SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

Idén januárban pajzsmirigy gyulladást (diagnózis: Hashimoto thyreoditis, szubklinikus hypothyreosis) állapított meg nálam, amelyet napi 1 Letrox 50-el kezelünk.
A terheléses vizsgálat eredményével kapcsolatban szeretném a segítségét kérni, mert azt olvastam, hogy a 120 perces inzulin akkor tekinthető normálisnak, ha nem haladja meg az éhgyomri 2,5 szeresét.
3 pontos terheléses vizsgálat:
éhgyomri glükóz: 5,3 mmol/L (referencia: 3,6 - 6,0)
60 perces glükóz: 5,1
120 perces glükóz: 4,7 (referencia: 4,1 - 7,8)
éhgyomri inzulin: 4,9 (referencia: 2,6 - 24,9)
60 perces inzulin: 29,3
120 perces inzulin: 26,2

Az én esetemben a 2,5-szerese 12,25, ehhez képest nálam 26,2 mérték. Ön szerint közrejátszhat ez abban, hogy nem jön a baba? Érdemes lenne újra megnézetnem ezeket az értékeket? Az előző vizsgálat januárban volt.

A legutóbbi ciklus alkalmával elkezdtem méhpempő kapszulát szedni, ami nálam úgy tűnik, hogy bekavart a ciklusomba, ami 27-28 nap helyett 25 napos lett és már a 18. ciklusnaptól kezdve barnázást tapasztaltam, Korábban 3 hónapig szedtem premens tablettát a pms tünetek enyhítésére, de az semmit nem használt. Azt olvastam, hogy a pajzsmirigy probléma is okozhatja a barnázást. Korábban többször néztek nálam a 21. napon progeszteron szintet (48,8 nmol/l és 71,82 nmol/L) és azzal minden rendben van, így azt gondolom, hogy nem ez okozza nálam a menstruáció előtti barnázást. Ez eddig csak 1-3 napig tartott, így a mostani egy hetes barnázás megijesztett. Ön mit javasolna erre?

Válaszát előre is köszönöm!
Nóra
Tisztelt Nóra!

A vércukorterhelés és inzulin szint eredménye ( ennek taglalása meghaladná ennek a válasznak a kereteit!) csupán arra utal, hogy lehetőség szerint cukros ételeket ne fogyasszon.
Más kérdés a pajzsmirigy alulműködés és menstruációs zavarok témaköre:
A női ciklus különböző tényezők hatására átmenetileg felborulhat. Stresszesebb időszakokban, betegség, gyógyszerek szedése következtében, de olykor még az időjárási változások hatására is jelentkezhet a korábbitól eltérő erősségű, fájdalmas, vagy hosszabb ideig tartó vérzés. Probléma, ha a felsorolt panaszok ismétlődnek, huzamosabb időn át jelentkeznek. Menstruációs zavarról valójában az alábbi tünetek kapcsán beszélünk:
- az erős vérzés 24 óránál hosszabb,
- szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb,
- a periódusok rövidebbek 21 napnál,
- 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak,
- ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek.
A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés, pecsételés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira. Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hízás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. További gond az, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége lényegesen gyakoribb nőkben, másrészt az aránya a 20. életévtől kezdve egyre gyorsabban növekedik. Ez többször oka a csökkent működésnek és a meddőség egyre nagyobb hányadának.
Jó egészséget kívánok és sze. további kiivizsgálsát javaslok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-06 17:28:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja