SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
14 éves lányomnak tüszős mandulagyulladása volt,majd egy hétre rá influenzája (egyébként nem beteges). A sokáig tartó magas láz miatt rutin vérvételen kiszűrték a pajzsmirigyét. TSH 8.97, szabad T4 12.2,Choesterin értéke pár tizeddel alacsonyabb, nátrium jó. A többi értéke tökéletes. Endokrinológián fizikális vizsgálatára "nyelőmozgást követő kissé nagyobb p.m lebenyek,Tanner IV,egyéb státusz negatív" -ot írtak. írtak, alkata sovány, rengeteget eszik,nem tud hízni, normálisan fejlett,panasza nincs. Euthyrox 25 mg/nap tablettát kapott. Kértem a doktornőt,hogy MÉG NE kelljen szednie a gyógyszert. De kiírta,azt mondta fontos. UH 1 hónap múlva lesz,kontroll vérvétel 2 hónap múlva. Érdeklődnék,hogy ártok e azzal,ha az ultrahangig szelént kap és jódozott sóval főzök. Gyógyteát itatok még vele. Nem szeretném elkezdeni a gyógyszerezést. Semmi tünete nincs az alulműködésben felsoroltakból. Normálisan tanul,nem fáradt. A családban nincs pajzsmirigyes beteg.
Várom válaszát,üdvözlettel: Nagy Eszter
Tisztelt Nagy Eszter!

Átérzem gondját. Érthető jogi és etikai okok miatt gyógyszeres kezelést nem javasolhatok.
Kétségtelen, hogy a hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Jó egészséget, sze. immuno-endokrin kivizsgálást, obszervációt javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-19 12:46:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja