SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

10+1 szempont az iskolaválasztáshoz

Rónainé Bodnár Judit [cikkei] - 2022-01-13
Hogyan válasszunk általános iskolát nagycsoportos gyermekünk számára? Milyen legyen a tanító?
Íme 10+1 ajánlás:
10+1 szempont az iskolaválasztáshoz

A „mi időnkben” – ahogy mondani szoktuk – még szinte egyértelmű volt, hogy a lakcímünkhöz közeli iskolába fogunk járni, mert oda tartoztunk. Az elsősök jelentős részét a szintén körzetes nagycsoport tette ki, így az osztálytársak között kevés új arcot lehetett látni. Ez ma már másként van, hisz a szülők szabadabb kezet kapnak az iskolaválasztás terén is, s ezzel a lehetőséggel érdemes élni. Ez azonban okoz némi fejtörést a nagycsoportos gyermekeket nevelők körében, hisz mindenki a legjobbat szeretné csemetéjének.

Tanítóként pontosan tudom, látom, tapasztalom, hogy milyen kérdések foglalkoztatják a szülőket az iskolaválasztás terén (is), ezért fontosnak tartom, hogy néhány szempont megadásával segítséget nyújtsak a téma iránt érdeklődőknek. Íme 10+1 tanítói javaslat:

  1. Elsősorban azt kell eldöntenünk, hogy milyen típusú iskolába szeretnénk beiratni gyermekünket: állami iskola, egyházi fenntartású iskola, speciális iskola, magániskola, alternatív iskola, tanulócsoport!
  2. A legelső információforrásunk az intézmény honlapja. Olvassuk el az iskola történetéről, múltjáról szóló bejegyzést, valamint a Pedagógiai Programot is! Ez utóbbiból ismerjük meg az iskola módszereit, valamint az első osztályos olvasástanítás alkalmazott módszerét is.
  3. Nézzük meg a tanév rendjét, mert ebből az is kiderül, hogy milyen sajátos programokat szokott szervezni az iskola, milyen hagyományaik vannak!
  4. Járjunk utána, hogy kik lesznek a leendő elsős tanítók, próbáljunk hozzájuk arcokat társítani! Ha személyesen ezt nem tudjuk megtenni, valószínűleg az iskola gondoskodik a virtuális bemutatásukról - egy kép, videó formájában. Szokták mondani, hogy nem iskolát, tanítót választanak a szülők. Valóban jól érzékelik ennek a jelentőségét, hiszen a tanító személyisége rendkívül fontos. Az, hogy a gyermekünk számára milyen személyiségű tanító lenne a legideálisabb, gyermekünket ismerve el tudjuk dönteni. Itt még annyit megjegyeznék, hogy nem véletlenül fogalmazok úgy, hogy tanító, és nem tanító néni, hisz vannak tanító bácsik is. Hogyha azt látjuk az iskola repertoárjában, hogy tanító bácsi is indul leendő elsős osztállyal, akkor cseppet se legyenek fenntartásaink, mert nagyon lelkesek, kreatívak, és gondoljunk csak bele, hogy a régi időkben nagyon sok tanító úr volt.
  5. Milyen szakkörök, sportolási, tehetséggondozó, felzárkóztató lehetőségek vannak? Milyen napközis ellátást biztosít az iskola, s lesz-e állandó napközis pedagógusa az osztálynak?
  6. Ha fontos számunkra az, hogy gyermekünk középiskolásként is ugyanabban az intézményben tanuljon, akkor érdemes megnézni a továbbtanulási mutatókat is!
  7. Milyen szakemberek segítik a pedagógus munkáját (van-e fejlesztőpedagógus, gyógypedagógus, logopédus, iskolapszichológus, stb.)? Ma már minden osztályon belül találkozunk legalább egy, valamilyen nehézséggel küzdő gyermekkel. Ha tudjuk vagy még csak sejtjük - mert a vizsgálat folyamatban van -, hogy gyermekünk valamilyen nehézséggel küzd, akkor érdemes olyan intézményt választani, ahol ott helyben megkaphatja a segítséget, a fejlesztést.
  8. Nem utolsó szempont a közlekedés sem. Milyen messze van? Ha gyalog nem megközelíthető, és autóval sem tudjuk/szeretnénk vinni csemeténket, akkor milyen tömegközlekedési eszközzel tud eljutni gyermekünk - később akár önállóan is az iskolába?
  9. Gyakran felmerül a kérdés, hogy érdemes-e olyan osztályba iratni a gyermeket, ahova esetleg volt ovistársak is járnak majd, hogy mégse legyen teljesen idegen a környezet. Ebben akkor érdemes gondolkodni, ha gyermekünk visszahúzódó személyiség, nehezen barátkozik, így legalább biztonságot ad neki az a néhány ismerős arc jelenléte. Ha azonban gyermekünk egy vagányabb, belevalóbb személyiséggel rendelkezik, akkor ott nem feltétlenül szükséges, hogy volt ovistársak legyenek jelen, hisz valószínűleg gyorsan szerez majd új barátokat.
  10. Kérjük ki az óvodapedagógusok véleményét is! Lehet, hogy konkrét ajánlást tesz, s gyermekünk számára pl. egy sport tagozatos iskolát javasol, mert nagy a mozgásigénye csemeténknek.

10+1. Gyakran tartanak az iskolák iskolanyitogató, iskolakóstolgató foglalkozásokat. Ez lehet egy vagy több alkalom, melye(ke)n a leendő elsősöket várják különféle programokkal. Ha van lehetőségünk vigyük el gyermekünket ilyen foglalkozás(ok)ra, mi magunk pedig vegyünk részt nyílt napokon, szülői tájékoztatón. További hasznos információ beiskolázással, iskolakezdéssel kapcsolatban: Iskolakezdésről Szülőknek | Cseperedik.hu , az iskolaválasztáshoz pedig még több szempontot hallhatnak ebben az előadásban: HOGYAN VÁLASSZUNK ISKOLÁT? - YouTube

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja