SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Csak a sokat és jól (szabadon, önállóan) játszó kisgyerek tud majd elmélyülten és jól gondolkodni

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-10-18
A gyerek fejlődésében kulcsfontosságú, hogy mennyit játszik szabadon és önállóan. Vekerdy Tamás, Maria Montessori, a Waldorf pedagógia és Pikler Emmi is sokat hangoztatták a szabad játék fontosságát, és ez nem véletlen: önállóságra tanít, javítja a koncentrációs készséget, jobb lesz az iskolai teljesítmény, segíti az elmélyült gondolkodást, a problémamegoldó készséget, önbizalmat ad, fejleszti a kreatív gondolkodást, a képzelőerőt és az érzelmi intelligenciát. Ha a gyerek nem szeret vagy nem tud egyedül játszani, könnyen rávezethetjük.
Csak a sokat és jól (szabadon, önállóan) játszó kisgyerek tud majd elmélyülten és jól gondolkodni

Mi is az a szabad játék?

”A kisgyereknek a legfontosabb tevékenység a szabad játék” – mondta Vekerdy Tamás pszichológus. De mire is gondol pontosan? Arra, hogy a gyerekünk kezébe olyan játékokat adjunk, lehetőleg keveset, amikkel szabadon játszhat, és amiknek csak a fantáziája szabhat határt. Ha a játékbaba tud sírni, nevetni, lépkedni, stb., azzal nem lehet kitalálni dolgokat, ahogy egy villogó, gombnyomásra induló kisautóval sem. De a kockából vagy a homokból mindig mást lehet építeni, a kavics és a vadgesztenye is lehet bármi: pénz, amivel fizetünk a ”boltban”, túrógombóc, gyöngyök, gyógyszerek, stb.

Mi még a szabad játék? Például a beszéd. Vagy a mozgás.

A szakember szerint a gyerekeknek “nem tornázniuk kellene, hanem rohangászni egy nagy kertben, nagy udvaron, mászható fákon, billegő pallókon.”


"Az én gyerekem nem tud egyedül játszani!" – Így segíts neki!

Sok szülő panaszkodik arról, hogy hiába tesz a gyereke elé mindenfélét, ő nem tud vagy nem akar egyedül játszani, mindig csak közösen. Emiatt persze a szülő is egyre feszültebb lesz, hiszen neki is szüksége lenne néha egy kis én-időre, amiben legalább el tud mosogatni vagy ki tud teregetni.

A szabad játék tanulható, a gyereket könnyen rávezethetjük, ha kialakítjuk számára a megfelelő környezetet, ha megfelelő játékokat választunk, és ha jól kommunikálunk vele.

gyerekek játszanak kintAllan Mas fotója a Pexels oldaláról


A kevesebb több

Az első lépés, hogy pakoljuk el azokat a játékokat, amikkel nem lehet többféleképpen játszani. A többi játékot is érdemes forgó rendszerben használni, bizonyos időközönként váltogassuk, hogy melyek legyenek elöl.

Vekerdy Tamás szerint “azt a kérdést kell feltenni, hogy vajon a gyerekeink olyan körülmények között élnek-e, ami az életkorukhoz szabott.”


Gyerekbarát bútorok

A gyerekszobát úgy érdemes kialakítani, hogy a gyerek könnyen elérjen mindent, és maga is tudja tologatni a játékait (például gurulós láda), így könnyen készíthet takarókból, dobozokból, szekrényekből, stb. várat, házat, vonatot, hajót, villamost, buszt, boltot, vagy bármi mást.

A játékokat is érdemes csoportosítani a szobában: az egyik sarok lehet a kreatív sarok, ahol rajzolhat, festhet, gyurmázhat, a másik lehet a csendes sarok, ahol például a könyvei vannak.

Maria Montessori szerint: "A gyermek kizárólag a környezetével kapcsolatos tapasztalatokból tud fejlődni. Az ilyen tapasztalatokat hívjuk ‘munkának’."

gyerekszobaYan Krukov fotója a Pexels oldaláról


Legyen a napi rutin része a szabad játék

Már másfél éves kortól minden nap legyen a gyerek napi rutinjában önálló, szabad játék. A közös játék és az önálló játék megfelelő arányban legyen része a napnak.


Kommunikáció

Ez talán az egyik legfontosabb szempont. Amikor a gyerekünket szabad játékra próbáljuk meg rávezetni, akkor fontos, hogy ne azt mondjuk, hogy: ”Most nem érek rá, menj és játssz valamit egyedül!”

Vagy: ”Muszáj egyedül játszanod, ne zavarj most!”

Ha ehelyett azt mondjuk neki, hogy most azzal játszhatsz, amivel csak szeretnél, akkor megadjuk neki a szabadságot.
 

"Segíts, hogy magam csinálhassam"

Ez a Montessori-pedagógia egyik alapelve. Azt jelenti, hogy ha a gyerek valamit egyedül tud és szeretne megcsinálni, akkor engedjük neki. A szabad játékra úgy is rávezethetjük, hogy elkezdünk közösen játszani, majd egy kis idő után háttérbe vonulunk, hagyjuk, hogy ő irányítson, ő mondja meg, hogy a bábok hova utazzanak a kisvonaton, vagy hogy mit főzzünk nekik. Ha ő vezet, akkor nő az önbizalma, megtanulja, hogy fontos a véleménye és az ötletei, hogy ezeket hogyan kell megvalósítani, és hogy hogyan tud önmagára támaszkodni.
 

A szabad játék többek között ezeket a képességeket fejleszti:
 

  • Önállóság
  • Problémamegoldó képesség
  • Képzelőerő
  • Kreativitás
  • Koncentrációs képesség
  • Konfliktuskezelés
  • Önbizalom
  • Érzelmi intelligencia
  • Logikus gondolkodás

Indexkép: Polesie Toys fotója a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja