SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Felnőtt, 27 éves fiam ügyében fordulok Önhöz. 2015 februárra kaptunk időpontot a rendelésére, addig is szeretnénk valami segítséget kapni. Úgy érzem, nagyon összetett, reménytelennek tűnő helyzetben vagyunk, mert eddig még nem találkoztunk olyan orvossal, aki holisztikus szemlélettel tekintene a problémánkra. A fiam kamaszkora óta depressziós és súlyos kényszerbeteg. Emiatt középiskolás kora óta gondjai voltak a tanulással majd az elhelyezkedéssel. Végül 2013 nyarán sikerült állást találnia, sajnos, 12 órás váltott műszakban kellett dolgoznia. 2014 januárjában súlyos, napi szinten visszatérő fejfájása jelentkezett, mely émelygéssel, gyengeség érzéssel, időnként ájulással, hányással társult. Azt gondoltuk, a műszakos munka okozza. Tavasz körül vettük észre, hogy ginekomasztiája is van. A háziorvos ideggyógyászhoz küldte, aki mr vizsgálatra utalta. Körülbelül egy időben lett meg az mr és a laborvizsgálat eredménye. A fiamnak 2,5cm-es prolaktinómája van, prolaktin szintje: 27580. Műtét lehetősége felmerült, ha gyógyszeres kezelésre nem reagál. Egy hónapi napi 1 2,5mg-os Bromocriptint szedett. Erre a prolaktin 25710-re csökkent Azóta 2x1 szemet, 5mg-ot szed. Most újabb kontroll következik.
2008 óta ismert pajzsmirigy alulműködése is van, melyet napi 50 mikrogram letrox-szal kezelnek.
A kényszerbetegség miatt antidepresszánsokat és antipszichotikumokat szedett, az évek során többfélét, legutóbb Floxetet, Abilifyt és Rivotrilt. A fejfájások jelentkezése után fokozatosan leállt ezekkel, azt gondolván, hogy az a gyógyszerek mellékhatása. Alkalmanként protonpumpa gátlót is szed. Azóta már tudjuk, hogy mindez emelheti a prolaktin szintet, de vajon a hipofízis adenómát is okozhatták? Most ott tartunk, hogy a pszichiátriai gyógyszereit nem meri szedni, de tele van szorongással fokozottan érzékeny szinte mindenre, alvászavarral küzd, állandóan gyengének érzi magát, a kényszerek olyan szinten vannak, hogy szinte életképtelen.
Kérdésem: okozhatta-e a kényszerbetegséget az adenóma, elmúlhat-e, ha megműtik? Vagy okozhatták-e a gyógyszerek az adenómát, s ha igen, milyen lehetőség van a kényszerbetegség kezelésére? Mindent nem tudtam leírni, de annyi biztos, hogy az egész családot megviseli ez az állapot.
Válaszát várva előre is köszönöm: egy nagyon aggódó anya.
Tisztelt Egy nagyon aggódó anya!

A prolactinomák a leggyakrabban előforduló hypophysistumorok, a hormontermelő adenomák 30-40%-át teszik ki. A hyperprolactinaemia jellegzetes klinikai képpel jár, amelyeket macroadenoma esetében színezhetnek a daganat nagyságából eredő kompressziós jelek. Nőknél a klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, így a primer vagy szekunder amenorrhoea, oligomenorrhoea, rövid luteális fázis, infertilitás, illetve a tejcsorgás. Férfiak esetében a libidócsökkenés, impotencia, infertilitás, gynaecomastia és ritkán a tejcsorgás a jellegzetes tünet. Bármely eredetű primer hyperprolactinaemia kezelésében az elsőként választandó kezelés a gyógyszeres terápia, nevezetesen a dopaminagonista kezelés. A dopaminagonista (bromocriptin, valamint az újabban kifejlesztett quinagolid és cabergolin) kezelés az esetek közel 90%-ában hatásos, és nagyon lényeges, hogy nemcsak a szérum prolaktinszintjét redukálja, hanem többnyire a tumorméretet is csökkenti, ezért manapság prolactinoma esetén idegsebészeti műtét vagy sugárkezelés csak ritkán, speciális esetekben válik szükségessé.
Számos betegség és fiziológiás állapot okozhat hyperprolactinaemiát, leggyakoribb azonban az idiopathiás, valamint a hypophysis micro- és macroprolactinomájából eredő forma. A kezelés megkezdése előtt igen fontos az etiológia pontos tisztázása, mert szekunder kórképben az alapbetegség kezelése a megfelelő megoldás. Leggyakoribb példája ennek a primer hypothyreosis, ahol a tiroxinszubsztitúciós kezelés önmagában normalizálhatja a szérum prolaktinszintjét, sőt, leírtak tiroxinszubsztitúciós kezelésre teljes mértékben viszszafejlődő hypophysisadenomát is. Számos gyógyszer is okozhatja! (miként arra fentebb utalt is). Gondot jelenthet a pszichiátriai betegek tünetekkel járó, gyógyszer indukálta hyperprolactinaemiája, mivel ilyenkor a gyógyszer gyakran nem hagyható el, a dopaminagonista kezelés pedig antagonizálhatja, ezáltal ronthatja az antipszichotikum hatását, így a beteg pszichiátriai alapbetegségét !. Ilyen esetekben fontos a kezelő pszichiáterrel való szoros együttműködés. A tartósan emelkedett prolaktinszintet okozhatja bármely sella környéki, suprasellaris térszűkítő folyamat a hypothalamus vagy a hypophysisnyél károsítása révén, ilyenkor ugyanis kiesik a dopamin szekréciót gátló hatása. Mérsékelt fokú prolaktinszint-emelkedés és mágnesesrezonancia-vizsgálattal (MRI) igazolt macroadenoma esetén nem macroprolactinomára, hanem a hypophysisnyél kompreszsziója által okozott hyperprolactinaemiára kell elsősorban gondolnunk.
A hyperprolactinaemiás állapotok okai
• Fiziológiás hiperszekréció: szoptatás, terhesség, alvás, stressz, neonatalis periódus, a mellkasfal stimulációja.
• Hypothalamusrégió betegségei: agytumorok és metasztázisok, infiltratív kórképek, gyulladások, koponyabesugárzás, a hypophysisnyél sérülése.
• A hypophysis betegségei: prolactinoma (sporadikus, multiplex endokrin neoplasia-1), acromegalia, Cushing-szindróma, egyéb, prolaktint is termelő kevert sejtes hypophysisadenomák (a hypophysisdaganatok 25-30%-a termel prolaktint), üres sella szindróma, agytumorok és metasztázisok, amelyek a hypophysisnyél kompresszióját okozzák, infiltratív kórképek.
• Ectopiás prolaktintermelés (például bronchuscarcinoma, hypernephroma).
• Egyéb megbetegedések: primer hypothyreosis, polycystás ovarium szindróma, májcirrhosis, krónikus veseelégtelenség, epilepszia.
• Idiopathiás hyperprolactinaemia.
• Gyógyszerek által okozott hyperprolactinaemia.

Gyógyszerek által okozott hyperprolactinaemia:
• Neurolepticumok: phenotiazinok (például chlorpromazin), butyrophenonok (például haloperidol), thioxanthenek, risperidon.
• Antidepresszánsok: szelektív szerotonin reuptake gátló antidepresszánsok, triciklikus antidepresszánsok, monoamin-oxidázok.
• Anxiolyticumok: benzodiazepin.
• Antiemetikumok: metoclopramid, domperidon.
• Narkotikumok.
• Vérnyomáscsökkentők: reserpin, dopegyt, verapamil.
• Antihisztaminok.
• H2-receptor-blokkolók.
• Antiepileptikumok.
• Hormonok: ösztrogének, gonodotrop releasing hormon analógok, antiandrogének.
Az egyik kérdés, hogy a gyógyszer okozta volna az adenomát, nem valószínű, de a prolactin szint emelkedését kiválthatja. A gyógyszres kezelés ma már általában eredmébnyes, a műtétekkel is jó eredmények érhetők el.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-06 17:21:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja