A terhességi cukorbetegséget általában elegendő diétával és testmozgással kezelni, szülés után magától " elmúlik". A gyógynövények közül az erdei szederlevél segíthet a kívánt vércukorszint elérésében. Napi egy csészével kell inni belőle étkezés előtt.
A terhességi cukorbetegség azt jelenti, hogy a terhesség alatt a várandós kismamának nem kívánt mértékben megemelkedik a vércukor szintje. Ez az állapot is a 2-es típusú cukorbetegséghez hasonlít, mivel az inzulin elválasztás-beépülés együttes folyamatát érinti.
A szülésután általában elmúlik, visszaáll az egészséges állapot, de azért érdemes időközönként ellenőrizni a cukorszintet.
Mitől alakul ki? A terhesség alatt megnő az ösztrogén és a progeszteron hormon termelése, ami a zsírszövetek szintézisét befolyásolja, így a szervezet rezisztenssé válik az inzulinra. Gyakran csak a terhesség 6. hónapjában alakul ki, mert ekkor növekszik meg jelentősen az említett hormonszint.
Kezelése:
Többnyire elég diétával és megfelelő testmozgással csökkenteni a vércukor szintjét.
Ha ez mégsem hozza meg a kívánt eredményt, az orvos inzulin bevitelt ajánl, mely szigorú és rendszeres cukormérést igényel. Tablettát a magzatra gyakorolt nem kívánt mellékhatások miatt ilyenkor nem adnak.
Kezelés gyógynövényekkel:
A gyógynövényekkel kapcsolatban óvatosságra intjük az anyukákat, hiszen a magzatnak
nincs különálló vérkeringése, a baba az édesanya vérkeringésébe kapcsolódva jut táplálékhoz, oxigénhez. Így közvetlenül szívja fel az anya vérén keresztül mindazt, amit a mama fogyaszt, ezért bizonyos gyógyteákat nem ajánlunk.
Ezen okból nem javasoljuk a terhesség és szoptatás alatt a Diabess-Györgyteát, Szabó György, a bükki füvesember teakeverékét (bővebb információ: www.diabess.hu), melyet a cukorbetegség kezelésére állított össze. Azonban helyette nyugodtan iható a vércukor szintet csökkentő szederlevél tea napi egy csészével étkezés előtt.
Lopes-Szabó Zsuzsa fitoterapeuta
Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne
Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk?
Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.
7 látszólag ártalmatlan szülői hiba, amik nagyon elronthatják a gyerek későbbi életét - valódi történetekkel és tanulságokkal
Sokszor azt gondoljuk, hogy a szeretetünk mindent felülír, és ha néha hibázunk is, az nem lehet akkora baj. De vajon tényleg így van? Egy népszerű Reddit-fórumban emberek százai mesélték el, milyen "ártatlan" szülői szokások hagytak bennük mély nyomot - talán épp azért, mert senki sem gondolta volna, mennyit számítanak. Ezekből a történetekből szemezgettünk, hogy együtt tanulhassunk belőlük.
Akár a természetes szempillák elvesztését is okozhatja a műszempilla-allergia
Komoly egészségügyi kockázatokat jelenthetnek az arra érzékenyeknél az olyan, egyre népszerűbb szépségápolási eljárások, mint a műszempilla-felhelyezés vagy az úgynevezett szempillalifting. Leggyakrabban akut szemfelszíni irritáció, szemhéjszéli gyulladás, valamint allergiás reakciók léphetnek fel, amelyeket a műszempilla-ragasztóban található vegyi anyagok okozhatnak. A gyors száradást elősegítő, erős allergénként ismert vegyületek nemcsak az első alkalommal, de akár sok éves használat után is kiválhatnak panaszokat – hívja fel a figyelmet dr. Barcsay-Veres Amarilla, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika adjunktusa.
Közösségi hozzászólások: