SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
edves Doktor Úr!

38. éves gyulai nő vagyok másfél éve szültem császárral. Abban szeretném a segítségét kérni, hogy mióta megszültem a cikusom összekevarodott ill. a menstruációm jelenleg kettő hónapja nincs. Klimaxos tüneteim vannak, hőhullámaim vannak , éjszaka nem tudok aludni óránként felébredek és pisilni járok, a kialvatlanság miatt néha elég ingerült vagyok,mert 2-3 órát ha tudok aludni,sokszor egész éjszaka forgolódom. Napközben szükség lenne a munkabírásomra,mert paprikát termelünk és most van a főidény, nem beszélve arról, hogy a kicsi gyerekem is sok figyelmet igényel. Tavalyi hasonló tünetekre a nőgyógyászom Dienille fogamzásgátlót írt aminek 3 havi szedése után felhagytam,annak mellékhatásai miatt/hányás,szapora szívverés,hízás/. Márc-aug-ig szedtem. Eztuán beállt a ciklusom egész ez év március 6-ig , ekkor volt meg utoljára. Készült labor is ,hormonokkal. Az általános értékek a referencia tartományon belül vannak azzal nem is terhelném Önt. (Csilaggal jelöltem az eltéréseket.) A női hormonok szempontjából nem tudom hol tart a ciklusom, melyik fázisban 03.06-án volt menstruációm utoljára.
Hormonok.: Fol.stim. hormon 80.6 mIU/ml, Luteinizáló horm. 62,9 mIU/ml, Prolactin 5,47 ng/l, Kortizol 108,0 ug/l. Progeszteron 2,02 pmol/l, Oestradiol <18,35 pmol/l, Tesztoszteron 0,67 nmol/l, DHEA 5,46, Szexuálh.: 15.9 nmol/l, Adrenocort. horm. 21pg/ml, Insulin o perc 14 uIU/ml / glukoz 4,98/, Növ.hormon: HGH I. 0.10 ng/ml, Parathormon 31,18 pg/ml. Ultra szenz. hTSH 1,43 UIU/ml, szabad T4 : 1,17 ng/dl, Szabad T3 nincs érték, anti TPO *17,70 IU/ml refé.:<12,00. CRP ultrasz. *6.72 mg/l refért.<10. Vérsejt süllyedés 11 mm/óra refért. 2-19. Anti-gliadin Iga : 8,00 IU/ml, Anti-Gliadin IgA kim.: negatív, Transzgluztamináz AAt : 7,00 IU/ml kimutatás : negatív /negatív : 10 IU/alatt, GFR-EPI: 90 ml/min.
Jelen esetben az endokrinológián Merkformin XR szedését javasolták PCOS-miatt 1500 mgra feltornázni / 500-at szedek 3 hete/ és a Rezia fogamzásgátló szedését javasolták (szünet nélkül). Fél év múlva kontroll. Nem ismerem a fogamzásgátló készítményt a tavalyi esetet eltekintve sosem szedtem őket. Háziorvosommal is konzultáltam aki belgyógyász, ő küldött az endokrinológiára ő ellenzi a hormonkészítmény adását, szerinte gluténérzékeny vagyok és ez az oka mindennek, véleménye szerint a Merkformin rendezi a ciklusomat,csak legyek türelmes. Megmondom őszintén kicsit tanácstalan is vagyok mi tévő legyek. A fogamzásgátló tablettát nem vettem meg szedésétől sem zárkózom el, mégha kúraszerűen is, csak véget érjen a kálváriám. A Merkforminnal különösebb rossz élményem nincs, bár még csak 3 hete 500 mg -ot szedek este az Xr-ből, mindössze talán a türelmetlenségem ami szeretne gyors megoldást és ezért kacsingatok a hormonkészítmények irányába mégha "kúra " szerű jelleggel is. Esetleg tudna olyan készítményt ajánlani amit a praxisában használ jó eredménnyel és számomra is segítséget nyújtana? Segítségét előre is köszönöm szépen! Üdvözlettel V.Anikó
Tisztelt V.Anikó!

Nagyon sajnálom a kálváriát, amit már eddig is megjárt.
A helyzet az, hogy több dolog is okozhat ilyen tüneteket és ezeket ki kellene vizsgálni. Az eddigi mellékelt laboratóriumi(, de csak laboratóriumi!) adatai gondot jeleznek. A pontos válaszhoz természetesen több adatra volna szükség. Többek között az sem derült ki, hogy spontán terhesség volt-e vagy stimulálás után lombik program. Valóban korai menopauzája van-e esetleg csak ún. perimenopauza?....Az sem mindegy, hogy a szülés után kialakult-e pajzsmirigygyulladás (ún. post-partum thyreoiditis ! Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
Mi a perimenopauza?
Ez egy olyan hormonális állapot, amely évekkel megelőzi az utolsó menstruációt. A betegek egy része azt mondja: „ én még menstruálok és csak a 40-s éveim elején vagyok” . Valóban a menopauza a menstruáció periódusok végét jelenti, amikor már 1 éve nincs havi vérzés. Ez az időszak az amerikai nőkben átlagosan az 51. év. Ezért a perimenopauzát úgy szokták definiálni, mint azt az időszakot, amely a menopauzához vezet és átlagosan 10 évvel megelőző annak bekövetkezését. Ez a harmincas évek végétől, a negyvenes évek elejétől szokott kezdődni.
Miért fontos ezt tudni? Mi történik a perimenipauzában?
Amikor Ön megszületik, akkor átlagosan egy millió petesejtkezdemény van, amelyből a pubertásig 75-300 ezer marad. Az első menstruáció után, a reproduktív periódusban 400-500 pete érik meg és válik potenciálisan megtermékenyíthetővé. A menstruációs ciklusokat az ösztrogén és a progeszteron szintjének váltakozása jellemzi. A perimenopauzában a döntően petefészek sejtjei öregedése következtében az általuk termelt hormonok: az ösztrogén és a progeszteron szint fokozatosan csökkenni kezd. A petesejtek hormontermelését az agyalapi mirigy hormonjai: az FSH és az LH stimulálja. Mivel a petesejtek érzékenysége csökken, ezért az agyalapi mirigy úgy próbálja kompenzálni (kezdetben sikerrel), hogy megnöveli ezeknek a stimuláló hormonoknak a mennyiségét. A perimenopauzában tehár egy fokozatos FSH szint emelkedés figyelhető meg. Ebben a periodusban egyre gyakrabban fordul elő, hogy a petesejtek nem érnek meg, a petesejt nem jut ki, progeszteron nem képződik és ún. anovulációs ciklusok jönnek létre. Ennek hatására a méh nyálkahártyája a szokásosnál korábban válik le így a menstruációs periódusok megrövidülnek. A rövidebb menstruáció ciklus a perimenopauza egyike a legáltalánosabb tünete. Az ösztrogén szint csökkenése és az FSH szint emelkedése összetett, nem mindenkinél egyformán és azonos időben jelentkező tüneteket vált ki.
Melyek ezek?
• A menstruációs periódusok szabálytalanokká válnak: fokozott vérzés lép fel, „fantom periódusok” jelentkeznek, amelyeket az jellemzi, hogy a tünetek hasonlítanak a menzesz előttiekhez, de vérzés nem következik be. Fontos tudni azonban, hogy a vérzészavarok esetén ilyenkor is ki kell zári esetleges daganat jelenlétét!
• Csökken a fogamzásképesség, fokozatosan meddőség alakul ki
• Az emlők mérete és konzisztenciája változik
• A hüvely nyáktermelése változik,érzékenyebbé válik
• Gyakoribb a vizelési inger, a fertőzésre hajlam
• Alvászavar lép fel, nehezebb elaludnia, gyakrabban ébred fel
• A testsúly növekszik: ráadásul a hason, a combokon, csökken az izomtömeg
• Hangulati ingadozás következik be: hőhullám, éjszakai izzadás, ingerlékenység, a stressz tűrő képesség csökken, szorongás, munkaképesség (energia ) csökkenése
• Csökken a libidó
• Hajhullás lép fel főleg a fejtetőn, de a test más részén is, ugyanakkor a „nem kíván helyeken” az arcon, a hason pedig fokozódik
• A bőr és a kötőszövetek szárazzá válnak, elvékonyodnak, viszketnek
• Görcsök jelentkeznek a lábban, a vállban
• Szívpanaszok gyors és néha szabálytalan szívdobogásban jutnak kifejezésre
Pajzsmirigy betegségem van-e vagy perimenopauzám? Ez fontos és gyakori kérdés
Ennek oka, hogy több tünet nem csak a perimenopauzában, hanem a pajzsmirigybetegségben is jelentkezik.
A pajzsmirigybetegségben ugyanis gyakoriak az alábbi tünetek:
• Menstruációs zavarok (a csökkent és fokozott működés esetén egyaránt)
• Feltűnő az elhízás
• Fokozott ingerlékenység, szívdobogásérzés, alvatlanság éppen úgy lehetséges, mint az aluszékonyság, depresszió
• Hajhullás gyakori
• A bőr szárazság és fokozott izzadás egyaránt lehetséges.
További részletes immuno-endokrin kivizsgálást javaslok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-14 19:01:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja