SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Kismama-betegség? - Visszértágulat

Fenika [cikkei] - 2004-02-23
Csinos rövid szoknyában sétálok a parkban, tolom a babakocsit. Mindenki engem néz, a lábamon ronda lila-kék csomós, kidagadt erek, sebek éktelenkednek. Hát már sohasem vehetek fel szoknyát, cicanadrágban fogok strandolni?...

Aztán felébredek. Hál Istennek, csak egy rossz álom. Még 6 hónap a szülésig. Nekem is olyan csúnya lesz a lábam, mint az Öreg Mamának? Mit tegyek?

Nem kell feltétlenül attól rettegnünk, hogy a családban már-már hagyományosan előforduló visszértágulat elcsúfítja lábunkat. Bár a kutatások azt igazolják, hogy a betegség kialakulására való hajlam öröklődik, de a visszértágulat kifejlődése többnyire megelőzhető.

Először is ismerkedjünk meg az anatómiai sajátosságokkal. A visszerek (vénák) a sejtek felől a szív és a tüdő felé szállítja az elhasznált, felfrissítésre váró vért. Míg a verőerekben (artériák) a szív és a verőerek vastag, izmos falának ritmikus összehúzódása, pulzálása magas nyomást tart fenn, a vénákban a vér alacsony nyomáson áramlik vissza. A vénák falában levő izomréteg sokkal vékonyabb, a vér visszaáramlását a szív felé nyíló kis "zsilipek", a vénás billentyűk és a vénákat körülvevő izmok mozgása biztosítja. A vénás visszaáramlást segíti a belégzéskor keletkező negatív mellkasi nyomás (vákuumhatás) is. Minden verőeret általában két visszér kísér, egy az izomba ágyazott, mélyvéna és egy felületi véna, a két rendszer több helyen összekapcsolódik egymással.

Valószínűleg a visszérbetegség egyike azon áldozatoknak, amit a két lábra állásért meghoztunk. A felegyenesedett testhelyzet a vénákra fokozott megterhelést ró. A várandósság során, a baba fejlődésének előrehaladásával a hasban levő nyomásviszonyok megváltoznak, a láb vénáinak még inkább nehéz a vér feljuttatása a mellkasba. Miután a vénás billentyűk megakadályozzák a vér visszaáramlását a felületen futó, vékony falú erek kitágulnak. Ha a tágulat tartósan megmarad, a kitágult erekben a vér áramlása tovább lassul, a kitágult részeken örvénylik, súlyos esetben kisebb vérrögök képződhetnek, amelyek elsodródva, tüdőembóliát okozhatnak. A hasűri nyomás fokozódásával a mélyvénák is nehezebben ürülnek, ezek falán a véralvadást segítő vérlemezkék tapadhatnak meg, vérrög és visszérgyulladás alakul ki, ezt nevezzük mélyvénás trombózisnak. Az elhanyagolt, hosszú éveken át hordozott visszérbetegségek a láb egész keringését felborítják, a szövetek ellátása csökken, kialakul a lábszárfekély.

Ha sikerült mindenkit elborzasztanom lássuk, mit tehetünk ennek elkerülése érdekében!

  • Az anatómiai sajátosságokat figyelembe véve, legfontosabb feladat a visszaáramlás segítése. A hosszú állás mindenképpen kerülendő, helyette a kényelmes fotelben, felpócolt lábakkal való üldögélést, fekvést javasoljuk. Sokat segít a rendszeres mozgás, séta, nagyon előnyös az úszás.
  • Kerüljünk minden olyan ruhadarabot, ami az alhasat vagy a combokat elszorítja (szoros öv, fehérnemű, combfix harisnya). Kezdődő visszértágulat esetén ajánlott a rugalmas pólya vagy gumiharisnya viselése a lábszáron.
  • Ha ülő munkát végzünk, legalább óránként tornáztassuk meg lábunkat. Torna közben vegyünk néhány lassú, mély lélegzetet, a mellkas mozgásával is gyorsítva a visszaáramlást.

Visszértorna: ülő helyzetben

  • az alsó lábszár megfeszítése lábujjhegyre állással, majd a sarokkal a föld taposása, váltakozva 10x.
  • a lábak váltakozó kinyújtása vízszintes helyzetbe, majd vissza 10x
  • kinyújtott lábbal lábfejkörzés
  • combok összeszorítása, elengedése
  • intimtorna: a végbél és gátizom összeszorítása (4-6 másodperc), elengedése (a gátizom megerősítése a szülés kitolási szakánál is segíteni fog!)

ha van mód háton fekve:

  • a lábak váltakozó felemelése függőleges helyzetbe
  • a medence megemelése, visszaengedése (ez a gátizomzatot is erősíti).

A már kialakult visszértágulat korai szakaszban gyógyszeresen kezelhető. Várandós és szoptató kismamák a gyógyszerek használatát - a recept nélkül kaphatókat is - feltétlenül beszéljék meg háziorvosukkal! A egy-egy kisebb érre korlátozódó tágulat megszüntethető egy az érbe fecskendezett gyógyszer segítségével. A beadott injekció az érben egy steril gyulladást és az ér elzáródását okozza. A súlyos, kiterjedt, esetleg szövődményes visszértágulat műtéti úton szüntethető meg. A műtét során, a felszínen futó vénákat eltávolítják. Fontos tudni, hogy ez a műtét csak abban az esetben alkalmazható, ha a mélyvénás működés zavartalan, hiszen a beavatkozás után ennek a rendszernek kell átvenni a felületi vénák feladatát. Érdekesség, hogy bizonyos verőér betegségek - szűkület, elzáródás - műtéti megoldásánál, a láb felületi fő visszerét kivéve a sebészek érpótlást végezhetnek. Visszereinket tehát nem csak esztétikai okokból érdemes jó karban tartanunk.

Fotó: drwdowin/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja