SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan neveljünk kiegyensúlyozott, boldog fiatalt?

Balázs Boglárka - The Sea inside Me [cikkei] - 2021-02-01
Immár 20 éve dolgozunk kamaszokkal és a szüleikkel. Ez idő alatt egy erősödő tendenciát figyeltünk meg, egyre túlterheltebbek, kevesebb önbizalommal rendelkeznek a fiatalok, egyre inkább torz az én-képük, ráadásul egyre több szülő keres meg minket, hogy segítséget kérjenek kamasz gyerekük kapcsán. A mostani, pandémiás időszak mindenkinek nagyon bizonytalan, így jobban kiéleződnek a problémák is. Hogyan lehet ezt kezelni, megoldani? Milyen lehetőségek vannak a kezünkben?

Újszülöttként még tökéletes önbizalommal és önszeretettel rendelkezünk. Felnőtté válásunk során rengeteg behatás ér minket, elsők és legfontosabbak a szüleink felől érkező hatások, aztán az egyre összetettebb kapcsolati háló szereplői is erős befolyással vannak ránk, a rokonaink, a barátaink, az iskolatársaink és persze a tanáraink. Ismerjük a szívünkig hatoló mondatok erejét a saját életünkből is. Némelyek évtizedek távlatából is visszhangozni tudnak a fülünkben, újra és újra szárnyakat adva, vagy épp ellenkezőleg újra és újra megsemmisítve bennünket. Nincs ez másként a saját gyerekeink esetén sem. Ezeknek az élményeknek, történeteknek, hatásoknak az összességéből áll össze az a kép, amit a gyerekünk önmagáról gondol, azok a megoldások, amelyekre önmagát képesnek érzi és ezek mentén találja meg majd azt a helyet az életben, amit önmaga számára elfogadhatónak és elfogadandónak ítél. Az önmagáról kialakított kép határozza majd meg, hogy milyen életet, milyen jövőt mer álmodni önmaga számára.

Tudjuk, hogy nagyon nehéz szülőként jól reagálni mindenre. Tapasztalatunk szerint a legtöbbször az önmagunkkal kapcsolatos teljesíthetetlen elvárások, a szülői bizonytalanság, az eszköztelenség és a tehetetlenség érzése áll a rosszul irányzott mondatok, a félresiklott családi helyzetek mögött. Kicsúszik szülőként sok helyzet, beszélgetés a kezünkből, azt érezzük, hogy kevesek vagyunk ehhez, nem tudunk már úgy kapcsolódni a kamasz gyerekünkhöz, mint korábban és az eddigi évek „munkája” felesleges volt.

A kamaszkor az egyik legérzékenyebb korszak sok szempontból, itt méginkább hangsúlyos a kívülről kapott visszajelzés jelentősége. A negatív, minősítő, az önbizalmat összezúzó mondatok nem múlnak el nyom nélkül, egyre több prevenciós foglalkozáson halljuk már az alsós gyerkőcök szájából is, hogy „nekem ez úgysem megy, nem tudom megcsinálni”, „úgysem fog sikerülni”, „engem nem lehet szeretni” vagy az „én nem is vagyok szép” mondatokat.

A gyerekek lelki egyensúlyának megtartásában vagy visszaszerzésében a családnak és a szülőknek, mint a gyerekeik első számú szövetségeseink és támogatóinak, szerencsére hatalmas lehetőségeik vannak. Ezt a szeretetet és segíteni akarást fókuszban tartva segítjük a hozzánk fordulókat olyan támogató technikák megismertetésével, amelyekkel hatékonyabbak tudnak lenni, akár konfliktusos helyzetek kezelésében is.

Ügyfeleink között egyre több kamasz gyereket nevelő szülő van, akik megoldást keresnek a felmerülő problémák kezelésére. Ebből az igényből adódóan, szakembereink a mostani különleges helyzetre is reagálva egy komplex, öt lépéses workshop sorozatot dolgoztak ki, „Ördöglakat, avagy a kamasz gyermekkel való boldogulás művészete” címmel.

A programsorozat módot ad biztonságos körben megosztani a szülőséggel, az anyasággal kapcsolatos bizonytalanságainkat, dilemmáinkat, rálátni ezekre, változtatni és tanulni önmagunkról.
Az öt alkalom során olyan speciális helyzeteket dolgozunk fel a résztvevőkkel, amelyek segítségével lehetőségük nyílik megérteni a gyereküket, saját magukat és megtanulják kezelni a gyerek kamasz korából és a család új életszakaszba lépéséből adódó helyzeteket és nehézségeket.

Illusztráció: Antonios Ntoumas képe a Pixabay -en.

Balázs Boglárka - The Sea inside Me


Balázs Boglárka - The Sea inside Me
Játékpedagógus, Mediátor, Szociális munkás, Drogügyi-koordinátor, OH-instruktor, Grafológus- és rajzelemzési szakember, Tréner és Egyéni segítő

Elérhetőségeim:
Email: seainside.kozpont@gmail.com
Tel: +36205351565
Honlap: http://seainsidekozpont.simplesite.com/
Facebook: The Sea inside Me | Facebook

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Dráma a horvát aquaparkban: tragédia egy vízi csúszdán

Egy békésnek induló családi nyaralás végzetes tragédiába torkollott a horvátországi Rab szigetén, amikor egy 21 hónapos kislány kicsúszott édesapja karjaiból egy vízi csúszdán.

Hátborzongató tragédia: Négyen is meghaltak, miután egy csecsemőt magára hagytak a tűző napon egy ház előtti füvön

Drámai mentés, megrázó családi tragédia, hatalmas összefogás - szívszorító eseménysorozat egy kisvárosban.

Tragédia az uszodában: egy 10 éves fiú 5 méterről ugrott a vízbe, rázuhant egy 67 éves férfira, aki a helyszínen elhunyt

Egy szomorú baleset rázta meg azt az uszodát, ahol egy 10 éves fiú az 5 méteres ugrótoronyról ugrott a medencébe, és egy 67 éves férfire zuhant. A férfi a helyszínen életét vesztette, miközben a gyermek is eltűnt a rendőrség elől. Az eset rávilágít a medencehasználat biztonsági szabályainak fontosságára.

20 év után újra találkozhatott szüleivel a vonatról 4 évesen eltűnt kislány

1999-ben, egy átlagosnak tűnő napon történt a megmagyarázhatatlan: egy négyéves kislány eltűnt egy vonatról, amely Minszkből Aszipovicsiba (Asypovichi) tartott. Yulia Gorina családjával utazott, amikor nyomtalanul eltűnt a vagonból, miközben édesapja egy rövid időre elszundított, kislánya nyomtalanul eltűnt.

Kétéves fiú halt meg, miután az orvosok sűrített levegővel próbálták eltávolítani az orrába szorult pattogatott kukoricát

Egy rendkívül felkavaró eset rázta meg Brazíliát, amikor egy két éves kisfiú vesztette életét azután, hogy az orvosok súlyos hibát követtek el egy egyszerű orrdugulás kezelése során. A fiú orrába szorult pattogatott kukoricaszem eltávolítása közben alkalmazott sűrített levegős eljárás következtében a gyermek tüdeje és gyomra is megrepedt, ami végzetesnek bizonyult.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja