SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Dobiné Olasz-Papp Nóra


Dobiné Olasz-Papp Nóra
Baba-mama kapcsolati- és pszichológiai tanácsadó

Elérhetőségeim:
Honlap: http://www.dobinenora.hu
             http://www.valaszkeszszulok.hu

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Nóra!
A fiam februárban lesz két éves. Már egészen kicsi kora óta elég félős, szorongós, pedig türelemben, szeretetben, kiegyensúlyozottságban, boldogságban élünk. Van egy barátnőm, akinek a fia szintén két éves és nagyon agresszív, gyakran megüti a fiamat. Elképzelhető, hogy emiatt fél a többi gyerektől és ezért szorong (pár hónapos koruk óta sűrűn vannak együtt)? Pedig gyakran említi a kis barátja nevét, mintha hiányozna neki. Többen mondták már, hogy inkább ne barátkozzanak a gyerekek. Önnek mi a véleménye erről? Kb. 1-2 hónapja meg elkezdte, hogy ha valami nem úgy történik, ahogy szeretné, pl. nem akarja megfogni már a kezemet séta közben, de az úttesthez érve márpedig megfogom, a földhöz vágja magát és nem jön, hatalmas hisztit csap. Ennek mi lehet az oka? Valamint 7 hónapos terhes vagyok és szeretnénk átszoktatni a rácsos ágyból az ifjúsági ágyba a fiúnkat, de bármivel próbálkoztunk eddig, aludni csak a rácsosba alszik. Befekszik az ifjúságiba, játszik, viszi a takaróját, de aludni mégsem. Hogyan tudnám átszoktatni? Mit csinálok rosszul?
Köszönettel Szilvia
Kedves Szilvia!

Levele első sorai alapján azt érzem, kisfiának a veleszületett temperamentuma lehet ilyen, tehát nem az Önök nevelési stílusa vagy hibája tette őt félőssé. Vannak ilyen típusú gyerkőcök, és ők is remekül megtalálják helyüket a kisebb nagyobb közösségekben, főleg, ha azt êlték meg, hogy ők (is) úgy jók, ahogy vannak.
Fia kis barátja pedig lehet, hogy szintén veleszületetten temperamentumosabb, vehemensebb és a két, különböző típusnak csiszolódnia kellhet egymáshoz.
Két éves kor körül, mikor az önállósodás nagyon terítéken van, az akarat egyre jobban megnyilvánul, előfordulnak csatározások. Játszótéren is, és egyéb közös játékok során is. Ki-ki a saját temperamentuma alapján cselekszik és jár el. A harciasabb gyerekek és a félénkebbek is sokat tanulnak ebből, főleg, ha szüleik is ott állnak mellettük és közbelépnek, ha szükséges.
Ha Ön úgy íteli meg, hogy kisfiának túl sok kis barátja intenzitása, lehet esetleg a találkozókat ritkítani, de azt gondolom, elsősorban barátnőjével is érdemes lehet átbeszélni dilemmáját, érzéseit.

Szerintem ebben az esetben is az összképet érdemes nézni: kisfia milyen a barátja társaságában, milyen hatással van rá az együtt töltött idő, Önre milyen hatással vannak a látottak, ébreszt-e Önben esetleg saját gyermekkori emléket?

Ha amúgy a két gyermek jól eljátszik és Önöknek is jót tesz a "barátnőzés", nem gondolnàm, hogy ne kellene találkozniuk! Nem baj, ha kisfia együtt van olyannal, aki másabb, mint ő, de bizony abban a korban annak, mikor amúgy is felállításra kerülnek a határok és egy nap akár ezerszer is elhangzanak bizonyos kérések, szabályok: pl.a nem ütünk és ilyenkor közbelépünk.
Kisfiának nyugodtan elmondhatja, mi történt, ha már megtörtént a baj: "Megütött téged, mert azt gondolta, azt hitte, stb... Es ez neked most nagyon rosszul esett, stb." És utána ezt közôsen is meg lehet beszélni, a barátnak is el lehet mondani, hogy olyat tett, ami a másiknak fáj.

Amit tapasztal kisfiánál, ebben a korban teljesen normális. Keresi a határait, meddig mehet el, milyen keretek mentén élheti a mindennapjait. Érdemes felállítani a határokat rugalmasan és minél nagyobb mozgásteret engedni, csak a legszükségesebbeket tiltani. Az, hogy nem engedi az úton átszaladni, érthető és jogos. Kisfiának is jogában áll ennek ellenállni és kifejeznie egyet nem értését, az ő szemszögéből ez is érthető és jogos. :-) Ezek azok az esetek (mikor a testi épség megőrzése a cél) amikben nincs nagyon kompromisszum, de sok mindenben van és általában nagyon jól működik. Ha valamin kiborul kisfia, a legtöbb amit tehet, ha mellette áll és megérti őt. Ez nem azt jelenti, hogy akkor mindent lehet, hanem tiszteletben tartja érzéseit, amit az vált ki, ha korlátokba kell ütköznie.

Mivel nagy valőszínűséggel azzal is tisztàban van, hogy az Ön pocakjában növekszik a tesó, ez a tény is okozhat kisebb-nagyobb kitöréseket, vagy növelheti feszültségét, bizonytalanságát.

Lehet, hogy esetleg ezért is nem szívesen válna meg az àgyától? Ön semmit nem csinál rosszul! Lehet, érdemes volna átgondolni, ebben az ügyben hogyan lehetne a kisfia érzéseit megértve kompromisszumos döntést hozni? Alhat addig a megszokott ágyban, míg a tesó meg nem érkezik? Vagy esetleg az első időszakra beszerezni akár egy kölcsön rácsos ágyat és akkor mindkettejüknek lesz, kisfia pedig majd szól, ha úgy érzi, már szívesen aludna a nagyfiús ágyban? Mikor már bele tud illeszkedni a nagytesó szerepbe és nem félelemmel és egyéb érzésekkel tölti el az egyelőre megfoghatatlan és bizonytalan.

De az is lehet, hogy ha Önök együtt szavakba próbálják önteni az ő érzéseit, őt is bevonva, korának megfelelően, könnyebben átadná a helyet. De a levél alapjáb azt érzem, számára nagyon fontos még az az ágy, ami az ő kisbaba koràt végigkísérte és nem akarja átadni annak, aki úgymond veszélyezteti ezt a pozíciót. Kicsiből naggyá kéne válnia és ez nem is olyan egyszerű.

Szeretettel:


Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-11-28 23:03:55
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Melinda!

A problémám nem kicsi, ezért is fordulok Önhöz. A lányom 8 és fél éves. Tavaly 7 éves volt, amikor megszületett a kisöccse. Ő ezt nagyon nehezen élte meg. Mindennaposak voltak a hisztik és a veszekedések. Nyár folyamán minden rendeződni látszott, mivel elég sok időt töltöttünk együtt. Látta, hogy ő is ugyan olyan fontos, mint a testvére. Aztán, mintha nem is ugyan az a gyermek lenne, nem ügyel a dolgaira, ruháit szétpakolja. A szobájában általános káosz uralkodik (ha csak össze nem pakolom). A tesójával is néha gonoszkodik. Hiába mondunk neki bármit a férjemmel, mint aki nem is hallja. Naponta elmondom neki, hogy mi a dolga este: zuhanyzás, fogmosás, hajának kibontása....stb. más nap tuti valami elmarad. Az iskolában a ruháit torna óra előtt csak leszórja. Nem értem miért vannak ezek a dolgok. Nyáron történt, hogy az udvaron játszott a társaival és megfogdosta őket. Már nagyon el vagyok keseredve. Tegnap történt az iskolában, hogy órán (hogy a társait szórakoztassa) lehúzta a nadrágját. Persze utána mindent megbánt és megígérte, hogy többet nem lesz ilyen.
Nagyon szégyenlem magam és igazából nem tudom mit tegyek vele, mert tőlünk nem ezt látja. Mindig ügyeltünk az intim dolgokra. A lakásunk, ruháink, szekrényünk rendezett. Túl sokat várunk tőle? Mi lehet a probléma?
Várom mielőbbi válaszát! Egy elkeseredett szülő
Kedves Szülő!

Érzem, hogy nagyon tanácstalan és elkeseredett. Nehéz helyzet lehet az Önnek, hogy gyermeke olyan dolgokkal próbálja felhívni magára a figyelmet, ami az Ön vagy a család értékrendjébe nem fér bele.
Azt nem igazán tudom, hogy mi zavarja jobban: az Önnek szélsőségesnek tűnő megnyilvánulások kislányától, a szétszórtságnak ható megnyilvánulások vagy a testvérféltékenység bizonyos megmutatkozásai? Esetleg ezek együttvéve?

Levele kapcsán több dolog is felmerült bennem kérdésként. pl.kislányának milyen az alaptemperamentuma? Milyen keretek, szabályok, határok veszik őt körül, amik közt szabadon mozoghat? Mennyi időt tölt a családdal, vannak-e külőn foglalkozásai? Iskolában hogyan érzi magát? Teljesitménye változott? Baráti kapcsolatai változtak? Tanárai látnak rajta bármilyen aggasztó változást?

Azt hiszem, érdemes lehet megtalálni azt a pontot, mikor kislányából ezek a dolgok felszínre törtek. Lehetséges a testvérféltekenység is, ami egyáltalán nem kóros, ha jelen van.

Azt gondolom, hogy a "rossz" viselkedések mögött mindig van egy mögöttes tartalom, egy valódi szükséglet. Kislányának vajon mi lehet az? Miért akarhat drasztikusnak tűnő eszkozökhöz nyúlni, hogy a figyelem középpontjába kerüljön? Ez eredhet abból is, hogy több figyelmet szeretne Önöktől, de iskolából hozott háttere is lehet akár.

A negatív figyelem is figyelem, tehát, ha olyat tesz, amiért esetleg szidást kap, korholást, addig is rá figyelnek. Érdemes lehet a "jó" viselkedést is észrevenni és kihangsúlyozni értékességét, ügyességét, szorgalmát, igyekezetét.

A mintaadás természetesen fontos és jó, valóban, ha Önök rendet tartanak maguk körül, biztos lehet benne, hogy ez a minta be fog ivódni. Érdemes lehet megtalálni azt a módot, amivel kislányát is be lehet vonni a pakolásba. Valami játékos formát, amit mondjuk csak Önök kettesben csinálnak. Pl.én elpakolom ezt a kupacot, addig te énekled a kedvenc dalodat, utána cserélünk.

Aztàn érdemes lehet azt is átgondolni, Önnek miért olyan ijesztő ez az állapot? Milyenek az Ön hozott mintái az érzelmek mindenféle megnyilvánulását értve, hogyan hat Önre legbelül kislánya viselkedése? Hogyan éli meg Ön a kétgyermekes létet? Mennyire engedi meg magának a hibákat, a tökéletlenséget?

Valóban nem egyszerű türelemmel lenni két gyerkőc irányàban, főleg nagyobb korkülőnbségnél. Mikor a kisebb gyermek is már járkál, sokkal több helyre elér, a lakás majd minden pontján ott tud lenni. Ez a testvéreknél is új szakasz. És mint minden új dologhoz, ehhez is újból alkalmazkodni kell. Lehet, hogy ez kislányának nehezebb, mint gondolná.
Vagy az iskolában lehetnek nehézségei esetleg?

Mindenesetre azt gondolom, érdemes lehet empátiával közeledni és az érzelmek, megértés oldaláról közelíteni kislányához.

Ehhez nagy segítséget tud nyújtani két csodálatos könyv, nagyon jó gyakorlatias tippek is találhatók bennük:

1. Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje.
2. Testvérek féltékenység nélkül.

Szeretettel:



Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-11-19 22:46:21
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Nóra!
4 éves kisfiam alvásával kapcsolatban szeretném a tanácsát/véleményét kérni. Eddigi élete folyamán nagyon kevésszer (3-5 alkalommal) aludta át az éjszakát. 3,5 éves koráig közös ágyban aludtunk, helyhiány miatt...de jó fél éve már szép saját szobája, gyönyörű ágya van. Az esti alvásnál el is alszik benne szépen. Ilyenkor én az ágy előtt fekszem, néha fogja a kezem és úgy alszik el, de van mikor teljesen magától, önállóan teszi ezt. (Ez a ritkább.) Éjszaka úgy éjfél és 3 óra között általában felébred és átjön a szülői ágyba. Ott szépen alszik tovább. Augusztus óta éjszakára is pelenkamentes, ilyen problémája nincs éjszakánként. Arra gondoltam, hogy azért vándorol talán, mert mikor elalszik, a szobájában vagyok, de mikor felébred, akkor már nem. Tudja, hogy mikor ő elalszik, én átmegyek a saját helyemre aludni.
Érdeklődnék, hogy van-e valami olyan "gyakorlat" amivel könnyebbé tehetném az ő éjszakáját (és nem utolsósorban az enyémet is). Sajnos én mindig felébredek mikor ő átvándorol és utána már nem túl nyugodt az éjszakám :)
Válaszát előre is köszönöm:
Egy hosszú alvásra vágyó anyuka
Kedves Anyuka!

Nagyon izgalmas utat járhattak be Önök együtt, fiával, míg a válaszkészség ezen útját járták! Nagyon jó, hogy ennyi éven át figyelni tudott kisfia igényeire és biztosítani tudta számára a testközelség fontosságát.

Valóban, egy teljesen más korszak az ovis korosztály élete, ám a biztonságérzethez még mindig fontos a testkontaktus, az éjszakai órákra főleg. Hajlamosak lehetünk azt hinni, hogy egy négy éves már olyan nagy, és ez bizonyos szempontból tényleg így is van, ám közben még ők is vágynak az éjszakai gondoskodásra és ez nem csak vágy, hanem valós igény.

Jól mutatja az Ön tapasztalata is, hogy milyen szépen tud alakulni a maga ütemében az elalvás folyamata is, hiszen kisfia is már képessé vált akár az egyedül elalvásra is. Az, hogy néha még ilyenkor is igényli a közelséget, teljesen természetes dolog.

Sok gyermek teljesen egyedül alszik el, éjjel mégis átvándorol szüleihez, tehát nem az elalvás körülményei hajtják át Önökhöz, hanem a szükségletek. A kötődési szükséglet az éjszakai órákban magasabb. Ha esetleg a nappalokhoz társul valamilyen változás, újdonság, ami eddig nem volt, stresszes körülmény (ovis beszokás, betegség, feszültség, kistesó érkezése, stb.), az is megnyilvánulhat intenzívebben ebben a formában.

Ha Önöknek még beleférhet, akkor nyugodtan engedjék be ágyukba őt. Ha szűkösnek, kényelmetlennek találják így a fekhelyet, akkor esetleg egy kényelmes matrac is kerülhet az Önök ágya mellé, így szinte felébredni sem kell, ő pedig élvezheti a megnyugtató közelségüket.

De beszélgetni is lehet erről vele, megkérni, mondja el, mit érez ilyenkor, mikor átvándorolni készül. Ha Önöknek semmiképp nem működőképes dolog megengedni a vándorlást, akkor ezt is meg lehet mondani neki és megbeszélni vele, hogy mikor megjelenik éjjel Önöknél, Ön vissza fogja kísérni a saját ágyába és megvárja, míg visszaalszik. Elképzelhető, hogy ez fárasztó út lehet.

Ami fontos, hogy ebben a korban is természetes dolog a közelség keresése éjjel és adekvát választ adni a jelzésekre ugyanúgy fontos, mint picibb korban. Ha tehát kisfia éjjel fél, szorong és nem bír egyedül visszaaludni, akkor legyen lehetősége szólni Önöknek és semmiképp ne maradjon egyedül egy ijesztő állapotban!

Szeretettel:

Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-11-13 21:57:39
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Andrea!
Kisfiam 6 éves. Minap történt ez az eset: mikor érte mentem az óvódába, az óvónő elém állította, hogy mesélje el mit csinált. Nem akarta elmondani, így az óvónő mesélte el, hogy kiborította szomszédjának az ételét direkt. Fiam váltig állította, hogy véletlen volt. Hazaérve leültünk átbeszélni, hogy mi történt, Nagyon hosszas beszélgetés után egész más történet állt össze: a terítőre étel került, amit az én fiam le akart rázni, úgy hogy felcsípte a terítőt, és ettől borult ki a másik tányérja (műanyag tányérról van szó nem egy nehéz valamiről). Határozottan állította, hogy nem volt szándékos. Én sem tudom elképzelni, hogy ilyet tenne direkt. Azt igen, hogy egy hirtelen rossz mozdulat okozta az egészet. Fiam kicsit szeles, nem egy nyugton ülő gyerek.
Mikor ezt az óvónőnek is elmondtam, csak rákontrázott, hogy máskor meg a tésztáját tette a poharába. Ezt elhiszem, mert ez csak bohóckodás, de másnak ártani nem szokott. Az óvónővel más problémáink is voltak, nem bírja elviselni, hogy ebéd után az én gyerekem nem alszik. Volt rá példa, hogy átvitte kiscsoportba, vagy programmból való kizárással fenyegette. Mostanában pedig állítólag nem fogad szót.
Itthon nem tapasztaltunk hasonló problémákat. Kérdésem, hogy lehetséges-e , hogy a gyerek ilyen meggyőzően hazudjon? Mit tegyek hogy az óvódában is helyesen viselkedjen? Én az ottani tetteit nem tudom utólag kontrollálni. Megbeszélni megbeszéljük, de nem tudom mi mást tehetnék..
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Szülő!

Leveléből azt érzem, Ön és az óvónő közt gyűrűzik egy egyet nem értés. Lehet, hogy már az elejétől fogva nem szimpatizálnak egymással?

Nehéz lehet így vezetni a mindennapokat. Lehet, hogy célravezető lenne félretenni az unszimpátiát és leülni, akár egy fogadóóra keretében megbeszélni érzéseiket. A gyermeke érdekében.
Nagy valószínűséggel, ő is érzi ezt a konfliktust és az azt kísérő érzelmeket. Kisfia hogyan viszonyul az óvónőhöz? Más gyerekekkel hogyan viselkedik az óvónő?

Azt nem hinném, hogy kisfia hazudna. Erre a korosztályra inkább az jellemző, hogy legfeljebb félelmében eltitkolja a valóságot, de ez nem a klasszikus értelemben vett hazugság! És persze nem állítom, hogy kisfia elhallgatná a valóságot, ezt általánosságban mondom a hazugság kérdésre.
Én azt érzem, hogy Ön és kisfia közt mély és bizalmi kapcsolat van, ismeri őt, amelyre lehet hagyatkozni. Az nagyon jó, hogy megbeszélik a történéseket, élményeket. Ebben a korban segítség lehet a történések eljátszása, mese írás/mondás belőle, együtt.
Az sem baj, ha elmondja kisfiának, hogy bármikor bármi történik is, Ön akkor is szeretni fogja őt és kiáll mellette!

Hogy az óvónő ellenséges viselkedésére milyen tippek válhatnak be, abban olyan személy tudna segíteni, akinek napi szintű rálátása és nagy tapasztalata van az óvodai berkekbe: például itt az oldalon Bischof Jusztina vagy Márkusné Vörös Ibolya.
Keresse őket bizalommal!

Üdvözlettel:

Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-11-04 21:43:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Hello!

A segítségét szeretném kérni. Már nagyon tanácstalan vagyok. Tegyünk zárat az ajtóra? Ez nagyon elvetemült ötlet? Két éves múlt a kislányom, és még nem beszél (valószínűleg nem is érti, amit mondunk neki) és elaltatni is nehéz, amióta eléri a kilincset és folyton kirohan a szobából. Eleve mit lehet tenni azzal, h ne rohangáljon a szobában, amikor már aludni kéne, hanem feküdjön le az ágyra? Eleg nehéz egy ket éves gyereket ugy elaltatni, ha simán lenyomja a kilincset és kifut a szobából. Eszméletlenül akaratos. Hogyan lehet ezt megoldani?
Mar mindenhol van, csak a babaszobaban nem. Nagyon aktív gyerek, nem köti le semmi sokáig. Folyton rohangálna.
Már ott tartunk, h kb. sosincs a babaszobában, hanem az összes többi számára veszélyes helyen tud csak megmaradni. Pedig a babaszoba direkt neki lett kialakítva, h ott ne lehessen baja.

Még nem is beszél, nem is vagyok benne biztos, h mindig mindent megért, amit mondunk neki, szóval az nem megoldás, h kérjem meg rá, h maradjon a szobában.
Amíg nem tudott kimenni a szobából, mert nem érte el a kilincset, és csak simán becsuktam az ajtót, mikor olyan dolgom volt, vagy aludnia kellett már, akkor kis éneklés stb. után gyönyörűen elaludt az ágyon, most meg inkább alszik a földön, hisztizik, kirohan a szobából, de nem marad nyugton, mert tudja, h ki tud jönni. Nem börtönbe akarom zárni, szeretek vele lenni, de néha kell a nyugalom. Vagy ez önzőség? Soha nem megyek sehova, legalább néha itthon játsszon el magában, h csinálhassak mást. Nagyon ritkán tudjuk másra bízni (évente 2 ilyen alkalom volt eddig kb., éjszakára sosem volt mással, ez az évi 2 alkalom is max egy délután 3-4 óra a rekord, amit távol voltam tőle), szóval jó lenne napközben egy kis nyugalom. Délután szokott aludni, de nehezen alszik el, akkor is megy a hiszti. Naponta kétszer ezzel kínlódok, és már teljesen kész vagyok idegileg ettől.
Régen gyönyörűen eljátszott magában a saját helyén (szerintem néha ez is kell egy gyereknek, és a szülőnek is, nem? vagy ilyen korban még nem kéne erőltetnem az önálló játékot?), a saját szobájában, most a babaszobában utál lenni, pedig ott a sok neki való játék, de kb. már sosem játszik velük. Az ajtóban kell ülnöm, h ne menjen ki, ha a szobában szeretnék vele játszani. Altatásnál ugyanígy az ajtóban ülök és énekelek neki, és így nem alszik az ágyon, hanem az ajtó mellett lévő takarókon. Ez így nem állapot.

Nagyon dacos, de ha énekelgetés után kijövök és már tényleg elálmosodott, akkor amikor még nem tudott kijönni a szobából pici hiszti után simán aludt. Ha ott vagyok nem alszik el, csak nagyon elálmosodik max, de valahogy "zavarja", ha ott vagyok, akkor nem tud megnyugodni, inkább játszani akar stb.
Rácsot hiába tennénk az ajtóra, mert úgyis átmászna rajta, nagyon nagy a mozgásigénye. Annyira, h ezt más anyukák is sokszor megjegyzik a játszótéren, ha látják.

Az megoldás lehetne, h amikor a babaszobában szeretnék vele játszani, akkor bezárom az ajtót, h ott maradjon velem, ill. h az altatás idejére, amíg énekelek, illetve amíg elalszik teljesen zárva legyen az ajtó? Ha elaludt kinyitnám. Sokkal könnyebben és sokkal gyorsabban elaludt, amíg tudta, h nem tud kijönni, és nem azon járt az esze, h mikor nem állok az ajtónál, h kirohanjon. Altatásnál egyszer megpróbált kijönni, de utána feladta, mert álmos volt és el is aludt szépen az ágyon.
Jó altatási rituálé ez, h leoltom a villanyt, és énekelek neki, amíg elalszik? Ha ezt megteszem, majd kijövök, amikor már nagyon dörzsöli a szemét, ásítozik és már fekszik is, csak nem nyugton, ha ilyenkor még ott maradok sokáig, akkor nem alszik el még jó ideig, de ha kijövök, hisztizik 5 percet és már alszik is. Idővel már nem is hisztizett, és aludt időben, és emiatt én is nyugodtabb voltam, amikor még nem érte fel a kilincset, mert nem 1-1.5 óra volt egy altatás, és ez naponta kétszer elég idegtépő tud lenni. valahogy zavarja, ha én is ott vagyok, akkor velem foglalkozik, és nem az alvással, még ha nagyon fáradt is. Ha meg otthagyom, picit hisztizik, 1-2szer megpróbált kijönni, amikor még nem érte el a kilincset, utána meg reggelig aludt. Kegyetlenség hisztizni hagyni arra az 5 percre, tönkremegy a lelki világa ettől, vagy ennyi még belefér? Sokkal előbb elalszik így tapasztalatom szerint. Most, ha megint így csinálnám, valószínűleg egy ideig menne az 5 perc hiszti miután kijöttem a szobából, de pár nap után már az sem lenne. Szerintem inkább ez, mint h még órákat szenvedjen az álmosságtól, amikor ott vagyok mellette, és azért nem alszik el, én meg csak ideges leszek, h már 1.5 órája várom, h elaludjon, de még mindig nem nyugodott le.

Amúgy most már normálisan alszik, régen sem kelt fel éjszaka, de sosem lehetett ugyanakkor letenni, és mindig máskor kelt. Most már alszik egész éjszaka, csak elaltatni rohadt nehéz, de kb. ugyanakkor alszik és kel.

Ön szerint lelki sérülést okozok neki azzal, h néha szeretnék napközben is egyedül lenni, mert dolgom van és mert mondjuk felmosok, és nem kéne összejárkálnia, vagy vasalok?
Mivel jobb, ha járókába zárom, vagy csak simán rácsot teszek az ajtóra (ő már mindkettőhöz túl nagy, mert kimászna), vagy ha simán becsukom az ajtót, de még nem éri fel a kilincset és emiatt nem tud kijönni?
Nem sírni hagyom ott, hanem h pihenjen és h játsszon kicsit önállóan is, meg h én is pihenhessek, illetve csinálhassam a dolgom. Ha mindig velem van, akkor nem tudok mindent megcsinálni.


Másik problémánk az, amit már írtam, h még nem beszél, de látszik, h eszes, érti a dolgokat, sokmindenre rájön, pl. vmit odarak, ha fel akar mászni vhova, a kerítésre felmászik a játszótérre, és kinyitja a felső reteszt (tehát két évesen érti, h az mire jó), eszméletlen aktív, mindenki mondja, h milyen mozgékony, semmi nem köti le. Lehet, h a gyors mozgásfejlődése miatt maradt vissza a beszédfejlődésben? Néha úgy tűnik, h érti, amit mondunk neki, de néha meg épp az ellenkezőjét észleljük. A hallásával elvileg nincs gond, újszülőtt korában volt hallásvizsgálaton, és a fülész mondta, h az egy jó vizsgálat, már pici eltéréseket is kimutat, azóta nem volt egyáltalán beteg, szóval nem lehet komoly gond a fülével. Az orvos csak annyit mondott, h fénytelen a dobhártyája, ez mit jelent? Lehet, h mégis a hallásával van gond? Reagál, ha a nevén szólítjuk, vagy ha akármilyen hangos vagy akár halk hanghatás éri, max akkor nem, ha vmi nagyon leköti (ez max mobil vagy tablet lehet, más nem érdekli sokáig).
Újabban nagyon szeret minket utánozni is. Ez jó jel? Vagy szerinted vmi gond van vele? Elég csak várni? A hallásvizsgálat miért kötelező, ha nem is azzal van a gond valószínűleg? Miért nem lehet egyből neurológushoz vagy pszichopedagógushoz menni? Inkább ők tudnának segíteni.

Bocs a hosszú levélért, inkább kifejtettem részletesen. Köszi a válaszokat!
Kedves Szülő!

Egy két évessel néha nehéz az élet. Főleg, segítség hiányában. Levelében érzem a fáradtságot és tanácstalanságot.
Azzal nincsen semmi baj, hogy néha szeretne magával is törődni, feltöltődni! Ez természetes igény!

Ám kislánya részéről is természetes, hogy szeretne részt venni abban az életben, ami őt körülveszi, azokban a szobákban, helyiségekben tartózkodni, ahol az élet java része zajlik.

Szép és hasznos dolog lehet a babaszoba, de természetes, hogy a gyerekek ott szeretnek lenni, ahol mindenki éli az életét, teszi a dolgát. Talán érdemes lehet a babaszobán kívül a többi helyiséget is megcsinálni biztonságossá. Hogy kislánya aktív és felfedező, az remek dolog! Persze, hogy érdekli minden, felmászik, leugrik, stb. Ebben a korban nagy a mozgásigény. Ha van rá mód, hogy szabad levegőn rohangáljon, akár naponta többször is, az nagy segítség lehet.

Altatás: leveléből azt látom, hogy kislánya azért nem alszik el, míg ott van vele, mert tudja, hogy ki fog menni és ő ezt nem szeretné. Egy ekkora gyermeknek is nagy igénye van a testkontaktus, fizikai közelség adta biztonságérzetre és ez nem nevelési hiba következménye, hanem ez a természetes. Kislánya szeretné maga mellett tartani Önt.

Nem tartom a legjobb megoldásnak a sírni hagyást, akkor sem, ha "csak" 5 percig tart. Persze vannak olyan élethelyzet miatti esetek, mikor néha várni kell, hogy a hívásra válaszolni tudjon anya, de a következetes és nevelési célzattal történő ilyen eljárást nem pártolom. Ezzel a módszerrel legfeljebb azt lehet elérni, hogy a gyermek leszokjon arról, hogy elmondja a fájdalmát és megszólítsa a világot, a szüleit, max.látszólagos nyugalmat adhat.

Az sem mellékes, hogy a gyermekek átveszik szülei érzéseit. Tehát ha Ön ideges, akkor a kislánya is feszült lesz, gerjesztődik a stressz, ami nem a legjobb talaja az alvásnak.

Nem tudom, segítség lehet-e átgondolni azt, hogy milyen jelekből tudja Ön azt, eljött-e az alvásidő? Átgondolni a napirendet, kislánya tulajdonságait és igényeit figyelembe véve. Megoldható lenne-e a nap nagy részében úgy együtt lenni, hogy kislánya aktív részese lehessen a napi teendőknek? Ekkora gyerekek általában szívesen segédkeznek mosógép kipakolásában, seprésben, főzésnél az alapanyagok összeszedésében, szívesen "főznek" ők is üres edényekben, stb. Így együtt is vannak, de ő az Ön közelében tevékenykedik. Tehát a jelenlét teljesül, ami fontos.

És mikor eljön az alvásidő, dőljenek le együtt pihenni. Ha Ön el tudja fogadni azt, hogy a kislányában ez egy igény és nem holmi kósza vágy, hogy nem szeretne egyedül aludni, akkor talán könnyebben maradna vele, míg elalszik.
Azt is ki lehet próbálni, hogy alvásidőben bemennek az alvós helyre, és együtt lefekszenek.

Érzésem szerint, ha az altatás a megfelelő időben van kezdve (nem akkor, mikor még nem elég álmos és nem is akkor, mikor már túlpörgött), ezen kívül kislánya biztos lehet abban, hogy nem hagyja magára, mikor szüksége van Önre, lerövidülhet a mostani zűrzavar.

Még egy lehetőség lehet, hogy nem a babaszobában alszik kislánya, hanem mondjuk egy másik szobában pl. egy matracon, Ön pedig tevékenykedhet csendesen körötte.

Tulajdonképpen ez az egész alvás, altatás dolog is lehet egy rugalmasan kezelendő valami. Az épp aktuális élethelyzethez alkalmazkodva és az igényeket figyelembe véve. Ha túl erős a kontroll, félhetünk kiengedni a kezünkből azt, ami eddig jól működött, pedig a jelen helyzethez mérve már nem jó. Mert a gyerekek ilyenek: ami egyik nap, kis ideig bevált, az nem biztos, hogy pár hónap múlva is jó lesz, mert azalatt sokat változott a gyerek, a helyzetek is.

Ami tartósan fontos, az a válaszkészség és az igények felismerése.
Lehet, hogy most kicsit Önök közé állt egy új szakasz és Önnek nehezebb most felismerni kislánya igényeit, de nem baj! Legyen megengedő magával szemben is!

Igen, az éneklés, simogatás, összebújás mind remek segítség, mert testközeli. És a gyerekeknek bizony segítség kell az elalváshoz.

Összegezve, azt érzem, hogy kislánya kicselezése vagy elzáró elszeparálása helyett az élettér tágítása és a testkontaktus, érzelmi és fizikai jelenlét biztosítása nagy segítség lehetne.

De ehhez Önnek is olyan állapotban tanácsos lennie, mikor ezt szívből tudja adni. Az esti altatásba a Párja is be tudna segíteni? Hétvégékre segítséget hívni tudna? Barátok, rokonok tudnak segíteni?

A kompromisszumok megkötése néha elég nehézkesnek bizonyul, de remek társa lehet a hétköznapoknak. Akár saját magával is!

Hallás: ha kislánya megérteti magát és megérti, amit mondanak neki, akkor nincs ok aggodalomra a beszéd tekintetében. A fénytelen dobhártya kisebb nátháknál is felléphet, nem jelent semmi komolyan aggasztó dolgot (ezt persze orvosi kompetencia nélkül mondom, de mivel vannak gyerekeim, a füles témákat párszor már körbejártuk :-)).

Ha van kedve olvasgatni a témában, ajánlom William Sears:Éjszakai gondoskodás c. könyvét, melyben picike kortól nagyobbacskákig, éjjeli és nappali alvásról egyaránt olvashat.

Üdvözlettel:



Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-11-04 12:55:41
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Nóra!
Nemrég írtam Önnek 22 hónapos kislányomról, hogy nem akar önállóan enni.
Kérdéseire válaszolva, kislányom napi rendszerességgel 5-ször eszik, megszokott időpontokban.
Nagyon jó evő, imádja a tésztákat, főzelékeket(sóskát, spenótot is), leveseket, most már egyre több szilárd ételt is eszik.
Ha etetem mindig elfogadja az ételt, kivéve, ha jön a foga, de szerintem ez természetes. Van, hogy megfogja a kanalat, de csak játszani akar vele, és mikor segíteni akarok neki, hogy a szájába tegye, akkor egyből elengedi. Így van ez, mikor kiflit eszik a saját kezéből (nagyon ritkán, inkább autóban utazás közben szokott egyedül enni), ha meg akarom igazítani a kezében, rögtön elengedi.
Igazából nem rossz evő, csak az a probléma, hogy ő egyáltalán nem akar egyedül.
Minden apróbb tárgyat megtud fogni, nagyon szeret pingpong labdával,felfújható nagy strandlabdával játszani, már kisebb korában is minden kicsi szöszt észre vett, és játszott vele. Nagyon ügyes a kezével, üres műanyag flakont elfektet a földön, majd felállítja, kicsi cérnaszálat, ha talál a ruháján vagy bárhol, a kicsi ujjaival morzsolgatja, kisebb-nagyobb tárgyakat pakol jobbra balra, szerencsére ilyen jellegű problémánk nincsen.
Az étkezések általában úgy zajlanak, hogy a picit előbb megetetem, közben eszik az apuka is, majd utána én is eszek.
De mióta előző levelét olvastam, próbálok én is enni, miközben kislányom etetem. Adok a kezébe egy másik kanalat, közben én etetem, ő egyenlőre csak játszik vele, de remélem hamarosan rászánja magát az evésre.
A kulaccsal már régebb óta próbálkozunk, egyszer ivott belőle egyedül, még a legelején, azóta se sajnos.
Még egy olyan problémám lenne, ami lehet , hogy összefüggésben van ezzel. Egyáltalán nem figyel, ha szólunk neki, hiába szólogatom többször is, mintha nem is neki beszélnék, egyszóval figyelmetlen. A hallásával semmi gond nincsen, mert ha a tv-ben olyan dolog megy ami érdekli, akkor azt a konyhából is hallja, és már rohan is befele. Ezáltal hiába is próbálom neki elmagyarázni, hogy mikor, mit, hogyan, rám se hederít. Elvan a maga kis világában és kész. Persze sokat játszunk vele, mikor bohóckodunk vele, odafigyel és élvezi, néha ha beszélgetek valakivel, akkor megfigyeli, hogy mit, hogyan mondok, de amikor akarom, hogy rám figyeljen, vagy hívom, jöjjön oda, teszi a dolgát tovább, és nem foglalkozik semmivel. Úgy tudom, hogy ennyi idősen, már oda kéne figyelnie, ha szólítják.
Lassan kezd már szavakat mondani, mert nem ugyan olyan babanyelven beszél mint eddig, most már új még idegen szavakat használ, de úgy érzem egyre tisztább lesz a beszéde. Úgy tudom, ezzel még nem vagyunk annyira elkésve.
Az evés probléma csak azért aggaszt nagyon, mert körülöttem sokan mondják, hogy az ő kisfiuk, kislányuk ennyi idősen már rég evett, és nem volt ilyen probléma, mert magától elkezdett enni a gyerek, nekem is két testvérem van, és anyukám azt mondta, velünk nem volt ilyen gond. Szóval mindenki csak csodálkozik, hogy miért nem eszik, félek, hogy nagyon le vagyunk maradva, és hogy egyre nehezebb lesz rászoktatni, mert már annyira megszokta, hogy én etetem.
Előző válaszát is nagyon köszönöm, üdvözlettel: Hajni
Kedves Hajni!

Evés: azt gondolom, hogy ha van mód a gyakorlásra, van lehetősége arra, hogy egyedül egyen, próbálkozzon kislánya, akkor élni fog a lehetőséggel. Csak evőeszközzel nem szeretne egyedül vagy kézzel sem? Mert vannak gyerekek, akik jó ideig szeretik megtapintani is, amit esznek, fontos megvizsgálni az állagot, anyagot, stb. Volt vagy van ilyen időszak kislányának?
Ha jól értem, kistesó is van. Ha ő etetve van, akkor természetes igény a nagyobbik gyerkőctől, hogy anya ő róla is úgy gondoskodjon, mint a piciről illetve, mint róla régen. Ez természetes és nem baj, ha néha vannak ilyen jellegű megnyilvánulásai.
Szerintem érdemes lehet továbbra is próbálkozni azzal, hogy mindkettejüknél van evőeszköz és esetleg megengedni, hogy felfedezze az előtte álló ételt. Ezen felül pedig a közös étkezések maradjanak meg továbbra is, ahányszor csak lehet és ezek legyenek kellemes, családi együttlétek. És próbálja kerülni az összehasonlítgatásokat, minden gyermek egyéni és egyedi fejlődési vonallal bír! Akár lassabb valamiben, akár gyorsabb.

Beszéd: Ranschburg Jenő gondolataival élve, egy gyereknek három éves koráig jogában áll nem megszólalni. :-) Tehát valóban nincsenek elkésve semmivel, a fontos, hogy megértesse és kifejezze magát a maga módján.

Hallás: ez a kor a lassan ébredező éntudat kibontakozása is. Van saját akarata, gondolata, véleménye és hajlamosak nem figyelni arra, ami őket annyira nem izgatja. Ebben a korban már érdemes kialakítani a kereteket, felállítani a határokat, amiben a család minden tagja a lehető legjobban tud működni. Ezek szeretetteli és rugalmas határok legyenek inkább, mint szigorú és tekintélyalapúak.
Mit csinál Ön a felvázolt probléma kapcsán? Mi történik akkor, ha Ön szól neki, Ő rá sem hederít és akkor Ön oda megy hozzá, leguggol hozzá és úgy szólítja meg? Akkor kislánya hogyan reagál?
Kislánya érzelmeit kifejezi? Rövid "utasításokat", kéréseket megért és teljesíti?

Üdvözlettel:

Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-11-04 10:37:43
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Nóra!

Tanácsát szeretném kérni egyéves kislányom alvásával kapcsolatban. Elég nehéz időszakban vagyunk, a megkésett mozgásfejlődés miatt az utóbbi két hónapban behozott a gyermek egy elég komoly lemaradást a fejlesztésnek köszönhetően (két hónapja még csak gurulva közlekedett illetve nagyon lassan, nehezen és szabálytalanul próbált kúszni, azóta már felült, feltérdel, szabályosan mászik és a felállással próbálkozik). Gondolom, ez megterhelte az idegrendszerét, illetve ezidő alatt a meglévő két foga mellé növesztett még ötöt. Emellett sikerült átvészelnünk egy költözést is, tehát valóban nincs könnyű időszaka. Egy ideig az éjszakai alvásai voltak kritikusak, sokszor sikítva ébredt, fölébreszteni nem lehetett, át kellett vészelnünk azt a 10-50 percet, amíg álmában sírt és sikítozott. Mostanra ez már nincs, viszont a nappali alvásánál ez előfordul, abból már nem alszik vissza. Ez általában 45-50 perccel elalvás után van, így ennyi nappali alvása van. Emellett éjszaka viszont alszik 12-13 órát is (egyszer ébred enni hajnalban, és visszaalszik még 2-4 órára). Nem tudom, van-e ok-okozati összefüggés a kevés és rossz nappali, és a relatíve jó és sok éjszakai alvás között, és azt sem tudom, tudok-e, kell-e változtatni bármit, de ez nem jó szerintem, hogy szinte minden nappali alvásából keserves sírással ébred, és nehezen lehet őt megnyugtatni. Szeretnék ebben segíteni neki, de egyelőre tanácstalan vagyok, hogy hogyan.

Segítségét előre is köszönöm,
Nóra (szintén :) )
Kedves Nóra! :-)

Nagyon jól érzi, ez a sok változás (még egyenként is) kihatással lehet kislánya alvására, hétköznapjaira!

Ám azért jó tudni, hogy egy éves kor körül amúgy is gyakoriak az éjjeli ébredések, ez a fejlődés természetes velejárója. Ha pedig társulnak mellé ilyen nagyobb mérföldkövek, még intenzívebbé teheti az éjjeleket és a nappalokat is akár.

A nappali alvásból sírva ébredés meglátásom szerint elég gyakori az ilyen időszakokban. Ráadásul egy évesen a világ már nagyon kitárul, pláne, ha a mozgásfejlődés megugrása lehetővé teszi a világ nagyobb fokú felfedezését! Ingerek, mozgások, nyüzsgés, pörgés, új ízek, új dolgok, játékok, nagyon tömény és intenzív az egy éves gyerkőc élete! :-) Ebből nehéz lehet kiszakadni és azt mondani, hogy "akkor én most pihenek egy jót". Az a meglátásom, hogy ez az intenzív bekebelezése a világnak csak kicsit lanyhul a pihenés időszakára. Mikor az álom mély szakaszából a felszínes szakaszba lép, már menne és tenné a dolgát tovább, pedig még nincs is teljesen felébredve. Ez vezethet oda, hogy félig álom-félig ébrenlét határán lebeg, és ez síráshoz vezet. Kb. 45 perces az alvásciklusa egy ekkora gyermeknek, tehát ekkor van a váltás az alvás fázisai közt.
Valószínűleg átmeneti időszak ez, mikor stabilizálódik az adott fejlődési szakasz, "rutinná" válik a mozgás gyakorlása, alkalmazkodik az új környezethez, csitulni fog ez.

Azt hiszem, a legtöbb, amit tehet ilyenkor, hogy kislánya mellett van és testkontaktussal segíti őt "visszatérni" álomföldről, megvárva, míg "megérkezik".

Ha amúgy kislánya megnyugtatható és összességében aktív, jókedélyű, valószínűleg elég pihenéshez jut és nincs ok aggodalomra. Alapjában véve az alvásmennyiség kialakításában is lehet hagyatkozni a gyerekek jelzésére és igényére. Néha egészen kevésnek tűnő alvásmennyiséggel is remekül fejlődik a gyerkőc és jókedvű, nem fáradt, valóban kipiheni magát.

Ami fontos, hogy az ilyen nehezebb időszakokban is elérhető anya álljon a gyermek mellett, ahogy Ön ott áll kislánya mellett. A sok testkontaktus, szeretetteljes dögönyözés, adekvát válasz a jelzésekre segít könnyebben átvészelni ezeket a szakaszokat is és együtt alkalmazkodni.

Sok türelmet kívánok Önöknek! :-)

Szeretettel:





Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-11-04 09:48:45
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Krisztina!

Segítséged szeretném kérni. 11,5 hónapos a kislányom. Napközben kétszer alszik. Akár a délelőtti, akár a délutáni alvásról legyen is szó egy rossz szavam nem lehet, mert leteszem a kiságyába, ha nem azonnal alszik is el, akkor beszélget, feláll, nézelődik, a játékait pakolgatja, majd egyszer csak csend lesz, szóval önállóan elalszik, nyugodtan otthagyhatom. Megjegyzem csak cumival halandó aludni, de csak ehhez is kapja meg, napközben nem adjuk oda neki. Ellenben az esti alvásnál igen nagy gondjaink vannak. Eddig cicin aludt el, azonban már elutasította az esti szoptatást, és azóta nem tudom hogyan tudnám elaltatni. Beteszem a kiságyába, de ha ki szeretnék jönni a szobájából jön az ordítás, míg be nem megyünk újra hozzá. Próbáltam már azt is, hogy ott ülünk mellette (vagy a férjem vagy én) míg el nem éri az álom, de ez 1-1,5 óráig is eltart, mert folyamatosan azt figyeli ott vagyok-e még. Használtunk éjjeli fényt is, hátha a sötétben fél, de hiába. Hozzáteszem este 8, legkésőbb fél 9 körül ágyban van. Mostanában a párommal kettőnk közé vesszük a nagyágyba, ott kb. fél óra helyezkedés után bealszik, de úgy, hogy a feje mindig az arcomnál legyen és fogjam a kezét. Nagyon ragaszkodik hozzám. Majd ha bealudt beviszem a helyére. Nagyon jó lenne ha nálunk is eljönne az a pillanat, amikor este is eltudna magától aludni, ehhez szeretnék tanácsot, segítséget kérni.

A másik dolog az éjszakai ébredés. Legalább egyszer vagy kétszer felvan. Eddig ezt is a magunk közé fektetéssel, majd vissza a kiságyba „módszerrel” oldottuk meg, de tudom ebből a szokásból a későbbiekben még nagyobb probléma lesz, így mostanság úgy kezelem, hogy van a szobájában egy matrac, ha felébred (ekkor is keservesen sír)lefekszem mellé, beteszem a kezem a kiságy rácsi közé, és így nyugszik meg, alszik el. Ezek után, ha éppen én sem aludtam el, megyek vissza a helyemre. Foga még nincs, de nem gondolom, hogy a fogzás állhat a háttérben, mert ha az apukája vagy én felvesszük, vagy közénk kerül a sírásnak és nyugtalanságnak nyoma sincs.

Segítségét előre is köszönöm!!!
Kedves Édesanya!

Ön jól ráérzett kislánya szükségleteire: testközelségre van szüksége!
Megnyugtathatom, ez valóban szükséglet, egy természetes igény!

Az elalváshoz jó ideig szükség van segítségre a gyermekeknek.

Az mit jelent, hogy elutasította az esti szoptatást, miben nyilvánult ez meg? Egyik napról a másikra?

Most szopizik még kislánya napközben? Este még meg szokta kínálni?

Az egyedül elalvás képessége agyi éréshez kötött folyamat, és ennyi idősen még nem általános dolog ennek létrejötte.

Az este, az éjszaka mindig bizonytalanabb, félelmetesebb,a kötődési szükséglet is magasabb. Tehát érthető és természetes, hogy kislánya szeretné folyamatosan maga mellett tudni Önöket. Ha Önöknek is megfelel az együttalvás, akkor csak biztatni tudom Önöket!

De az együttalvásnak számtalan formája létezik! Ki lehet esetleg próbálni azt, hogy az Önök ágyában alszik el kislányuk, aztán Önök meg kimennek olvasni, filmezni, együtt lenni, aludni pedig együtt lehet utána, hármasban.
Létezhet olyan verzió is, hogy a kiságyban alszik kislányuk az első ébredésig, utána maguk közé veszik Őt, és maradhat reggelig, de ha akarják, vissza is tehetik.
A kiságyat is be lehet tenni a szülői ágy mellé tolva, ha a hely adottságai megengedik ezt. Ha esetleg levehető a kiságy egyik oldala, még jobb.

Mit ért azalatt, hogy a későbbiekben ebből még nagyobb probléma lesz?
Nem kell aggódnia az elkényeztetéstől vagy hogy a szülői ágyba beengedett gyerek függő lesz!

Egy adott szituációban, élethelyzetben meghozott döntés arra az adott helyzetre adott válasz és nem a következő évekre meghozott végleges döntés!
Az alvási szokások, ébredezések intenzitásai is hullámzóak, ezért az erre adott válaszokat is érdemes rugalmasan kezelni. Ami jó most, nem biztos, hogy egy hónap múlva is az lesz. A lényeg, hogy olyan döntés szükessen, ami a család minden tagjának megfelel és a lehető legtöbb pihenéshez juthat hozzá mindenki.

Azt tudnia kell, hogy ekkora korban nagyon gyakoriak az éjjeli ébredések és a tiltakozás a szeparáció ellen, de ez a fejlődés természetes velejárója, nem nevelési hiba következménye! Egy ekkora gyerkőc nem tud nem így tenni, egyszerűen a babák-gyerekek úgy vannak kitalálva, hogy a gondozóik szoros közelségében éljenek!
Ezekre a jelzésekre adott adekvát válasz nagyon sokat segít kislányának abban, hogy önbizalma kialakuljon ("a jelzéseim fontosak "), és Önök felé is mélyüljön bizalma ("hívom a szüleimet, jönnek, fontos vagyok nekik"), ami megalapozhatja a későbbi életét is.
Tanítás, beavatkozás nélkül is eljutnak a következő fejlettségi szintekre, melyek automatikusan hozzák magukkal az eltávolodást, leválást, igényt a külön kuckóta, stb. De ezekre meg kell érni.

Ön ösztönösen megérezte kislánya igényét, buzdítom, hogy elégítse ki azt! Önök megtaláltak egy olyan módot, amivel kislányuk biztonságban érezte magát, megnyugodott és el tudott aludni. Kövesse bátran a belső hangját, megérzését!

Üdvözlettel:

Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-10-24 23:22:07
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Andrea! Kislányom néhány napja töltötte be a 3. életévét. Nagyon értelmes, nyitott, kommunikatív gyerek, általában nagyon jól ki tudja fejezni az érzéseit is. Határozott véleménye van, de ész érvekkel szinte mindenről meg lehet győzni. Lassan egy hónapja jár óvodába. Az elején nagyon szerette, már a 2. napon ott akart aludni. Kb. egy hét után reggelente azt mondta, hogy fél az ovitól és nem akar menni. Már az óvónőknek is mondta, hogy fél. De sírni sosem sírt és végül mindig simán bement. Azt gondolom, hogy azért használja a "félek"szót, mert eddig, ha félt vmitől, azt sosem erőltettük. Most egy pár napja nem mondja, hogy nem akar menni, az óvodában semmi gond nincs vele (eddig sem volt), viszont otthon ovi után teljesen kifordul magából, kezelhetetlen lesz és most már második napja vmi apróságon felhúzza magát, nem lehet rá hatni semmivel sem, iszonyúan elkezd hisztizni, közben ő maga mondja, hogy "nem tudom miért sírok, nem tudom abbahagyni". Teljesen behergeli magát, aztán sírva üvölt velünk, hogy menjünk ki a szobából. Ez az egész kb. 5-10 percig tart, az egyik alkalommal a kezemben nyugodott meg máskor pedig attól, hogy egyedül maradt a szobában (közben folyamatosan figyeltem, úgy, hogy ő nem látott), utána odabújik hozzám, hogy "nem akartam rosszat, igazán". Én mindig mondom, hogy nem haragszom és nagyon szeretem, biztosan elfáradt az oviban, de ugyanakkor nagyon ijesztő és egyben frusztráló is, hogy tehetetlen vagyok. Lehet ez a viselkedés attól, hogy a látszat ellenére nehezen tudja feldolgozni az óvodával járó változásokat? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Ágnes
Kedves Ágnes!

Azt hiszem, jól érzi, az óvodai létet, beilleszkedést, szabályokat megélni, feszültséggel is járhat.

Sok kisgyerekre jellemző, hogy az elején lelkes ovisok, vonzza őket a sok új játék, jó mókának tűnik az egész, aztán sorra derülnek ki az új szabályok, kibontakozik egy teljesen más légkör, mint amiben eddig élt, rutinná válik a reggeli időben való felkelés és állandónak kezd látszani a mindennapos elválás anyától. Az új szabályoknak megfelelni nem egyszerű, sőt, megterhelő.

Épp ezért remek, hogy ovi után van olyan felületete kislányának otthon, ahol kitombolhatja magából az egész napi "munkát", szabálykövetést (vagy fél napos? Nem tudom, ebéd után megy-e haza, vagy délutánig marad)
Kislánya kifejezése remekül mutatja azt, hogy egy ekkora gyerkőc nem bír egyedül megbirkózni az érzelmi terheivel. Az jó, hogy kijön belőle a feszültség és nem kap érte szidást vagy irreális fegyelmezést, hanem megértik őt, ez fontos!

Ez valószínűleg átmeneti dolog, csökkenni fog ennek intenzitása ahogy fokozatosan, egyre jobban megtalálja a helyét a csoportban, beilleszkedik, alkalmazkodik, bizalma kialakul az óvónők felé is.

Addig is érdemes őt ebben támogatni, nem siettetni, hanem támogatólag mellette állni, hogy a saját személyiségének, veleszületett temperamentumának megfelelően járhasson el.
Ha van rá mód, délután lehet otthon játszani szerepjátékokat, amiknek segítségével újra játszhatja, ha valami nehézség érte aznap.
Nem tudom, kislánya milyen temperamentumú, de levele alapján úgy érzem, szabálykövető és igyekszik megfelelni.
Jó, hogy Ön biztosította arról, hogy nem haragszik rá és érezteti vele, hogy úgy szereti, ahogy van.

Ha megtehetik, sokat lendíthet egy-egy bónusznap beiktatása. Ha úgy látja, fárad kislánya (testi és lelki értelemben egyaránt), kihagyni az ovit egy napra. Meghosszabbítani a hétvégét, mondjuk már péntektől kezdve.

Remélem, az óvónőkkel bizalmas kapcsolatot tudnak kialakítani, érdemes lehet aggályait velük is megosztani és bízom benne, hogy ők megfelelően tájékoztatják Önt kislányával kapcsolatban és segítői lesznek az ő folyamatànak!

Üdvözlettel:

Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-10-24 22:02:48
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm!
Hét hónapos a kislányom. Három hetes koráig semmi probléma nem volt,átlagos nyugodt baba volt. Sajnos volt akkor egy 3 napos kórházi megfigyelésünk, és azóta nagyon eldurvult. Csak és kizárólag ölben hajlandó lenni, amint nem így van síkit,örjöng,és légzés kimaradása van, mármint képes 20-30 másodpercig vagy tovább visszatartani a légzést. Próbáltuk leszoktatni az ölben levésről, de egyszerűen nem lehet. Hetekig próbáltuk, hol babakocsiban,hol járókában, de nem sikerült,csak még rosszabb lett. Ha én nem vagyok a közelében akkor képes perceket ellenni,de így sem mindig
Az éjszakáink is rémesesek. Már egy ideje (hónapok óta) 5-10 percenként kel,sírva, van hogy a cici megnyugtatja de van hogy az se és képes fél órákat síkitani. Ha egy éjszaka 2 órát alszom akkor már boldog vagyok,de ez nagyon ritka. Eddig az orvosok vagy hasfájásra fogták, vagy a fogára,de mi már mindent kipróbáltunk ami létezik. A szobát 4x rendeztük át, 2x cseréltünk kiságyat,a mi ágyunkat is. Vacsorára is mindent próbáltunk: tápszer,anyatej,tejpép,főzelék. Gyógyszerek közül:infacolt,espumisant,biogiait,nurofent, vibrucolt, chamomilt. Párásitottunk, minden fajta pelenkát kipróbáltunk,de ugyan úgy kel. Nappal maximum két órát alszik,de azt is részletekben. Egy dolog vált be,mikor a nagyszülőknél aludt egyszer nélkülem. Akkor 10-től hajnal 2-ig aludt,de sajnos erre nagyon ritkán van lehetőség.Sajnos kezdek ott tartani hogy már emiatt komoly egészségügyi gondjaim vannak. Hová fordulhatnék? Mit tehetnék?
Köszönöm.
Kedves Édesanya!

Megértem érzéseit, nagyon fárasztó tud lenni az a féle intenzitás, amit kislányánál tapasztal!
De tudnia kell, hogy ez a féle "anyásság"ennek a kornak természetes velejárója, ez a szeparációs szorongás, ami valahol öt és nyolc hónapos kor köztbkezd megmutatkozni.
Ez arról szól, hogy ahogy Anya kikerül a látótérből, szorongás és félsz lesz úrrá a csemetén, szüksége van az állandó testkontaktusra,a biztonságérzetre. Az erre utaló jelek akkor is megjelenhetnek, mikor idegen vagy rég/ritkábban látott idegen bukkan fel a gyerkőc közelében. Ez tulajdonképpen pozitívumként is felfogható, hisz azt jelzi, Ön és kislánya közt kialakult a kötés, a kötődés, de kétségkívül nagyobb fokú érzelmi és fizikális jelenlétet követelő időszak ez. Hullámzik ennek intenzitása, de ez a féle szorongás lelhető el a közösségbe való beszoktatásnál is, tehát ez kíséri a gyermekkort.
Ilyenkor az éjszakai ébredések is gyakoribbá válhatnak, mely szintén a fejlődés és ennek a korszaknak a természetes velejárója. A babának meg kell arról győzódnie, hogy gondozói, akik szeretik és vigyázzák őt, még meg vannak. Mindehhez hozzátársul a mozgásfejlődés és esetleg a fogzás is, ami pluszban fokozhatja az ébredések számát.
Ha pedig kislányának volt a kórházi élmény miatt szeparációs élmenye, hiszen ijesztő az idegen hely, vizsgálgatják, megfigyelik, nem tudom, végig mellette lehetett-e Ön, de az ilyen tapasztalások mindenképp bizonytalansággal járhatnak és félelmetesek, tehát bizony ez is teheti kislányát még ragaszkodóbbá.

Azt gondolom, kislánya jelzései Ön felé érthetőek, természetesek és ösztönösek, épp ezért ezekről megpróbálni leszoktatni nem biztos, hogy jó irányba vezetne. De ezt Ön is érzi, hisz kipróbált jó pár dolgot, de nem hozta meg a várt eredményt. Valószínűleg azért nem, mert kislánya problémája nem ilyen hiányokból fakad, hanem élete jelen szakaszában megnövekedett természetes igénye édesanyja iránt.
Nem szerencsés ezekben az intenzívebb időszakokban növelni a szeparációt, tehát a nagyszülői segítséget, ha lehet, érdemesebb lehetne olyan formán igenybe venni, hogy ők menjenek Önökhöz és segítsenek pl.a háztartásban, egyebekben, Ön pedig pihenjen! Ha édesapát be lehet vonni, az ő segitsége is vehetne le Önről terheket.
Fontos ilyenkor az extra pihenés, együtt aludni a kislányával napközben (is), ha lehet.
Talán Ön is megkönnyebbül egy kicsit attól a tudattól, hogy ez nem nevelési vagy egyéb hiba következeménye, hanem a fejlődés velejárója. Ha Önnek megfelel, nyugodtan kerülhet kislánya többször is mellre, nem tesz rosszat azzal, ha nappal is és éjjel is szoptat, többször is, igény szerint.

Szeretettel:
 


Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-10-21 21:46:01
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Nóra!
Kislányom 22 hónapos, és nem hajlandó az önálló evésre. Nem fogja meg a kanalat, de amit kézből tudna enni, azt sem veszi el,vagy ha mégis akkor is nagy hisztik árán. Korábban (1-1,5 éves korában) fordultam ezzel a problémával orvoshoz, ill. védőnőhöz, de ők azt mondták ne erőltessem, ráér még önálló lenni. Én nem is erőltettem, de még mindig nem mutat semmi féle hajlamot az evés iránt. Ha megfogja a kanalat, akkor is csak játszik az étellel. De enni nem hajlandó vele.
Van, hogy néha-néha megfogja a kanalat, ha én is fogom, és belevezeti a szájába, de ha elengedem, utánna már meg se akarja fogni.
A pohárból ivás is nehéz. Tegnap nagy nehezen (sírás és hiszti árán) rávettem, hogy igyon egyedül pohárból, szépen fogta a poharat egyedül és ivott is belőle. De este már rájött arra, hogy a pohárban lehet pancsikolni, és nem megfogni és inni akart belőle, hanem bele nyúlkálni.Ma is próbáltam többszőr, de mióta rájött, hogy abban lehet locsizni, csak játszana benne, és inkább nem iszik.
Úgy veszem észre minden más jobban érdekli mint az evés-ivás, inkább játszik.
Arra is gondoltam, lehet hogy az a baj, míg más gyerek már a cumis üveget is saját maga fogja, ő egészen pici korától fogva kis pohárból itta az anyatejet is, mert a cumis üvegből nem volt hajlandó inni, ez által ugye a cumit se igényelte, így ő az üvegből sem tudott önállóan inni.
Sőt mikor elérkezett az idő, hogy 8 hós körüli korára etetőszékből egyen, onnan is ki kellett vennem, mert volt egy furcsa szokása.Ez egy másik probléma, ami már hála Istennek elmúlt, de bizony lehet, hogy maradandó hátránya keletkezett.
Ez a furcsa szokás az volt, hogy az etetőszék asztallapjához, nyomkodta a pocakját, folyamatos ütemes mozgásokkal, de olyan erővel, ha oda raktam a kezemet, az már nekem fájt(a fotelhez letérdelve is hasonló dolgot csinált, de szerencsére ezt is elhagyta). Az orvos azt tanácsolta vegyem ki az etetőszékből, és egyen kisszéken, kisasztalnál.
Hát igen, így tettem ,de az én kislányom olyan izgő-mozgó, hogy abszolút nem akart megmaradni a kisszéken, inkább elfut és játszik. Tehát maradt az ölben etetés, ill. kb. egy hete vissza raktam az etetőszékbe, de nem nagy sikerrel, mindig ki akar mászni.
Nem tudom mit csináljak vele, kérem adjon valami tanácsot, hogyan vezessem rá az önálló evésre?
Kedves Kérdező!

Az, hogy csecsemő korban pohárból itta kislánya a tejcit, nem baj, sőt, ez egy remek megoldása a tejci megkapásának, miközben az esetleges cumizavart elkerülhetővé teszi!

Most hányszor, hogyan és miket eszik kislánya? Ha Ön eteti, úgy elfogadja az ételt?

Fejlődése rendben alakult? Fogással, apróbb tárgyak felcsippentésével nincsen baj? Játszik labdával, kézbe fogható tárgyakkal?

Leveléből azt érzem, hogy Önt nagyon zavarja az, hogy kislánya nem eszik egyedül. Hogyan zajlanak az étkezések? Együtt esznek? Úgy értem, Ön is akkor eszik, mikor kislánya? A családi, közös étkezéseknek nagyon jó hatása van, és nem csak az együttlét melegsége miatt, hanem a minta adás miatt is. Gyermekeink az evést is rólunk mintázzák.
Fontos, hogy jó hangulatúak legyenek az étkezések, ne legyen feszültség, idegeskedéssel tarkított.

A játék az étellel tulajdonképp egy állomása a fejlődésnek, egészen pici kortól, mikor kezdődik a hozzátáplálás és tart is egy jó ideig a felfedezés ezen szakasza. Az ételek állagának megismerése, hogy egyik puha, másik keményebb, az egyik így puffan, ha leesik, a másik plattyan, az egy fontos rész a gyermekek életében és nem baj, ha ezeket megtapasztalhatja.

Tehát, ha elé kerül egy tányérka étel, hadd fogja meg! Persze, ez járhat maszatolással, lehet a széke alá újságpapírt rakni, így könnyebb az utána lévő feltakarítás.

Az is jó lehet, ha Önnél is van egy kanál és nála is. Ha akarja, használja a sajátját, ha nem, hát nem, legközelebb újra megpróbálják! Az erőszakoskodás, hogy sírás és hiszti árán vegye rá bármire, valószínűleg nem lesz járható út és játszmázáshoz is vezethet, ami egyikőjüknek sem lesz jó.

Kislánya lassan két éves lesz, ez az önállósodás néha viharos szakasza is. Megpróbálhatja rábízni, hogyan szeretne enni- nyilván azt is figyelembe véve, hogy Önnek mi férhet bele ezen kísérletezgetésekbe!

Ki lehet próbálni azt is, hogy kislánya választ poharat, amiből szívesen inna és választási lehetősége lenne két ital közül (pl.víz vagy tea). Ha a pohártól nagyon idegenkedik, esetleg szóba jöhetne kulacs vagy szívószál?

Várom válaszait, hogy árnyaltabban lássam a képet és remélem, addig is, tudtam segíteni Önnek!

Üdvözlettel:

Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-10-17 22:37:20
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktornő! Nagyon szépen köszönöm a válaszát,nagyon sokat segített,igen elszeretném választani a cicitöl mert munkába kéne járni ezért gondoltam fokozatosan kezdem el és elöször a délutáni cicitöl vonom meg,nagymamával nagyon jo a kapcsolat ,összebujva,ringatva,mesét mondva aluszik el.Nagyon nehéz az elválasztás elég nehezen viselem én is,tapasztalatom nincs mivel az elsö fiam,1 évesen magától lemondott.Attól félek,hogy minél nagyobb annál nehezebb lesz a ciciröl lemondani.A pisikálás sokat alakult megint kezdet szolni,ha kell pisikálni meg kakilni.Köszönöm még egyszer a választ nagyon megnyugtatott.
Kedves Édesanya!

Örülök, hogy megnyugodott! :-)

Igazából, ha Önnek nem terhes dolog a szoptatás, pusztán a munkavállalás nem feltétlenül indokolja az elválasztást. Sőt! Még segítség is lehet az elválás néha megterhelő időszakában a gyerkőcnek is. Vagy a reggeli szopi napindításnak, vagy az esti (esetleg éjjeli, ha nem túl megterhelő) szopi összebújni a nap végén, segíthet megőrizni a bizalmas együttlétek finomságát.
Nyilván ehhez nem az egyetlen út a szoptatás megőrzése, de ha a gyermek sem választaná még el magát, Önnek is megfelel még a szoptatási kapcsolat, akkor talán érdemes lehet átgondolni ezt a dolgot.

Ha mégis a teljes elválasztás mellett dönt, érdemes utoljára hagyni azt a szopit, amihez a legjobban ragaszkodott a gyermeke.
A tapasztalat az, hogy a gyermek minél nagyobb, annál jobban ki tudja fejezni a vágyát, akaratát, igényét, szükségletét, ám a kompromisszumok megkötésére is egyre árnyaltabban képesek. Természetes, hogy egy nagyobb gyermeknek mást jelent már a szopi, mint egy pár hónapos babának, de igazából a nagyobb korosztálynak is természetes igénye van még a szopómozgásra, anyatejre. Ha a gyerekre van bízva, nagy átlagot nézve 2-4 évs koruk közt választják el magukat!

Kívánok sok sikert a munkájához, a folyamataihoz, benső hangja meghallásához pedig éber figyelmet! :-)

Szeretettel:

Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-10-05 23:56:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktornő! Kisfiam 2 évet töltött augusztusba,mindjárt 3 honapja szobatiszta.4 napja nappal bepisil és nem szol,eddig nagyon ügyesen szolt ha pisi van.Még anyatejes és probáljuk elsönként délután kivenni a cicit igy reggel megy a nagymamához a nagyobbik fiam aki 4 és fél éves megy napközibe , nagyon szereti nagymamát csak elalváskor van baj,1 orát sir mig kifárad és elalszik.A bepisilés oka lehet,hogy cici nélkül kell elaludjon? Köszönöm.
Kedves Kérdező!

A Szobatisztaság tartóssága egy folyamat eredménye, az eleje még bizonytalanabb lehet, aztán egyre inkább stabilnak bizonyul.
Egy két éves gyereknél nem hiszem, hogy nagy problémát jelezne az alkalmankénti bepisilés. Ám ha ez a jelenség tartósnak bizonyulna, első körben fizikálkis kivizsgálást javasolnék.

Szeretné elválasztani kisfiát és ezt a delutáni cicizés abbahagyásával kezdte el? Ezzel egy időbe esett a bepisilés kezdete is?

Nagyon jó, hogy kisfia szopizhat még, minden bizonnyal rengeteg pozitívumot kap ezáltal, ami segíti őt a mindennapokban! Az is nagyon jó, hogy olyannal lehet napközben, olyan vigyáz rá, akit ismer és szeret, van hozzá kötődése. Az, hogy az alvás nehézkesen megy, természetes lehet, főleg, ha a délutáni szopizás elhagyása rögtön egybe esett az anya nélküli alvással is.
Nagymamával hogyan alszik el a kisfiú? Érdemes lehet a testközelséget, ringatást, dúdolgatást megkapni a nagyitól is, így könnyebb lehet átvészelni a kritikus időszakot.
Aztán, ha újra együtt vannak és sok ölelés, testkontaktus működik, feldolgozhatóbbá válhat az elválás. Ha ez meg szopival is kiegészülhet, igazi megkoronázása lehet az együttlétnek. De a lényeg a testkontaktus, az egymásra figyelés.
Az is lehet, hogy ennek a folyamatnak a feldolgozása a szobatisztaság folyamatát is befolyásolja, de ebben a korban még háttér történések nélkül is elófordulhatnak ilyen jellegű "balesetek". Amit érdemes figyelni: a tartóssága a dolognak, egyéb aggasztónak látott jelek felfedezhetők-e a gyermeken, milyen az összkép a gyermekről, változik-e bármilyen irányban a folyamat vagy megreked?


Önök hogyan reagálják le az ilyen bepisilős alkalmakat?

Szeretettel:

Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-09-30 23:22:33
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Nóra!

Kislányom 2 éves múlt májusban és az a problémám, hogy a játszótéren kb. 5-ből 3 alkalommal nem érdekli semmi, hosszabb távon nem köti le semmi. Rajtam csüng/lóg/tornázik/szenved…stb. Alapból egy nagyon anyás kislány, nem bújik nagymamákhoz, senkihez, csak anyához. A gyerekektől tart/fél, nem játszik velük, ami nem is baj, de csak ha a közelünkbe jön egy gyerek, már áll is fel, megy is el onnan, bújik hozzám, teljesen mindegy, hogy az a gyerek lassan, vagy hevesen közeledik felé. Unokatestvéreivel sem akar kapcsolatot teremteni, tőlük is sokszor inkább tart, hiába közelednek felé.
Vannak jobb/könnyebb napok, amikor teljesen jól elvan a játszón, jön-megy, csúszdázik, hintázik, futkározik, de ez a ritkább. Úgy vettem észre, ha kevesen vannak a játszótéren, jobban érzi magát.
Egyébként egy nagyon érzékeny és okos kislány (szerintem ), gyorsan fejlődik, szépen beszél, értelmes, de egyszerűen tart mindenkitől, aki kapcsolatba szeretne kerülni vele, nagymamáknál is lassan oldódik fel.
Engem már nagyon frusztrál ez a helyzet, főleg, amikor látom, hogy minden korabeli kisgyerek szépen eljátszik, csak ő egyedül szenved, tornázik rajtam, ahogy ülök a padon. Már azon is gondolkodtam, hogy nem hordom játszótérre, na de nem ülhetünk otthon egész nap! Bölcsi gondolata is megfordult a fejemben, hátha ott változna valamit, de félek, nehezen viselné, mert nagyon érzékeny és anyás, valószínűleg nagyon nehezen menne az elválás.
Nem tudom, egyedi eset a miénk?
Kedves Szülő!

Sorait olvasva azt gondolom, semmi probléma sincsen kislányával, ő ilyen, a veleszületett temperamentuma ilyen. Egy ember viselkedését, megnyilvánulásait több minden befolyásolja, de a veleszületett temperamentumnak nagyon erős hatása van.

Két éves kor körül-és később sem mindig- meghatározó, hogy muszáj tudni a szülőktől eltávolodni, hosszabb időn át egyedül játszani.
Az eltávolodás, (kor)társakhoz való kőzeledés mind folyamat és az teljesen egyéni, kinek hogyan és mikor komfortos ez.
Egyetértek Önnel abban, hogy a bölcsöde túl megterhelő lenne, tehát ha nem muszáj, én sem erőltetném.

Amin érdemes lehet elgondolkodni hogy Önt miért frusztálja ez a megnyilvánulás, ragaszkodás? Nehezére esik elfogadni ezt a fajta temperamentumot? Ön is hasonló volt gyerekkorában, de nem fogadták ezt el a közvetlen környezetében? Esetleg pont az ellentéte és attól tart, kislányának majd nehézségei lesznek nagyobb és felnőtt korában? Vagy a környezetéből kap esetleg elbizonytalanító megjegyzéseket?

Ha rájön arra, Önben milyen gondolatokat ébreszt ez a probléma, hová vezethető vissza, sokat segíthet!
Azzal szeretném még megnyugtatni, hogy azok a gyerekek, akiket úgy fogadnak el, ahogy vannak, nem kell megfelelni olyan elvárásoknak, amilyenek nem tudnak lenni, egyrészt ők is eljutnak a fejlődés következő szintjeire, a maguk idejében, mikor megérnek rá, másrészt megtalálják a helyüket később a közösségben, remekül beilleszkednek és úgy fognak tudni ott működni, ahogy számukra jó.

Ráadásul hónapok alatt is nagyon sokat változhat ez az erős ragaszkodás, nem marad ennyire intenzív! Volt már több anyuka, aki hasonló problémával fordult hozzám (a kisgyermek egy percre nem mozdult el a labától a játszótéren, nem szeretett kommunikálni senkivel. Most középsős óvodás, ügyesen beilleszkedett, a beszokás is a maga tempójában megy és bizony sokszor ő a társaság középpontja. :-) )

Tehát, szerintem nem kell aggódnia kislánya miatt, a maga idejében ő is képessé válik majd az eltávolodásra! Máshoz hasonlítani nem érdemes, mert mindenki annyira egyedi és különleges! Az Ön kislánya is egyetlen és megismételhetetlen, senkihez sem hasonlítható! :-)

Szeretettel:

Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-08-24 21:23:23
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Nóra!
Kiegészítésképpen írom előző levelemhez.
Kislányom, reggel 7-8 óra között kel fel, ha 8 órakor kel, akkor nagyon nehezen alszik el délután, olyankor előfordul, hogy 15 órakor alszik el, egyébként, ha van program, játszik, futkározik akkor 13 óra körül. Csak, kizárólag cicin alszik el, soha nem aludt el máshogy, néha látom szeretne, de nem megy Neki, ha megébred, csak és kizárólag cicin alszik vissza, a délutáni alváskor még mindig megébred, pontosan a 40. percben, akkor is mellette kell lennem, ha nem szól és megyek.
Mikor felébred, sokszor még odabújik és utána egyszer csak hitelen felül, felugrik és már megy is, rohan, dolga van. :)
Mikor sír, úgy látom nem szereti, ha vigasztalom, el lök magától, ez nagyon furcsa, de gondolom Ő ilyen. Van, hogy hosszú időn keresztül sír, van, hogy hamar megnyugszik, mintha "ideges lenne". Nem tudja megmondani az okát.
A másik ami a napokban nyugtalanít, hogy próbáljuk kezelni a dackorszakot, többször sikerrel, de mostanában vettem észre, hogy hiába beszélek hozzá nem figyel, nem fogad szót, mindent 100x elmondok, Ő meg sem hallja, persze, ha számára fontos a dolog rögtön meghallja.
A fogat mosunk, fürdünk, gyere erre stb, rakjunk rendet, itt egyél az asztalnál stb... "nem hallja".
Olyan az egész mint a szélmalom harc, és el is fáradtam. Mit tehetünk ilyenkor? Persze mindig igyekszem ez Vele megbeszélni, figyel is, érti is, de újra minden ugyanúgy megy tovább.
Ezeket mint a cicin való és csak anyával való alvást senkivel nem tudom megbeszélni aki jó tanácsokat adna, mert sajnos inkább olyan táborok vannak, hogy miért alszik veled? ne szopjon már ekkora gyerek! túl sok mindent megengedsz neki! válaszokat kapom, így a belső hangra hallgatok. A férjem mindenben partner, nagy egyetértésben neveljük a lánykát, de kicsit most tanácstalan vagyok.
Köszönöm válaszát: Krisztina
Kedves Krisztina!

Igen, most is úgy érzem, hogy kislánya azért sír(hat) a délutáni alvásból ébredve, mert sietős mennie a dolgára, de még nem ébredt fel teljesen. Azt gondolom, az idegrendszer érése ezt a folyamatot is befolyásolni fogja és változni fog ez is.
A 40 perces alvás még mindig megfelel egy alvásciklusnak, és váltáskor (mikor a mély szakaszból a felületes alvás szakaszba lép) könnyebb felébredni. És igen, ez elég megfogalmazhatatlan dolog, nehéz lehetne ezeket az érzéseket szavakba öntenie kislányának.
Az jó, hogy akkor is ott van vele, mikor az érintést nem kívánja, és nem erőlteti rá ezt a megnyugtatási módot! Valószínűleg abban a pillanatban, percekben ez a maximum, amire vágyik és bizonyára jól esik neki, hogy ezt az érzelmi megnyilvánulását is úgy fogadja el, ahogy van! (még ha ez nehéz is Önnek, hisz biztosan jobb érzés lenne ölelésben vigasztalgatni).

Valóban nagyon kimerítő tud lenni, mikor úgy néz ki, hiába beszél az ember. Sok mindent kipróbálnak a gyerekek, keresik a határokat, hogy meddig mehetnek el, és szeretnének ebben a korban szinte mindent egyedül csinálni. Amit tapasztal, az nem rosszaság, nem is azért teszi, mert Önök elkényeztették volna! Egyszerűen elengedi a füle mellett azokat az információkat, melyek számára abban a pillanatban nem fontosak. Az ő szemszôgéből nézve ez teljesen érthető is. :-) A társadalmi elvárást, nyomást nézve ez illetlenség és tiszteletlenség. :-(

Mit tesznek ilyen helyzetben? Hogy jutnak el oda, hogy kislányuk megtegye, amit kérnek tőle?

Eddigi levelei alapjan azt érzem, hogy Önök közt egy remek kapcsolat van, bizalommal teli és érzelemgazdag, ami már nagyon jó alap a későbbi kommunikációt is tekintve. Az már inkább egyéni, és temperamentum függő, ki hogy adja a másik értésére, hogy szeretne tőle valamit.
Én azt gondolom, a legfontosabb a gyermekkel való kommunikációban a tisztelet és elfogadás. Tehát én nem pártolom a tekintélyelvű hozzáállást, a parancsolgatást, szidást, büntetést. Inkább pártolom a megbeszélést, kérést, szülői hitelességet, önazonosságot, szívközpontúságot.
Szerintem az sem árthat, ha elmondja kislányának, hogy Önnek ez rettentően rosszul esik, hogy nem reagál a kérésére, szólításra.
Amúgy azért, mert úgy néz ki, hogy füle csukva van, nagyon is nyitottak azok a fülecskék és minden érzékszerv szippantja a külvilágot, az Ön és párja kapcsolatából eredő érzelmeket, megnyilvánulásokat, az élő példát! Tehát első sorban a látott minta az, ami a jelenben is és a későbbiekben is formáló erővel bír.
Ezeket az érzéseket, szituációkat el lehet játszani a játékokkal is! Ha szereti kislánya a meséket, saját mese gyártása is lehetséges ezekből a helyzetekből és természetesen játékos formában ő legyen a főszereplő! :-)
Megtanulni figyelembe venni a másikat, egy folyamat! A hozzá vezető út pedig nagyon gazdag és változékony! Ez persze nem jelenti azt, hogy nem kell a határokat világosan meghúzni! Alakítsanak ki egy olyan rendszert, amely rugalmasan mozgatható, ha muszáj, de tartalmazza azokat a pontokat, melyek szükségesek a napjukhoz! Ebbe be lehet vonni kislányát is, lehet választania: fürdés előtt vagy után legyen fogmosás, stb. Persze ezt is úgy, ahogy Önnek, Önöknek élhető! Létezhetnek olyan szabályok is, melyek kikerülhetetlenek, szigorúan betartandók. :-)

Ha még nem ismeri, melegen ajánlom a "Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje" c.könyvet!

Az nagyon jó, hogy férjével ilyen erős, összetartó párost alkotnak! Nagy segítség lehet a jelenléte, főleg, ha ezeken a témákban nem tud hathatós támogatáshoz, segítséghez jutni!

Szeretettel:

Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-08-23 01:45:31
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Nóra!
Kislányom 7 hónapos, másodikként érkezett a családunkba. Első gyermekünk 3 és fél éves kisfiú, aki az első nehézségektől eltekintve, nagy szeretettel és türelemmel veszi körül kishúgát. A probléma az, hogy kislányom egy zsarnok. Tulajdonképpen ha nem nálam van, az ölemben vagy nem ülök a földön mellette 5 cm-nyi távolságban, akkor ordít és hisztizik. Amikor készülődöm a sétára, amikor reggelizünk, ebédelünk, uzsonnázunk, le kell hogy tegyem és ő néha annyira behergeli magát, hogy gyöngyözik a homlokán az izzadság és csak akkor nyugszik meg, ha felveszem. Szerintem ebből fakadó probléma, hogy a hátán vagy a hasán sem hajlandó már lenni, csak ülni akar és ez meg azért aggasztó, mert ugyan megcsinálta a forgásokat egy párszor, de nem használja, nem alkalmazza és így meg nem fogunk eljutni a mászáshoz. nem beszélve arról, hogy a kisfiammal is szeretnék minőségi együttjátszásokat. Ha elmegyünk sétálni, akkor addig alszik, míg megy a kocsi. Így kint sem tudok 100%osan a fiamra koncentrálni. Kezd a helyzet kicsit kétségbeejtő lenni, már csak azért is, mert az idegeim kezdik felmondani a szolgálatot és nem akarok idegroncs anyuka lenni. Válaszát előre is köszönöm. Ditta
Kedves Ditta!

A fejlődés során, valamikor 5-8 hónapos kor közt megjelenik a szeparációs szorongás szakasza. Ez arról szól, hogy a gyermek fél külön lenni édesanyjától, már tudja, hogy ő és anya nem egyek. Ebben a szakaszban az Ön által is leírt jelek érzékelhetők. Tehát ez egy teljesen normális megnyilvánulás kislánya részéről és egész biztosan nem azért teszi, mert manipulálni vagy zsarnokoskodni szeretne vagy mert hozzá lett szoktatva a felvevésekhez.
Ez a szakasz minden gyermeknél megfigyelhető, de egyéni temperamentum kérdése is ennek intenzitása. Lehet, hogy kislánya eleve temperamentumosabb hölgyike lesz. :-)

A mozgasfejlődésben is megfigyelhető, hogy a végcél vizszintes emberkéből függőleges emberré válni. Tehát, ha ő ülni szeretne, szól arról, hogy fejben előrébb tart, mint amire esetleg teste képes, és a környezetből szeretne ehhez segítséget kérni. Ha önmagától, egyedül képes már az ülésre, akkor abba gyakorlatilag nem lehet beleszólni, mert csinálni fogja, ami nem baj! Ha egyedül még nem megy az ükés, akkor nem biztos, hogy pl. a megtámasztás célravezető. Általában ezek átmeneti szakaszok és rá fog kislánya is jönni, hogy kúszva-mászva gyorsabban és megbízhatóbban elerhetők a távolabbi dolgok is, több lehetősége lesz bármire. Tehát ha van tere és módja gyakorolni, akkor nagy valószínűséggel előbb-utóbb élni fog a lehetőséggel! Eddigi fejlődésével minden rendben alakult?

Talán azt is érdemes lehet átgondolnia, Önben milyen érzéseket kelt a kétgyermekes anya-lét? Talán érezheti úgy, hogy kisfia kevesebbet kap Önből, és ezert bűntudata lehet?

Segítsége van a hétköznapokban? Hogy lenne módja néha picit lecsípni valamely napokon az idejükből, amit csak kisfiára fordítana? Ezt lehet otthon is, pl.fürdinél vagy mese olvasásnál vagy ha alazik kislánya, akkor az alvás alatt valami olyat játszani a nagyobbik gyerkőccel, amit ő választ.

Kislánya testkontaktus igényére meleg szívvel ajánlom a hordozást, akár otthonra is, nem tudom, ebben az irányban tajekozódott-e már esetleg? Ezeket az intenzívebb, de érzelmileg és mindenhogyan fontos időszakokat segíthet élhetőbbé tenni a hordozás. A legtöbb visszajelzés ilyenkor az, hogy a gyermek nyugodtabb, szívesen nézelődik anya testéről, jókat alszik, stb. Ez a fajta nyugodtság pedig Önre is jó hatással lehet. A hordozás a mozgásfejlődésre sincs negatív hatással, sőt!
Ha szeretne a hordozásról többet is megtudni, szívesen válaszolok további kérdéseire is!

Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy nem kell tökéletesen teljesíteni anyaként! Ön is elfáradhat, kimerülhet, és lehetnek igényei is! Az önazonosság fontos eleme a gondoskodásnak. Ha maga felé is válaszkészen fordul, megkonnyítheti a gyermekek felé is válaszkészen fordulni. Lehet, hogy sokat segítene most Önnek egy extra pihenés, fontossági sorrendek átkalkulálása.

Ám bízom benne, hogy már az is megnyugtatólag hat Önre, ha tudja, kislánya leírt megnyilvánulásai a fejlődés természetes velejárói és tulajdonképpen a kötődés megnyugtató jelenlétét jelzi. Nehéz és fárasztó lehet ez Önnek, de a hosszútávú hatásokat tekintve megéri kielégíteni a testkontaktus iránti természetes igényt.

Szeretettel:

Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-08-18 22:15:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Nóra! Többször adott már tanácsot és bevált. Alvással kapcsolatos kérdésem volt. Most azt szeretném kérdezni, hogy mit gondol, kislányom ( 2,5 év ) elalvás előtt, mindig mozgatja kezét, lábát. Mivel még szopizik, hozzám bújva és közben csipked, belém mar, mindig megbeszélem Vele, hogy ez nekem fáj, inkább simogasson és utána simogat, de aztán elfelejti és folytatja, persze én nem engedem és elviszem a kis kezét. Ő van, hogy begurul, mintha nem tudna e nélkül elaludni. Nem tudom mit tegyek, hogyan szoktassam le erről.
Egyébként 1-2 hete alszik jobban éjszaka, egész eddig 2 óránként ébredt és csak cicin alszik vissza. Ez most is így van, de már van olyan is, hogy 21-3-ig alszik. :)
Nappal kiegyensúlyozott, kedves, okos kislány. Viszont a délutáni alvásból is sokszor sírva ébred, pedig mindig ott vagyok mellette.
Tud segíteni, vajon ezek mitől lehetnek, hogy lehet kiküszöbölni? Ha lenne kérdése a válasz elősegítéséhez, szívesen válaszolok rá.
Nagyon köszönöm az eddigi válaszait és további jó erőt, egészséget kívánok a munkájához!
Krisztina
Kedves Krisztina!

Először is elnézést a kései válaszért!

Levele alapján nem érzem azt, hogy kislánya ezen tevekenysége kóros volna. Ettől meg természetesen Önnek lehet kellemetlen!
Sok anyától hallottam már (és magam is tapasztaltam gyerkőceim által), hogy szívesen "molyolnak" szopi közben. Ez lehet anya hajának húzgálása, másik mell birizgálása, vagy amiket Ön is tapasztal. Az jó, hogy elmondja neki, Önnek ez nem jó. Kislánya dühét is értem. :-) Ha neki szüksége van ilyen tevékenységre, talaljanak együtt valamimolyat, amit lehet szopi közben marcangolni! Egy ruhadarabot vagy ami jónak tűnik. Ez lehet akár az Ön ruhája, amit szopi közben visel.

Örülök, hogy az éjszakák komfortosabbak! :-)

Sok kisgyerek ébred sírva a delutáni alvásból. Az nagyon jó, hogy ott van kislányával az első pillanattól kezdve, így valószínűleg könnyebb számára "visszatérni" a jelenbe. Egy ekkora kisgyerek tele van elfoglaltsággal egesz nap, játszik, rohangál, sűrű az élet. Én hajlamos vagyok azt hinni, hogy az aktivitás, az ingerek Fárasztóak, jó utána aludni, de az ébredés többször sírós, mert a teste már ébrenléti üzemmódban van, mikor ténylegesen még csak alig ebredt fel. Hasonlót mi felnőttek is szoktunk tapasztalni, mikor mennénk a dolgunkra, félálomban vagyunk, lábunkkal már lehet, hogy a papucsért kotorászunk, de "fejben még kómázunk". Talán sírva nem fakadunk, ám nyöszörögni, mélázni nem ritka. :-)

Ha ez utóbbi elméletem nem is helyes, abban biztos vagyok, hogy nagy valószínűséggel átmeneti időszakról van szó és ebben az esetben is-mint eddig is-az a legjobb, hogy kislánya mellett van és kíseri őt a jelen pillanat fázisaiban és a folyamatos változásokkal övezett folyamataiban! Sok sírás van, ami leginkább arról szól, hogy "nem is tudnám elmondani mi a bajom, de olyan jó a karodban sírni, most csak erre van szükségem!"
De azért pár kérdést felteszek:

Meddig tart az ébredés utáni sírás? Hogyan nyugszik meg? Mit csinál utána? Mennyit alszik egyszerre délután? Hogyan alszik el?

Tovabbra is biztatom, hogy gondoskodjon úgy kislányáról, ahogy eddig, mindig öröm a szívemnek olyan sorokat olvasni, amiben látszik a válaszkészség egyre mélyebb és kifinomultabb útja!

Szeretettel:


Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-08-13 23:04:17
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Judit!
Kislányom lassan 11 hónapos lesz, és az a problémám, hogy még mindig sokszor felkel éjszaka. Sokszor felsír (van, hogy a cumi is a szájában van), van hogy egyből kel fel ilyenkor, megpróbálom visszafektetni (esetleg megitatni teával), van amikor visszaalszik , de sokszor van az, hogy pár perc múlva újra kezdi, és ezt többször eljátsza. Egyszer még szoktam Neki tápot adni, de az sem mindig segít, van hogy azután is felkel, de ha szerencsém van akkor elalszik. Amióta kijött a negyedik foga azóta különösen sokszor sír fel, van hogy két órát is fent vagyok mert mire elaludnék újra sír.
Mitől van ez? Mit tehetek?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Csilla
Kedves Csilla!

Az éjszakai ébredések a fejlődés természetes velejárói, nem nevelési hiba vagy egyéb "elrontás" következménye!
A kisbabák, kisgyerekek természetes szükségleteiket nem függesztik fel az éjszakai órákra, és az éjszakai gondoskodás ugyanolyan fajsúlyú, mint a nappali. A testközelség adta biztonságérzet teljesen természetes, nem csak gyermekkorban, hanem a felnőtteknél is, hisz nem véletlenül szeretünk összebújni párunkkal éjjelente vagy esik jól az ölelés a szeretett személytől! A testkontaktus iránti igény elég sokáig jóformán az életet biztosító tényező, nem pusztán jól eső érzés!
Vannak olyan időszakok a babák életében, mikor a szokásosnál is intenzívebbé válhatnak az ébredések, szerencsére csak átmenetileg! :-)
A babák meg egyedül nem tudják előállítani azt az állapotot, ami az elalváshoz, illetve visszaalváshoz szükséges, segítségre van szükségük! Testközelség, ringatás, ölelés, szopómozgás és ezek elegye a leggyakoribb módozatok, mellyel segíteni lehet nekik ebben.
Az el-és visszaalvás képessége NEM tanult folyamat, hanem idegrendszeri érés következménye!

Az ébredések hátterében a legtöbbször a biztonság keresése áll, a gyerkőc szeretne meggyőződni arról, hogy aki vigyáz rá, aki szereti őt, még meg van és nem tűnt el! Ha nem találja, hangosan fogja hívni és ha megtörtént a találkozás, szeretné maga mellett tartani őt. Ha vele van, megnyugszik, ha újra kikerül a látómezőből, újra hívni fogja. Ezért, a saját pihenése érdekében célszerű lehet elhelyezni közel magukhoz kislányukat.

Most milyen elrendezésben alszanak?

Nem az együttalvás az egyetlen követendő út, szerencsére csak a kreativitás szabhat határt! Szülői ágy mellé helyezett kiságy, egymás mellé helyezett matracok, első ébredés után szülői ágyba beengedett gyerek, stb.
Az a lényeg, hogy azt a módot találják meg, ami mindannyiuk számára megfelelő és amivel ön is a lehető legtöbb pihenéshez juthat, míg a kislányuk természetes igényei kielégülhetnek!

Ha kislánya ezen igényeit sikerül elfogadni és adekvát választ adni neki, nagyon fontos alapOkat tesz le az életében!
Ilyen intenzívebb időszakban érdemes Önnek is több pihenőt beiktatni, akár nappal vagy hétvégén!

Ezen felül okozhat ébredéseket a mozgásfejlődés intenzitása is, akár izomlázat is okozva, álmukban is képesek "gyakorolni", vagy mert a világ felfedezése sok ingert adott napközben. A fogzás megint csak beleszólhat az ejjeli nyugalomba.

Szeretettel:

Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-06-12 22:16:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlet!
Kislányom 5 hetes. Eddig nem volt gond az alvással,de sajnos kórházba kerültünk,és szerintem érzékelte,hogy máshol van,és rengeteg kisbaba volt a kórházban,így ezáltal éjjel-nappal sírásokat lehetett hallani. Mindezek miatt az én kicsi lányom egész kórházi ottlétünk alatt nyugtalanul aludt,és csak úgy volt hajlandó aludni,ha a kezemben aludt el.
Most már 3 napja itthon vagyunk,de mivel megszokta a kézben elalvást,így itthon is igényelné. Próbáltam,hogy félig elalszik és leteszem az ágyába,de amint érzékeli,hogy nincs kézben nagyon sír,én meg nem akarom hagyni üvölteni az ágyában. Sajnos most már ott tartunk,ha evés után nem alszik el egyből hanem kicsit nézeget,akkor is kézben hajlandó csak elleni,holott a kórházi bent létünk előtt nem így volt. Hogyan szoktathatnám le arról,hogy állandóan kézben legyen?
Köszönöm a választ előre is!
Kedves Kérdező!

Nem tudom, miért kellett kórházban lenniük, de az nagyon jó, hogy kislányának abban a nehéz időszakban biztosítani tudta ezt a nagyon fontos igényt, ami a szoros testközelségről szól!
Ám ez az igény akkor is fenn áll, ha nincsen nehezítő tényező a mindennapokban, pl.egy betegség. Egy kórházi élmény, betegség felerősíteni tudja ezt vagy akkor még egyértelműbb lehet ez az igény, pedig ez a szükséglet minden kisbabában ott van. Ez ösztönös, "így vannak kitalálva" a kisbabák, nem nevelési hiba következménye illetve nincs szó hozzászokásról sem.

Ez egy evolúciós dolog, melyen semmit nem változtatott a modern élet és modern gyermeknevelési szemlélet: a baba akkor érzi magát biztonságban, ha továbbra is édesanyja testén lehet vagy legalábbis nagyon közel hozzá! Ez létfontosságú dolog számukra most is (az ősidőkben valóban a túlélésükről szólt a gondoskodás, a letett babának nem sok esélye lett volna túlélni).
És itt meg kell említsem az evolúciós kompromisszumot: az ember felegyenesedésével a medence szűkebb lett, közben a fej mérete megnőtt. Teljesen kifejlődve, éretten nem tudunk világra jönni, mert akkor nem férne ki a buksi. Így éretlenül születünk meg, még sokáig intenzív gondoskodásra van szükségünk. Ahhoz, hogy "megfelelő érettséggel" rendelkezzünk,18-21 hónapot kéne az anyaméhben töltenünk, nem kilencet.

Tehát, amit kislányánál tapasztal, az egy normális reakció.
Jól érzi, a sírni hagyás módszere nem megfelelő válasz egy normális és természetes igény kifejezésére!
Arra nem tudok tanácsot adni, hogyan lehet leszoktatni a kezben tartásról, inkább buzdítom arra, hogy továbbra is hallja meg a belső hangját, ami azt mondja:"vedd fel!"
A biztonságra való törekvés nagyon erősen működik a kisbabákban és kislánya épp azt mondja el Önnek, mire van szüksége ahhoz, hogy biztonságban érezhesse magát! Ez az alapvető igény erősebb lehet a kórházi tartózkodás után, három nap nem túl sok, még élhetnek benne az ott szerzett elmények, esetleges szeparációs helyzetek, tehát ez is kibillenthette őt és kislánya még nagyon picike. A elalváshoz szükséges ellazult állapotot ebben a korban még nem tudják egyedül előállítani, segítségre van szükségük az el-és visszaalváshoz is. De ez is termêszetes, nem elrontás következménye!

Higgye el, nem fogja elrontani őt azzal, ha minél többet testközelben tartja, minden jelzésére reagál! Ha szoptat, akkor mellre teheti minden jelzésre illetve a hordozást is meleg szívvel javaslom!

Ha segítségére lehetek a továbbiakban is írjon, akár szoptatás, hordozás vagy egyéb kérdéssel!

Szeretettel:

Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-05-29 22:22:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Nóra! A kisfiam júniusban lesz 2 éves. Külföldön született, 8 hónapos volt, mikor hazajöttünk, és új lakásba költöztünk. 18 hónapos volt, mikor megszületett a kistesója, akit a vártnál jobban fogadott, sem féltékenység, sem durvaság nincs azóta részéről a kicsi felé. Kb 2 hónapja kezdte a hisztis korszakát, ami figyelme elterelésével, vagy azzal, hogy úgy teszünk, mintha figyelmen kívül hagynánk ilyenkor jól orvosolja a helyzeteket. Születésétől fogva az esetek nagy részében sírva ébred, függetlenül attól, mennyit aludt, pedig ébren kiegyensúlyozott, boldog kisfiú, barátságos mindenkivel!!! Eddig remekül bevált a "Minden gyerek megtanul aludni" c. könyv általi terv, szépen bemászott az ágyába, betakartuk, pápá, és alszik. Az egyik gondunk, hogy éjszaka észrevétlenül közénk fekszik, és ha felébred, sírva inni kér, a másik gond, hogy most közel 1 hete nem akar egyedül elaludni sem délután, sem este. Nyújtja a kezét, hogy feküdjek mellé. Nem teszem, csak az ágy végébe ülök, megsimogatom, és megnyugtatom, hogy nincs egyedül, szeretjük, és itt vagyunk a másik szobában, de hiába, ha el akarok mozdulni, sírni kezd, és úgy felhergeli magát, hogy fulladozik a sírástól. Nem tudom, mit tehetnék, ha a 3-5-7 perces rutin sem válik be. Mi a teendő? Nem tudom, hogyan segíthetnék rajta, és mivel teszek jót, mi az, ami csak rontana a helyzeten. Előre is nagyon köszönöm a segítséget! További szép napot! Üdvözlettel N-L. Orsi
Kedves Orsi!

Először is, gratulalok a két csemetéhez!
Sajnos vannak olyan könyvek, tanácsok, melyek nem a gyermekek valódi működését figyelembe véve próbálnak segíteni. Az ilyen jellegű könyvek egy általános csodareceptet kínálnak, ami látszólag még működhet is, de a legtöbb esetben kiderül, hogy valami hibádzik..
Szeretném megnyugtatni, hogy Önök nem rontottak el semmit, nem nevelési hiba (és nem is a gyermekben van hiba)következménye, ha egy 1,5-2 éves gyermek segítséget kér az elalvashoz és nem szeretne éjjel egyedül lenni!
Ez, amit tapasztalt, a gyermekek fejlődésének normális része! Az éjszaka átalvása, egyedül elalvás képessége nem tanult folyamat, hanem idegendszeri érés következménye! Tehát minden előzetes beavatkozás nélkül is megtörténik az ejjeli ébredések megszűnése.
De a babáknak és sokáig a kisgyerekeknek is szüksége van segítségre, mert egyedül nehez előállítani azt az ellazult állapotot, ami az alváshoz szükséges. Ezen felül szükseg van a biztonság érzetére is, ami elég sokaig egyenlő azzal, hogy a szeretett személyek meg vannak, ha keresem őket, jönnek, velem vannak, nem hagynak egyedül a sötétben. Ezek evolúciósan belénk kódolt program:veszélyes az éjszak. Ráadásul ugyanaz a környezet, ami nappal ismerős és biztonságos, éjszaka bizonytalan, félelmetes és ijesztő.
Tehát, míg az idegrendszeri érés nem jut oda, a gyermek ébredni fog és szüleit szeretné maga mellett tudni. Ez átmeneti allapot. Ráadásul barmi változás történik ezután is, ami Őt megérinti, intenzívebbé és nyugtalanabbá teheti az éjszakákat, a ikor plusz megerősítésre van szükség. Ilyen pl.a kistestvér megszületése is. Nem működik ez masképp a felnőtteknél sem: ha ér akármi napközben, történt valami mostanság a családban, ami mélyen érint, jól esik megkapaszkodni a Páromban, odabújni valakihez, aki biztonságot nyújt, megnyugtat, szeret és erről ölelésével (is) biztosít engem. Így megnyugszom és jobban alszom, amúgy hánykolódnék, nyugtalanabb lennék.
Ha Önöknek belefér, engedjek meg, hogy bemásszon Önökhöz, ennek nincs káros következmenye! Vagy ha az Önök ágya mellé lekerül egy matrac és arra fekhet, ha éjjel megébred és Önnek csak le kell nyúlnia hozzá, az is egy járható út lehet.
A lényeg, hogy semmi hibát nem követnek el azzal, ha válaszolnak kisfiúk ejszakai hívására, sőt! Ez egy nagyon fontos folyamata a fejlődésnek, fontos alapköveket lehet letenni a stabilitás, kötődés, bizalom talaján az éjszakai gondoskodással.
Nem javaslom azokat az alvástréningeket, melyek az alvás tanítását magyarázzák, receptet kínálnak, mert elveszik a szülőktől azt a tudást, amivel tudnak a gyermekük sajátosságára, egyediségére figyelni és ösztönükkel válaszolni!
Amit viszont meleg szívvel ajanlok a témában: William Sears: Éjszakai gondoskodás c. könyve.

Szeretettel:



Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-05-16 11:39:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja