Pénzt kaphatnak az unokáikra vigyázó nagyik
A kisgyermekes családok előtt hazánkban sem ismeretlen a dilemma: apa túlórázna, anya visszamenne dolgozni, esetleg a szülők közös programot szerveznének olykor, ám ehhez meg kell oldani a gyermekek felügyeletét. A rendszeres dada, bébiszitter megfizetése komoly anyagi terhet ró a családokra, így pedig nem biztos, hogy megéri például előbb visszamenni dolgozni, hiszen a plusz kereset rögtön el is megy a gyerekre vigyázók fizetésére.
Ráadásul Magyarország még a kisebbséghez tartozik a szülési szabadság hosszát tekintve, más országokban nincs lehetősége az anyáknak olyan sokáig otthon maradni gyermekeikkel, így nagyobb gondot jelent a gyermekfelügyelet megszervezése.
A török törvények szerint az anyáknak 16 hét szülési szabadság jár, 8 hét a szülés előtt, 8 hét pedig utána. Ennek letelte után már csak fizetés nélküli szabadságra van lehetőségük (fél évig), illetve félállásban van módjuk munkát vállalni. Erre a problémára próbált megoldást találni Törökország, és a frissen megszavazott törvény által – legalábbis elvben úgy tűnik – ez sikerült is nekik.
Az ötlet egyszerű, de nagyszerű: a nem túl magas nyugdíjú nagyszülőknek az állam rendszeres juttatást ad, abban az esetben, ha vállalják – és aláírásukkal igazolják –, hogy hétköznapokon vigyáznak unokáikra. Így a gyermekfelügyelet díja nem a szülőket terheli, a gyerekek pedig családi körben tölthetik az időt, míg a szüleik dolgoznak.
A pilótaprogram 2017 februárjában indult, azok a nyugdíjasok vehetnek részt benne, akiknek a nyugdíja 1000 és 1800 török líra közé esik. Ez az összeg magyar forintban kb. 80.000 - 142.000-et jelent.
Az első hullám körülbelül 1000 családot érint, Bursa és Izmir tartományban. Ha azonban sikeres lesz a program – ezt a fél év múltán végzendő elemzés fogja kimutatni –, valószínűleg kiterjesztik egész Törökországra.
A munkaerő-, és szociális biztonsági miniszter úgy nyilatkozott, hogy a kapható összeg akár 400 török líra (kb. 31.000 Forint) is lehet havonta.
Ez a lehetőség nagyban segítené az édesanyákat, és a törvény bevezetésének nem titkolt célja, hogy minél több anyát segítsen vissza a munkaerőpiacra.
Fotó: Suzanne Shahar/flickr
Közösségi hozzászólások: