SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

25 terhességi tünet, amelyről minden nőnek tudnia kellene

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-07-26
A várandóságot nem véletlenül nevezik másállapotnak is.

A szervezet működése teljesen megváltozik, és számos olyan jelenséget produkál, amely könnyen megijesztheti a tapasztalatlan kismamát.

A következőkben felsorolunk néhány olyan furcsának tűnő, ám ártalmatlan tünetet, amelyekkel jobb, ha tisztában vagy, így megjelenésükkor nem fogod magadat feleslegesen aggasztani. A terhesség leggyakoribb jelei mellett ezekre sem árt felkészülni:

  • Érzékeny vagy fájdalmas mell: Nem mindenki tapasztalja, de sokaknak ez az első terhességi tünetük: akár még előbb is észrevehetik, mint a menstruáció elmaradását.
  • Hangulatingadozás: Ha egyik percben majd' kiugrasz a bőrödből, a másikban pedig sírni lenne kedved, tudd, hogy szinte minden sorstársad így érez. Ha pedig elsírod magad a giccses Disney-meséken, ne ess kétségbe: nem ment el a józan eszed, csak a hormonok játszanak a szervezetedben.
  • Beágyazódási fájdalom és vérzés: Néhány nő enyhe hasi fájdalomról számol be a fogantatás után 6-12 nappal, másoknál a várható menstruáció idején enyhe pecsételő vérzés jelenik meg. Mindkettő normális jelenség.
  • Rosszullét: Ezt senkinek nem kell bemutatni, a leghírhedtebb terhességi tünet. Jellemzően néhány héttel a fogantatás után kezdődik és szerencsés esetben az első trimeszterrel véget is ér, de vannak nők, akiknek a hányinger és hányás félidőig vagy akár az egész terhesség alatt is megmaradhat. Érdemes megjegyezni, hogy a nők közel fele semmilyen rosszullétet nem tapasztal, tehát ha téged mindez elkerült, ne aggódj, valószínűleg egyszerűen szerencsés alkat vagy.
  • Fáradékonyság: A várandóság elején a hormonális változások, a végén a megnövekedett súly folyamatos cipelése váltja ki a szokatlan fáradékonyságot.
  • Undorodás, kívánósság: Sokan számolnak be arról, hogy viszolyogni kezdenek egyes, korábban kedvelt illatoktól és ételektől, más fogások iránt viszont ellenállhatatlan vágyat éreznek, akkor is, ha azelőtt nem kifejezetten rajongtak értük.
  • Gyakori vizelési inger: A terhesség elején a vese több folyadékot termel, a végén pedig a baba nyomja a húgyhólyagot, ezért érzi úgy a kismama, hogy akár óránként is vécére kell járnia – gyakran még éjszaka is.
  • Hüvelyfolyás: A fehér, szagtalan hüvelyfolyás teljesen normális velejárója a terhességnek még akkor is, ha a mennyisége a korábban megszokottnál nagyobb. Ha azonban a folyás sárga, zöld, bűzös vagy viszketéssel jár, szólj az orvosnak, mert könnyen lehet, hogy fertőzést jelez.
  • Orr- és fogínyvérzés: Terhesség alatt az orrjáratok erősen kiszáradnak, így az erek is könnyebben elpattannak. Kellemetlen, ám ártalmatlan jelenség. Hasonló a helyzet a fogíny vérzésével is. A várandósság során panaszok nélkül is kötelező azonban a fogorvos felkeresése.
  • Székrekedés: Sok nő emésztése lassul le a várandóság idején, az esetek jelentős részében felírt vaspótlás pedig általában csak ront a helyzeten. Figyelj oda nagyon az emésztésedre, fogyassz sok gyümölcsöt és rostot, esetleg használj valamilyen terhesen is alkalmazható hashajtót.
  • Aranyér: Ha a székrekedés esetleg nem volna elég kellemetlen, a baba által kifejtett nyomás következtében nagyon gyakran alakul ki fájdalmas külső vagy fájdalmatlan, de vérző belső aranyér.
  • Dúsabb haj: A megnövekedett ösztrogéntermelés következtében a hajszálak tovább életben maradnak, hosszabbra nőnek, így a hajkorona dúsabbá válik. Ez sajnos csak átmeneti jelenség, a szülés után hónapokig tartó bosszantó hajhullás a böjtje.
  • Szőrnövekedés: Szintén a hormonok okozzák a több vastagabb, esetleg szokatlan helyeken felbukkanó szőrszálak megjelenését.
  • Izzadás: Sok kismama panaszkodik arról, hogy melege van, sőt, erősen izzad is ezekben a hónapokban. Ha ilyenkor esetleg nem is, a szülés utáni néhány napban szinte biztos, hogy megismerkedhetsz majd a fokozott verejtékezés kellemetlenségeivel.
  • Alhasi fájdalom: Az enyhe, ám folyamatos alhasi fájdalom a méhet tartó izmok nyúlásának a következménye.
  • Vizeletcsöpögés: Sok nő tapasztalja, de kevesen számolnak be róla szívesen, hogy nevetés közben kijön egy-egy csepp vizelet. Sajnos a probléma nem mindenkinél múlik el szülés után sem.
  • A mell változásai: A mellbimbó nagyobbá és sötétebbé válik, az utolsó hónapokban pedig megindul a tejtermelés, és egy kevés előtej kezd szivárogni a mellekből.
  • Nagyobb lábméret: Egy kutatás szerint a nők 60-70 százalékának lesz szüksége nagyobb méretű cipőre a várandóság idején, és van, akinek ez így marad a szülés után is.
  • Barna csík: A hason végig futó barna csík neve linea negra. A terhesség előrehaladtával egyre sötétebbé válik, a baba világra jövetele után nem sokkal eltűnik.
  • Gyomorégés: A fokozott savtermelésre eleve hajlamos nők sokat szenvedhetnek ilyenkor, de azokkal is előfordulhat, akikre egyébként nem jellemzőek ilyen panaszok. Ha te is kínlódsz a gyomorégéssel, kerüld a nehéz, fűszeres ételeket.
  • Keményedés: A terhesség második felében egyre gyakoribbá válnak a kellemetlen, ám jórészt ártalmatlan haskeményedések. A sok folyadék és a pihenés általában enyhíti a tüneteket.
  • Visszerek, seprűvénák: A pirosas, ártalmatlan seprűvénák és a lila, kidudorodó, fájdalmas visszerek egyaránt a megnövekedett súly következményei. Az erre hajlamosaknál a probléma sajnos a szülés után sem szűnik meg.
  • Fokozott gáztermelés: Még egy roppant kellemetlen tünet – a várandós anyák gyakran a legváratlanabb helyzetekben szellentik el magukat.
  • Lábgörcs: Kevés fájdalmasabb tünete van a várandóságnak, mint az éjszaka közepén támadó vádligörcs. Kalcium és magnézium szedésével csökkenthető ennek előfordulási gyakorisága.
  • Hát- és csípőfájdalom: Szintén a megszokottnál jóval több súly cipelésének következménye.

Ha késik a menstruációd, és kíváncsi vagy, melyik napon eshettél teherbe, próbáld ki szülés és terhességi kalkulátorunkat!

Indexkép: publicdomainpictures.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja