SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

10+1 szempont az iskolaválasztáshoz

Rónainé Bodnár Judit [cikkei] - 2022-01-13
Hogyan válasszunk általános iskolát nagycsoportos gyermekünk számára? Milyen legyen a tanító?
Íme 10+1 ajánlás:

A „mi időnkben” – ahogy mondani szoktuk – még szinte egyértelmű volt, hogy a lakcímünkhöz közeli iskolába fogunk járni, mert oda tartoztunk. Az elsősök jelentős részét a szintén körzetes nagycsoport tette ki, így az osztálytársak között kevés új arcot lehetett látni. Ez ma már másként van, hisz a szülők szabadabb kezet kapnak az iskolaválasztás terén is, s ezzel a lehetőséggel érdemes élni. Ez azonban okoz némi fejtörést a nagycsoportos gyermekeket nevelők körében, hisz mindenki a legjobbat szeretné csemetéjének.

Tanítóként pontosan tudom, látom, tapasztalom, hogy milyen kérdések foglalkoztatják a szülőket az iskolaválasztás terén (is), ezért fontosnak tartom, hogy néhány szempont megadásával segítséget nyújtsak a téma iránt érdeklődőknek. Íme 10+1 tanítói javaslat:

  1. Elsősorban azt kell eldöntenünk, hogy milyen típusú iskolába szeretnénk beiratni gyermekünket: állami iskola, egyházi fenntartású iskola, speciális iskola, magániskola, alternatív iskola, tanulócsoport!
  2. A legelső információforrásunk az intézmény honlapja. Olvassuk el az iskola történetéről, múltjáról szóló bejegyzést, valamint a Pedagógiai Programot is! Ez utóbbiból ismerjük meg az iskola módszereit, valamint az első osztályos olvasástanítás alkalmazott módszerét is.
  3. Nézzük meg a tanév rendjét, mert ebből az is kiderül, hogy milyen sajátos programokat szokott szervezni az iskola, milyen hagyományaik vannak!
  4. Járjunk utána, hogy kik lesznek a leendő elsős tanítók, próbáljunk hozzájuk arcokat társítani! Ha személyesen ezt nem tudjuk megtenni, valószínűleg az iskola gondoskodik a virtuális bemutatásukról - egy kép, videó formájában. Szokták mondani, hogy nem iskolát, tanítót választanak a szülők. Valóban jól érzékelik ennek a jelentőségét, hiszen a tanító személyisége rendkívül fontos. Az, hogy a gyermekünk számára milyen személyiségű tanító lenne a legideálisabb, gyermekünket ismerve el tudjuk dönteni. Itt még annyit megjegyeznék, hogy nem véletlenül fogalmazok úgy, hogy tanító, és nem tanító néni, hisz vannak tanító bácsik is. Hogyha azt látjuk az iskola repertoárjában, hogy tanító bácsi is indul leendő elsős osztállyal, akkor cseppet se legyenek fenntartásaink, mert nagyon lelkesek, kreatívak, és gondoljunk csak bele, hogy a régi időkben nagyon sok tanító úr volt.
  5. Milyen szakkörök, sportolási, tehetséggondozó, felzárkóztató lehetőségek vannak? Milyen napközis ellátást biztosít az iskola, s lesz-e állandó napközis pedagógusa az osztálynak?
  6. Ha fontos számunkra az, hogy gyermekünk középiskolásként is ugyanabban az intézményben tanuljon, akkor érdemes megnézni a továbbtanulási mutatókat is!
  7. Milyen szakemberek segítik a pedagógus munkáját (van-e fejlesztőpedagógus, gyógypedagógus, logopédus, iskolapszichológus, stb.)? Ma már minden osztályon belül találkozunk legalább egy, valamilyen nehézséggel küzdő gyermekkel. Ha tudjuk vagy még csak sejtjük - mert a vizsgálat folyamatban van -, hogy gyermekünk valamilyen nehézséggel küzd, akkor érdemes olyan intézményt választani, ahol ott helyben megkaphatja a segítséget, a fejlesztést.
  8. Nem utolsó szempont a közlekedés sem. Milyen messze van? Ha gyalog nem megközelíthető, és autóval sem tudjuk/szeretnénk vinni csemeténket, akkor milyen tömegközlekedési eszközzel tud eljutni gyermekünk - később akár önállóan is az iskolába?
  9. Gyakran felmerül a kérdés, hogy érdemes-e olyan osztályba iratni a gyermeket, ahova esetleg volt ovistársak is járnak majd, hogy mégse legyen teljesen idegen a környezet. Ebben akkor érdemes gondolkodni, ha gyermekünk visszahúzódó személyiség, nehezen barátkozik, így legalább biztonságot ad neki az a néhány ismerős arc jelenléte. Ha azonban gyermekünk egy vagányabb, belevalóbb személyiséggel rendelkezik, akkor ott nem feltétlenül szükséges, hogy volt ovistársak legyenek jelen, hisz valószínűleg gyorsan szerez majd új barátokat.
  10. Kérjük ki az óvodapedagógusok véleményét is! Lehet, hogy konkrét ajánlást tesz, s gyermekünk számára pl. egy sport tagozatos iskolát javasol, mert nagy a mozgásigénye csemeténknek.

10+1. Gyakran tartanak az iskolák iskolanyitogató, iskolakóstolgató foglalkozásokat. Ez lehet egy vagy több alkalom, melye(ke)n a leendő elsősöket várják különféle programokkal. Ha van lehetőségünk vigyük el gyermekünket ilyen foglalkozás(ok)ra, mi magunk pedig vegyünk részt nyílt napokon, szülői tájékoztatón. További hasznos információ beiskolázással, iskolakezdéssel kapcsolatban: Iskolakezdésről Szülőknek | Cseperedik.hu , az iskolaválasztáshoz pedig még több szempontot hallhatnak ebben az előadásban: HOGYAN VÁLASSZUNK ISKOLÁT? - YouTube

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Ha ilyen popcornt vettél, ne fogyaszd el, rákkeltő lehet!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!

35 évig hordta a testében a megkövesedett magzatot - döbbenetes felfedezés egy 73 éves nőnél

Egy ritka és sokkoló orvosi eset kapcsán derült fény arra, hogy egy 73 éves algériai nő 35 éven át hordozott a hasüregében egy elhalt, megkövesedett magzatot - anélkül, hogy tudott volna róla. A "kőgyermek" esete nemcsak megdöbbentő, de bepillantást enged a női test elképesztő alkalmazkodóképességébe is.

Hogyan érinti a kánikula a szívet, a szívbetegeket?

A kánikulában sokan érezhetik kimerültnek magukat, az sem ritka, hogy ájulásközeli állapotot okoz a forróság. Azonban, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat, gyors, esetleg szabálytalan pulzust érzékelnek, feltétlenül forduljanak orvoshoz. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont - Prima Medica kardiológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy szívbetegek, idősek és krónikus betegséggel élők hogyan óvhatják a szívüket a kánikulában.

Két űrbeli kutatásban vesz részt a Semmelweis Egyetem

25 tudományos kutatást visz a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós kéthetes küldetéséhez, ebből kettőt a Semmelweis Egyetem kutatói kezdeményeztek. A tudományos programba bekerült az űrutazás során fellépő egészségügyi - kardiovaszkuláris és egyensúlyszervi - problémák telemedicinás kísérlete és egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazásának vizsgálata is mikrogravitációs körülmények között.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja