SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Balázs Csaba Professzor Úr!
18 éves koromban fél évig diane 35 fogamzásgátló tablettát szedtem. Abbahagyása óta androgén tipusú hajhulásom van, kopaszodom, főleg a fejem tetején. Most 35 éves vagyok, 4 gyermek anyukája. A terhességek alatt nem hullott a hajam, hanem kicsit megerősödött.
A 4. gyermekem 2,5 éves most, megint erőteljesen kopaszodom. A testemen máshol erőteljes férfias szőrnövekedés egyáltalán nincs. Ön szerint meg lehet állítani ezt a fajta kopaszodást?
Üdvözlettel: Virág
Tisztelt Virág!

Igen, de az okot, ill. okokat kell megkeresni. Mi a dolog lényege?
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
Tehát oki kezelés javaslok immuno-endokrin kivizsgálás után.
Jó egészséget kívánok:






Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-09 17:11:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

Önhöz járok Hashimoto Thyreoditis betegségem miatt. Emelett cöliákiám van és laktóz érzékeny vagyok. Márciusban voltam Önnél utoljára (H. Wanda, 25 év).

Hasi panaszaim/tüneteim miatt augusztusban gyomor-, ill. vastagbél tükrözésen voltam. A gyomromban minden rendben volt, az orvos megdícsért, hogy szépen tartom a diétát. A vastagbelemben viszont görcsöket talált, ami az Irritábilis Bél Szindrómához köthető. Szövettan eredményekre még várok. Kaptam rá gyógyszert (Dicetel 50mg), ami sajnos laktózt tartalmaz így laktáz tablettával veszem be. Azt mondta az orvos, hogyha nem múlnak el a panaszok/tünetek akkor újra tükrözni kell a vastagbelet!

A problémám az lenne, hogy több mint 2 hónapja nagyon sürűn beteg vagyok (arcüreggyulladás, száraz köhögés, váladék a torokban, torokfájás). Egyik héten beteg vagyok a másik héten meg már csak kicsit köhögök, aztán elmúlik és rá 1,5-2 hétre újra kijön az egész. Szedek: D-vitamint (Vigantol 1x8 csepp), C-vitamint (Béres C-vitamin 2x500mg), probiotikumot (Omni Biotic 6 1xegy késhegyni), szelént (Béres Szelén 1x100), Letrox (1x75), porcerőt (Béres Porcerő 2db), homeopátiás készítményt (márkáját nem tudom, mert úgy keverik ki; 2x5db), Milgamma N injekciót pedig 2 hetente kapok és szedem még a Dicetelt a beleimre (3x1; és 3x1 laktáz tabletta).
Voltam már fül-orr gégésznél, de akkor épp nem látott semmit a doktor, elküldött ct-re, amire most fogok menni aztán néznek allergia vizsgálatot is; a hallás tesztem jó lett. Egy másik orvos szerint góc van a mandulámban és amiatt vagyok ilyen sűrűn beteg. A harmadik szerint is a mandulám a hibás és ki akarja venni, de a másik két orvos szerint nem ajánlott ennyi más betegség mellet! Ön szerint mi lehet a gond? Ha a mandulám akkor tényleg ki kellene vetetni vagy az csak árthat?

Azt szeretném még kérdezni, hogy a pajzsmirigy betegség miatt szabad-e tengeri halakat ennem mert, hogy abban van jód és nem tudom, hogy az megengedett e?! Ha szabad akkor heti mennyit?

Olvastam valahol, hogy a brokkoli, köles és lenmag se túl jó a Hashimoto betegeknek! Ez igaz?
Még egy kérdésem lenne, hogy a Paleo étrend jó-e, mert ha szabad a betegség mellett akkor kipróbálnám, hogy hogyan hat!


Előre is köszönöm válaszát!
További mosolygós szép napot kívánok! :)
H. Wanda



Óvatosan diétázzon, ha pajzsmirigybeteg!

Az eddigi étrendjében sokféle vitaminről írt, kérdéses, hogy ezek között van-e olyan, amelyikben szervetlen jód van, ezt kerülni kellene! Hasonló a helyzet a tengeri algákal és egyes halféleségekkel is.
Tiltólistán a káposztafélék és a szója
Az étkezések során lényeges, hogy kerüljük az olyan ételeket, amelyek lelassítják a pajzsmirigy működését. - Bizonyos zöldségek olyan természetes növényi összetevőket tartalmaznak, melyek goitrogének. A goitrogének a strúmát okozhatják, de szerencsére igen érzékenyek a magas hőre, így alapos főzés után már fogyaszthatók a brokkoliból, karfiolból és más káposztafélékből készült fogások is. Mellőzni az étlapról csak az esetben szükséges, ha fogyasztásuk a főzés ellenére is negatívan hat a pajzsmirigy működésére, megnehezíti a hormonpótló gyógyszerek beállítását. A káposztafélék mellett a szója is gátolja a pajzsmirigy megfelelő működését, fogyasztása pajzsmirigy betegeknek nem ajánlott.
A gyógyszerek csökkent felszívódása is gondot okozhat:
Pajzsmirigy alulműködés esetén a fogyáshoz lényeges a gyógyszerek megfelelő beállítása, melyet aztán kiegészítünk diétával és a rendszeres mozgással. Előfordulhat, hogy mindent megteszünk, a várt súlyvesztés mégsem következik be, ennek pedig gyakran a gyógyszerek nem megfelelő szedése az oka. A pajzsmirigy betegségre felírt hormonpótló készítmények bevételével kapcsolatban a következőkre érdemes ügyelni:
- a kalcium- és vaspótló készítmények, tejtermékek rontják a gyógyszerek felszívódását, ezért legalább egy óra teljen el a kettő bevétele közt.
- a kávéivást szintén ez okból érdemes egy órával előbbre, vagy későbbre halasztani.
- a pajzsmirigy működését befolyásolhatja, ha egyéb gyógyszereket is szedünk – a savkötők, szteroidok, fogamzásgátlók és egyes antibiotikumok, szívgyógyszerek - szintén befolyásolják a pajzsmirigy működését.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-09 13:19:43
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!

A kérdésem inkább arra irányult, hogy pajzsmirigy gyulladás esetén érdemes-e megnézetni az NK sajtarányt vagy ennek inkább csak missed ab esetén van értelme? Tekintettel arra, hogy ez a vizsgálat nem túl olcsó, ezért nem feltétlenül ragaszkodom hozzá, csupán érdekelt volna, hogy van-e összefüggés az autoimmun pajzsmirigyműködés és az NK sejtek, illetve az erős (túl védekező) immunrendszer és az NK sejtek között.
Milyen egyéb olyan vizsgálat létezik, amellyel fény derülhetne arra, hogy esetleg nem a megtermékenyítéssel, hanem a megtapadással van gond? Lombik programra készülünk, ezért kezdett érdekelni mindez.

Üdvözlettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

Ennek csak abbban az esetben van értelme , ha gyermeket akar és a vetélés hátterében az NK sejt aktivitása felvetődik (utalok cikkemre).

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-09 12:40:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

Köszönöm válaszát. Az Ön által javasolt vizsgálatokon (ösztrogén (E2), az FSH , AMH, anti-TPO, TSH, FT4) már túl vagyunk, egyedül az Anti-Tpo értékem volt rossz, ezért fordultam Önhöz!
Ne haragudjon a sok kérdésért, de mivel már 2 éve próbálkozunk a babával, ezért nagyon kétségbe vagyok esve és szeretném megtudni, hogy mi ennek az oka, amelyen esetleg lehetne segíteni!

A véleményét szeretném kikérni az autoimmun pajzsmirigyműködés és az NK sejtek összefüggésével kapcsolatban. Azt olvastam, hogy az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció a magzat megtapadását gátolja, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat. Ez azért is keltette fel a figyelmemet, mert az autoimmun pajzsmirigy gyulladás kapcsán felmerült bennem az a kérdés, hogy nem előfordulhat-e, hogy a szervezetem máshol, máskor is saját maga és a baba ellen fordul? Mivel az NK sejtek a szervezet saját védekező mechanizmusáért felelősek (ha jól tudom) ezért érdekelni kezdett, hogy az erős immunrendszerem (soha nem vagyok beteg, még akkor sem, ha a közvetlen környezetemben valakinek 39 fokos láza van, soha nem voltam még lázas, úgy tűnik, hogy a szervezetem mindent legyőz és maximum egy ajak herpesszel reagál) utalhat-e az NK sejtek túlzott védekezésére. Ön szerint van összefüggés a kettő között? Milyen egyéb értékeket lenne érdemes megnézetnem, amelyek választ adnának arra, hogy az én esetemben esetleg nem a megtermékenyítéssel, hanem a megtapadással, beágyazódással van gond? Ezek közül valamelyik vizsgálatot (vérvétel) támogatja a TB vagy csak magánlaborban lehet saját költségre megcsináltatni?

A másik kérdésem a vércsoport összeférhetetlenséggel kapcsolatos, ugyanis én 0 RH- vagyok, a párom pedig A RH+. Ennek van jelentősége a fogantatás során vagy erre csupán akkor érdemes odafigyelni, amikor létrejött a terhesség? Ez okozhat meddősséget?

Válaszát előre is köszönöm!
Nóra
Tizstelt Nóra!

Az NK sejt meghatározás nálunk előzetes bejelntkezé után elvégeztetheti.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-08 18:06:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

Köszönöm válaszát. Tekintettel arra, hogy a pajzsmirigy gyulladást nálam januárban már megállapította, milyen egyéb kivizsgálásokat javasolna még? A cukrot és a cukros ételeket kerülöm, de nem tudom, hogy a mostani, normálisnak/szokásosnak nem mondató barnázás ellen mit lehetne tenni. 2 éve sikertelenül próbálkozunk a babával, így sajnos nincs vesztegetnivaló időm (37 éves vagyok). A ciklusom gyakoriságával és magával a vérzés hosszával nincs problémám, bár nem tudom, hogy a rövid és kevés menstruáció utalhat-e bármire. Általában 2 nap alatt letudom és nincs túl bő vérzésem, de ez korábban is így volt. Spontán ciklusban is gyönyörű domináns tüszőm érik, megfelelő a progeszteron szinten, bár a luteális fázisom az átlagosnál kicsit hosszabb, 16 nap. Ön szerint ezek normálisnak tekinthetők? Elképzelhető, hogy a pajzsmirigyemmel még mindig nincs minden rendben és ez okozza a barnázást és továbbra is ez az oka a meddőségnek?

Májusban voltam kontrollon és a következő időpontom október közepére van Önhöz. Addig Ön szerint van bármi teendőm? Célszerű lenne kontroll előtt ellenőriztetni a pajzsmirigy értékeket vérvétellel?

Válaszát előre is köszönöm!
Nóra
Tisztelt Nóra!

Mindent helyesen cselekedett Kétségtelen, hogy még nincs, de bekövetkzhet a perimenopausa.
Mi a perimenopauza?
Ez egy olyan hormonális állapot, amely évekkel megelőzi az utolsó menstruációt. A betegek egy része azt mondja: „én még menstruálok és csak a 40-s éveim elején vagyok”. Valóban a menopauza a menstruáció periódusok végét jelenti, amikor már 1 éve nincs havi vérzés. Ez az időszak az amerikai nőkben átlagosan az 51. év. Ezért a perimenopauzát úgy szokták definiálni, mint azt az időszakot, amely a menopauzához vezet és átlagosan 10 évvel megelőző annak bekövetkezését. Ez a harmincas évek végétől, a negyvenes évek elejétől szokott kezdődni.
Miért fontos ezt tudni? Mi történik a perimenopauzában?
Amikor Ön megszületik, akkor átlagosan egy millió petesejtkezdemény van, amelyből a pubertásig 75-300 ezer marad. Az első menstruáció után, a reproduktív periódusban 400-500 pete érik meg és válik potenciálisan megtermékenyíthetővé. A menstruációs ciklusokat az ösztrogén és a progeszteron szintjének váltakozása jellemzi. A perimenopauzában a döntően petefészek sejtjei öregedése következtében az általuk termelt hormonok: az ösztrogén és a progeszteron szint fokozatosan csökkenni kezd. A petesejtek hormontermelését az agyalapi mirigy hormonjai: az FSH és az LH stimulálja. Mivel a petesejtek érzékenysége a korral csökken, ezért az agyalapi mirigy úgy próbálja kompenzálni (kezdetben sikerrel), hogy megnöveli ezeknek a stimuláló hormonoknak a mennyiségét. A perimenopauzában tehát egy fokozatos FSH szint emelkedés figyelhető meg. Ebben a periódusban egyre gyakrabban fordul elő, hogy a petesejtek nem érnek meg, a petesejt nem jut ki, progeszteron nem képződik és ún. „anovulációs ciklusok” jönnek létre. Ennek hatására a méh nyálkahártyája a szokásosnál korábban válik le így a menstruációs periódusok megrövidülnek. A rövidebb menstruációs ciklus a perimenopauza egyike a legáltalánosabb tünete. Az ösztrogén szint csökkenése és az FSH szint emelkedése összetett, nem mindenkinél egyformán és azonos időben jelentkező tüneteket vált ki.
Melyek ezek?
• A menstruációs periódusok szabálytalanokká válnak: fokozott vérzés lép fel, „fantom periódusok” jelentkeznek, amelyeket az jellemzi, hogy a tünetek hasonlítanak a menzesz előttiekhez, de vérzés nem következik be. Fontos tudni azonban, hogy a vérzészavarok esetén ilyenkor is ki kell zári esetleges daganat jelenlétét!
• Csökken a fogamzásképesség, fokozatosan meddőség alakul ki
• Az emlők mérete és konzisztenciája változik
• A hüvely nyáktermelése változik, érzékenyebbé válik
• Gyakoribb a vizelési inger, a fertőzésre hajlam
• Alvászavar lép fel, nehezebb elaludnia, gyakrabban ébred fel
• A testsúly növekszik: ráadásul a hason, a combokon, csökken az izomtömeg
• Hangulati ingadozás következik be: hőhullám, éjszakai izzadás, ingerlékenység, a stressz tűrő képesség csökken, szorongás, mérsékeltebb munkaképesség
• Csökken a libidó
• Hajhullás lép fel főleg a fejtetőn, de a test más részén is, ugyanakkor a „nem kíván helyeken” az arcon, a hason pedig fokozódik
• A bőr és a kötőszövetek szárazzá válnak, elvékonyodnak, viszketnek
• Görcsök jelentkeznek a lábban, a vállban
• Szívpanaszok gyors és néha szabálytalan szívdobogásban jutnak kifejezésre
Pajzsmirigy betegségem van-e vagy perimenopauzám? Ez fontos és gyakori kérdés
Ennek oka, hogy több tünet nem csak a perimenopauzában, hanem a pajzsmirigybetegségben is jelentkezik.
A pajzsmirigybetegségben ugyanis gyakoriak az alábbi tünetek:
• Menstruációs zavarok (a csökkent és fokozott működés esetén egyaránt)
• Feltűnő az elhízás
• Fokozott ingerlékenység, szívdobogásérzés, alvatlanság éppen úgy lehetséges, mint az aluszékonyság, depresszió
• Hajhullás gyakori
• A bőr szárazság és fokozott izzadás egyaránt lehetséges.
Perimenopauzában csökkent az ún. anti-Müller hormon (AMH) szintje

Mi is az AMH?

Ezt a hormont a petesejtek termelik. Ma már ismerjük kémiai szerkezetét és funkcióját. Az AMH szintje a petesejtek funkcióját, „rezervjét” tükrözi. Ez talán az egyik legjobb tükrözője annak, hogy a petesejtek öregedése milyen mértékű. Ugyanis az életkorral általában párhuzamosan csökkent a szintje
Az életkor és az AMH szint összefüggése
Az AMH termelődését azonban az öröklődésen kívül más tényezők is befolyásolják. Ezek között kiemelkedőek az autoimmun betegségek (szisztémás autoimmun betegségek, ill. a pajzsmirigy autoimmun betegségei), a fogamzásgátlók, a dohányzás. Az AMH meghatározása lényeges a mesterséges megtermékenyítések előtt. A meghatározásnak egyre több formája ismert. Azt is kiemelik, hogy célszerű az agyalapi mirigy stimuláló hormonjával : az FSH-val együtt meghatározni. Fontosnak tartom azt az észrevételt, hogy a policisztás petefészek megbetegedésben (PCOS-ben) szenvedők vérében az AMH szintje feltűnően magas (!). Ennek egyelőre diagnosztikus jelentőséget tulajdoníthatunk, de nagy valószínűséggel a közeli jövőben szerepe is lesz (Athanasia Piouka és munkatársai: Anti-Mullerian hormone levels reflect severity of PCOS but are negatively influenced by obesity: relationship with increased luteinizing hormone levels. Am J Physiol Endocrinol Metab 296: E238–E243, 2009.)(2. ábra)
Az AMH-nak fontos szerepe van az in vitro megtermékenyítésben (IVF)
A legújabb kutatások kimutatták, hogy a normál AMH szint esetén az IVF 2,5-ször sikeresebb, mint alacsonyabb érékeknél. Az AMH szint tehát fontos jelzője lehet az IVF sikerének. Uppsalában egy 2008 és 2011 között egy olyan prospektív tanulmányt végeztek, amelyben 892 asszony vett részt. 1231 IVF ciklus történet ezen idő alatt és az AMH szintjét meghatározták a beavatkozások előtt. A tanulmány végső következtetés az volt, hogy amennyiben az AMH szintje 2,94 felett volt, akkor a megtermékenyítés sikeresnek bizonyult.
Az olvasóban ezek után nyilvánvalóan felötlik, hogy lehet-e befolyásolni az AMF képződését, netán van-e mód a stimulálásra?
A legújabb tudományos kutatások azt mutatják, hogy igen! A múlt hónap elején jelentek meg a meggyőző eredmények, amelyek azt mutatták, hogy a DHEA (dehidropeiandroszteron) nevű hormon képes az AMH szintjének fokozására (Yilmaz N, Dehydroepiandrosterone supplementation improves predictive markers for diminished ovarian reserve: serum AMH, inhibin B and antral follicle count. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol.). Előfordulhat, hogy ez a módszer sem hoz eredményt. Ebből a szempontból fontosak azok a legújabb adatok, amelyek azzal a biztató eredménnyel kecsegtetnek, hogy gén technológiával (ahogyan ma már nagyüzemileg előállítják az inzulin is), az AMH is rövidesen hozzáférhető lesz (Effects of Recombinant Human AMH on SCF Expression in Human Granulosa Cells. Hu R és munkatársai: Cell Biochem Biophys. 2013 May 31).
Mi a teendő?
Javaslom a következő tesztek elvégzését a ciklus 21.napján:

• A pajzsmirigy működését, a TSH-n kívül a perifériás hormonok (T3-T4 is!) szintjét
• Anti-TPO
• éhgyomri vércukor és az inzulin szintjét, HOMA-t
• A menstruációs ciklus jellegét, az ösztrogén és progeszteron mellett az FSH és az AMH értékét
Kontrollra várom.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-08 18:04:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

Köszönöm válaszát. Tekintettel arra, hogy a pajzsmirigy gyulladást nálam januárban már megállapította, milyen egyéb kivizsgálásokat javasolna még? A cukrot és a cukros ételeket kerülöm, de nem tudom, hogy a mostani, normálisnak/szokásosnak nem mondató barnázás ellen mit lehetne tenni. 2 éve sikertelenül próbálkozunk a babával, így sajnos nincs vesztegetnivaló időm (37 éves vagyok). A ciklusom gyakoriságával és magával a vérzés hosszával nincs problémám, bár nem tudom, hogy a rövid és kevés menstruáció utalhat-e bármire. Általában 2 nap alatt letudom és nincs túl bő vérzésem, de ez korábban is így volt. Spontán ciklusban is gyönyörű domináns tüszőm érik, megfelelő a progeszteron szinten, bár a luteális fázisom az átlagosnál kicsit hosszabb, 16 nap. Ön szerint ezek normálisnak tekinthetők? Elképzelhető, hogy a pajzsmirigyemmel még mindig nincs minden rendben és ez okozza a barnázást és továbbra is ez az oka a meddőségnek?

Májusban voltam kontrollon és a következő időpontom október közepére van Önhöz. Addig Ön szerint van bármi teendőm? Célszerű lenne kontroll előtt ellenőriztetni a pajzsmirigy értékeket vérvétellel?

Válaszát előre is köszönöm!
Nóra
Tisztelt Nóra!


Az ösztrogén (E2), az FSH , AMH, anti-TPO, TSH, FT4 meghatározását javaslom a korábbi eredmények és a leírtak alapján.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-07 16:38:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

Idén januárban pajzsmirigy gyulladást (diagnózis: Hashimoto thyreoditis, szubklinikus hypothyreosis) állapított meg nálam, amelyet napi 1 Letrox 50-el kezelünk.
A terheléses vizsgálat eredményével kapcsolatban szeretném a segítségét kérni, mert azt olvastam, hogy a 120 perces inzulin akkor tekinthető normálisnak, ha nem haladja meg az éhgyomri 2,5 szeresét.
3 pontos terheléses vizsgálat:
éhgyomri glükóz: 5,3 mmol/L (referencia: 3,6 - 6,0)
60 perces glükóz: 5,1
120 perces glükóz: 4,7 (referencia: 4,1 - 7,8)
éhgyomri inzulin: 4,9 (referencia: 2,6 - 24,9)
60 perces inzulin: 29,3
120 perces inzulin: 26,2

Az én esetemben a 2,5-szerese 12,25, ehhez képest nálam 26,2 mérték. Ön szerint közrejátszhat ez abban, hogy nem jön a baba? Érdemes lenne újra megnézetnem ezeket az értékeket? Az előző vizsgálat januárban volt.

A legutóbbi ciklus alkalmával elkezdtem méhpempő kapszulát szedni, ami nálam úgy tűnik, hogy bekavart a ciklusomba, ami 27-28 nap helyett 25 napos lett és már a 18. ciklusnaptól kezdve barnázást tapasztaltam, Korábban 3 hónapig szedtem premens tablettát a pms tünetek enyhítésére, de az semmit nem használt. Azt olvastam, hogy a pajzsmirigy probléma is okozhatja a barnázást. Korábban többször néztek nálam a 21. napon progeszteron szintet (48,8 nmol/l és 71,82 nmol/L) és azzal minden rendben van, így azt gondolom, hogy nem ez okozza nálam a menstruáció előtti barnázást. Ez eddig csak 1-3 napig tartott, így a mostani egy hetes barnázás megijesztett. Ön mit javasolna erre?

Válaszát előre is köszönöm!
Nóra
Tisztelt Nóra!

A vércukorterhelés és inzulin szint eredménye ( ennek taglalása meghaladná ennek a válasznak a kereteit!) csupán arra utal, hogy lehetőség szerint cukros ételeket ne fogyasszon.
Más kérdés a pajzsmirigy alulműködés és menstruációs zavarok témaköre:
A női ciklus különböző tényezők hatására átmenetileg felborulhat. Stresszesebb időszakokban, betegség, gyógyszerek szedése következtében, de olykor még az időjárási változások hatására is jelentkezhet a korábbitól eltérő erősségű, fájdalmas, vagy hosszabb ideig tartó vérzés. Probléma, ha a felsorolt panaszok ismétlődnek, huzamosabb időn át jelentkeznek. Menstruációs zavarról valójában az alábbi tünetek kapcsán beszélünk:
- az erős vérzés 24 óránál hosszabb,
- szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb,
- a periódusok rövidebbek 21 napnál,
- 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak,
- ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek.
A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés, pecsételés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira. Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hízás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. További gond az, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége lényegesen gyakoribb nőkben, másrészt az aránya a 20. életévtől kezdve egyre gyorsabban növekedik. Ez többször oka a csökkent működésnek és a meddőség egyre nagyobb hányadának.
Jó egészséget kívánok és sze. további kiivizsgálsát javaslok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-06 17:28:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Felnőtt, 27 éves fiam ügyében fordulok Önhöz. 2015 februárra kaptunk időpontot a rendelésére, addig is szeretnénk valami segítséget kapni. Úgy érzem, nagyon összetett, reménytelennek tűnő helyzetben vagyunk, mert eddig még nem találkoztunk olyan orvossal, aki holisztikus szemlélettel tekintene a problémánkra. A fiam kamaszkora óta depressziós és súlyos kényszerbeteg. Emiatt középiskolás kora óta gondjai voltak a tanulással majd az elhelyezkedéssel. Végül 2013 nyarán sikerült állást találnia, sajnos, 12 órás váltott műszakban kellett dolgoznia. 2014 januárjában súlyos, napi szinten visszatérő fejfájása jelentkezett, mely émelygéssel, gyengeség érzéssel, időnként ájulással, hányással társult. Azt gondoltuk, a műszakos munka okozza. Tavasz körül vettük észre, hogy ginekomasztiája is van. A háziorvos ideggyógyászhoz küldte, aki mr vizsgálatra utalta. Körülbelül egy időben lett meg az mr és a laborvizsgálat eredménye. A fiamnak 2,5cm-es prolaktinómája van, prolaktin szintje: 27580. Műtét lehetősége felmerült, ha gyógyszeres kezelésre nem reagál. Egy hónapi napi 1 2,5mg-os Bromocriptint szedett. Erre a prolaktin 25710-re csökkent Azóta 2x1 szemet, 5mg-ot szed. Most újabb kontroll következik.
2008 óta ismert pajzsmirigy alulműködése is van, melyet napi 50 mikrogram letrox-szal kezelnek.
A kényszerbetegség miatt antidepresszánsokat és antipszichotikumokat szedett, az évek során többfélét, legutóbb Floxetet, Abilifyt és Rivotrilt. A fejfájások jelentkezése után fokozatosan leállt ezekkel, azt gondolván, hogy az a gyógyszerek mellékhatása. Alkalmanként protonpumpa gátlót is szed. Azóta már tudjuk, hogy mindez emelheti a prolaktin szintet, de vajon a hipofízis adenómát is okozhatták? Most ott tartunk, hogy a pszichiátriai gyógyszereit nem meri szedni, de tele van szorongással fokozottan érzékeny szinte mindenre, alvászavarral küzd, állandóan gyengének érzi magát, a kényszerek olyan szinten vannak, hogy szinte életképtelen.
Kérdésem: okozhatta-e a kényszerbetegséget az adenóma, elmúlhat-e, ha megműtik? Vagy okozhatták-e a gyógyszerek az adenómát, s ha igen, milyen lehetőség van a kényszerbetegség kezelésére? Mindent nem tudtam leírni, de annyi biztos, hogy az egész családot megviseli ez az állapot.
Válaszát várva előre is köszönöm: egy nagyon aggódó anya.
Tisztelt Egy nagyon aggódó anya!

A prolactinomák a leggyakrabban előforduló hypophysistumorok, a hormontermelő adenomák 30-40%-át teszik ki. A hyperprolactinaemia jellegzetes klinikai képpel jár, amelyeket macroadenoma esetében színezhetnek a daganat nagyságából eredő kompressziós jelek. Nőknél a klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, így a primer vagy szekunder amenorrhoea, oligomenorrhoea, rövid luteális fázis, infertilitás, illetve a tejcsorgás. Férfiak esetében a libidócsökkenés, impotencia, infertilitás, gynaecomastia és ritkán a tejcsorgás a jellegzetes tünet. Bármely eredetű primer hyperprolactinaemia kezelésében az elsőként választandó kezelés a gyógyszeres terápia, nevezetesen a dopaminagonista kezelés. A dopaminagonista (bromocriptin, valamint az újabban kifejlesztett quinagolid és cabergolin) kezelés az esetek közel 90%-ában hatásos, és nagyon lényeges, hogy nemcsak a szérum prolaktinszintjét redukálja, hanem többnyire a tumorméretet is csökkenti, ezért manapság prolactinoma esetén idegsebészeti műtét vagy sugárkezelés csak ritkán, speciális esetekben válik szükségessé.
Számos betegség és fiziológiás állapot okozhat hyperprolactinaemiát, leggyakoribb azonban az idiopathiás, valamint a hypophysis micro- és macroprolactinomájából eredő forma. A kezelés megkezdése előtt igen fontos az etiológia pontos tisztázása, mert szekunder kórképben az alapbetegség kezelése a megfelelő megoldás. Leggyakoribb példája ennek a primer hypothyreosis, ahol a tiroxinszubsztitúciós kezelés önmagában normalizálhatja a szérum prolaktinszintjét, sőt, leírtak tiroxinszubsztitúciós kezelésre teljes mértékben viszszafejlődő hypophysisadenomát is. Számos gyógyszer is okozhatja! (miként arra fentebb utalt is). Gondot jelenthet a pszichiátriai betegek tünetekkel járó, gyógyszer indukálta hyperprolactinaemiája, mivel ilyenkor a gyógyszer gyakran nem hagyható el, a dopaminagonista kezelés pedig antagonizálhatja, ezáltal ronthatja az antipszichotikum hatását, így a beteg pszichiátriai alapbetegségét !. Ilyen esetekben fontos a kezelő pszichiáterrel való szoros együttműködés. A tartósan emelkedett prolaktinszintet okozhatja bármely sella környéki, suprasellaris térszűkítő folyamat a hypothalamus vagy a hypophysisnyél károsítása révén, ilyenkor ugyanis kiesik a dopamin szekréciót gátló hatása. Mérsékelt fokú prolaktinszint-emelkedés és mágnesesrezonancia-vizsgálattal (MRI) igazolt macroadenoma esetén nem macroprolactinomára, hanem a hypophysisnyél kompreszsziója által okozott hyperprolactinaemiára kell elsősorban gondolnunk.
A hyperprolactinaemiás állapotok okai
• Fiziológiás hiperszekréció: szoptatás, terhesség, alvás, stressz, neonatalis periódus, a mellkasfal stimulációja.
• Hypothalamusrégió betegségei: agytumorok és metasztázisok, infiltratív kórképek, gyulladások, koponyabesugárzás, a hypophysisnyél sérülése.
• A hypophysis betegségei: prolactinoma (sporadikus, multiplex endokrin neoplasia-1), acromegalia, Cushing-szindróma, egyéb, prolaktint is termelő kevert sejtes hypophysisadenomák (a hypophysisdaganatok 25-30%-a termel prolaktint), üres sella szindróma, agytumorok és metasztázisok, amelyek a hypophysisnyél kompresszióját okozzák, infiltratív kórképek.
• Ectopiás prolaktintermelés (például bronchuscarcinoma, hypernephroma).
• Egyéb megbetegedések: primer hypothyreosis, polycystás ovarium szindróma, májcirrhosis, krónikus veseelégtelenség, epilepszia.
• Idiopathiás hyperprolactinaemia.
• Gyógyszerek által okozott hyperprolactinaemia.

Gyógyszerek által okozott hyperprolactinaemia:
• Neurolepticumok: phenotiazinok (például chlorpromazin), butyrophenonok (például haloperidol), thioxanthenek, risperidon.
• Antidepresszánsok: szelektív szerotonin reuptake gátló antidepresszánsok, triciklikus antidepresszánsok, monoamin-oxidázok.
• Anxiolyticumok: benzodiazepin.
• Antiemetikumok: metoclopramid, domperidon.
• Narkotikumok.
• Vérnyomáscsökkentők: reserpin, dopegyt, verapamil.
• Antihisztaminok.
• H2-receptor-blokkolók.
• Antiepileptikumok.
• Hormonok: ösztrogének, gonodotrop releasing hormon analógok, antiandrogének.
Az egyik kérdés, hogy a gyógyszer okozta volna az adenomát, nem valószínű, de a prolactin szint emelkedését kiválthatja. A gyógyszres kezelés ma már általában eredmébnyes, a műtétekkel is jó eredmények érhetők el.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-06 17:21:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Prof. Dr. Balázs Csaba!
A béta receptor blokkolók inzulin érzékenységet csökkentő hatásával kapcsolatos a kérdésem. Azért érdekel ez a kérdés, mert egyre inkább úgy gondolom, hogy a harmincas éveimtől rendszeresen szedett béta blokkolók szedése (suprventricularis paroxizmalis tachicardia miatt) felelős elsősorban az elhízásomért, ami 40 éves korom után lassan, fokozatosan, de sajnos megállithatalanul bekövetkezett . Mára inzulin rezisztenciám van, a cukrom még rendben van és a vérzsírjaim is. Sokáig Propranololt szedtem, amiről azt olvastam, hogy a leginkább csökkentik az inzulin szezitivitást, az utóbbi években Concort. Végül is azt szeretném tudni, hogy Ön szerint jól gondolkozom-e és hogy van-e lehetőség ennek a többek között szerintem gyógyszer hatására előidézett anyagcsere felborulásnak a visszafordítására.

Előre is köszönöm a válaszát, üdvözlettel: Elza
Tisztelt Elza!

A béta-receptor blokkolókna valóban van ilyen (mellék)hatása. A visszafordításra van lehetőség! Tisztázni kellene, hogy a béta-receptor további szedése feltélen szükségese-e, lehete az inzulin érzéknységet javítani gyógyszerrel, s melyikkel. Számos egyéb kérdés is tisztázásra vár: mi okozta az inzulin rezisztencia kialakulását a beta-receptororn kívül, milyen fokú a rezsisztencia, stb.

További kivizsgálást, részletes immuno- endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-06 13:41:30
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

28 éves vagyok, 2 évvel ezelőtt csináltam egy tesztoszteron kúrát 4 hónapig, mely során a hormon háztartásom felborult. Többször voltam vérvételen, minden hormonom helyreállt kivéve az LH-t és ennek köszönhetően a tesztoszteron. A teszto még így is normális szinten van, azonban az LH szint a koromhoz képest alacsony és valószínűleg magától már nem is fog helyre jönni. Voltam endokrinológusnál, aki a teszteket követően annyit mondott, hogy az agyalapi mirigy egy kicsit "ellustult", törődjek bele. Sajnos ennek én nem tudok eleget tenni, ezért kérném a tanácsát, hogy HCG, zizatonium és clomid használat szóba jöhet-e ilyen esetben.
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Az Ön kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra a válaszadásban kötnek a Magyar Orvosi Kamara (MOK) etikai szabályai és a jogi keretek. Ezek alapján más orvosi tevékenységét nem véleményezhetem. A laboratórium adatok helyességét nem kommentálhatom. Ezekben a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy mi okozta a kóros leleteket és tüneteket. Ezek birtokában lehet kérdésére felelősségtelejesen válaszolni.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-06 13:28:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Segítséget szeretnék kérni, hogy az Inofolicot étkezés előtt vagy étkezés után kell e inni? 2 verziót hallottam eddig, hogy étkezés előtt fél órával vagy étkezés után 1 órával. Szeretném úgy inni, hogy hatékony legyen.

Köszönöm előre is a segítséget.

Üdvözlettel:

Mariann
Tisztelt Mariann!

Étkezés előtti bevételt javaslom.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-06 13:24:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

24 éves vagyok, tavaly nyáron diagnosztizáltak nálam pajzsmirigy alul működést, azóta minden reggel L-Thyroxint szedek. (75 mikrogramm). Ez a Tsh-t levitte normálisra, de közben bipoláris zavar miatt, pszichiáter javaslatára április elején elkezdtem szedni a Tegretolt. (Naponta 1x este, 200mg)
2014. május 23-án voltam vérvételen, ahol a TSH 2,93-at mutatott. (2,93 mIU/L, referencia 0,400-4,000)
Majd elmentem július 8-án is, ott viszont már a TSH 10,8000 mIU/L volt.
A két vérvétel között többször előfordult, hogy nem vettem be a 75 mikrogrammot, hanem csak 50-et.
A pszichiáterem azt mondta, hogy kérdezzem meg az endokrinológusomat arról, hogy a Tegretol befolyásolhatja-e az L-Thyroxint, (ugyanis szerinte csak nagyon-nagyon ritkán), de az endokrinológiára csak novemberben megyek legközelebb.
Azt szeretném kérdezni, hogy Ön szerint a Tsh azért lett magas, mert hanyagul, több alkalommal csupán 50 mikrogrammot szedtem, vagy pedig a Tegretol befolyásolta?
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A szükséges hormont a javasolt formában tanácsos rendszeresen folytatnia!!!. A gyógyszerek valóban hatnak egymásra. Erről ezen a honlapon már korábban írtam.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-06 13:18:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!
26 éves, 27. hétben lévő kismama vagyok, aki autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedek. Annyira próbálok odafigyelni mindenre, és most, szeptember 3-án a TSH-m 3,72 mIU/l lett. Augusztus 8-án 2,7 mIU/l volt. Nagyon kétségbe vagyok esve. Mindenhol azt olvasom, hogy idegrendszeri károsodást okozhat a nem megfelelően beállított TSH. Most a gyógyszer adagon persze változtattunk, de a babámnak kára származik ebből a 3,7-es értékből? És mit tehetek még én, hogy minden rendben legyen? Megtisztelő válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Dóra
Tisztelt Dóra!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Az Ön kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra a válaszadásban kötnek a Magyar Orvosi Kamara (MOK) etikai szabályai és a jogi keretek. Ezek alapján más orvosi tevékenységét nem véleményezhetem. A laboratórium adatok helyességét nem kommentálhatom. Ezekben a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Sgítségként írom, hogy a hormonok meghatározás során az „immunológiailag és nem biológiailag „ aktív hormonokat mérik, mérjük. Erre jó példa, hogy van akinek a prolactin szintje rendkívül magas és az aktív hormon ennek esetleg kb. 10%-a. A leírt adatok is azt jelzik, hogy valami gond lehet az Ön pajzsmirigye körül. A leírásában szó esik a strúmáról. A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-06 13:02:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
38 éves, 2 gyermekes anyuka vagyok. 1 éve kerestem fel endokrinológust a panaszaimmal édesanyám unszolására, mert anyukám operált pajzsmirigy beteg, a labor értékeim normál tartományban voltak( Tsh 0,8; T4 1,6; T3 2,95)
A tüneteim alapján és az UH alapján, ami több cystát írt le, az endokrinológus Letroxot javasolt 25 microgr-ot, majd ahogy hónapról hónapra nem akart rendeződni a helyzet emelte a dózist.
Idő közben én levetettem magamnak(eü. dolgozó vagyok) anti Tpo labort, ami igazolta a panaszaimat, az érték anti Tpo:486.
A Letrox adag már 75-re fel lett emelve de lényegi javulás nem következett be, mindig, csak időszakos, amit úgy tudnék jellemezni, hogy kb. 1 hónapig nagyon jó közérzet, mintha ívelne felfelé és onnan zuhanó repülés....
Idő közben súlyos migrén is betársult a tünetek közé.
Miután nem volt előrelépés felmerült a gyanú a reverz T3 szindrómára, 2014. 05-ban megjött az eredmény. reverz T3: 0,38 referencia érték felett.
Az endokrinológus felírta a T 3 hormont, ami meg is érkezett, napi 1 tbl-át javasolt a 75 Letrox mellé, amit azóta is szedek. Kezdettől fogva napi 1 tbl-át szedek.
1 hónapban itt is kimagaslóan jó volt a közérzetem és most nagyon fáradt vagyok, kiszárad a bőröm, nincs energiám, állandóan éhes vagyok, hízok vissza.Székrekedésem van....
08.04-én labor(aznap reggel nem vettem be utasítás szerint a T3-at) Vércukor: 6,01; GGT:53; Tsh:0,01; T4:2,03; T3: 6,19
Tudna nekem tanácsot adni? Októberben kellene kontrollra mennem, de valami nagyon nem jó. Amiket olvasta, bár tudom én is, nem szeretik, ha a beteg az internetről tájékozódik, de a T3-at sem egészen így kellene talán szedni? Vasat is kellene nézni, nézessek azt is magamnak a doktornővel akivel együtt dolgozom?
Előre is köszönöm!
Tisztelettel:Andi!
Tisztelt Andi!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-06 12:47:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kivánok doktor ùr! Már 5 éve gondjaim vannak a pajzsmiriggyel,és ehez kèpest nagyon keveset tudok e betegségröl. Mindig a TSH ra vesznek vért ami most 8.02 volt. Az orvosom 50 qg euthyrox helyett 75 qg irt fel hogy azt szedjem. De februarban mikor voltam akkor is rossz eredmenyem volt de csak 6. 2 volt a TSH. Akkor azt tanacsolta az orvos hogy hetvegenként vegyek be 75 qg a gyogyszerbol.De egy hónap utan nagyon rosszul voltam. Siro gorcseim voltak, szedultem, nem jól láttam. Ez ossze fuggesben lehet az orvosság hatásával? Akkor abba hagytam nem szedtem semmit. Es jobban lettem. Utana elöjtöt ujbòl a szedules és elkezdtem szedni, de minden nap csak 50qg.Nem tudom, ossze fuggesben van ez a szedules a pajzsmiriggyel? És a menstruaciò befolyásolhatja a TSH erdményem ? Elotte szoktam érezni mindha meg lenne nagyobbodva a pajzsmirigyem. Érezhetem ? 21 éves lány vagyok.Válaszát nagyon szépen köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Önmagában nem a TSH a beteg, hanem csak jelzője lehet annak, hogy valami nincs rendben.
Mi az a TSH?
Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében.

A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
Összességében immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javasolok.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-06 12:40:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kivánok doktor ùr! Már 5 éve gondjaim vannak a pajzsmiriggyel,és ehez kèpest nagyon keveset tudok e betegségröl. Mindig a TSH ra vesznek vért ami most 8.02 volt. Az orvosom 50 qg euthyrox helyett 75 qg irt fel hogy azt szedjem. De februarban mikor voltam akkor is rossz eredmenyem volt de csak 6. 2 volt a TSH. Akkor azt tanacsolta az orvos hogy hetvegenként vegyek be 75 qg a gyogyszerbol.De egy hónap utan nagyon rosszul voltam. Siro gorcseim voltak, szedultem, nem jól láttam. Ez ossze fuggesben lehet az orvosság hatásával? Akkor abba hagytam nem szedtem semmit. Es jobban lettem. Utana elöjtöt ujbòl a szedules és elkezdtem szedni, de minden nap csak 50qg.Nem tudom, ossze fuggesben van ez a szedules a pajzsmiriggyel? És a menstruaciò befolyásolhatja a TSH erdményem ? Elotte szoktam érezni mindha meg lenne nagyobbodva a pajzsmirigyem. Érezhetem ? 21 éves lány vagyok.Válaszát nagyon szépen köszönöm.
Tisztelt Kérdező

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-06 12:35:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Először is gratulálok kitüntetéséhez!
Most találkoztam egy cikkel, amiből megismertem, mivel foglalkozik, Nagyon érdekesnek találtam, hogy a pajzsmirigy megbetegedések mennyi más tünetet produkálhatnak. Találva éreztem magam, Én, aki max, torokfájással vagy légúti megbetegedésekkel jártam orvoshoz ( no, még az iyület is rendetlenkedett már korábban is...), a nyáron szemműtétem volt )maculalyuk meszesedés miatt) és most kiderült: pajzsmirigy alultermelésem van, Vérszegénység, nőgyógyászati problémák... Hirtelen, egyszerre. Én is arra gondoltam,talán mindezek mögött lelki eredetű okok húzódnak. Ősz óta jelentős változás történt az életemben, talán ez megviselt...A magam részéről mindig tevékeny voltam, lehet, túlzottan is...Előtte állok az alaposabb vizsgálatoknak. Tapasztalom,hogy valóban a tüneti kezelésekre törekednek az orvosok, nem vizsgálják komplexen a problémát. Valahogy úgy érzem, mindenki siet. Mit tanácsol? Hogyan segitsek magamnak?51 éves vagyok.
Tisztelt Kérdző!

Mindenek előtt köszönöm gratulációját. (Ténylegesen az orvostársadalom legnagyobb elismerését kaptam meg, de volt munkahelyemet ez nem érdekli és önkéntesként sem enged dolgozni. Jó ez a betegeknek?)
Igaza van általában nem egyetlen szerv a beteg (rendszerint az, amivel az illető orvosok éppen foglalkoznak és amelyek kezelése a legtöbb hasznot hozza a gyáraknak!!...).
Valóban nem csupán a testi, hanem a lelki és testi folyaatok is összefüggenek. Erről írtam könyvet és e hónapban ismét előadást tartok a Semmelwei Egyetemen az immunológus szakorvos jelölteknek. Ugyanis az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nemcsak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem ismerjük ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért . Ennek a kényes egyensúlynak a felborulása különböző kóros állapotokhoz, így az autoimmun patogenezisű betegségek kialakulásához vezethet. Az emberi szervezet regulációját összefoglaló integrativ nyelv kódjainak megfejtése új irányt nyitott meg a medicinában. Ennek a kölcsöhatásnak a lényege az, hogy a neuro-endokrin rendszer sejtejei képesek citokineket termelni, a lymphocyták, makrophagok, pedig neurotranszmitterek és hormonok produkciójára képesek. A legújabb eredmények azt mutatják, hogy az agy egyes területei eltérő módon koordinálják az immunsejtek érését, működését . A mindennapi gyakorlatban a korábban autonomnak vélt rendszerek közötti interakciókra számos példát említhetünk. A hormonok (szteroidok, prolactin, pajzsmirigy hormonjai) befolyásolják az immunrendszer fiziológiás és kóros működését egyaránt . A citokinek elleni monoklonáis antitestek pedig a napi gyakorlatban már alkalmasak az autoimmun pathomechanizmusú endokrin kórképek gyógyítására .
Mindezek alapján észszerűnek látszik az immuno-endokrin kivizsgálás és oki kezelés javasolható.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-06 12:32:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

44 éves vagyok, körülbelül 5 év vetten észre a nyakamon egy gombócot kidudorodást, elmentem endokrinológushoz, aki vérvételt ultrahangot és biopsziát kért, minden eredményem negatív lett, bár ultrahangon elég ellentmondásos dolgokat láttak, például bevérzést, de a vizsgálatot végző orvos azt javasolta elég ha figyelemmel kísérem azt hogy okoz e panaszt vagy növekedést észlelek-e, a biopszia is negatív lett. Endokrinológus ennek ellenére akkor a műtéti eltávolítást javasolta. Sajnos az eltelt 5 év alatt nőtt a megnagyobbodás, annak ellenére hogy az eredményeim negatívak (tartomány belüliek) és a biopsziát is megismételtem, ami szintén negatív lett, valamint minden félévben ellenőrzés képen levettettem a hormonokra a vérvizsgálatot és szintén mindig a normál tartományban voltak. 2014. 07.14. én volt az utolsó vérvizsgálat eredmények: TSH:0.93; FT3: 5.3; FT4: 15.5; hTG: 141.40; Ez az egy volt magasabb! Anti-TG: 15.20; Anti-thyreoid peroxidáz-antitest: 6.76;Tumormarker vizsgálatok: carcino-embrionális antigén: 0.68; cancer antigén 19-9: 8.70; cancer antigén 72-4: <1.05; cancer antigén 125: 16.57; cancer antigén15-3: 15.25; Alfa-fötoprotein(AFP): 6.68; normál tartomány belüliek. Tüneteim: erősen izzadékony vagyok de csak a hónaalj részen, fejem gyakran fáj migrén szerűen, fáradékony vagyok kevesebbet alszok sokszor ébredek fáradtan, többször vagyok indokolatlanul ideges, de nem ez jellemző azért rám. Sokat dolgozom, két gyermeket nevelek egyedül, tavaly diplomáztam munka gyerekek mellett, nagyon nehéz volt, vizsgák előtt például (átlagosnál jobban) izzadtam, nehezen tanultam, és nagyon kimerített az iskola, néha erőmön felülinek éreztem, ennek ellenére jelesre vizsgáztam, magánéleti problémák is akadtak bőven. Szóval az utóbbi 6 év elég izgalom dúsan és stresszesen telt, hol fent hol lent. Néha elgondolkodom nem e esetleg ezek együtt válthatták ki a pajzsmirigy elváltozásomat? Persze minden mindennel összefügg. A kezelőorvosom szerint ne halasztgassam tovább és döntsek a műtét mellett, ami pajzsmirigyem teljes eltávolítását jelentené. Esztétikailag még nem zavaró, de látszik, ha hátra hajtom a fejem akkor nagyon láthatóvá válik, de sokan ennek ellenére nem veszik észre. Nem is ezzel van a problémám hanem az esetleges gyógyszerszedéssel ami a műtét után várna. Tisztelt Professzor Úr! Szeretném a tanácsát kérni mit tegyek? Valóban csak a műtét segíthet? Be lehet-e állítani úgy a gyógyszeres kezelést a későbbiekben hogy ne okozzon gondot? Nyelési gondom nincs, de néha vannak olyan testhelyzetek amikor érzem és kissé zavar a megnagyobbodás, de ennek ellenére nincs vele problémám? Félek esetleges gyógyszermellékhatástól, fogyástól, hízástól bőrelváltozástól stb. Természetesen ha a panaszok rosszabbodnának azonnal a műtét mellet döntenék de most még tanácstalan vagyok. Kérem segítsen nekem. Tisztelettel köszönöm előre is válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Gondját értem és átérzem.
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
A műtét problémájának eldöntése személye konzultáció, sze kiegészítő vizsgálatok után lehetséges.
Jó egészséget kívánok,tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-03 18:40:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr! 5 éves kislányomnál kiderült,hogy autoimmun pajzsmirigy betegsége van.A tsh szintje:13.30,thyreoideaperoxidáz elleni antitest értéke:312. t3 és t4 funkciók normál tartományon belül vannak.Kérdésem az lenne,hogy lehetséges-e ,hogy ez a betegség esetleg elmúlik idővel,jelenleg fél tablettát szed L-thyroxinból. Nagyon aggódom,hogy más autoimmun betegség is kialakul nála,Ön szerint erre mennyi az esély?Illetve vettem neki egy gyerekvitamint,ami echinaceát tartalmaz,és utólag olvastam,hogy autoimmun betegek nem fogyaszthatják,szeretném meg tudni,hogy miért nem,miért nem lehet adni neki ezt a vitamint,illetve,akkor milyet adjak neki?Válaszát előre is köszönöm,tisztelettel
Tisztelt Kérdező!

Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!

A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Ezek tisztázás és sze. kezelése indokolt lehet.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-03 18:31:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!

Kb. 4 éve pajzsmirigy-túlműködést állapítottak meg nálam, amivel másfél évig kezeltek (Metothyrin), aztán kaptam radiojód kezelést, azóta Letrox 75-öt kell szednem. A legutóbbi TSH-m: 1,47, TRAK: 2,7.
A kérdésem az, hogy most már szedhetek e olyan multivitamint, amiben van jód?
Tisztelt Kérdező!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Az Ön kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra a válaszadásban kötnek a Magyar Orvosi Kamara (MOK) etikai szabályai és a jogi keretek. Ezek alapján más orvosi tevékenységét nem véleményezhetem. A laboratórium adatok helyességét nem kommentálhatom. Ezekben a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-03 18:26:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja