmiriggyel probléma volt, semmi tünetem, semmi fájdalmam nincs A nyaki UH. A pajzsmirigy mindkét lebenye normális nagyságú a jobb lebeny homogén szerkezetü, a bal lebenyben több 2-3mm-es echoszegény -echomentes göb látható. A vascularisatio megtartott.
TSH-n tavaly januárban voltam akkor 3,12O volt, a triglicerid akkor 1,99 volt most 3,27 volt. TSH-t majd most fogom megnézetni a háziorvosnál.
Kérdésem,hogy ez rák-e, vagy nem kell vele foglalkozni, esetleg lehet-e attól,hogy sokáig betadinnel, több hónapig naponta kezeltem a lábat, mert a lábkörmömet a pedikürös mindig bevágta és én cukorbeteg is vagyok 2O éve, tablettás.
Köszönöm PnéÉva
Tisztelt PnéÉva!

Betegsége valóban összetett, ezért ilyen rövid levelében nem lehet mindenre kitérni.
A T lyphoma valóban járhat pajzsmirigybetegséggel (főleg autoimmun betegséggel).
A göb nem feltétlen rák.Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.

A TSH nem feltétlen nyújt támpontot, mivel több tényezőt kell figyelembe venni:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-01 11:29:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Szeretném a véleményét kérni.
Ez év márciusában pajzsmirigy eltávolító műtétem volt. A műtétet követő szövettani vizsgálat alapján kiderült hogy rosszindulatú (papilláris) pajzsmirigy daganatom van. Ezért júniusban radiojód kezelést kaptam, amit decemberben ismételnem kell. A kezelés követő vizsgálat eredménye: A nyakon a jobb pajzsmirigy lebeny vetületében kb. 3x1 cm-es reziduum, a bal lebeny vetületében a maradék állomány minimális. Az augusztusi kontroll vizsgálat során a mellkas röntgenen a jugulum fölött a pajzsmirigy bal lebenyének megfelelően térfoglalásra utaló jel látható. FT4: 20,8 TSH: 1,58. Az ezt követő mellkas CT vizsgálat eredménye: A mediastinum legfelső részében leírt terime minden bizonnyal a korábbi pajzsmirigy neop folyamat recidivája. A pajzsmirigy szakrendelésen elvégzett vizsgálatok eredménye: Ultrahang:jobb 8x6x11, bal 36x44x50 mm, echoszegény, hegnek megfelelő állomány a jobb
lebenycsonk vetületében. Egészében echoszegény inhomogén, microcalcificatiókat
tartalmazó göbszerű rész a bal lebeny vetületében. Ezen belül kiemelhető göb nem
figyelhető meg. Göbös bal lebeny UH-vez. szúrásai: A kenetek egyikén eosinophil, necroticus háttérben, necrotisált papilliform képletek figyelhetők meg.
Mi lehet és miért alakulhatott ki ez az elváltozás? Megszűntetésére csak műtéti megoldás létezik?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Nagyon sajnálom, ami Önnel történt. A leírás alapján a betegségének kiújulása lehetséges. A kezelés elvileg lehet izotóp terápia is, amennyiben a jódot a terime felveszi.
Lehet segíteni!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-01 11:23:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!A laboreredményem mellékelve kérném a véleményét a DHEAS szintről.Babát szeretnénk.Lombikprogram miatt lett levéve a labor.Befolyásoló az alacsonyabb érték?Köszönöm.
Megnevezés Érték M.e. Megjegyzés Eltérés Referencia értékek
TSH 2,649 uU/ml 0,550 4,780
FT4 16,19 pmol/l 11,50 22,70
FT3 5,67 pmol/L 3,50 6,50
D Vitamin 21,6 ng/mL 20,0 120,0
DHEA-S 0,7 ug/ml - 0,9 3,6
Üdvözlöm!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-01 11:19:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr.
Csak annyit szeretnék kérdezni, hogy szedhetem-e a Gravida terhesvitamint ha letorx 125-öst szedem? Az Elevit vitamintól kiütéses lettem.
Tisztelt Kérdező!

Ez attól függ, hogy mi okozta a csökkent pajzsmirigyműködését.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-01 11:16:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
2007-ben pajzsmirigyproblémát állapítottak meg nálam, a panaszok elsö kisfiam születése után egy évvel jelentkeztek, állandóan fáradt voltam, az egyik lebeny szemmel láthatóan nagyobb volt. A kivizsgálás után hideg göbök és a rákosodás veszélye miatt mütétet javasoltak. Ez 2007. öszén megtörtént, de mindkét lebenyt eltávolították. 9 hónap múlva elvetéltem egy hathetes terhességet. 2009-ben újra terhes lettem, bár adódtak nehézségek a gyógyszerbeállítással is, de második kisfiam egészségesen megszületett. Már lassan hároméves lesz, de a leleteim még azóta sincsenek rendben, ellentmondásosak. A TSH-szint enyhe hormontöbbletre, az FT4 enyhe alulműködésre utal. Kombinált gyógyszert szedek, mivel a kivizsgálás, a mütét és második terhesség alatt Ausztriában éltem, és ott használják a T3-at és T4-et is tartalmazó hormonkészítményt. Azóta is külföldröl szerezzük be.
Ami miatt Önhöz fordultam, mert most olvastam a cikksorozatát, és azt gondolom, az esetemben sem az segít csupán, hogy félévente vérvételre megyek, konstatálják, hogy nincs rendben valami az eredménnyel, idönként módosítanak az adagoláson, és legközelebb ugyanaz az eredmény. Nem is érzem jól magam, feszült vagyok, depressziós tüneteim vannak, állandóan fáradt és nyúzott vagyok, nehezebben koncentrálok és nem tudok fogyni.
Bár hamarosan 40 éves leszek, de még el tudnánk képzelni harmadik gyermeket is, sajnos azonban a jelenlegi állapotom lelkileg sem tesz alkalmassá erre, és úgy tünik, hormonális akadályai is lehetnek.
Ezek a cikkek új reményt ébresztettek bennem, hogy van megoldás a problémámra. Tudna fogadni és megvizsgálni? Szükségesek az eddigi összes leleteim ehhez?
Nagyon köszönöm a válaszát, a munkáját, fáradozását és az írásait!
Tisztelettel: Tóthné Krisztina
Tisztelt Tóthné Krisztina!

Nagyon sajnálom, ami Önnel történt. Köszönöm, hogy cikkemet olvasta és reményt adott.
Igyekszem fogadni:
Tel: 06-30-631-9309
e-mail: Szekelym@vipmail.hu
Amennyiben az előjegyzéssel problémája lenne, kérem jelezze!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-01 07:53:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Pajzsmirigy alulműködésem van, amelyre Euthyrox 100 mikrogrammot szedek. A legfrissebb laboreredményem szerint:
TSH: 0,645 uU/ml (ref: 0,550-4,780)
T4: 17,13 pmol/l (ref: 11,50-22,70)
T3: 4,60 pmol/l (ref: 3,50-6,50).

Párommal babát szeretnénk, az lenne a kérdésem hogy jók-e hozzá ezek az eredmények, vagy kellene-e változtatni a gyógyszer adagolásán?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Kiss Mária
Tisztelt Kiss Mária!

Miként azt ezen a honlapon az elmúlt héten már megírtam, a leletek sok tényezőzől függenek. Elvileg jók, de felelős vélemény csak vizsgálat birtokában adható.
Jó egészséget kívánok.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-01 07:48:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja