SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!

Két kérdéssel fordulok Önhöz. A múltkor írtam, hogy napi három kávéval tudok csak dolgozni, (ez régebben nem volt így); a szelént fél óra különbséggel veszem be, illetve napi 2 szemet szedek, ahogy Ön előírta. Sajnos ennek ellenére nem változik a fáradtságérzésem. Van valami, ami tud még segíteni ezen? Legközelebb szeptemberben kell mennem Önhöz, de addig is próbálnám valahogy a kávé helyett mással megoldani ezt, ami a fáradtságot megszünteti.

A másik kérdésem, hogy láttam egy terméket, ami kapcsán a véleményére lennék kíváncsi (feleségemnek lenne jó elsősorban, szintén Önhöz jár). Neve: S. V.

Nem tudom, nem okoz-e pajzsmirigynél problémát, a béltisztító érdekelne, illetve hogy mi az Ön véleménye róla.

Előre is köszönöm a válaszát, üdvözlettel: Gergely
Tisztelt Gergely!

1. Mindenek előtt nem vigye túlzásba a terhelést, mert így kimerülhet és kávéval sem fog tudni dolgozni. A szelén jól szedi, de a 2. szemet este vegye be.

2. A S. V. nem csodaszer, de megpróbálható. Leginkább természetes ivókúrát javaslok (pl. Hunyadi vagy Mira víz hígítva)

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-16 17:58:14
Olvasói értékelés: 5/5
T. Prof. Úr! Két kérdésem lenne Önhöz: Az egyik,hogy a colonoszkópia eredménye : a szigmabélben több divertikulum látható, korábban azt tetszett irni,hogy ez gyógyszeresen kezelhető, semmit nem mondtak rá.
a
A másik kérdésem az, hogy amennyiben a lenmag helyett tévedésből retekmagot ettem, és azóta erős gyomorégésem van, ebből lehet-e komolyabb baj, illetve mivel közömbösitsem. salvust már ittam többször. Az Ön által javasolt Mira viz hosszu távon nem zavarja a vérző gyomorfekélyt? Köszönöm szives válaszát. A nemrég kapott kitüntetéséhez szivből gratulálok, és további sok sikert kivánok. Tisztelettel: Valéria
Tisztelt Valéria!

Köszönöm jókívánságait.
1. Rostdús étrendet javaslok.
2. A Mira, ill. a Hunyadi víz nem zavarja meg, hanem gyógyítja a fekélyt.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-16 17:47:28
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves professzor Úr!
Azzal a problémával fordulok Önhöz,hogy valamiért folyik a mellemből valami több mint 1 hónapja.A menstruációm 27-28 napra jön meg kivéve 2 hónapja akkor 1 héttel korábban volt meg,gondoltam ciklusváltásom van tavasszal.Azóta pontosan jön.Májusban volt 1 éve,hogy kivették a pajzsmirigyem és azóta a Letrox50 szedem amit most megemeltek 75-re.Azóta érzem magam furcsán ,lehetséges-e,hogy összefüggés van a gyógyszer és a mell folyása között.A terhességet kizárom,mert óvszert használunk,de a mai napon fogok venni egy terhességi tesztet.De zs kizárt a menstruációm pontossága és a védekezés miatt is,mégis az idegrendszerem felmondja a szolgálatot mert ha mégis terhes vagyok én nem is tudom mit csinálok.Várom válaszát .40 éves vagyok.
Tisztelt Kérdező!

Panaszainak több oka is lehet,részben a csökkent pajzsmirigyműködéssel, részben az emelkedett prolaktin szinnte függhet össze.A prolaktin hormon magas szintje (hyperprolactinaemia) az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés. A prolaktin 198 aminosavat tartalmazó molekula, amelyet főként az agyalapi mirigy (hypophysis) ún. laktotrop sejtjei választanak el. Az elmúlt évtizedben egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a prolaktinszintézis nem korlátozódik az agyalapi mirigyre, hanem számos más helye ún. extra-hypophysealis szövetben, mint például a központi idegrendszerben és az immunrendszer sejtjeiben, de a méhlepényben is termelődik. A hormon-elválasztása nem egyenletes, hanem napi ritmust mutat, legmagasabb szintje az alvás gyors szemmozgással járó REM („rapid eye movement”) fázisában észlelhető. A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, nevezetesen a szoptatásra, az ivadékgondozás időszakára. Ezért nem meglepő, hogy a prolaktin sok más működésért felelős. Fontos szerepe van többek között az immunregulációban (immunstimuláns hatás), a hasnyálmirigy működésében (inzulin-szintézis), és a zsírszövet képződésében is.
A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás
Férfiaknál:
• A libidócsökkenése
• Impotencia,
• Meddőség
• Női mell kialakulása („gynaecomastia”)
Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
Gyógyítás: az esetek egy jelentős részében gyógyszerrel kezelhető és műtétre nincs szükség.
További kivizsgálást és kezelést javaslok, jó egészséget kívánva:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-15 12:25:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Elsőként szeretném megköszönni megtisztelő válaszát! Tegnap írtam Önnek a problémámról,és újból voltam nyaki ultrahangon magánrendelésen,ahol a következőket állapították meg: Pajzsmirigyem:a bal lebeny12x13x40 mm,a jobb lebeny 12x14x40mm,echoszegény finoman inhomogén echoszerkezetű és közepes fokban vascularisalt p.m. lebenyek.Az isthmus nem szélesebb. Nyálmirigyek:normális nagyságú és szerkezetű.
Mint azt már leírtam,az utolsó laborleltem alapján(2014.05.09.) a TSH:14,200 FT4:12,100 és a Letrox adagját az orvosom( 05.10-től )50-ről- 75 mikrogrammra emelte. Mielőtt endokrinológushoz fordultam volna(2013.11.20.) panaszaim nem ez irányúak voltak és a TSH-m értéke hosszú évek óta mindig csupán 3,5 körül volt, soha nem emelkedett fölé! Az orvos, a magammal vitt laboreredményem -melyen a TSH:3,55 volt- és a nyaki UH alapján:Hashimoto Thieroditist állapított meg,egyéb más vizsgálat nélkül.
Kérdésem az lenne Öntől,hogy szükséges-e szednem a Letroxot, és milyen következményei lennének,ha letenném?
Visszaállna-e az „eredeti” állapot,bízva a szervezetem öngyógyító mechanizmusában?
Szívesen elhagynám ezt a hormont,ha nem muszáj szednem! Mit tanácsol,mit tegyek?
Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelettel:
Gabriella
Tisztelt Gabriella!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ráadásul, miként írja, én csak évekkel ezelőtt láttam és adtam javaslatot. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel::




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-15 12:18:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
edves Doktor Úr!

38. éves gyulai nő vagyok másfél éve szültem császárral. Abban szeretném a segítségét kérni, hogy mióta megszültem a cikusom összekevarodott ill. a menstruációm jelenleg kettő hónapja nincs. Klimaxos tüneteim vannak, hőhullámaim vannak , éjszaka nem tudok aludni óránként felébredek és pisilni járok, a kialvatlanság miatt néha elég ingerült vagyok,mert 2-3 órát ha tudok aludni,sokszor egész éjszaka forgolódom. Napközben szükség lenne a munkabírásomra,mert paprikát termelünk és most van a főidény, nem beszélve arról, hogy a kicsi gyerekem is sok figyelmet igényel. Tavalyi hasonló tünetekre a nőgyógyászom Dienille fogamzásgátlót írt aminek 3 havi szedése után felhagytam,annak mellékhatásai miatt/hányás,szapora szívverés,hízás/. Márc-aug-ig szedtem. Eztuán beállt a ciklusom egész ez év március 6-ig , ekkor volt meg utoljára. Készült labor is ,hormonokkal. Az általános értékek a referencia tartományon belül vannak azzal nem is terhelném Önt. (Csilaggal jelöltem az eltéréseket.) A női hormonok szempontjából nem tudom hol tart a ciklusom, melyik fázisban 03.06-án volt menstruációm utoljára.
Hormonok.: Fol.stim. hormon 80.6 mIU/ml, Luteinizáló horm. 62,9 mIU/ml, Prolactin 5,47 ng/l, Kortizol 108,0 ug/l. Progeszteron 2,02 pmol/l, Oestradiol <18,35 pmol/l, Tesztoszteron 0,67 nmol/l, DHEA 5,46, Szexuálh.: 15.9 nmol/l, Adrenocort. horm. 21pg/ml, Insulin o perc 14 uIU/ml / glukoz 4,98/, Növ.hormon: HGH I. 0.10 ng/ml, Parathormon 31,18 pg/ml. Ultra szenz. hTSH 1,43 UIU/ml, szabad T4 : 1,17 ng/dl, Szabad T3 nincs érték, anti TPO *17,70 IU/ml refé.:<12,00. CRP ultrasz. *6.72 mg/l refért.<10. Vérsejt süllyedés 11 mm/óra refért. 2-19. Anti-gliadin Iga : 8,00 IU/ml, Anti-Gliadin IgA kim.: negatív, Transzgluztamináz AAt : 7,00 IU/ml kimutatás : negatív /negatív : 10 IU/alatt, GFR-EPI: 90 ml/min.
Jelen esetben az endokrinológián Merkformin XR szedését javasolták PCOS-miatt 1500 mgra feltornázni / 500-at szedek 3 hete/ és a Rezia fogamzásgátló szedését javasolták (szünet nélkül). Fél év múlva kontroll. Nem ismerem a fogamzásgátló készítményt a tavalyi esetet eltekintve sosem szedtem őket. Háziorvosommal is konzultáltam aki belgyógyász, ő küldött az endokrinológiára ő ellenzi a hormonkészítmény adását, szerinte gluténérzékeny vagyok és ez az oka mindennek, véleménye szerint a Merkformin rendezi a ciklusomat,csak legyek türelmes. Megmondom őszintén kicsit tanácstalan is vagyok mi tévő legyek. A fogamzásgátló tablettát nem vettem meg szedésétől sem zárkózom el, mégha kúraszerűen is, csak véget érjen a kálváriám. A Merkforminnal különösebb rossz élményem nincs, bár még csak 3 hete 500 mg -ot szedek este az Xr-ből, mindössze talán a türelmetlenségem ami szeretne gyors megoldást és ezért kacsingatok a hormonkészítmények irányába mégha "kúra " szerű jelleggel is. Esetleg tudna olyan készítményt ajánlani amit a praxisában használ jó eredménnyel és számomra is segítséget nyújtana? Segítségét előre is köszönöm szépen! Üdvözlettel V.Anikó
Tisztelt V.Anikó!

Nagyon sajnálom a kálváriát, amit már eddig is megjárt.
A helyzet az, hogy több dolog is okozhat ilyen tüneteket és ezeket ki kellene vizsgálni. Az eddigi mellékelt laboratóriumi(, de csak laboratóriumi!) adatai gondot jeleznek. A pontos válaszhoz természetesen több adatra volna szükség. Többek között az sem derült ki, hogy spontán terhesség volt-e vagy stimulálás után lombik program. Valóban korai menopauzája van-e esetleg csak ún. perimenopauza?....Az sem mindegy, hogy a szülés után kialakult-e pajzsmirigygyulladás (ún. post-partum thyreoiditis ! Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
Mi a perimenopauza?
Ez egy olyan hormonális állapot, amely évekkel megelőzi az utolsó menstruációt. A betegek egy része azt mondja: „ én még menstruálok és csak a 40-s éveim elején vagyok” . Valóban a menopauza a menstruáció periódusok végét jelenti, amikor már 1 éve nincs havi vérzés. Ez az időszak az amerikai nőkben átlagosan az 51. év. Ezért a perimenopauzát úgy szokták definiálni, mint azt az időszakot, amely a menopauzához vezet és átlagosan 10 évvel megelőző annak bekövetkezését. Ez a harmincas évek végétől, a negyvenes évek elejétől szokott kezdődni.
Miért fontos ezt tudni? Mi történik a perimenipauzában?
Amikor Ön megszületik, akkor átlagosan egy millió petesejtkezdemény van, amelyből a pubertásig 75-300 ezer marad. Az első menstruáció után, a reproduktív periódusban 400-500 pete érik meg és válik potenciálisan megtermékenyíthetővé. A menstruációs ciklusokat az ösztrogén és a progeszteron szintjének váltakozása jellemzi. A perimenopauzában a döntően petefészek sejtjei öregedése következtében az általuk termelt hormonok: az ösztrogén és a progeszteron szint fokozatosan csökkenni kezd. A petesejtek hormontermelését az agyalapi mirigy hormonjai: az FSH és az LH stimulálja. Mivel a petesejtek érzékenysége csökken, ezért az agyalapi mirigy úgy próbálja kompenzálni (kezdetben sikerrel), hogy megnöveli ezeknek a stimuláló hormonoknak a mennyiségét. A perimenopauzában tehár egy fokozatos FSH szint emelkedés figyelhető meg. Ebben a periodusban egyre gyakrabban fordul elő, hogy a petesejtek nem érnek meg, a petesejt nem jut ki, progeszteron nem képződik és ún. anovulációs ciklusok jönnek létre. Ennek hatására a méh nyálkahártyája a szokásosnál korábban válik le így a menstruációs periódusok megrövidülnek. A rövidebb menstruáció ciklus a perimenopauza egyike a legáltalánosabb tünete. Az ösztrogén szint csökkenése és az FSH szint emelkedése összetett, nem mindenkinél egyformán és azonos időben jelentkező tüneteket vált ki.
Melyek ezek?
• A menstruációs periódusok szabálytalanokká válnak: fokozott vérzés lép fel, „fantom periódusok” jelentkeznek, amelyeket az jellemzi, hogy a tünetek hasonlítanak a menzesz előttiekhez, de vérzés nem következik be. Fontos tudni azonban, hogy a vérzészavarok esetén ilyenkor is ki kell zári esetleges daganat jelenlétét!
• Csökken a fogamzásképesség, fokozatosan meddőség alakul ki
• Az emlők mérete és konzisztenciája változik
• A hüvely nyáktermelése változik,érzékenyebbé válik
• Gyakoribb a vizelési inger, a fertőzésre hajlam
• Alvászavar lép fel, nehezebb elaludnia, gyakrabban ébred fel
• A testsúly növekszik: ráadásul a hason, a combokon, csökken az izomtömeg
• Hangulati ingadozás következik be: hőhullám, éjszakai izzadás, ingerlékenység, a stressz tűrő képesség csökken, szorongás, munkaképesség (energia ) csökkenése
• Csökken a libidó
• Hajhullás lép fel főleg a fejtetőn, de a test más részén is, ugyanakkor a „nem kíván helyeken” az arcon, a hason pedig fokozódik
• A bőr és a kötőszövetek szárazzá válnak, elvékonyodnak, viszketnek
• Görcsök jelentkeznek a lábban, a vállban
• Szívpanaszok gyors és néha szabálytalan szívdobogásban jutnak kifejezésre
Pajzsmirigy betegségem van-e vagy perimenopauzám? Ez fontos és gyakori kérdés
Ennek oka, hogy több tünet nem csak a perimenopauzában, hanem a pajzsmirigybetegségben is jelentkezik.
A pajzsmirigybetegségben ugyanis gyakoriak az alábbi tünetek:
• Menstruációs zavarok (a csökkent és fokozott működés esetén egyaránt)
• Feltűnő az elhízás
• Fokozott ingerlékenység, szívdobogásérzés, alvatlanság éppen úgy lehetséges, mint az aluszékonyság, depresszió
• Hajhullás gyakori
• A bőr szárazság és fokozott izzadás egyaránt lehetséges.
További részletes immuno-endokrin kivizsgálást javaslok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-14 19:01:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
33 éves nő vagyok.2013 novemberében voltam nyaki ultrahangon, ahol a radiológiai vélemény szerint: a pajzsmirigy lebenyek kissé asszimmetrikusak. A jobb lebeny 17x17, a bal oldali 13x14mm-es.A pajzsmirigyállomány finoman inhomogén, vascularizációja jelzetten fokozott. A bal lebenyben a középső harmadban medialisan 5 mm-es, a jobb oldalon az alsó harmadban 4 mm-es echoszegény képlet látható,valamint néhány kisebb echoszegény képlet is azonosítható.
Ezt követően endokrinológushoz fordultam a (2013.07.19-ei) laboreredményemmel,melyen a TSH értékem 3,55, LH:7,27, FSH:4,8 ösztraidol:1986, progeszteron:1,21 tesztoszteron:1,53 prolaktin:263 volt és még egy (2013.10.28) labor,melyen TSH: 3,44 volt
Ezekkel az eredményekkel az orvos E0630 Autoimmun thyreoditis, E 0390 Hypothyreosis.k.m.n. állapított meg és az ambuláns lapon a véleményében leírta,hogy mivel a pajzsmirigyhormon két alkalommal 3 felett volt,hormon pótlás szükséges és a célunk a 2,5 alatti TSH elérése.
Majd elmondta,hogy az ultrahangon amit göbnek véltek,az a pajzsmirigyem gyulladását mutatja, és azok nem göbök.
Visszamenőleg találtam 2008-as laboreredményt is ,amin a TSH szintén 3,470 volt. Azóta mindegyik laboromon ez az eredmény változatlan,azaz a meghatározott referenciatartományon még belül van.
Az orvos utasítása szerint(2013 novembertől) a Letrox tablettál kezdtem szedni 25 mikrogrammot,majd 2 hónap múlva megemelték 50 mikrogrammra , mert nem változott a TSH értéke. A következő( 2014.03.18. )laboron a TSH leesett:0,204-re T4:12,91 T3:5,04 Majd a legújabb vérvétel eredménye-csupán 5 hét különbséggel-,mely( 2014.05.07-én volt) a TSH:14,200-re! megemelkedett FT4:12,100 . Az orvosom így 75 mikrogrammara növelte a Letrox mennyiségét.
Nagyon meg vagyok ijedve,nem beszélve a rosszullétekről. A kérdésem az volna Öntől,hogy szükséges volt nekem elkezdeni szedni a hormont(Letrox) ?, mivel a TSH értéke mindig 4 alatt volt. Lehet,hogy a 3,5 körüli érték maradt volna hosszan és elegendő lett volna csak akkor elkezdenem a gyógyszerszedést,mikor már egyértelműen megemelkedik a TSH? Mi az oka ennek az óriási ingadozásnak? A tünetek megszűnnek a beállítást követően? El lehet teljesen hagyni a Letroxot és homeopátiás szerekkel pótolni?
Nagyon várom megtisztelő válaszát!

Üdvözlettel:
Gabriella
Tisztelt Gabriella!

Nagyon fontos kérdéseket tett fel. Értelemszerűen ilyen formában végleges diagnózist és kezelést nem tudok nyújtani, de igyekszem segíteni az alábbi gondolatokkal:

I. A tárgyilagosság miatt „tiszta forrásból” az eredeti anyagokból nyújtok át egy rövid összefoglalót (az angol részletes irodalom megtalálható: http://www.thyroidawarenessmonth.com honlapon).
1. Tudja-e Ön, hogy a pajzsmirigybetegség jelenlétére mikor kell gondolnia?
• Ha túlsúlyos és nem tud fogyni minden fizikai erőfeszítés és diéta ellenére.
• Ha meddőség vagy ismétel spontán vetélés nehezítette meg életét
• Ha csökkent vagy alacsony a libidója
• Ha memóriazavara van, ha depressziós tünetek alakultak ki
• Ha nem vagy alig befolyásolható szívritmuszavarai vannak
• Ha szülés után nagyon kimerült, haja hullik, gondja van a szoptatással
• Ha hőhullámai, kipirulásai vannak
• Ha pánik tünetei, izomgörcsei, hajhullás, székrekedése, izületi panaszai vannak, amelyeknek oka nem derült ki
2. Tudja-e, hogy milyen vizsgálatokat érdemes elvégezni?
• Gyakran hallhatja, hogy a „ pajzsmirigy teszt normális. Ezzel kész is!” Sok doktor a TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) un. normális szintjével megelégedik. Jóllehet óriási viták vannak ezen értékek körül. Van ahol ez az érték 2.5 és 5.5, máshol 0.5 é4.7 között van. A legújabb adatok 0.5 és 2.4 között adják meg!!!! A baj nemcsak e, hanem az, hogy a beteg vizsgálata nélkül kívánják a diagnózist megadni. Kevesen értik meg, hogy a pajzsmirigy többi hormonjának (FT3 , FT4) és főleg az immunológiai vizsgálatra is szükség van! A legfontosabb javaslat: a beteg kikérdezése, a pajzsmirigy tapintása (az ultrahang nem elég!), a TSH, FT3, FT4 és az antitestek vizsgálata feltétlen szükséges! Az izotópos vizsgálat a göbös pajzsmirigybetegség esetén lehet feltétlen szükséges.
3. Tudja-e hogy kihez forduljon pajzsmirigy problémájával?
Az orvosok egy része azt mondja „a pajzsmirigy betegségeinek diagnózisa és kezelés könnyű”, azonban nem számolna a realitásokkal. Gyakran kerülhetnek a kezelő orvosok a következő csapdába
• A hagyományos, konvencionális endokrinológus azt gondolja, hogy a betegek tünetei nem fontosak, egyedül a TSH szükséges. Azt gondolják, hogy abban az esetben ha ez normális, akkor minden rendben van. Ezek az orvosok csak a tesztre koncentrálnak, de nem foglalkoznak a beteg tüneteivel, a kezelés eredményével,ill. eredménytelenségével.
• A felismeréshez és a gyógyításhoz a holisztikus elevet, az összefüggéseket is látó endokrinológus, nőgyógyász, háziorvos szükséges.
Végezetül két megjegyzés kívánok tenni:
• A tükör előtt mindenki megnézhet és tapinthatja a nyakán, a pajzsporc előtt elhelyezkedő pajzsmirigyet, amelynek megnagyobbodása esetén beszélünk golyváról (1, 2, 3 ábra)
• Az orvoslás lényegéhez tartozó időzettel hívjam fel az olvasó és kollégáim figyelmét ennek a hónapnak a fontosságára: „A természet nem Isten, a feltevés nem tény, az ember nem gép” (Diderot).
Kivizsgálás után derülhet ki, hogy kell-e és mivel és hogyan kezelni! Vigyzázni kell, mert a homeopathiás kezelés nem oki terápia.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-14 18:49:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Terheléses cukorvizsgálaton jártam.
Az eredményeim:
éhgy. gl. 5,2
60 perc gl 7,5
120 p gl 7,7
inz 9,1
60 p 61,6
120 p 74,8
Homa 2,10

TSH 1,68

HbA1c régi NGSP 5,5 % 4,0-6,0
HbA1c új IFCC 36 mmol/mol 20-42


Ön milyennek látja az eredményeket?
A diabetológiára 1,5 hónap múlva tudok menni. Ott fognak még egy terhelésest csinálni.
Ezen kívül a vizeletemben nyomokban cukor és baktérium volt, van-e ezeknek jelentőségük?
Mostanában szájszárazság, szomjúság gyötör.
Mi a teendőm?

Köszönöm a válaszát!




Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-14 09:25:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Pof. Dr. Balázs Csaba,
Köszönöm a választ.

Igaz erre a kérdésre, nem kaptam választ/információt: CRP, TNF-a, COX-2, 5-LOX - mit lehet a vérben "kiolvasni" ha ezeket kéri az orvos.

Egy másik kérdésem: hogy személyesen mikor és hol fogad pácienseket. Hol tudom elérni.
Várom válaszát
Köszönettel: Sue
Tisztelt Sue!


Az előjegyzésre a Budai Endorkin Központban van lehetőség.
Cím: Székely Melinda" <szekelym@vipmail.hu>.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-13 20:29:27
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Prof. Dr,Balázs Csaba

Lassan 20éve szenvedek alul működésben. Először túlműködésem volt, melyet megműtöttek, és ennek ez lett a következménye. A rosszabb, hogy közel 30 kg feleslegem van. Fájnak a lábaim, romlik a szemem, fáradékony vagyok, és bíz sokszor felejtek. A saját nagymamám lehetnék, aki 83 évesen is fittebb volt.
A vérvételi eredményeim úgy változnak mint az időjárás. TSH, T3, T4
Klinikán anno volt orvosom, aki 3 év után külföldre men, és azóta nincs. Volt szerencsém olyan endokrinologussal, aki csak azt tudta hajtogatni, hogy fogyjon le: egyen kevesebbet. Voltam 3x is aTétényi kórházban 500 cal-án, hogy megértessem a tisztelt orvossal, hogy emellett is hízom. Így is lett.
Hol L-Thyroxin, hol EUThyroxint szedek. 125 mg-ot.
Külföldön amikor rosszul lettem, az ottani orvos ajánlotta, hogy csináltassak vérképet ezekről: CRP, TNF-a, COX-2, 5-LOX. Fizetősen sem tudtam megcsináltatni itthon. Mit tegyek, mert 40 évesen nagyon el vagyok kenődve, és ezt akkor finoman írtam le.
Várom válaszát, köszönettel: Sue
Tisztelt Sue!

A műtét után az esetek többségében valóban ki szokott alakulni elhízás. Perzse ez függ attól is,hogy volt-e vagy van-e autoimmun betegsége.
Mindenek előtt egyénre szabott kezelést javaslok. Erről az elmúlt héten a Markusovszky kitüntetésem alkalmából tartot előadásomban is beszéltem.
Mi ennek a lényege?„Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt?
Ebben a jól ismert kérdésben foglalják össze a betegek a legfőbb panaszaikat, amelyet a szakirodalomban úgy interpretálnak, hogy a betegek életminősége nem megfelelő. Mi ennek a jelenségnek az oka?
A csökkent működés oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége a szükségesnél kevesebb. Ez a szervezet egészének, minden szervének zavarához vezet. A legfontosabb tüneteket az alábbi akban melléekelem.

Tünetek-jelek:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint

Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT) (1. ábra). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Miért fontos ezt tudni?
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Hogyan lehet segíteni?
A T4-ből képződő aktív hormon, azaz a T3 mennyiségét a következőképpen növelhetjük:
• A T4-hez eltérő mennyiségű T3 –t adunk (ez jelenleg az USA-ban 1:2,5, 1:5 , 1:10 arányban) természetesen egyénre szabottan!
• A másik lehetőség, hogy a csökkent aktivitású enzim működését fokozzuk. Erre azért van lehetőség, mert ezek szelént tartalmazó, ún. szelenoproteinek, a szelén hiányában ugyanis a működésük csökken, szelén adásával pedig növelhető. Mivel az agyba a T4 nem tud bejutni csak a T3, ezért a szelén kezelés elősegíti a T3 képződését is és az agyi funkció javulását is.
A megfigyelés és az új eljárás célja az egyénre szabott gyógyszerek és azok dózisának meghatározása. Ezeknek egész skálája ismert, melyek közül az összetétel alapján a kezelő orvos a beteg tünetei és laboratóriumi leletei alapján válogathat (2. táblázat). Fontos azonban tudni, hogy a kezeléshez szükséges a T3 és a T4 szinteknek , ill. a T4/T3 aránynak a vérben történő meghatározása, mert a TSH önmagában nem elegendő.
A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása.
Jó egészséget kívánok:










Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-13 13:23:48
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
14 éves kislányomnál az utóbbi 3-4 hónapban azt tapasztaltuk, hogy jelentősen megnőtt a folyadék fogyasztása, ami 4-4,5 litert jelent naponta. Reggelente felkelés után rövid időn belül elfogyaszt akár 1 liter folyadékot is (teát, ásványvizet,gyümölcslevet). A háziorvosának jeleztük a problémát, aki laborvizsgálatot végeztetett el, de annak eredménye nem mutatott ki semmit (cukorbetegséget sem). Itt tartunk most. Arra lennék kíváncsi, hogy hová fordulhatnánk további segítségért, már amennyiben a fentiek tényleg valamilyen problémát jelezhetnek.
Tisztelt Kérdező!

Ennek valóban sok oka lehet.Mindenek előtt endokrin vizsgálatot javaslok.

Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-13 13:12:54
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
9 hetes terhes vagyok. Autoimmun pajzsmirigy alulműködésem van. 3 héttel ezelőtti TSH érték 1,7 volt, jelenleg 50 egység Euthyroxot szedek. Teherbeesés előtt a jódot kerülnöm kellett.
Kérdezni szeretném, hogy terhesség alatt, hypothyreosis betegség esetén jód tablettát szedhetek-e? Ha igen mennyit szabad szednem?
Köszönöm szépen előre is megtisztelő válaszát.
Katalina76
Tisztelt Katalina76!

A pajzsmirigy hormonok képződéséhez jódra van szükség. A szervezetbe bejutott jód a pajzsmirigyben tárolódik, és a szükségletnek megfelelően használódik fel a pajzsmirigy hormonok képződéséhez.
A pajzsmirigy hormonoknak fontos szabályozó szerepük van szervezetünk működésében. Részt vesznek az anyagcsere-folyamatok öszehangolásában, szükségesek a normális növekedéshez, a testi és szellemi fejlődéshez, a reprodukcióhoz, szerepet játszanak a hőszabályozásban, a vérképzésben, az ideg-izom működésében.
Jódhiány esetén golyva alakuhat ki.Miért és hogyan?
A jódhiányt a pajzsmirigy úgy próbálja kompenzálni, hogy a hormonképződés felgyorsul, ugyanis a szervezet jódszükségletét csak fokozott működéssel tudja fedezni. A megnövekedett feladat viszont a mirigyállomány megnövekedését eredményezi.
A jódhiány népbetegség. A WHO adatai szerint a világon 800-1000 millió embernek van jódhiánya, és több, mint 10 millió gyermeknél okozott a jódhiány szellemi károsodást. Ugyanis a gyermekeknél különösen fontos a megfelelő mennyiségű jód, sőt már a terhesség alatt gondoskodni kell a megfelelő jódbevitelről. Hiszen a magzat pajzsmirigye már a harmadik hónapra kialakul és hormont termel. Ehhez jódra van szüksége. Terhességi jódhiány esetén nő a vetélés, koraszülés kockázata, sőt jódhiányban károsodhat a magzat központi idegrendszere. (Szoptatás alatt az anyatej jódtartalma az anya jódellátottságától függ.)
A jódhiány a csecsemő testi és szellemi fejlődését veszélyezteti. A jódhiányos gyermeknél mérhető teljesítmény-elmaradást mutattak ki.
Jódszükséglet a különböző életkorokban:
Életkor (év) Napi szükséglet (mikrogramm)
0-1 40-60
2-3 70
4-6 90
7-10 120
11 év felett 150
Terhesség alatt 175
Szoptatás alatt 200
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett!!!. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. Már itt meg kell jegyezni, hogy az autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-12 16:01:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Május 5-én (holnap lesz egy hete) pajzsmirigy műtéten estem át. 2
,5 cm-es, meszes, növekvő hideg göböm volt, TSH rendben volt.
Az epicrisis: near-total thyreoidectomiát végeztünk, a.n. recurrensek megóvása, valamint a mellékpajzsmirigyek megőrzése mellett. Az intraoperatív fagyasztás negatív lett.

Olvastam róla, hogy nagyon gyakran műtét után alulműködés alakul ki, székrekedéssel, elhízással, stb. (60 éves nő vagyok) Nagyon tartok ezektől az esetleges következményektől.
Szeretném kérdezni, hogy mikor derül ki, hogy a pajzsmirigy megmaradt része átvette-e a működést, vagyis, hogy kell-e gyógyszer, vagy nem? Illetve, hogy az endokrinológus, akit majd fel kell keresnem, legkorábban mikor tud elküldeni vérvételre, amiből kiderül, hogy kell-e gyógyszert szedni vagy nem? Vagyis mikortól nyugodhatok meg, hogy ezek a mellékhatások nem következnek be nálam, illetve hogy lehet megelőzni ezeket a mellékhatásokat.
Válaszát várva köszönettel:
B. Ágnes
Tisztelt B.Ágnes!

Általában 2-3 hónappal a műtét után kötelező a beteg vizsgálata és ekkor derül ki, hogy kezelést ígénye vagy nem (ilyen esetekben sajnos általában szükséges a kezelés),ha már az intraoperativ fagyasztás negativitása ellenére is kiterjesztett (near.-total) műtétre került sor.

Jó egészséget kívánoK.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-12 15:42:12
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves doktor úr!

tervezem, hogy felkeresem magát a sok-sok hónapja tartó és szerteágazó tüneteimmel. Éhezési rosszullétek, remegés, szédelgés az állandó evés ellenére is, délelőtt utcára sem tudok ezektől menni, hányinger, tachycardia, szorongás, letargia, nagyon rossz stressztűrő képesség, illetve egy időben hónapokig folyamatos hőemelkedésem is volt gyakori fertőzésekkel. TSH jó, pajzsmirigy UH jó, alap vérkép mindig jó, csak a káliumom lett legutóbb alacsony kicsit. Sokáig voltam stressz alatt, korábban egy hasonló időszakban voltak hasonló éhezős-pánikos tüneteim, de nem ennyiféle és nem ilyen hosszan..az inzulinrezisztencia már egyértelműen beigazolódott (folyamatosan felszálló inzulin, 70mIU-s két órás értékkel, amikor rosszul is lettem nagyon, a cukrom közben jó volt). PCO is van valószínűleg, évekig szedtem fogamzásgátlót, ahogy letettem, fokozatosan teljesen leállt a ciklusom, hasi zsír jelent meg és a petefészkem is megnagyobbodott, ultrahang folyamatban. Hormonsort viszont nem volt már hajlandó kiírni a nőgyógyász, csak küldözget tovább máshoz, ahova hónapokig esélyem sincs bejutni. Besokalltam, most már megcsináltatnám magánúton az egészet, mert lassan dolgozni sem tudok, a kérdésem ezzel kapcsolatos, mert semmilyen támpontom nincs: milyen hormonokat nézessek meg, hogy a tüneteim ismeretében minden fontosabbat azért ki lehessen zárni/szűrni, esetleges mellékvese-és hipofízisgondot is, de mégse legyen csillagászati az összeg, tehát mi az, ami első körben feltétlenül szükséges és értelmes, értelmezhető? Ciklus nélkül van pl. értelme minden női hormonnak? Tesztoszteron, SHBG? Pajzsmirigyhormonból kellene nézetnem valamit a tökéletes TSH és UH ellenére, pl. rT3? Köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Valóban szerteágazó panaszai vannak. A pánik tünetegyüttes, a stressz már önmagában is gonodot okoz, ráadásul a tartós fogamzásgátlás felborítja a hormonegyensúlyát. Az inzulin rezisztencia bizonyára kezelést ígényel.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-11 09:19:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt prof. dr. Balázs Csaba!
Szeretnék egy szakvéleményt kérni Ôntôl,, hogy kell-e bromociptin gyógyszert szednem, mert kisbabát szeretnék. Ha lehet elszeretném kerülni ennek a gyógyszernek a szedését. prolaktin szint 2014.02.20: 710 mlU/L visszanyerés:55 % ( 15. ciklusnap).
2014. 03.11. prolaktin szint: 776 mlU/l visszanyerés: 31% 4. diklusnap.Mensrtuáció: szabályos ( 28 naponként). MRI vizsgálon voltam 2 éve lelet negatív volt.
Tisztelettel:eveee
Tisztelt eveee!

Mindenek előtt azt kellene tudni, hogy miért emelkedett a prolactin szint. Amennyiben az agyalapi mirigyben göb van, akkor szüksége lesz a Bromicriptin szedésére.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-11 09:08:40
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
2013. máj. 30-án papillaris microcarcinoma műtétet végeztek rajtam, amely 5 mm-es volt és következtében szinte az egész pajzsmirigyemet eltávolították. akkori izotóp vizsgálat kimutatta h. nincs működő pm szövet. A műtét után folyamatos kontroll mellett történt a hormon beállítás, jelenleg 150 mg L-thyroxint szedek. Az orvosok jelezték, hogy ilyen műtét után lent kell tartani a hormonszintet, amit nem nagyon értek. Az alábbi leleteket elnézve nem lehetséges, h. ez már sok?
2014. 02. 20-án: (ebben az esetben nem vettem be reggel a hormont)
TSH 0,083
T4: 18,54
T3: 3,86
2014. 04. 24-én: (ebben az esetben bevettem reggel a hormont)
TSH: 0,02
T4: 1,66
Konzultálva a doktornővel, azt mondta, hogy hétvégén szedjek 125 mg-ot hétközben pedig maradjon a 150 mg. A kérdéseimre viszont nem kaptam választ tőle. Ezek a következők lennének:
Ön szerint ez jó megoldás lehet? Nem lenne elég állandóra a 125 mg? Miért kell ennyi hormont szedni amikor a szervezet sem termel ennyit (úgy tudom, h. kb. 100 mg körül van ez a mennyiség) Miért kell ennyire lent tartani a hormonszintem? Mi okozhatja, hogy 3 hónap eltéréssel ugyanannyi hormon mellett ennyire lement a hormonszint?
Ill. meddig kell ezt ennyire lent tartani? Hogy ennyire alacsony akkor én túlműködök? Kisbabát szeretnénk és úgy tudom, hogy túlműködés esetén kisebb a teherbeesés valószínűsége. :(
Másik szövődmény amivel kapcsolatban írok az a mellékpajzsmirigyeim hiánya. A sebész doktor az egyik oldalon állítólag visszatette a mellékpajzsmirigyeimet (ezzel fogadott a műtét után). Jelezték, hogy max. fél év múlva rendeződhet a helyzet, ami ezek működését illeti, de egyáltalán nem indultak be. A PTH szintem 2014. febr. 16-n 5,2 volt. Ezért a műtét óta rengeteg kálciumot szedek. először kezdtem 1400 mg calcicarb tablettával, utána jött a calcium sandoz 1000 majd 1500 mg, de a ca szintem nem sikerült feljebb tornázni. Bevallom elég gyógszerellenes vagyok, és ezeket elhagyva 100% felszívódású természetes alapanyagokból álló készítményeket szedtem, amelyből az egyik hatásosnak bizonyult, de ebből már 3000 mg-ot szedek és 4000 NE D vitamint, valamint magnéziumot is. Ill. tejtermék, banán, mákolaj napi rendszerességgel. A 3000 mg Ca VITAMIN mellet 2,13 volt a ca szint, 1,87 a foszfor, 88 az alk. foszfatáz. (2014. 04.24-i lelet) A zsibbadás azonban folyamatos. És kezdem azt érezni, hogy nem tudok egyszerűen annyit szedni hogy jó legyen a helyzet. Ill. mivel ez így is iszonyat sok, és még mindig zsibbadok az azt jelenti hogy még kéne emelni a mennyiségen? De hát mennyi már az ami használ? És ez nem teszi töknre más szervemet? El fog ez valaha múlni vagy ez a zsibbadás már örökre megmarad? Továbbá lehetséges, hogy a magas CA bevitel miatt van hogy állandóan borzalmasan szomjas vagyok? Ill. a székletem is "kifehéredett". És ott a meszesedés, vesekő problematikája is...
Nem értem hogyha elvileg megvan a mpm-em akkor miért nem működik? vagy mégsincs meg? Menjek el izotóp vizsgálatra? Vagy erre a PTh szint mérés elég? UH-n voltam, de ott azt mondta a doktor úr, hogy azzal nem lehet kimutatni h. van e vagy nincs..Vagy a szervezetem nem tudja normálisan lebontani a Ca-t? Olyan sok kérdésem van, amelyekre eddig senkitől nem kaptam választ, pedig több kollégánál jártam már...
Olvastam mpm beültetésről is, mivel úgy tudom h. parathormont nem lehet mesterségesen pótolni. Vagy ezt rosszul tudom? Önnek a beültetésről mi a véleménye? Van ilyen eljárás Mo-on? Megoldás lehet ez?
Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelettel: Balogh Andrea egy gyermekre nagyon vágyó és abban hívő h. van megoldás
Tisztelt Balogh Andrea !

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? Gondolatmenete logikus és több részlet valóban tisztázásra vár! A helyzet azonban az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ráadásul, miként írja, én csak évekkel ezelőtt láttam és adtam javaslatot. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-10 19:24:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az lenne a kérdésem, hogy 3,25 sTHS értékkel kell-e endokrinológushoz fordulni? Vannak tüneteim is, pl. 20kg-ot híztam két év alatt, depressziós-ingerlékeny vagyok, a mensesem sem kiegyensúlyozott, állandóan fázok, csökkent a libidóm, na és nagyon feledékeny lettem.. A családomban eléggé sok a pajzsmirigy beteg: anyukám,testvérem, nagynéném, unokatestvérem. Ők mind anyai ágon. A párom már azt mondta, hogy forduljak pszichiáterhez, mert az utóbbi időben annyit sírtam olyan dolgokon, amikkel mások nem is foglalkoznak...

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Igen, javaslom! Nem a leleteket, hanem a panaszokat , ill. a beteget kell kezelni,

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-10 19:18:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Kisbabánk tervezésekor kiderült, hogy pajzsmirigy alulműködésem van, ez volt 2013. áprilisában (TSH=4,9). Napi 1 db, 50 mikrogrammos L-Thyroxint kezdtem el szedni (mai napig ezt szedem, napi egyet). A TSH értékeim a következőképpen alakultak: 2013.május: 1,55; aug: 1,24; nov: 0,99; 2014. febr: 1,6; május 5.-én: 0,47, de a mostani májusi eredménykor már 10 hetes terhes vagyok.
Kérdésem lenne, hogy ez nem túl alacsony érték már? Vagy terhesség alatt ez megfelelő, és szedhetem továbbra is a napi 1 L-Thyroxint?
Terhesség alatt milyen intervallumban jó az érték?
Még jód nélküli femibion terhesvitamint szedek, ezt szedhetem végig a terhesség alatt, ugye?

Válaszát előre is köszönöm!
egy 34 éves, 10 hetes kismama
Tisztelt egy 34 éves, 10 hetes kismama!

A TSH csupán egy laboratóriumi érték. Azt kellene tudni, hogy mi okozta a laboratórium értékek elváltozását,van-e más probléma is, stb?.
Ezek birtokában lehet felelősségteljes választ és tabnácsot adni.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-07 16:04:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr !

Azért fordulok önhöz, mert a párom most volt pajzsmirigy ultrahangon és elég rosszakat írnak a leleten. Egy éve volt hogy elkezdte szedni a gyógyszert. Alul működése van. A tsh a megengedett értékek között van. (0.7)
A jobb és bal lebenyén elszortan kb 5mm echoszegény göb illetve elváltozás van. Kétoldali többgócú elváltozás. A bal lebenyen 2,5 cm hosszan és 5mm mélyen echoszegész terület van. Nyirokcsomó nincs a nagyi erek mentén.

Külföldön tartózkodunk,szükséges e ezzel sürgősen orvoshoz fordulnunk ? Vagy várhatunk vele ? Tüneteire csak annyit mond, hogy nehezen nyel, és olyan érzése van, mintha szorítanák néha a nyakát, gombócok lennének benne. Bár én azt is észrevettem, hogy nagyon feszült, stresszes,ingerlékeny. Sokkal sokkal jobban,mint eddig volt. Nagyon nyugtalan minden miatt. Szinte folyamatosan feszült és szorong. Lehet ezeknek az oka ?

Doktor Úrnak előre is köszönöm szépen a válaszát, remélem tud valami megnyugtatót írni,mert eléggé nagy az ijedtségünk. MI a teendőnk,mit tanácsol ? Mik lehetnek ezekből a göbökből ?

Tisztelettel :
M.Miklós
Tisztelt M.Miklós!

A pajzsmirigy rákok száma mindkét nemben világszerte növekszik, s ez folyamatosnak tűnik. A növekedés főleg a papilláris rák előfordulására vonatkozik. Jelentős szerepe van ebben a felvilágosításnak, a szűrővizsgálatoknak, a diagnosztikus eszközök könnyebb hozzá-férhetőségének, de nem biztos, hogy ez kizárólagos magyarázat. A gyakoriság jelentős földrajzi különbségeket mutat. A hazai új esetek száma évenként 500 körüli. Az összes pajzsmirigy rák kb. 80%-a differenciált carcinoma, ezen belül a papillaris forma 4-5-ször gyakoribb a folliculárisnál. A differenciált pajzsmirigyrák leggyakrabban 30-60 év között jelentkezik, nőkön 40-50 év, férfiakon 45-50 év körül tetőzve. Nő-férfi arány 2-3:1. A pajzsmirigy betegségei hazánkban is népbetegségnek számítanak. A diagnózist sok esetben nehezíti, hogy a csökkent, vagy emelkedett hormontermelés szerteágazó, sok esetben egyéb szervi panaszra utaló tüneteket okozhat. A pajzsmirigy göbös megbetegedéseire a legtöbb esetben a nyak elülső részén megjelenő duzzanat hívja fel a figyelmet. A göbök azonban nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek. Az un. „meleg göbök” pajzsmirigy túlműködést okozhatnak, a „hideg göbök” pedig a daganatos átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Arról, hogy az elváltozás melyik csoportba sorolandó, az izotópos vizsgálat során bizonyosodhatunk meg. A meleg göb fokozott mértékben tárol izotópot, a vizsgálati képen piros színű, ezért nevezték el „meleg” göbnek. A beteg annyiban érezhet különbséget, hogy a meleg göbhöz a túlműködés tünetei társulhatnak: erős szívdobogás, ritmuszavar, esetleg fogyás. A meleg göb általában jóindulatú és eredménnyel gyógyítható. A hideg göb nem vesz fel izotópot, ezért a göbnek megfelelően egy üres „hideg” terület ábrázolódik. A hideg göbök egy része lehet rosszindulatú, ezért ezekben az esetekben a citológiai (biopszia) vizsgálat kötelező.
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a pajzsmirigysejtekre specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) az képződése és működése csökkent. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus (testi) mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
• Beteg kikérdezése (anamnesis)
• Pajzsmirigy tapintása
• Az UH vizsgálat alkalmas nemcsak a diagnózisra, hanem a göbök méretének meghatározására és a nyomon követésre egyaránt. Ma már a TIRADS (Thyroid Imaging Reporting and Data Systems) klasszifikáció szükséges. Ezzel a karcinóma kockázatát lehet megadni és ki lehet jelenteni, hogy bizonyos stádiumban (TIRADS-2) nem fordul elő malignitas. Ez azt is jelenti, hogy nem minden pajzsmirigy göb esetén kötelező a biopszia elvégzése.
• Az izotópos vizsgálat (szcintigráfia) választ ad a göb funkcionális természetére (meleg vagy hideg göb).
• Pajzsmirigy biopszia lépései (mellékelem az ábrát!).
Hangsúlyozni kell, hogy a biopszia az esetek egy részében szükséges (főleg a hideg göbök esetében!). A hagyományos citológiai módszerek mellett van mód tumor markerek és molekuláris genetikai vizsgálatokra is. Fontos tudni, hogy a génszintű vizsgálat csak akkor indokolt, ha a hagyományos és újabb citokémiai módszerek nem adnak kellő információt a malignitás eldöntéséhez, illetve ha felvetődik az örökletes pajzsmirigy megbetegedés gyanúja. Lényeges, hogy a tumor markernek tekinthető szérum thyreoglobulint is meghatározzuk, s kizárjuk az autoimmun folyamatok lehetőségét.
Kezelés:
• A rosszindulatú elváltozás esetén műtét szükséges.
• Ezt követően gondozás indokolt, amelynek egyik sarkalatos kérdése a TSH képződésének visszaszorítása. A tartósan magas TSH szint ugyanis hozzájárul a hideg és a meleg göbök számának emelkedéséhez. Jellemző azonban, hogy mind a meleg, mind a hideg göbök lényegében autonóm módon viselkednek egy idő után, azaz TSH jelenléte nélkül is növekedhetnek.
• A nem rosszindulatú és a jódot felvevő pajzsmirigy göbök kezelésére az utóbbi évtizedekben radiojód kezelést alkalmaztak, általában jó eredménnyel. Ez az eljárás egyre inkább terjed, fontos azonban megemlítenünk, hogy a nem autoimmun pajzsmirigybetegségek kezelésére alkalmazott viszonylag kis dózisú radiojód kezelések után Basedow-kór alakulhat ki, ill. a szemtünetek romolhatnak.
• A pajzsmirigy tömlők, ciszták kezelésében a nem műtéti, ún. szklerotizációs kezelés is lehetséges. Ennek lényege, hogy a cisztába, ill. a göbbe olyan anyagot fecskendezünk, amely annak felszívódását eredményezi (utalok ezen a honlapon található korábbi cikkemre).
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-07 16:00:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr !
22 éves nő vagyok, segítségét szeretném kérni! UH eredményem lett elég rossz, és meg vagyok ijedve mit is jelentenek pontosan ezek a göbök. A doktornő akihez járok szabadságon van, és már 4 hete várok a válaszára (válaszborítékot vittem neki,azt mondta elküldi a véleményét). Másik doktorhoz még nem kaptam időpontot,illetve 8 ezer Ft.-be kerülne a magánrendelése. ) Leírom pontosan az eddigi leleteket, ( vérvétel, ultrahangok) eredményeket.

Egy évvel ezelőtt derült ki hogy pajzsmirigy alul működésem van. ( TSH :17.72 mIU/l T4 szabad frakció 8.05 pmol/l )
Ezután elmentem endokrinológushoz aki írt fel nekem gyógyszert. ( Letrox 75 mg )
Egy hónapra rá ( 2013.04.19. ) a vérvétel eredményem : TSH :0.613 mIU/L fT3 :7.1 pmol/L Anti. Tireoglobulin 133,00 IU/mL
Még ebben a hónapban voltam UH-n :
A Pajzsm. jobb lebenye 40X17X16mm.
Bal lebeny 46x17x16 mm. Az istmus 3mm. Mindkét lebeny inhomogén szerkezetű.a jobb lebeny középső harmadában egy 6mm-es csökkent echogenitású képlet detectálható. A nyaki erek norm. lefutásúak és tágasságúak.
Megnagyobbodott nyaki nyirokcsomó nem található.
Vél : A pjazsmirigy paranchymás laesioja. Struma nod.l.d.
Következő vérvétel : (2013.07.19. ) TSH: 0,756 fT4 :18,0
Doktornő azt monda fél év múlva kell vissza mennem......

2014.01.04. eredmény : TSH: 0.701 mUI/l
2014.03.11.-ére volt időpontom a doktornőhöz. Elmondtam neki hogy elég nehézkesen nyelek.Napközben is de este mikor lefekszem ( hason ) akkor még jobban érzem. /Azóta már szinte mindig mintha egy gombóc lenne a tokromban/ ( fizikálisan nem is vizsgált meg ) és szeretnék tőle UH-ra beutalót kérni. ( ha nem mondom neki,csak vissza hív egy év múlva kontrollra :( )

2014.04.09.UH VIZSGÁLAT : ( vittem az előző évi uh eredményemet,így tudtak hozzá viszonyítani)
A pajzsmirigy jobb lebenye 45x15x15 mm
Bal lebenye 40x15x15mm
Az isthmus nem szélesebb.
A jobb lebenyben elszórtan több, max 5mm kerekdes vagy ovális echoszegény göb van.
A bal lebeny felső kétharmadának ventralis felszíne alatt egy szabálytalan, kb. 2,5 cm hosszú, 5mm mélységű átmérőjű echoszegény terület látszik.
A bal lebeny többi részében elszórtan számos kisméretű részben ovális ( max kb 5mm ) részben szabálytalanabb alakú echoszegény elváltozás látszik.
A pajzsmirigy környezetében ill. a nyaki nagy erek mentén pathológiás méretű nyirokcsomó nem látható.
Vélemény: Kétoldali többgócú pajzsmirigy elváltozás,echoszegény göbökkel és bal oldali szabálytalan echoszegény elváltozásokkal. A 2013.04.19.-i vizsgálathoz képest progresszió.

Kérem Doktor Úr véleményét az eredményemmel kapcsolatban.Van-e félni való. Mit jelent az eredményem.Kell e félnem hogy nem lehet e majd gyermekem ? Műteni kell e. Mik ebben az esetben a teendők.... ( interneten nagyon sok rosszat olvasni :( )

Hálás köszönettel és tisztelettel :
S.Noémi
Tisztelt S. Noémi!

Korábban már válaszoltam. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Ha úgy gondolja, kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-07 15:50:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Hashimoto és IR beteg vagyok, önszorgalomból nézettem egyszer rt3 eredményt is , és akkor az jött ki az értékeimből, hogy az rt3 és a t3 ugyan ref. határon belül van de az arányszám csak 11. Nem is foglalkoztunk ezzel emelt adag letrox után 3 hónap múlva a tsh-m felére csökkent T4 és T3 ref határon belül maradt, ekkor rt3-at nem néztek. Meg is voltam elégedve az eredénnyel de az most így utólag tűnt fel, hogy a két vérvételnél az utóbbinál a T3 szint csökkent az előzőhöz képest de a ref határon belül maradt, a T4 pedig nőtt. Ebből lehet levonni azt a következtetést, hogy mégsincs teljesen rendben ez a dolog?? Nem lenne jobb ha a t3 is nőne inkább a letrox hatására? A tüneteim nagyon sokfélék voltak lényegesen javultak, de 3 kellemetlen tünet mégiscsak maradt a fogyási képtelenség , a fázós kezek lábak, és a rossz memória. A tsh-m áprilisban 2,7 volt. Ez még mindig magasnak számíthat? Még azt is szeretném megkérdezni, hogy az rT3 rezisztencia csak akkor érvényes ha az értékek a ref határokon kívül esnek , vagy akkor is esélyes ha csak az arányszám rossz mint nálam. Több helyen olvastam azt hogy ilyenkor nem jó a szelén szedése sem, de olyat is hogy a jódot és a szelént együtt érdemes szedni. Szelént szedem de kicsit elbizonytalanodtam a rt3 dolog miatt.

Válaszát előre is Köszönöm: Adrienn
Tisztelt Adrienn!

Hasonló kérdést ma már megválaszoltam.
Két dolgot kívánok ehhez az okfejtéshez fűzni:
1.A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is. megközelítés.

A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet (Pl. TSH), ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
-Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében? Nem a laboratórium teszt az első!
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Tehát „Ne laborleletet kezelünk, hanem beteget.”

2.Mint ismert a pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont, tiroxint (T4-t) és trijódtironint (T3-t) termel. Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működéséért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését, csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés) állapotunkat. Néhány komplikáltnak tűnő folyamatot kénytelen vagyok leírni azért, hogy a kérdésre megfelelő választ tudjak adni. Fontos tudni ugyanis, hogy a T4-ből képződik a T3, amely hatásában 100x erősebb (!) a T4-nél. Ebben az átalakulásban meghatározó szerepük van a dejodináz nevű enzimeknek. A dejodináz-1 és 2 az aktív T3-t képezi, a dejodináz-3 pedig a hatásnélküli ún. reverz T3-t (rT3). Később mind az aktív T3, mind a rT3 lebomlik inaktív T2-vé. A szervezetben a 80-90%-ban a T4 van jelen, 10-20%-ban pedig a T3, de ez az arány változhat!
Miért fontos ezt tudni?
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Abban a szövetben, amelyikben ennek az enzimnek a szintje - örökletes vagy egyéb okok (pl. gyógyszerek) miatt - fokozott, ott az aktív T3 szint is magas lesz és a beteg gyakran fog erős szívdobogástól, ritmuszavartól szenvedni. Egyes szívritmus szabályzók (pl. Huma-Pronol) azért is előnyösek, mert megakadályozzák pajzsmirigy túlműködés eseték a nagy mennyiségű aktív T3 termelődését. Az ellenkezője is igaz, hogy a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna.
A szelén egy másik fontos történet, arről korábban már írtam, a terjedelmi krlátok nem teszik lehetővé, hogy erről is írjak. Vigyázat! A szelén hiány és túladagolás is bajt okozhat, nem javaslom az öngyógyítást.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-06 18:13:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja