SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Dr. Balázs Csaba Professzor Úr!
Szeretném kikérni a tanácsát. Már 7 éve pajzsmirigy alulműködésem van és 50 mikrogramm Euthyroxot szedek, 28 éves vagyok. Most szeretnék elkezdeni fogamzásgátlót szedni, de azt olvastam, idézem: "A Case Western Reserve University kutatóinak megfigyelése alapján a fogamzásgátlót szedő hölgyek több mint 30 százalékánál jelentkeznek pajzsmirigy rendellenességre utaló tünetek. A tabletták hatására ilyen esetben idegesség, memóriazavarok, fáradtság, hízás tapasztalható. A készítmények ösztrogén tartalma ugyanis befolyásolja a máj működését, olyan fehérje előállítására ösztönzi, amely megakadályozza, lassítja a pajzsmirigyhormonok szövetekbe történő felszívódását. Ha a panaszok a tabletta szedését követő első három hónapon belül jelentkeznek, mindenképp érdemes alaposabb kivizsgálás során utána járnunk, mi áll a tünetek hátterében. Ilyen esetekben a fogamzásgátló tapaszok jelenthetnek megoldást, melyek a máj érintése nélkül, közvetlenül a véráramba jutnak, ezáltal sokkal kevésbé valószínű, hogy pajzsmirigy problémákat okoznak."
Pontosan az lenne a kérdésem, hogy a tapaszon kívül, milyen fogamzásgátlókat tudna ajánlani, ami a legkevésbé van negatív hatással a májra és a pajzsmirigyre? Már ha van ilyen.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv.: Andrea
Tisztelt Andrea!

Az olvasmánya helyes adatokat közvetített. Valóban a tapaszok által kiváltott mellékhatások ritkábbak. De..... a hormonális fogamzásgátlást általában nem szoktam támogatni legfeljebb kivételes esetekben és csak rövid ideig ( max. 1- 2 év)
Miért?
A hormonális fogamzásgátlók több mellékhatást idézhetnek elő, erre az alábbiak közül néhány példát hozok fel.
Gyakori (100 nő közül 1 – 10 nőt érint):
• a nemi vágy csökkenése; depresszió/nyomott hangulat; hangulatváltozás,
• fejfájás vagy migrén,
• hányinger,
• erős menstruációs vérzés; emlőfájdalom; kismedencei fájdalom,
• testsúlynövekedés.
Nem gyakori (1000 nő közül 1 – 10 nőt érint):
• étvágynövekedés; folyadék-felhalmozódás (vizenyő),
• hőhullám,
• haspuffadás,
• fokozott verejtékezés; hajhullás; viszketés; száraz bőr; zsíros bőr,
• a végtagok elnehezülése,
• szabályos, de gyenge havivérzés; emlőnövekedés; csomó az emlőben; tejtermelés, a terhesség hiányában is; premenstruációs szindróma; fájdalmas közösülés; a hüvely vagy a külső nemi szervek szárazsága; méhgörcs,
• ingerlékenység,
• a májenzimek szintjének emelkedése.
Ami a pajzsmirigyet illeti:
A tabletták szedését minden esetben személyre szabottan határozzuk meg, az alapbetegség függvényében:
1. Amennyiben a mirigy működése normális, élettani, de már autoimmun gyulladás fennáll (antitestek mutatható ki), akkor a beteg szedheti a fogamzásgátló tablettát. Ilyenkor esetekben alacsony hormontartalmú tabletta javasolt és legalább évente ellenőrizni célszerű a hormonszinteket.
2. Ha a pajzsmirigy működése fokozott, azaz hipertireózis áll fenn, akkor a szervezet anyagcseréje felgyorsult és ennek következtében a fogamzásgátló tabletta hormontartalma gyorsan csökkenhet, ezért hatástalanná válhat. Ilyen esetekben biztosabb megoldást – mechanikus fogamzásgátlás, például óvszerrel - tanácsos választani.
3. Amennyiben a pajzsmirigy működése csökkent, akkor ugyan szedhető a fogamzásgátló, de a pajzsmirigyhormon (tiroxin) dózisának változtatása, emelése válhat szükségessé. Az egyik vezető orvosi lapban (New England J. Med.-ben ) közölt adatok azt mutatták, hogy a megfelelő pajzsmirigyműködés helyreállításához nagyobb mennyiségű tiroxinra volt szükség azokban a nőkben, akik fogamzásgátló tablettát szedtek. Ilyen esetekben a pajzsmirigy működésének 6 hónaponkénti ellenőrzése szükséges.
4. Rosszindulatú, vagy súlyos pajzsmirigy betegségben a fogamzásgátlás nem javasolt és más megoldást kell választani.

Végezetül alapvető, hogy a családtervezéskor a fogamzásgátló tabletta elhagyása után sor kerüljön a pajzsmirigy hormonjainak és az autoimmun gyulladásért felelős antitesteknek a meghatározására is.
Jó egészséget kívánok, ÜDV

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-14 12:50:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja