SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Sérülések a szülés során: a nők 50-80%-ával fordul elő

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-12-28
"A terhesség nem betegség", "A szülés természetes folyamat, nincs benne semmi rendkívüli" - halljuk úton-útfélen ezeket a pozitívnak szánt megjegyzéseket. Miközben e megállapításoknak van valamennyi valóságtartalmuk, nem szabad elmenni a tény mellett, hogy a várandósság és a szülés hiába természetes, mégis hatalmas fizikai igénybevétellel járó folyamatok.
Sérülések a szülés során: a nők 50-80%-ával fordul elő


Szülést követő sérülések, és a belőlük való gyógyulás: nem kell csendben tűrni!
 

Ma Magyarországon évente 90-95 ezer gyermek születik évente. Statisztika csak a – szerencsére rendkívül csekély számú – anyai halálozásról van, arról, hogy ki milyen sérüléseket szenvedett el eközben, nincs. Ennek egyik oka, hogy az érintett nők sem szívesen beszélnek panaszaikról: a fájdalom, kellemetlenség jellegétől függően természetesnek vagy éppen kínosnak érzik őket. Pedig becslések szerint az anyák 50-80 százaléka szenved el valamilyen sérülést a szülés alatt, ami évente több tízezer nőt jelent.


Inkontinencia

Az egyik leggyakoribb panasz a vizelet- és széklet visszatartási probléma, akár még hónapokkal a szülés után is. Az Obsterics and Gynelogy című lapban megjelent tanulmány szerint az anyák 68 százaléka számolt be legalább egy széklet-inkontinenciás esetről a szülést követő 3-6 hónapban, több mint felük pedig vizelettartási nehézségekkel is küzdött. Ez a hatalmas szám azt jelenti, hogy a kérdésről, akármilyen kellemetlen is, beszélni kell.

A legtöbb esetben segítenek a célzott tornagyakorlatok: intimtorna, gátizom-erősítés, Kegel-gyakorlatok. Bizonyos esetekben azonban gyógyszeres terápiára is szükség lehet. Az évekig tartó csendes szenvedés ugyanakkor biztos, hogy nem vezet eredményre, ellenben negatívan befolyásolja a társas kapcsolatokat, az önértékelést, és rossz hatással lehet a szülő-gyermek viszonyra is.

Az inkontinencia egyik kiváltó oka lehet a húgyhólyagsüllyedés, amikor a megerőltetés hatására a hólyag előreesik, esetleg ki is lóg a hüvelyből. Enyhe és közepes esetekben lehet, hogy a pihenés, az emeléstől való tartózkodás, és az otthon végezhető erősítő tornagyakorlatok megoldják a problémát, ha azonban súlyos a helyzet, mindenképpen külső, esetleg gyógyszeres segítségre lesz szükség. Egyfajta kezelési mód a hüvelybe helyezhető pesszárium, amelyet a hüvelybe helyezünk fel, hogy a hólyagot a helyén tartsa. Más esetekben ösztrogénpótlásra kerül sor, mivel ez a hormon segít fenntartani a hüvely izmainak állapotát.


A medence sérülései

Brit és amerikai tanulmányok szerint a hüvelyi úton szülő nők 21-41 százalékánál figyelhető meg kismedencei izomlemez-sérülés, és 29 százalékánál szeméremcsont-törés. Míg a csonttörés 8 hónapon belül maradéktalanul helyreáll, az izomsérülések megmaradnak. Sajnos ma Magyarországon még nem mindenhol elérhetőek az ilyen sérülésekre specializálódott szakemberek szolgáltatásai, ennek ellenére érdemes panaszainkat orvosnak megmutatni.


Méhsüllyedés

Főleg a többedik szülés után fordul elő az úgynevezett méhsüllyedés, amikor a tartóizmok meggyengülése miatt a méhnyak a hüvelybe esik, súlyosabb esetekben akár ki is lóghat onnan. A méhsüllyedés, amellett, hogy igen kellemetlen érzés, húzó jellegű fájdalmakkal és székletürítési problémákkal is járhat. A kezelés függ az állapot súlyosságától: többek között hüvelyplasztikával, úgynevezett TVT szalagok behelyezésével vagy hüvelysúlyzók használatával lehet enyhíteni a problémán. A megfelelő kezelés megtalálása után teljes felépülés várható.

Kép: Parentingupstream / Pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja