SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Dr.Úr! Hajhullás miatt írok! Tavaly áprilisban nagyon erős mellfájdalmaim voltak és vizelési panaszaim.A nőgyógyászati vzsgálaton negatív lett a mell vizsgálat és gyulladást sem találtam a vízeletemben.Rá 1 hónapra találtak a petefészkembe egy cisztát de később ez felszívodott eltünt.Júliúsban elkezdett hullani a hajam marék számra napi 1000 sőt több hajszálam kihullott.Elküldtek pajzsmirigy vizsgálatra,ultrahangra ott egy cisztát találtaka pajzsmirigyemben de azt mondták ez ártalmatlan.Folyamatos vérvételek voltak mindig negatív eredénnyel.Voltam fogorvosnál füll-orr gégészten ismét nőgyógyásznál,hasi ultrahangon de minden mindig negatív lett. Júliúsban kezdödőtt a hajhullásom oktoberbe letettem a fogamzásgátlót is hátha az a probléma de semmi változás nem történt.A bal oldali nyaki részemnél mindig rős szúrást éreztem nehezen nyelten de nem találtak ott sem semmit.allergiás tűneteim jönnek ki száraz a bőrőm a kézhajlatom kiütéses.Nagyon feledékeny lettem.Kiprobáltam minden féle hajvitamint hajszeszt de semmi nem segített.A bőrgyógyász irt fel kortisol haltige nevű szert hogy azzal kenjem a fejbőrőm.Eleinte a halánték részemnél hullott de most már teljesen diffúz minden honnan jön a hajam és a fejbőrőm is kilátszik mindenhol,fejtetőnél elől.Élettelen a hajam.És sajnos azt vettem észre hogy nődögél az államon a szőr bár még szőke ha kihuzom akkor is szőke nő vissza ez elég rémisztő. Kértem beutalót endokrinológiára sajnos az még 2 hónap.Aggódóm nagyon.Ön mit gondol milyen hormon probléma állhat fent mert másra már nem tudok gondolni és a házi orvosom sem.Tisztelettel!
Tisztelt Kérdező!
Panaszai sokrétűek, ezért komplex megközelítést ígényelnek. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Stressz
• Hormonok
• Fogamzásgátló,
• Autoimmun betegség
• Mérgező anyagok g
• Gyógyszerek,
• Sugárkezelés,
• Táplálkozási rendellenességek.
Az autoimmun betegségekhez, főleg pajzsmirigybetegségekhez (gyulladásokhoz) gyakran társul a fokozott hajhullás. Ennek okait ismerjük és tudjuk gyógyítani. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki.
A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-11 07:52:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja