SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

A történetem tanulságos lehet az olvasóknak, és egyben kérdezni is szeretnék Öntől valamit. 47 éves nő vagyok.

A pajzsmirigy Hashimoto betegség tüneteit már gyermekkorom óta észlelem magamon, pl.: 20 kg ok nélküli fogyás rövid idő alatt, majd később ugyanennyi hízás; tartósan nagyon alacsony vérnyomás, hajhullás, aluszékonyság, koncentrációs zavarok, és még sorolhatnám azt a sok tünetet, amelyekről Ön rendszeresen ír.

Sajnos évek óta küzdök az orvosokkal, hogy küldjenek el labor vizsgálatokra, hogy pontos diagnózist kapjak.

A háziorvos évekig nem volt hajlandó beutalni egy TSH vizsgálatra, de endokrinológushoz sem. Tavaly nyáron már annyira könyörögtem neki, hogy végre megnézette a TSH értéket, ami: 4,66 volt. A T3 és T4 megfelelő volt. Ismét könyörögtem, hogy beutaljon UH vizsgálatra. Szerinte ez nem volt szükséges, mert ha pajzsmirigy gyulladásom lenne, ő ezt látna az általános vérképben… Letrox tablettát írt fel, napi 25 mikrogrammot.

Ezután kerestem egy másik háziorvost, aki hajlandó volt beutalni UH vizsgálatra. Ott azt mondták, hogy gyulladásom van! Mást nem találtak.

Ez a háziorvos is ellenezte, hogy elmenjek endokrinológushoz, mert szerinte ez egy „gyenge alulműködés”, az általános vérképem pedig jó. Végül mégis kaptam beutalót a MÁV kórházba (most Honvédkórház). Ott tájékoztattak, hogy 6 hónapot kell várni!

Kaptam egy időpontot, de a családom rábeszélt, hogy időközben menjek el egy magánorvoshoz. Interneten találtam egy magánrendelőt, ahol endokrinológus is dolgozik. Azt mondták, hogy az első vizsgálat 20 percig tart, az ára: 9.000,- forint. Elmentem oda. A doktornő a tüneteimre nem volt kíváncsi, csak a vérképet nézte meg, és azt mondta, hogy szedjem továbbra is a Letrox-ot, és a háziorvos állítsa be a TSH-t 2-es szintre. Tanácsot nem adott, nem kérdezett semmit, majd közölte, hogy végeztünk.

Kint ránéztem az órámra – mindössze 6 percig voltam bent!

A háziorvos jót nevetett a történteken, és azon is, hogy egy 47 éves nőnek miért kellene beállítani a TSH-t 2-es szintre?

Ezután úgy döntöttem, hogy kivárom a 6 hónapot, és talán kapok segítséget a Honvédkórházban.

Ott újabb meglepetés várt. Hat hónapos várakozás után, mindössze öt percig foglalkozott velem egy doktornő. Gyorsan elmondtam neki, hogy amióta a Letrox gyógyszert szedem, több energiám van ugyan, de elkezdtem nagyon hízni, gyakran farkas éhes vagyok, amikor azonnal ennem kell. Ez korábban nem fordult elő. A hajam viszont továbbra is nagyon hullik.

A doktornő közölte velem, hogy a tüneteket biztos, hogy nem a pajzsmirigy okozza, mivel most a TSH érték be lett állítva. Főleg a hajhullás nem a pajzsmirigytől van, a jól beállított TSH értéknél ez kizárt, ezért menjek vissza a háziorvoshoz és keressünk gócot a szervezetben.

Végül, beutalt vérvételre, de csak az Anti-TPO vizsgálatára. Azt mondta, hogy ez a vérvizsgálat nagyon bonyolult és hosszadalmas, 2-3 hónapig is eltarthat, ezért 3 hónap múlva jöjjek vissza!

Semmilyen tanácsot nem kaptam, pl. eszébe sem jutott elmondani, hogy szedjek szelént. Csak annyit mondott, hogy vegyem be rendszeresen a Letrox-ot.

Végül, csalódottan, és annak érdekében, hogy a jövőben elkerüljem a fent leírt, évekig tartó várakozásokat, és ne kelljen könyörögni, hogy valaki beutaljon vérvizsgálatra, úgy döntöttem, hogy elmegyek privát laborvizsgálatra.

Egy ilyen laboratóriumot már ajánlottak nekem, és – láss csodát – ott az Anti-TPO leletre mindössze 24 órát kell várni! Egy másik labort is megnéztem, ott 3 napot kell várni.

Kiderült, hogy sehol nem kell várni 3 hónapot!

A KÉRDÉSEM:

A Professzor Úr tanácsát szeretném kérni, hogy a privát laborban, az Anti-TPO érték meghatározásán kívül, mit érdemes még megnézetni, milyen vizsgálatot kérjek? (a TSH és a T3 és T4 értékek most jók)

Valaki azt tanácsolta, hogy nézessem meg, van-e D vitaminhiányom.

Ön milyen vizsgálatot tanácsolna, mit kérjek a laborban?

Az a célom, hogy az elkészült lelettel, ha eltérések vannak benne, megkeressek egy másik, rendes magánorvost.

Még egy kérdésem van: a Letrox gyógyszer okozhatja azt, hogy amióta szedem, folyton éhes vagyok és sokat híztam? (A doktornőtől erre semmilyen választ nem kaptam)

A segítségét előre is köszönöm!

Tisztelt Kérdező!

Köszönöm részletes levelét. Ezek valóban elszomorítóak, úgy érzem felesleges oktatni, ha ilyen dolgok történnek. Sok dolgot írhatné, de a legfontosabb, hogy -miként előző válaszomban írtam - van mód viszonylag rövid előjegyzési periódus után a szükséges vizsgálatokat elvégezni, helyben (az ultrahangot is elvégzem).
Egyelőre laboratóriumi vizsgálatot nem javaslok, csak az előzetes fizikális vizsgálat után, így célzott személyre szóló laboratóriumi vizsgálat és kezelés lehetséges.
Tünetei nagyon típusosak és ennek birtokában lehetne elkerülni a további szövődményeket. Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-16 17:22:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja