SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Elmúlik-e szülés után a terhességi cukorbetegség?

- 2018-02-08
Várandósság során több probléma is felléphet, mely mind a baba, mind az anya egészségét veszélyeztetheti. Ilyen a terhességi cukorbetegség is, mely a várandósság során diagnosztizált diabéteszt jelenti. Felmerülhet a kérdés, hogy vajon az állapot a szülést követően elmúlik, vagy már végig fogja kísérni a kismama életét?

Elmúlik-e szülés után a terhességi cukorbetegség?

A kérdést dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolja meg.


A várandósság megnöveli a cukorbetegség esélyét

A terhesség egy sor olyan változást indukál a szervezet működésében, mely megnöveli a cukorbetegség kialakulásának esélyét, ugyanis ekkor módosul azon hormonok szintje, melyek befolyást gyakorolnak a glükóz értékekre és az inzulin érzékenységre.
Mindez azt eredményezi, hogy a szervezet megpróbál egyre több inzulint termelni, hogy egy adott élettani tartományban (4.0 és 5.6mmol/l) tartsa a vércukorszintet. Ha a hasnyálmirigy a fokozott munkában "elfárad", úgy megjelenik a terhességi cukorbetegség. Ez főleg azokra jellemző, akik már a teherbeesés előtt is bizonyos fokú inzulinrezisztenciával, prediabétesszel küzdöttek, mivel a várandósság alatt fokozódik az inzulinrezisztencia.

Kapcsolódó cikkünk: A terhességi cukorbetegség megelőzhető
 

A kismamát és a babát is veszélyeztetheti

A terhességi - gesztációs - diabéteszt igen komolyan kell venni, mivel mind a magzat, mind a kismama egészségét veszélyeztetheti. Ekkor gyakrabban lépnek fel komplikációk, megnő a HELLP szindróma veszélye, a baba túl nagy súllyal jöhet a világra, valamint fokozódik a vetélés, fejlődési rendellenességek és a koraszülés rizikója is.
Éppen ezért a kismamákat kötelező jelleggel szűrik cukorbetegségre, minimum egyszer a terhesség 24-28. hete között, de fokozott rizikó esetén már koraterhességben is indokolt a szűrés elvégzése. Amennyiben kiderül, hogy az anyánál kialakult a terhességi diabétesz, úgy diabetológus és dietetikus felkeresése szükséges a helyes táplálkozás megtanulásához, valamint a szükséges terápia megválasztásához. A terhesség alatt gyakoribb, akár hetenkénti, vagy kéthetente történő diabetológiai kontroll is szükséges lehet.
 

A szüléssel vajon megszűnik a cukorbetegség?

Felmerülhet a kérdés, miszerint a szülés után rendeződik-e a cukorháztartás, vagy az illető élete végéig cukorbeteg marad?

"Az esetek többségében a gesztációs diabétesz a szülés után megszűnik, ám ezek után megnő az esélye annak, hogy bármikor kialakulhat kórosan magas vércukorszinttel járó állapot, így rendszeres vércukor ellenőrzés és egészséges életmód követése javasolt! Ennek oka, hogy megfigyelések szerint a szülést követő 5-10 évben a gesztációs diabéteszben szenvedők 20-50 százalékánál kialakul a 2-es típusú cukorbetegség.
Érdemes mindezek mellett tudni, hogy ha már a várandósság elején derül fény az emelkedett vércukor értékekre, az sok esetben azt jelzi, hogy már a teherbeesés előtt is fennállt a probléma bizonyos mértékben. Ilyenkor nagy eséllyel megmarad a cukorbetegség, vagy kóros glukóz tolerancia állapota, prediabetes a terhességet követően is, melyet kezelni kell, természetesen diabetológussal egyeztetve"
- mondja dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
 

Forrás: Cukorbetegközpont
Indexkép: Pixabay - 3907349

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

"A manipulatív szülők annyira ügyesen leplezik igazi szándékaikat, hogy gyerekeik állandó zavarodottságban élnek. Tudják, hogy becsapják őket, de nem tudnak rájönni, hogy hogyan."
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

Idegbántalomra utaló kisebb eltéréseket már egészséges cukoranyagcseréjű, de cukorbetegség szempontjából magasabb kockázati csoportba tartozóknál is találtak a Semmelweis Egyetem kutatói. A vegetatív és érzőidegrendszer zavarát okozó állapot jeleinek mielőbbi felismerése segítheti a betegség megelőzését és hatékonyabb kezelését.
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
5 hasznos tipp kontaktlencsét viselőknek

5 hasznos tipp kontaktlencsét viselőknek

Viszket vagy ég a szeme, amikor kontaktlencsét visel? Számos oka lehet annak, hogy kontaktlencse-viseléssel összefüggő kellemetlenségeket tapasztal. Dr. Lendvai Zsanett, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa segítségével összeszedtük a probléma hátterében álló lehetséges okokat, illetve tippeket is adunk a panaszok enyhítésére.
A szerkesztő ajánlja