SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Céltól a startig - meg lehet úszni a pénzügyi tervezést, csak nem érdemes

Családinet [cikkei] - 2014-06-23
A kamaszt leültettük és azt mondta: "Jövőre egyetemre megyek. Aztán szeretnék egy kuckót. Ha megvan, utána összeházasodhatunk Edittel. Kicsi, vidéki esküvőben gondolkozunk. Meg egy murisabban valami szórakozóhelyen. Aztán jöhet a két gyerek. Esetleg három. Fűzfőre járunk majd nyaralni, szerintem a Balatonnál nincs jobb hely a világon....". Sokáig mondta. Megkértük írja le szépen ezt mind egymás alá. Aztán rendeljen a tételek mellé összegeket, amennyibe kerülnek. Nagy lett a csend.

- Nagyon fontos, hogy a gyereknek legyenek álmai, ugyanakkor azt is tudnia kell, hogy ezek megvalósítása pontosan mennyibe kerül – kezd mesélni Kasza József pénzügyi szakember, az Élet Akadémia pénzügyi tervezésről szóló tréningjének vezetője. – A felmérések szerint hazánkban a felnőtt lakosság túlnyomó része ad hoc jellegű döntéseket hoz a pénzügyeivel kapcsolatban. Pedig az előregondolkozás spórolás. Ezt szeretnénk gyakorlati példákon keresztül megmutatni a tréningen a gyerekeknek is.

Tény, hogy a legtöbben, még ha előre is gondolkozunk, hajlamosak vagyunk a tételek esetében egyszerűsíteni, úgy érezzük, ezek a kis „lekerekítések” beleférnek a számításainkba. Pedig vegyük rögtönzött példának kamasz gyermekünk továbbtanulását, az esetleges tandíj, csak egy szelete a szükséges pénzügyi keretnek. Hozzá jön az albérlet vagy a kollégiumi költség, a tankönyvek díja, az utazás, az étel, az egyetemmel járó „életforma” költségei. Nem árt, ha mindezzel gyermekünk is idejében tisztába kerül.

- A kamaszok egy speciális korosztály, átmeneti állapotban élnek, még megvan a családhoz kötődő köldökzsinór (ami lássuk be, többnyire pénzügyi támogatással is jár), de már ott van bennük az önállósodás rövid távú terve. Mindig elmondom, hogy én nem tudom és nem is szeretném megsúgni senkinek, hogy az ő tizennyolc éves korában most éppen mi a helyes tervezési szempont, hitelben gondolkodjon vagy takarékoskodjon inkább, béreljen vagy vásároljon. Pusztán azt szeretném megmutatni a fiataloknak, hogy bárhogy is határoznak, tisztában kell lenniük a döntésük következtében rájuk háruló későbbi terhekkel. Ha például valaki diákhitelből szándékozik finanszírozni tanulmányait, azzal semmi baj sincs. De tudnia kell, hogy a későbbi munkába állása esetén a kezdő fizetése valószínűleg, alacsonyabb lesz, amiből egyszeriben nagyon sok mindent kell majd saját magának fedeznie. Jó, ha előre látja, hogy a diákhitel kamataira fordítandó havi 10-15.000 forint ebben az időszakban igen jelentős érvágásnak számít majd.

- Tény, sokan álmodunk elsőre nagyot. És tény, sokan éljük le kompromisszumok között, a csalódottság fanyar ízével a szánkban azt a negyven évet, amikor rájövünk, hogy nem egészen a terveink szerint alakult az életünk. Valószínűleg egyszerűbb lenne az elején leülni, sorba venni, számolni, összeadni, pár dolgot esetleg átírni. Aztán megnyugodni és menni tovább, előre.

- Szeretném, ha a fiatalok megértenék, hogy az előregondolkozás már önmagában pénzmegtartó erővel bír. Egy egyszerű példával élve: Ha mondjuk valaki 10 millió forint értékben lakást szeretne vásárolni későbbi önálló életéhez, három megoldásban gondolkozhat. Ha rendelkezésére áll ez az összeg, odamegy és kifizeti. Ha nem, akkor vagy előtakarékoskodik, vagy hitelt vesz fel. Ha előtakarékoskodik, akkor a 10 milliós lakás a végén 8,5 millió forintjába kerül majd, hiszen a többit hozzáteszi az állam. Ha hitelt vesz fel, mire a kamatokat visszafizeti, körülbelül 15 millió forint repül ki a pénztárcájából. A 8,5 és a 15 millió között egy újabb lakás, sok-sok nyaralás, esetleg autó, műszaki cikk, élmény veszik el… És ez csak a tervezésen múlik!  - mondja Kasza József.

Bár az iménti okfejtést szülőként megérteni nem túl bonyolult, a szemléletet konzekvensen közvetítetni, sőt csíráztatni a gyerekben legtöbbünk számára nem olyan evidens tennivaló.

- Mi ezt nagyon egyszerűen oldottuk meg otthon – folytatja a szakértő. – Amikor a fiam kilenc éves lett, felkerestük az egyetlen olyan pénzintézetet, ahol ilyen fiatalon lehetett saját számlát nyitni és adtak hozzá bankkártyát. Havonta 5000 forintot utaltam a fiam számlájára, ez volt az ő zsebpénze, azt kezdett vele, amit akart. Elkölthette vagy éppen befektethette az „Apabankba”, ahol kamatozott. Tekintve, hogy az Apabank 5000 forintra 500 forint kamatot fizetett, a gyerek gyorsan rájött, hogy megéri inkább spórolni valamire és egy picit később, a feldagadt összeggel megvásárolni azt. (Mondanom sem kell, hogy Apabank hitelt persze nem adott.) A saját mérlegben – kiadás kontra bevétel - gondolkozás így nálunk már nagyon korán beépült a szokások közé.  A gyerek számára természetes lett, hogy a bank a havi kimutatást az ő nevére küldi. Ezt mi sosem bontottuk fel, mindig csak együtt és közösen megnéztük, hogy abban a hónapban mennyit fialt a pénze, mi mit jelent a levélben, így valamelyest tisztába került a pénzügyi fogalmakkal is.

Bár a fenti példa bárki számára – természetesen tetszőleges összeggel – követhető, van még pár egyszerű, de hasznos dolog, amire érdemes felhívnunk a figyelmét a pénzügyi világhoz éppen most közeledő kamaszunknak.

- Azt gondolom, a mai Internet-hangsúlyos világban különösen fontos elmondani, hogy ha tájékozódunk, azt mindenképpen több forrásból tegyük. Kérjen a gyerek különböző helyekről információt, mielőtt bármibe is belevág. A kamaszok hajlamosak egymást utánozni. Saját gyermekünk figyelmét hívjuk fel rá, hogy a pénzügyi döntések vágyak mentén induló, de alapvetően racionális elhatározások. A saját józan eszét Kövesse és ne a társaiét! Fontos, hogy már korán megtanulja, egy dokumentum (legyen az pénzügyi vagy sem) az első betűtől a lapon szereplő utolsóig tart. Ha lehet, mutassuk meg neki gyakorlati példák alapján, akár közösen leülve egy kockás papíron számolva, hogy az előretervezés, szinte mindig olcsóbb megoldás, mint a hitelfelvétel.  És ne feledjük a régi és kicsit elcsépelt, de igaz mondást: Addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér!

Fotó: stockimages/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Ha ilyen popcornt vettél, ne fogyaszd el, rákkeltő lehet!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!

35 évig hordta a testében a megkövesedett magzatot - döbbenetes felfedezés egy 73 éves nőnél

Egy ritka és sokkoló orvosi eset kapcsán derült fény arra, hogy egy 73 éves algériai nő 35 éven át hordozott a hasüregében egy elhalt, megkövesedett magzatot - anélkül, hogy tudott volna róla. A "kőgyermek" esete nemcsak megdöbbentő, de bepillantást enged a női test elképesztő alkalmazkodóképességébe is.

Hogyan érinti a kánikula a szívet, a szívbetegeket?

A kánikulában sokan érezhetik kimerültnek magukat, az sem ritka, hogy ájulásközeli állapotot okoz a forróság. Azonban, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat, gyors, esetleg szabálytalan pulzust érzékelnek, feltétlenül forduljanak orvoshoz. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont - Prima Medica kardiológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy szívbetegek, idősek és krónikus betegséggel élők hogyan óvhatják a szívüket a kánikulában.

Két űrbeli kutatásban vesz részt a Semmelweis Egyetem

25 tudományos kutatást visz a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós kéthetes küldetéséhez, ebből kettőt a Semmelweis Egyetem kutatói kezdeményeztek. A tudományos programba bekerült az űrutazás során fellépő egészségügyi - kardiovaszkuláris és egyensúlyszervi - problémák telemedicinás kísérlete és egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazásának vizsgálata is mikrogravitációs körülmények között.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja