SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megmozgató mondókák

- 2020-03-13
A népi játékok és mondókák jótékony hatásáról már sokat írtunk, most ezek közül olyan mondókákat emelünk ki, amelyeket mozgással összekötve ismételgethettek a gyerekekkel.
Megmozgató mondókák

Miért jók ezek? Mert így többoldalú megerősítés történik. A bejegyzésben található mondókák a hallást, beszédészlelést, az auditív (halláshoz kapcsolódó) emlékezetet, és a kinesztetikus (mozgáshoz kapcsolódó) emlékezetet fejlesztik. Továbbá fejlesztik a beszédkészséget, gyarapítják a szókincset. Csupa pozitív hatás, nemde? Gyerünk hát, mondókázásra és mozgásra fel! :)

Húzz húzz engemet

"Húzz-húzz engemet,

Én is húzlak tégedet.

Amelyikünk elesik,

Az lesz a legkisebbik!"

Ezt a mondókát a fenti képnek megfelelően úgy játsszuk, hogy szemben állunk egymással, és kezet fogunk (keresztkézfogás is lehet). Egyik lábunkat kitámasztjuk előre, majd indulhat a játék! Hol egyikünk, hol másikunk húz, a végén pedig leguggolhatunk, vagy előfordul, hogy az erősebb elrántja a párját, ekkor nagy nevetés szokott kitörni. :)

Hej Gyula

"Hej Gyula, Gyula, Gyula,

Szól a duda, duda, duda,

Pest, Buda, Buda, Buda,

Pattogatott kukorica."

Ez a mondóka még a nagyobbaknál is működik, ha körbeállunk, és elindulunk ütemesen az egyik irányba, majd folyamatosan gyorsítjuk a tempót, emeljük a hangerőt, és egyre jobban dobogunk. Az utolsó sorra befutunk a kör közepére (ekkor már nagyon hangosak és gyorsak vagyunk). Természetesen ketten is játszhatjuk, ilyenkor mintha sétálnánk, elindulunk, és ugyanúgy ritmusosan lépve megyünk előre, a végén pedig szintén begyorsíthatunk, vagy leguggolhatunk. Iskolába, óvodába menet is játszhatjuk. :)

"Fűszál derekán,

félve mászik a bogár,

Földre pottyan, ott marad,

észrevétlen,mint a mag."

Ez a mondóka remek választás, ha ülve szeretnénk mondókázni, és csak a kezünket mozgatni. A második sornál az ujjainkkal lépegetünk az asztalon (vagy kisbabáknál akár a pocakjukon, vagy tenyerükön), a harmadik sornál a lepottyanást imitálva a tenyerünket lecsapjuk, majd a végén hirtelen ökölbe szorítjuk.

Körbe-körbe

"Körbe, körbe járunk,

Azután megállunk,

Hármat ugrunk: hopp, hopp, hopp,

Nagyot lépünk: dob, dob, dob."

Ezzel a mondókával ismét visszatérünk a nagymozgásokhoz. Az első két sorra sétálunk, a második sor végére megállunk, három ugrás páros lábon, majd váltott lábon dobogós lépés következik.

Ötödik, és mára utolsó mondókánk:

"Hoppá, cine, cineci,

Erre ment a Füleki,

Muzsikálni kell neki."

Leginkább kisebbeknél játszhatjuk ezt a mondókát, ölünkbe ültetve őket. Nagyobbaknál is ajánljuk nyelvezete miatt, mert jó beszédfejlesztő hatása van. Velük játszhatjuk hasonlóan, mint a Hej Gyula, Gyula kezdetűt.


Aki nem hiszi, járjon utána!

A Pompás Napok csapatával várjuk jelentkezésetek és megkereséseiteket akár felnőttként érdeklődtök, akár gyermekeiteket szeretnétek mesei élményekhez juttatni. Pedagógusképzésekkel, felnőtt meseműhelyekkel, interaktív mesés alkalmakkal és hagyományőrző programokkal akár házhoz is megyünk.
Írjatok a pompasnapok@pompasnapok.hu címre, hogy személyre szabott programot alakíthassunk ki!

Előadásainkra, képzéseinkre várjuk a szülőket, pedagógusokat, gyerekekkel foglalkozó szakembereket, meseszerető felnőtteket.

További inspirációért látogassátok meg Mesetárunkat és Játéktárunkat!

Ajánljuk figyelmetekbe kiadványainkat, amelyekben kidolgozott mesefeldolgozásokat találtok. Az elektronikus módszertani anyagok az intézményi keretekhez illeszkednek és segítik az óvodás és kisiskolás korosztállyal való foglalkozást.

Kövessetek minket Facebook oldalunkon is!

Látogassátok meg weboldalunkat: www.pompasnapok.hu

Érdemes csatlakoznotok szakmai közösségeinkhez, ahol óvodás és kisiskolás korosztályok számára népi játékokkal és népmesékkel kapcsolatban kérhettek tanácsot vagy oszthattok meg tapasztalatokat.

Forrás és képek a cikkben: Pompás napok blog

Pompás Napok - nevelés játékkal és mesével. A népmesét
középpontba helyezve, a népi kultúra elemeivel kiegészítve (népi
játékok, népdal, tárgyalkotás) komplex népmese-foglalkozásokat
készítünk. Az Oktatási Hivatal által akkreditált módszertanunk a
folklór, a meseterápia és tudományos kutatások eredményeire
épül. Oktatásaink, előadásaink és e-bookjaink a pedagógusokhoz,
szülőkhöz és gyerekekkel foglalkozó szakemberekhez szólnak.
Gyermekeknek szóló programjaink élményközpontúak, komplexek,
ezáltal mindenki talál kapcsolódást a meséhez.

Pompás napok

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Evgeny Atamanenko / shutterstock

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Az ILD-betegség elleni küzdelem fontos eleme a személyre szabott terápia mellett a megfelelő életmód kialakítása, különös tekintettel a fizikai aktivitásra. E betegek számára az aktivitás elsősorban a szabadban való mozgást jelenti, amire a tavasz ideális évszak.
A szerkesztő ajánlja