SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan sikerült felkészíteni egy tinédzser lányt szülei különélésére?

Takács Péter [cikkei] - 2020-10-29
A szülők kölönköltözése a kamaszok számára is meredek dolog. Ez az esettanulmány megmutatja, hogy mennyi mindenre érdemes figyelni, hogy minél kevesebb fájdalmat okozzunk a gyerekeinknek.
Hogyan sikerült felkészíteni egy tinédzser lányt szülei különélésére?

Esettanulmány

Adott egy negyvenes éveikben járó házaspár, akik érzelmileg eltávolodtak egymástól. Két gyerekük volt, egy érettségi előtt álló fiú, és egy 7. osztályos lány. Mindkét gyerek érzékelte, hogy a szülők kapcsolata megromlott, egyre többet veszekedtek egymással. Az anyuka különösen a lánya miatt aggódott, aki nagyon apás volt.

A feleség többször kérte a párjától, hogy menjenek el párterápiára. A férj ezt butaságnak tartotta.

Ezért a feleség nem tudta eldönteni, hogy mi lenne a legjobb döntés a számára, és a gyerekei számára.

Így először saját magának kért segítséget, mert a majdnem 20 évnyi házasság során az önbizalma sokat sérült. A férje bár nem volt egy tipikus verbális bántalmazó, de a kicsi megjegyzések sokaságával azt érte el, hogy a felesége egyre több élethelyzetben értéktelennek érzete magát.

Az EFT-vel végzett stresszoldások különös előnye, hogy ezeket az önbizalomromboló helyzeteket át lehetett fordítani, és a feleség egyre több, máskor tipikusan konfliktusos helyzetben el tudta magát fogadni.

Ahogy növekedett az önbizalma, úgy erősödött benne a felismerés, hogy a párja egyre kevésbé a lelki társa. A férje megragadt egy szinten, és nem fejlődött tovább. Ez okozta a kettőjük közötti érzelmi eltávolodást.

Mikor eldöntötte, hogy próba képpen külön költözne, mellyel az volt a célja, hogy esélyt adjon magának, és a férjének, hogy teljesen új alapokról, de újrakezdjék a kapcsolatot, a döntését a lánya miatt érzett féltés nehezítette meg.

Arra kért, hogy segítsek a lányát felkészíteni a különköltözés bejelentésére, illetve magára a különélésre.

A lány, legyen „Fanni”, alapvetően az átlagos kamaszokra jellemző életformáját élte. Suliba járt, tartotta a kapcsolatot a barátaival, és sokat „beszélgetett” a többiekkel a neten.

Amikor eljött, nem lett volna célszerű rögtön a dolgok közepébe vágni, mert ez egy kamasz lelki világába nem bekopogtatást jelentett volna, hanem betörést.

Ezért általános kérdésekkel, az őt foglalkoztató helyzetek feldolgozásával kezdtünk. Amikor bizalmat szavazott nekem, és megkaptam tőle az engedélyt, akkor eveztünk mélyebb vizekre.

„Fanni” elmondta, hogy ő már régóta érzi, hogy gáz van a szülőknél, de nem tudta ezt senkivel megbeszélni. Megijedt attól, hogy a szülők el fognak válni. Úgy érezte, hogy ő is döntés elé lesz állítva, és majd választania kell apukája, és anyukája között.

Az ilyen válásközeli helyzetek feldolgozását mindig úgy kezdjük, hogy a gyerek helyzetéből vizsgáljuk a dolgokat. Nem hangzanak el „okosságok”, se sablon mondatok.

„Fannit” megkérdeztem, hogy mi okozza számára a legnagyobb stresszt.

„A család megszűnése.” – válaszolta.

Az itt feltörő félelmek, fájdalmak EFT-vel való oldása után előjött egy fontos aspektusa a problémának. „Fanni” úgy érzete, hogy támogatni kell az édesapját, mert a párja el akarja őt hagyni. Azt gondolta, hogy az apukája ezt a helyzetet nem bírná ki, és be akart állni mellé.

Ennek az a veszélye, hogy a gyerek így felnőtt helyzetbe kerül (parentifikálódik), és olyan terheket venne magára, ami nem az övé.

A stresszoldásnak hála, „Fanni” felismerte, hogy nem az ő feladata apukája lelki támogatása, és nem kell, hogy válasszon a szülei között. Elfogadta, hogy azzal, hogy a szülei különélnek majd, és akár megjavítják a párkapcsolatukat, akár nem, ettől még örökre a szülei maradnak.

„Fanni” eljutott addig, hogy a szülei későbbi vitája során már nem akart állást foglalni, közvetíteni, vagy megvédeni bárkit, mert tudta, hogy ez nem az ő dolga.

Ehelyett rábízta a szülőkre, hogy oldják meg a saját problémájukat.

A szülők a különélés után nem tudták megoldani a vitás kérdéseiket. Elváltak. A feleség békében el tudott válni a párjától. Hagyta, hogy letisztuljanak benne az érzések. Nem volt benne bűntudat, meggyászolta a párkapcsolatát, és elengedte.

„Fanni” elfogadta szülei döntését. Tudta, hogy nem mindig egyszerű külön-külön tartani a kapcsolatot a szüleivel, és elfogadni, hogy ők így már soha nem lesznek egy család. De nem akart a saját szüleinek a lelki támasza lenni, ami komoly terhet rótt volna a saját életére.

A tiszta, érthető kommunikáció, bár fájdalmat okoz az elhangzása pillanatában, de egyúttal esélyt is ad arra, hogy egy kapcsolatban, vagy annak végén ne legyenek elvarratlan érzelmi szálak.

Ennek segítségével például megelőzhető a gyerekek felesleges szenvedése, mert ők sokszor évekig abban reménykednek, hogy anyukájuk, és apukájuk újra összejön.

Kép forrása: Ulrike Mai képe a Pixabay -en.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

A 21 éves lány két szívtranszplantáción is átesett, harmadik szíve pedig hétfő este feladta a harcot. A lány tudta, hogy csak hónapjai vannak hátra, ezért bakancslistát írt - a halála előtt több álma is valóra vált.
Az én időmben még fel sem merült, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket

Az én időmben még fel sem merült, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket

A férfi munka után fáradt, hagyni kell őt enni és pihenni. Akkoriban mindenki így tartotta. Ami pedig a házaséletünket illeti: akkoriban senki sem beszélt arról, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket. Igazából én úgy voltam vele, hogy amikor a férjem kívánta, akkor hagytam magam.
A szerkesztő ajánlja