Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban
Tiszavasváriban a fül-orr-gégészet szünetel
A Kornisné Liptay Elza Szociális és Gyermekjóléti Központban április 10-től szünetel a fül-orr-gégegyógyászati járóbeteg-szakellátás. A helyi lakosoknak a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei oktatókórházba kell utazniuk, ami tömegközlekedéssel akár másfél órát is igénybe vehet. - adta hírül az index.hu.
Mezőtúron megszűnt az audiológiai ellátás
Március 11-től a Mezőtúri Kórház és Rendelőintézetben megszűnt az audiológiai ellátás. A betegeknek a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Hétényi Géza Kórház-Rendelőintézetbe kell ellátogatniuk.
Kecskeméten szünetel a gyermek-tüdőgyógyászat
A kecskeméti Meditres Egészségházban 2026. március 14-ig szünetel a gyermek-tüdőgyógyászati szakrendelés. A betegek a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban kaphatnak ellátást.
Csurgón az urológiai szakellátás szünetel
A Csurgói Járóbeteg-Szakellátó Központban 2026. március 10-ig szünetel az urológiai járóbeteg-szakellátás. A körzethez tartozó 18 település lakosainak a Nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórházat kell felkeresniük.
CT-vizsgálatok korlátozása Budapesten
A Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézetben április 15., 16., 17. és 22. napokon 20:00-tól reggel 08:00-ig nem végeznek sürgős, CT-berendezést igénylő vizsgálatokat. A betegeket a főváros környező kórházaiba szállítja az Országos Mentőszolgálat.
Az egészségügyi rendszer kihívásai
Gárdos Csaba, a Magyar Államkincstár (MÁK) költségvetési felügyelet igazgatója szerint a kórházi költségvetési felügyelők tapasztalatai alapján az egészségügyi intézményekben jelentős kihívásokkal kell szembenézni. Az adósságállomány minden hónapban 12-20 százalékkal növekszik, és az Országos Kórházi Főigazgatóság által fenntartott intézményeknél áprilisban 39 milliárd forintot tett ki.
Mit tehetnek a családok?
- Előzetes tájékozódás: Mindig ellenőrizzük az aktuális ellátási lehetőségeket a helyi egészségügyi intézményeknél.
- Kapcsolattartás: Tartsuk a kapcsolatot a háziorvosokkal, akik segíthetnek az alternatív ellátási lehetőségek megtalálásában.
- Közösségi támogatás: Vegyük igénybe a helyi közösségek, civil szervezetek segítségét az utazás és az ellátás megszervezésében.
Az egészségügyi ellátás változásai különösen a nőket és családokat érintik, akiknek alkalmazkodniuk kell az új helyzethez. Fontos, hogy tájékozottak legyünk, és kihasználjuk a rendelkezésre álló erőforrásokat a legjobb ellátás biztosítása érdekében.
Nyitókép (illusztráció): depositphotos
Családinet hozzászólások:
Sokan ĂŠs sokfĂŠle mĂłdon igyekeztek felhĂvni mĂĄr a figyelmet a jĂłl mĹąkĂśdĹ bĂŠlrendszer szerepĂŠre, egĂŠszsĂŠgĂźnk megĹrzĂŠsĂŠben. Az utĂłbbi ĂŠvek szĂŠleskĂśrĹą nemzetkĂśzi kutatĂĄsai eredmĂŠnyekĂŠppen megismerhettĂźk a mikrobiom fogalmĂĄt, melynek segĂtsĂŠgĂŠvel valĂłdi vĂĄlaszokat kaphatunk arra a kĂŠrdĂŠsre, hogy pontosan hogyan vezet a bĂŠlrendszer egyensĂşlyĂĄnak felborulĂĄsa a ma nĂŠpbetegsĂŠgnek ? bĂŠlbetegsĂŠgek, elhĂzĂĄs, pajzsmirigybetegsĂŠg, diabĂŠtesz, szĂv- ĂŠs ĂŠrrendszeri betegsĂŠgek - szĂĄmĂtĂł kĂłrkĂŠpek megjelenĂŠsĂŠhez.
A bĂŠlfĂłra olyan, mint az ujjlenyomat: egyedi ĂśsszetĂŠtelĹą
Egy felnĹtt bĂŠlrendszerĂŠben vĂĄltozatos baktĂŠriumflĂłra ĂŠl, amelynek tagjai rĂŠszt vesznek az
anyagcsere folyamatokban, a szĂŠnhidrĂĄtok lebontĂĄsĂĄban, serkentik tĂśbb ĂĄsvĂĄnyi anyag: kalcium, magnĂŠzium, vas? felszĂvĂłdĂĄsĂĄt, tovĂĄbbĂĄ B-vitaminokat, K-vitamint ĂŠs egyĂŠb vĂŠdĹ-anyagokat termelnek a szervezet szĂĄmĂĄra. A bĂŠlflĂłra olyan, mint az ujjlenyomat, minden embernek egyedi ĂśsszetĂŠtelĹą, rĂĄ jellemzĹ baktĂŠrium tĂśrzsekbĹl ĂĄllĂł mikrobanĂŠpessĂŠge, azaz mikrobiom ĂŠl a bĂŠlrendszerĂŠben. Ezekben tĂśbb ezer baktĂŠriumcsalĂĄdnak tĂśbb mint 100-szor tĂśbb gĂŠnje van, mint szervezetĂźnk Ăśsszes sejtjĂŠnek! TehĂĄt a bĂŠlflĂłra genomja tĂśbb mint szĂĄzszor annyi gĂŠnt tartalmaz, mint az ember gĂŠnĂĄllomĂĄnya.
A kĂłrossĂĄ vĂĄlĂł mikrobiom szerepe az emberi szervezetben ĂŠrhetĹ nyomon!
A szĂv ĂŠs ĂŠrrendszeri betegsĂŠgek kialakulĂĄsĂĄnak okakĂŠnt ismert gyulladĂĄsos jelensĂŠgek hĂĄtterĂŠben az elmĂşlt ĂŠvekben elĹtĂŠrbe kerĂźlt a humĂĄn mikrobiom kutatĂĄsa. A mikrobiom a bĂŠlben ĂŠlĹ, dinamikusan vĂĄltozĂł baktĂŠriumok, vĂrusok, gombĂĄk ĂśsszessĂŠge. A mikrobiomnak nemcsak a bĂŠlrendszer normĂĄlis mĹąkĂśdĂŠsĂŠben van meghatĂĄrozĂł szerepe, hanem az immun- ĂŠs endokrin rendszerre is hat.
A bĂŠlflĂłra felborulĂĄsĂĄtĂłl a betegsĂŠgek megjelenĂŠsĂŠig
A kedvezĹ ĂŠs kĂĄros bĂŠlbaktĂŠriumok ĂŠrzĂŠkeny egyensĂşlyĂĄt elsĹdlegesen az elfogyasztott tĂĄplĂĄlĂŠkok hatĂĄrozzĂĄk meg. A helytelen ĂśsszetĂŠtelĹą tartĂłs ĂŠtrend kĂśvetkeztĂŠben az egĂŠszsĂŠges egyensĂşly felborul. A baktĂŠriumok vĂĄltozatossĂĄgĂĄnak, sokszĂnĹąsĂŠgĂŠnek (diverzitĂĄsa) csĂśkkenĂŠsĂŠvel pĂĄrhuzamosan kialakul a dizbiĂłzis. Ha a bĂŠlflĂłrĂĄt alkotĂł baktĂŠriumok jĂłtĂŠkony diverzitĂĄsa kĂĄrosodik, bizonyos tĂśrzsek elszaporodnak, az immunrendszer szĂĄmĂĄra antigĂŠnt, ?triggert? azaz indukĂĄlĂł tĂŠnyezĹt hoznak lĂŠtre, ĂŠs ez mĂĄsodlagosan a gyulladĂĄs kĂśvetkeztĂŠben a bĂŠl kĂĄrosodĂĄsĂĄhoz is vezet. A bĂŠlrendszer belsĹ felszĂne mintegy kĂŠtszĂĄzszor nagyobb, mint a testĂźnk felszĂne. A bĂŠl falĂĄt beborĂtĂł sejtrĂŠteg, az un. endothel ĂĄteresztĹ-kĂŠpessĂŠgĂŠnek kĂĄrosodĂĄsakor a sejtek eltĂĄvolodnak, ĂŠs a makromolekulĂĄk a bĂŠlbĹl a keringĂŠsbe jutnak. A helyileg kialakulĂł gyulladĂĄs hasmenĂŠst, szĂŠkrekedĂŠst, fĂĄjdalmat, fokozott gĂĄzkĂŠpzĹdĂŠst eredmĂŠnyez. Ha a bĂŠlben lĂŠvĹ baktĂŠriumok bejutnak a szervezetbe, vagyis ĂĄtjutnak a bĂŠlfalon, akkor szĂśveti kĂĄrosodĂĄst, majd a keringĂŠsbe jutva immunglobulin (IgG ) ellenanyag termelĂŠst okoznak. Az immunsejtek a bĂŠl falĂĄban folyamatos kapcsolatban ĂĄllnak a mikrobiommal, az itt lezajlĂł kedvezĹtlen vĂĄltozĂĄsoknak tehĂĄt nem pusztĂĄn helyi kĂśvetkezmĂŠnyei lesznek, hanem egyĂşttal az egĂŠsz szervezetre (az immun- ĂŠs endokrin rendszerre) hatnak, ezĂĄltal megnĂśvelik a funkcionĂĄlis bĂŠlbetegsĂŠgek (un. IBS, Crohn betegsĂŠg), elhĂzĂĄs, diabetesz, a pajzsmirigy autoimmun ĂŠs a kardiovaszkulĂĄris betegsĂŠgek, az inzulinrezisztencia ĂŠs egyes daganatos betegsĂŠgek kialakulĂĄsĂĄnak kockĂĄzatĂĄt.
A mikrobiom vizsgĂĄlata
A mikrobiom genomikai mĂłdszerekkel tĂśrtĂŠnĹ objektĂv vizsgĂĄlata segĂthet azonosĂtani azokat a bĂŠlben lĂŠvĹ, immunreakciĂłkat kivĂĄltĂł faktorokat, amelyek hozzĂĄjĂĄrulhatnak a szemĂŠlyre szabott kezelĂŠsi stratĂŠgia megvĂĄlasztĂĄsĂĄhoz, aminek markĂĄns rĂŠsze az ĂŠletmĂłd ĂĄtalakĂtĂĄsa is. A speciĂĄlis szĂŠklet genomikai teszt (SGT) a bĂŠlflĂłrĂĄt alkotĂł tĂśrzsek ĂŠs fajok pontos genetikai azonosĂtĂĄsa rĂŠvĂŠn meghatĂĄrozza a sokszĂnĹąsĂŠg vĂĄltozĂĄsĂĄt, illetve azonosĂtani tudja bizonyos bĂŠlbaktĂŠriumok tĂşlnĂśvekedĂŠsĂŠt. Az egyĂŠnre jellemzĹ mikrobiom viszonylag ĂĄllandĂł, azonban idĹszakosan vĂĄltozĂł (pl. antibiotikum!). Az elvĂŠgezhetĹ szĂŠklet-genomikai teszt sorĂĄn (SGT) a bĂŠlflĂłrĂĄt alkotĂł tĂśrzsek ĂŠs fajok pontos genetikai azonosĂtĂĄsa rĂŠvĂŠn meghatĂĄrozhatĂł a sokszĂnĹąsĂŠg vĂĄltozĂĄsa, illetve azonosĂthatĂł bizonyos bĂŠlbaktĂŠriumok tĂşlnĂśvekedĂŠse! A diagnĂłzis alapjĂĄn javaslat tehetĹ az ĂŠletmĂłd vĂĄltoztatĂĄsra, mellyel egĂŠszsĂŠges irĂĄnyba terelhetĹk a kedvezĹtlen vĂĄltozĂĄsok.
 |  |
Közösségi hozzászólások: