SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
2013. máj. 30-án papillaris microcarcinoma műtétet végeztek rajtam, amely 5 mm-es volt és következtében szinte az egész pajzsmirigyemet eltávolították. akkori izotóp vizsgálat kimutatta h. nincs működő pm szövet. A műtét után folyamatos kontroll mellett történt a hormon beállítás, jelenleg 150 mg L-thyroxint szedek. Az orvosok jelezték, hogy ilyen műtét után lent kell tartani a hormonszintet, amit nem nagyon értek. Az alábbi leleteket elnézve nem lehetséges, h. ez már sok?
2014. 02. 20-án: (ebben az esetben nem vettem be reggel a hormont)
TSH 0,083
T4: 18,54
T3: 3,86
2014. 04. 24-én: (ebben az esetben bevettem reggel a hormont)
TSH: 0,02
T4: 1,66
Konzultálva a doktornővel, azt mondta, hogy hétvégén szedjek 125 mg-ot hétközben pedig maradjon a 150 mg. A kérdéseimre viszont nem kaptam választ tőle. Ezek a következők lennének:
Ön szerint ez jó megoldás lehet? Nem lenne elég állandóra a 125 mg? Miért kell ennyi hormont szedni amikor a szervezet sem termel ennyit (úgy tudom, h. kb. 100 mg körül van ez a mennyiség) Miért kell ennyire lent tartani a hormonszintem? Mi okozhatja, hogy 3 hónap eltéréssel ugyanannyi hormon mellett ennyire lement a hormonszint?
Ill. meddig kell ezt ennyire lent tartani? Hogy ennyire alacsony akkor én túlműködök? Kisbabát szeretnénk és úgy tudom, hogy túlműködés esetén kisebb a teherbeesés valószínűsége. :(
Másik szövődmény amivel kapcsolatban írok az a mellékpajzsmirigyeim hiánya. A sebész doktor az egyik oldalon állítólag visszatette a mellékpajzsmirigyeimet (ezzel fogadott a műtét után). Jelezték, hogy max. fél év múlva rendeződhet a helyzet, ami ezek működését illeti, de egyáltalán nem indultak be. A PTH szintem 2014. febr. 16-n 5,2 volt. Ezért a műtét óta rengeteg kálciumot szedek. először kezdtem 1400 mg calcicarb tablettával, utána jött a calcium sandoz 1000 majd 1500 mg, de a ca szintem nem sikerült feljebb tornázni. Bevallom elég gyógszerellenes vagyok, és ezeket elhagyva 100% felszívódású természetes alapanyagokból álló készítményeket szedtem, amelyből az egyik hatásosnak bizonyult, de ebből már 3000 mg-ot szedek és 4000 NE D vitamint, valamint magnéziumot is. Ill. tejtermék, banán, mákolaj napi rendszerességgel. A 3000 mg Ca VITAMIN mellet 2,13 volt a ca szint, 1,87 a foszfor, 88 az alk. foszfatáz. (2014. 04.24-i lelet) A zsibbadás azonban folyamatos. És kezdem azt érezni, hogy nem tudok egyszerűen annyit szedni hogy jó legyen a helyzet. Ill. mivel ez így is iszonyat sok, és még mindig zsibbadok az azt jelenti hogy még kéne emelni a mennyiségen? De hát mennyi már az ami használ? És ez nem teszi töknre más szervemet? El fog ez valaha múlni vagy ez a zsibbadás már örökre megmarad? Továbbá lehetséges, hogy a magas CA bevitel miatt van hogy állandóan borzalmasan szomjas vagyok? Ill. a székletem is "kifehéredett". És ott a meszesedés, vesekő problematikája is...
Nem értem hogyha elvileg megvan a mpm-em akkor miért nem működik? vagy mégsincs meg? Menjek el izotóp vizsgálatra? Vagy erre a PTh szint mérés elég? UH-n voltam, de ott azt mondta a doktor úr, hogy azzal nem lehet kimutatni h. van e vagy nincs..Vagy a szervezetem nem tudja normálisan lebontani a Ca-t? Olyan sok kérdésem van, amelyekre eddig senkitől nem kaptam választ, pedig több kollégánál jártam már...
Olvastam mpm beültetésről is, mivel úgy tudom h. parathormont nem lehet mesterségesen pótolni. Vagy ezt rosszul tudom? Önnek a beültetésről mi a véleménye? Van ilyen eljárás Mo-on? Megoldás lehet ez?
Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelettel: Balogh Andrea egy gyermekre nagyon vágyó és abban hívő h. van megoldás
Tisztelt Balogh Andrea !

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? Gondolatmenete logikus és több részlet valóban tisztázásra vár! A helyzet azonban az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ráadásul, miként írja, én csak évekkel ezelőtt láttam és adtam javaslatot. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-10 19:24:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja