SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit kell tudni a cukorterhelésről?

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2020-12-18
A terhesség alatt számtalan vizsgálaton kell átesnie a kismamáknak. Vérvételek sokasága, többféle ultrahang, áramlásvizsgálat, ctg, és még sorolhatnám. Van egy, amitől azonban a legtöbb kismama tart, nem is oktalanul. Hogyan lehet a cukorterheléses vizsgálatot átvészelni minden gond nélkül?
Mit kell tudni a cukorterhelésről?

Tények

A cukorterheléses vizsgálatot eredetileg diabéteszes betegeknél végzik rövidebb-hosszabb időközönként. A kismamáknak azért van szüksége rá, hogy megtudják, hogyan hasznosul a szervezetükben a glükóz, és hogy fent áll-e a terhességi cukorbetegség. Legtöbbjüknél a 24-28. héten végzik el a vizsgálatot, ám ha korábbi terhességnél probléma volt vele, vagy a családjukban van cukorbeteg, akkor hamarabb is szűrni szokták.

A vizsgálat során először ellenőrzik éhomi értéket, majd 75 g cukorszirupos víz elfogyasztása és 2óra (egyes intézményekben 60 és 120 perc után is) eltelte után ismét vérvétel következik. Az eredmény pár nap alatt megvan, és ha az éhomi szűrés 5,6 mmol/l felett van, valamint a 120 perces értékek 7,8 mmol/l fölé esnek, akkor beszélünk terhességi diabéteszről. Viszonylag sok anyukát érint hazánkban, és sokan meg is ijednek a hallatán, ám megfelelő eszközökkel karbantartható.
 

A vizsgálat előtt

Vannak természetesen olyan kismamák, akik nagyobb rizikófaktorral rendelkeznek. Ilyenek például akik 35 év felett vállalnak kisbabát, a BMI értékük 30 felett van, vagy már a várandósság előtt is problémájuk volt az inzulin hasznosításával. Ők egyébként is jobban figyelnek a terhesség alatt az étkezésre, azonban a többi kismama hajlamos mindent is megenni, ami a szeme elé kerül. A vizsgálat előtt minimum 2 nappal érdemes olyan szénhidrátokat fogyasztani, amelyek hosszú felszívódásúak, és kerülni kell a nagy mennyiségű cukorbevitelt. Ezzel hozzájárulhatunk a jó eredményhez, és természetesen a jó közérzethez is.

A vizsgálat közben

A cukros ital elfogyasztása nem éppen egy kulináris élmény, de javíthatunk rajta, ha a kórházban engedélyeznek egy kis citromot az ízesítésére. Így tulajdonképpen egy édesebb limonádét kapunk majd, amit könnyebben tudunk elfogyasztani. Érdemes még vizet is a táskánkba tenni, hiszen, ha azt is engedélyezik, akkor a 2 óra alatt finoman kortyolgatva tulajdonképpen hígíthatjuk a vérünkbe került cukrot. Kis trükk még, hogy a cukor felkavarása után azonnal igyuk meg a keveréket, ugyanis így gyorsabban túl leszünk rajta, mintha kortyolgatva fogyasztanánk el.
 

A vizsgálat után

Ha az eredmények jók, akkor további teendő nincsen, hiszen nem áll fent terhességi cukorbetegség, nem lesz túlsúlyos a magzat és nem kell aggódnunk az esetleges koraszüléstől. Amennyiben az eredmény átlépi a fent leírt értékeket, úgy mindenképpen érdemes felkeresni egy diabetológust, aki segít a továbbiakban. Eleinte a 160 g-os diétát szokták javasolni, ezt csökkenthetik 150-130 g-ig, ami már nagyon szigorúnak számít. Drasztikus esetben akár inzulinnal is szabályozhatják az értékeket, de ez tényleg csak akkor fordul elő, ha nagyon magasak az értékek. Érdemes napi szinten többször is mérni a cukorszintet, hogy megfelel-e az adott értékeknek.

A terhesség nem jelenti azt, hogy rögtön két ember helyett kell ennie a kismamának. Kiegyensúlyozott étrenddel, egy-két nasival bőven túlélhető a terhesség, még a nehezebb napokon is.

Indexkép: Alicia Petresc-tól az unsplash.com-on
Fotó: I.Emanuel-től az unsplash.com-on

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja