SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A "Csiga-bigák" szokásai

- 2017-11-14
Nagyon hálás feladat ezeknek a kis apró embereknek átadni "A MINDENT" !!! Ugyanis én úgy gondolom, hogy nekünk a hétköznapi életben ők a minden; nekik pedig mi. Hiszen nem csak ők tanulnak tőlünk, hanem bizony (bátran vállalom) mi is tőlük, és nem is keveset.

Pap Nikolett vagyok, a Berzencei Szent Antal Óvoda egyik óvodapedagógusa. 2016. májusában volt a gyakornoki minősítésem. Jelenleg a kis „Csiga - bigákkal” (kiscsoportos korosztállyal töltöm a mindennapjaimat kolléganőmmel együtt. Sajnos azt tapasztalom, illetve tapasztaljuk, hogy már ennél a korosztálynál is jelennek meg olyan problémák, amivel azt gondoltuk ”még ráérünk foglalkozni”, mert ezek valamivel később kellene, hogy jelentkezzenek. De mindent csírájában kell és lehet elfojtani. Nagyon meglepődtünk, mikor ennél a korosztálynál is megjelentek olyan nehézségek, mint a kiközösítés, a hátrányos helyzetű kis társak befogadása és elfogadása, valamint az agresszióra utaló jelek. Így igyekeztem ezekre a megjelenő problémákra bevezetni néhány kis trükköt; ami mára már nem csak, hogy szabályok, hanem egyszerűen a szokásukká is vált. Ebben a kolléganőm is partner volt, és velem együtt alkalmazza a mi kis fortélyainkat.

Az agresszió kezelésére a következő módszert alkalmazzuk - leginkább a csoportszobában. Játékidőben azt érezni lehet, amikor már hangosabbak, veszekszenek, vitatkoznak, csipkelődnek egymással, és feszülté válik az egész csapat. Ilyenkor hangosan mondjuk, hogy „Csigusz kör”, és mindenki félbehagyja, amit éppen csinált és leülünk a szőnyegre. Mikor már mindenki leült, bekapcsolok egy zenét (ami általában a Bagdi Bella: Hooponopono), majd megfogjuk egymás kezét. Akik szeretnék, ez alatt az idő alatt be is csukhatják a szemüket. És a zene végére lenyugszanak és elcsendesednek a gyerekek.

A kiközösítésre egy nagyon kézenfekvő kis dolgot találtam ki. A mesélés – verselés tevékenységünk után átadjuk egymásnak az ölelést! Az ölelő kört vagy a kolléganőm vagy én indítom el és adjuk tovább egymásnak, mindenki mindig az éppen mellette ülőnek. Mivel nálunk fontos mondás „ mindenki barátja mindenkinek”. Volt, aki az elején durcáskodott, hogy már pedig ő nem; de látta a többieken a mosolyt és az elégedettséget, így szépen lassan egytől egyig igénylik és várják már. Ha esetleg elfelejtenénk, akkor a gyerekek figyelmeztetnek minket, hogy nem felejtettünk - e el valamit.

A gyerekek nagyon szeretnek csúfolódni és árulkodni. A csúfolódásra egy mondókánk van; amit nagyon hamar elsajátítottak a gyerekek, és alkalmazzák is, ha úgy érzik, hogy megbántották őket valamivel. Van még, aki kér segítséget a versike elmondásához, de vannak olyan ügyesek is, akik már nagyon önállóan és határozottan elmondják a társuknak és ezzel jelzik az ő kis sérelmüket.

„Egyik fülemen be, a másik fülemen ki,

Itt nem hallgat Rád senki.

Hiába is próbálsz kicsúfolni engem,

Mindenképpen jó marad az én kedvem!”

Azt gondolom, hogy a mi kis közösségünkben ezek a kialakult szokások abszolút a mindennapi életünk részévé váltak. És ezeket visszük a további éveinkbe is. Ha a későbbi életük során már nem is, de az óvodai években biztosan mellőzni vagy legalább kevésbé érzékelhetővé tudjuk tenni ezeket a problémákat! És bízom benne, hogy ezek mélyen rögzülnek bennük és fogják alkalmazni az óvodai évek során tanult kis fortélyokat.

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja