SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Csak a sokat és jól (szabadon, önállóan) játszó kisgyerek tud majd elmélyülten és jól gondolkodni

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-10-18
A gyerek fejlődésében kulcsfontosságú, hogy mennyit játszik szabadon és önállóan. Vekerdy Tamás, Maria Montessori, a Waldorf pedagógia és Pikler Emmi is sokat hangoztatták a szabad játék fontosságát, és ez nem véletlen: önállóságra tanít, javítja a koncentrációs készséget, jobb lesz az iskolai teljesítmény, segíti az elmélyült gondolkodást, a problémamegoldó készséget, önbizalmat ad, fejleszti a kreatív gondolkodást, a képzelőerőt és az érzelmi intelligenciát. Ha a gyerek nem szeret vagy nem tud egyedül játszani, könnyen rávezethetjük.
Csak a sokat és jól (szabadon, önállóan) játszó kisgyerek tud majd elmélyülten és jól gondolkodni

Mi is az a szabad játék?

”A kisgyereknek a legfontosabb tevékenység a szabad játék” – mondta Vekerdy Tamás pszichológus. De mire is gondol pontosan? Arra, hogy a gyerekünk kezébe olyan játékokat adjunk, lehetőleg keveset, amikkel szabadon játszhat, és amiknek csak a fantáziája szabhat határt. Ha a játékbaba tud sírni, nevetni, lépkedni, stb., azzal nem lehet kitalálni dolgokat, ahogy egy villogó, gombnyomásra induló kisautóval sem. De a kockából vagy a homokból mindig mást lehet építeni, a kavics és a vadgesztenye is lehet bármi: pénz, amivel fizetünk a ”boltban”, túrógombóc, gyöngyök, gyógyszerek, stb.

Mi még a szabad játék? Például a beszéd. Vagy a mozgás.

A szakember szerint a gyerekeknek “nem tornázniuk kellene, hanem rohangászni egy nagy kertben, nagy udvaron, mászható fákon, billegő pallókon.”


"Az én gyerekem nem tud egyedül játszani!" – Így segíts neki!

Sok szülő panaszkodik arról, hogy hiába tesz a gyereke elé mindenfélét, ő nem tud vagy nem akar egyedül játszani, mindig csak közösen. Emiatt persze a szülő is egyre feszültebb lesz, hiszen neki is szüksége lenne néha egy kis én-időre, amiben legalább el tud mosogatni vagy ki tud teregetni.

A szabad játék tanulható, a gyereket könnyen rávezethetjük, ha kialakítjuk számára a megfelelő környezetet, ha megfelelő játékokat választunk, és ha jól kommunikálunk vele.

gyerekek játszanak kintAllan Mas fotója a Pexels oldaláról


A kevesebb több

Az első lépés, hogy pakoljuk el azokat a játékokat, amikkel nem lehet többféleképpen játszani. A többi játékot is érdemes forgó rendszerben használni, bizonyos időközönként váltogassuk, hogy melyek legyenek elöl.

Vekerdy Tamás szerint “azt a kérdést kell feltenni, hogy vajon a gyerekeink olyan körülmények között élnek-e, ami az életkorukhoz szabott.”


Gyerekbarát bútorok

A gyerekszobát úgy érdemes kialakítani, hogy a gyerek könnyen elérjen mindent, és maga is tudja tologatni a játékait (például gurulós láda), így könnyen készíthet takarókból, dobozokból, szekrényekből, stb. várat, házat, vonatot, hajót, villamost, buszt, boltot, vagy bármi mást.

A játékokat is érdemes csoportosítani a szobában: az egyik sarok lehet a kreatív sarok, ahol rajzolhat, festhet, gyurmázhat, a másik lehet a csendes sarok, ahol például a könyvei vannak.

Maria Montessori szerint: "A gyermek kizárólag a környezetével kapcsolatos tapasztalatokból tud fejlődni. Az ilyen tapasztalatokat hívjuk ‘munkának’."

gyerekszobaYan Krukov fotója a Pexels oldaláról


Legyen a napi rutin része a szabad játék

Már másfél éves kortól minden nap legyen a gyerek napi rutinjában önálló, szabad játék. A közös játék és az önálló játék megfelelő arányban legyen része a napnak.


Kommunikáció

Ez talán az egyik legfontosabb szempont. Amikor a gyerekünket szabad játékra próbáljuk meg rávezetni, akkor fontos, hogy ne azt mondjuk, hogy: ”Most nem érek rá, menj és játssz valamit egyedül!”

Vagy: ”Muszáj egyedül játszanod, ne zavarj most!”

Ha ehelyett azt mondjuk neki, hogy most azzal játszhatsz, amivel csak szeretnél, akkor megadjuk neki a szabadságot.
 

"Segíts, hogy magam csinálhassam"

Ez a Montessori-pedagógia egyik alapelve. Azt jelenti, hogy ha a gyerek valamit egyedül tud és szeretne megcsinálni, akkor engedjük neki. A szabad játékra úgy is rávezethetjük, hogy elkezdünk közösen játszani, majd egy kis idő után háttérbe vonulunk, hagyjuk, hogy ő irányítson, ő mondja meg, hogy a bábok hova utazzanak a kisvonaton, vagy hogy mit főzzünk nekik. Ha ő vezet, akkor nő az önbizalma, megtanulja, hogy fontos a véleménye és az ötletei, hogy ezeket hogyan kell megvalósítani, és hogy hogyan tud önmagára támaszkodni.
 

A szabad játék többek között ezeket a képességeket fejleszti:
 

  • Önállóság
  • Problémamegoldó képesség
  • Képzelőerő
  • Kreativitás
  • Koncentrációs képesség
  • Konfliktuskezelés
  • Önbizalom
  • Érzelmi intelligencia
  • Logikus gondolkodás

Indexkép: Polesie Toys fotója a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
Ingyenes gyereknapi programok 2024-ben: több tucat izgalmas rendezvény Budapesten és vidéken

Ingyenes gyereknapi programok 2024-ben: több tucat izgalmas rendezvény Budapesten és vidéken

Május utolsó vasárnapján vidám gyerekzsivajjal és kacagással telik meg az ország: ez a nap a gyerekekről szól. Érdemes ellátogatni valamelyik családi rendezvényre - mutatjuk gyereknapi programajánlónkat, melyben ingyenes eseményeket gyűjtöttünk össze. Gyűjteményünk a teljesség igénye nélkül készült, hisz országszerte megszámlálhatatlan helyen tartanak gyereknapi rendezvényt: ha nem találsz hozzád közel esőt a listán, nézz szét a hozzád közel eső városok, települések programajánlói között is!
Ha ilyen kolbászt vettél, ne fogyaszd el!

Ha ilyen kolbászt vettél, ne fogyaszd el!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!
A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

Idegbántalomra utaló kisebb eltéréseket már egészséges cukoranyagcseréjű, de cukorbetegség szempontjából magasabb kockázati csoportba tartozóknál is találtak a Semmelweis Egyetem kutatói. A vegetatív és érzőidegrendszer zavarát okozó állapot jeleinek mielőbbi felismerése segítheti a betegség megelőzését és hatékonyabb kezelését.
A szerkesztő ajánlja