Megnőtt a szifilisszel született babák száma Amerikában. Ez egy olyan nemi betegség, ami a méhlepényen átjutva megfertőzheti a magzatot is. Ha szüléskor felismerik, antibiotikummal kezelhető.
Egyre több szifiliszes baba születik Amerikában
2-3 alkalommal kellene teszteni a várandós nőket
Jelentősen megnőtt a szifilisszel született babák száma Mississippi államban - írja a Live Science. Míg 2016-ban csak tíz megbetegedésről, 2021-ben már több százról számoltak be a régió kórházai.
Dr. Thomas Dobbs, a Mississippi Egyetem Egészségügyi Központjának munkatársa a Twitteren azt írta, hogy a váradósság alatt a nőket 2-3 alkalommal kellene tesztelni.
Mi is az a szifilisz?
A szifilisz egy nemi úton terjedő betegség, melyet a Treponema pallidum nevű baktérium okoz. A magzatot is megfertőzheti a méhlepényen átjutva. A betegség következményei lehetnek a csontelváltozások, a máj- és lépmegnagyobbodás, valamint agyi és idegi problémák. Ha a magzat megfertőződik, akkor magasabb lesz a vetélés, a koraszülés, a halva születés és a csecsemőhalál kockázata.
Az amerikai járványügyi központ (CDC) ajánlása szerint már az első terhességi vizsgálat alatt ki kell szűrni a fertőzést, és ha a teszt pozitív, akkor antibiotikumos kezelésre van szükség. Akiknél pedig magas a betegség kockázata, azoknál a terhesség 28. hetében és a szülésnél is el kell végezni a vizsgálatot.
Ha a betegség kiderül a szülés előtt, akkor antibiotikummal gyógyítható, ezzel pedig megelőzhetőek a későbbi problémák.
Az Egyesült Államokban nemcsak Mississippi államban nő az esetek száma. Az eddigi adatok alapján míg 2013-ban országos szinten 360 esetről számoltak be, addig 2021-ben már 2700-ról.
Magyarországon a kötelező terhességi vizsgálatok során végeznek szifilisz szűrést is.
Indexkép: Daniel Reche képe a Pixabay-en
Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne
Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk?
Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.
7 látszólag ártalmatlan szülői hiba, amik nagyon elronthatják a gyerek későbbi életét - valódi történetekkel és tanulságokkal
Sokszor azt gondoljuk, hogy a szeretetünk mindent felülír, és ha néha hibázunk is, az nem lehet akkora baj. De vajon tényleg így van? Egy népszerű Reddit-fórumban emberek százai mesélték el, milyen "ártatlan" szülői szokások hagytak bennük mély nyomot - talán épp azért, mert senki sem gondolta volna, mennyit számítanak. Ezekből a történetekből szemezgettünk, hogy együtt tanulhassunk belőlük.
Akár a természetes szempillák elvesztését is okozhatja a műszempilla-allergia
Komoly egészségügyi kockázatokat jelenthetnek az arra érzékenyeknél az olyan, egyre népszerűbb szépségápolási eljárások, mint a műszempilla-felhelyezés vagy az úgynevezett szempillalifting. Leggyakrabban akut szemfelszíni irritáció, szemhéjszéli gyulladás, valamint allergiás reakciók léphetnek fel, amelyeket a műszempilla-ragasztóban található vegyi anyagok okozhatnak. A gyors száradást elősegítő, erős allergénként ismert vegyületek nemcsak az első alkalommal, de akár sok éves használat után is kiválhatnak panaszokat – hívja fel a figyelmet dr. Barcsay-Veres Amarilla, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika adjunktusa.
Közösségi hozzászólások: