SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

Önhöz járok Hashimoto Thyreoditis betegségem miatt. Emelett cöliákiám van és laktóz érzékeny vagyok. Márciusban voltam Önnél utoljára (H. Wanda, 25 év).

Hasi panaszaim/tüneteim miatt augusztusban gyomor-, ill. vastagbél tükrözésen voltam. A gyomromban minden rendben volt, az orvos megdícsért, hogy szépen tartom a diétát. A vastagbelemben viszont görcsöket talált, ami az Irritábilis Bél Szindrómához köthető. Szövettan eredményekre még várok. Kaptam rá gyógyszert (Dicetel 50mg), ami sajnos laktózt tartalmaz így laktáz tablettával veszem be. Azt mondta az orvos, hogyha nem múlnak el a panaszok/tünetek akkor újra tükrözni kell a vastagbelet!

A problémám az lenne, hogy több mint 2 hónapja nagyon sürűn beteg vagyok (arcüreggyulladás, száraz köhögés, váladék a torokban, torokfájás). Egyik héten beteg vagyok a másik héten meg már csak kicsit köhögök, aztán elmúlik és rá 1,5-2 hétre újra kijön az egész. Szedek: D-vitamint (Vigantol 1x8 csepp), C-vitamint (Béres C-vitamin 2x500mg), probiotikumot (Omni Biotic 6 1xegy késhegyni), szelént (Béres Szelén 1x100), Letrox (1x75), porcerőt (Béres Porcerő 2db), homeopátiás készítményt (márkáját nem tudom, mert úgy keverik ki; 2x5db), Milgamma N injekciót pedig 2 hetente kapok és szedem még a Dicetelt a beleimre (3x1; és 3x1 laktáz tabletta).
Voltam már fül-orr gégésznél, de akkor épp nem látott semmit a doktor, elküldött ct-re, amire most fogok menni aztán néznek allergia vizsgálatot is; a hallás tesztem jó lett. Egy másik orvos szerint góc van a mandulámban és amiatt vagyok ilyen sűrűn beteg. A harmadik szerint is a mandulám a hibás és ki akarja venni, de a másik két orvos szerint nem ajánlott ennyi más betegség mellet! Ön szerint mi lehet a gond? Ha a mandulám akkor tényleg ki kellene vetetni vagy az csak árthat?

Azt szeretném még kérdezni, hogy a pajzsmirigy betegség miatt szabad-e tengeri halakat ennem mert, hogy abban van jód és nem tudom, hogy az megengedett e?! Ha szabad akkor heti mennyit?

Olvastam valahol, hogy a brokkoli, köles és lenmag se túl jó a Hashimoto betegeknek! Ez igaz?
Még egy kérdésem lenne, hogy a Paleo étrend jó-e, mert ha szabad a betegség mellett akkor kipróbálnám, hogy hogyan hat!


Előre is köszönöm válaszát!
További mosolygós szép napot kívánok! :)
H. Wanda



Óvatosan diétázzon, ha pajzsmirigybeteg!

Az eddigi étrendjében sokféle vitaminről írt, kérdéses, hogy ezek között van-e olyan, amelyikben szervetlen jód van, ezt kerülni kellene! Hasonló a helyzet a tengeri algákal és egyes halféleségekkel is.
Tiltólistán a káposztafélék és a szója
Az étkezések során lényeges, hogy kerüljük az olyan ételeket, amelyek lelassítják a pajzsmirigy működését. - Bizonyos zöldségek olyan természetes növényi összetevőket tartalmaznak, melyek goitrogének. A goitrogének a strúmát okozhatják, de szerencsére igen érzékenyek a magas hőre, így alapos főzés után már fogyaszthatók a brokkoliból, karfiolból és más káposztafélékből készült fogások is. Mellőzni az étlapról csak az esetben szükséges, ha fogyasztásuk a főzés ellenére is negatívan hat a pajzsmirigy működésére, megnehezíti a hormonpótló gyógyszerek beállítását. A káposztafélék mellett a szója is gátolja a pajzsmirigy megfelelő működését, fogyasztása pajzsmirigy betegeknek nem ajánlott.
A gyógyszerek csökkent felszívódása is gondot okozhat:
Pajzsmirigy alulműködés esetén a fogyáshoz lényeges a gyógyszerek megfelelő beállítása, melyet aztán kiegészítünk diétával és a rendszeres mozgással. Előfordulhat, hogy mindent megteszünk, a várt súlyvesztés mégsem következik be, ennek pedig gyakran a gyógyszerek nem megfelelő szedése az oka. A pajzsmirigy betegségre felírt hormonpótló készítmények bevételével kapcsolatban a következőkre érdemes ügyelni:
- a kalcium- és vaspótló készítmények, tejtermékek rontják a gyógyszerek felszívódását, ezért legalább egy óra teljen el a kettő bevétele közt.
- a kávéivást szintén ez okból érdemes egy órával előbbre, vagy későbbre halasztani.
- a pajzsmirigy működését befolyásolhatja, ha egyéb gyógyszereket is szedünk – a savkötők, szteroidok, fogamzásgátlók és egyes antibiotikumok, szívgyógyszerek - szintén befolyásolják a pajzsmirigy működését.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-09 13:19:43
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja