SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Influenza elleni házi praktikák 3 lépésben

Farkas-Cseh Lívia (szabadságon) [cikkei] - 2011-01-21
Az alábbiakban olyan egyszerű, mondhatni filléres tippeket olvashatsz, amelyekkel felkészülhetsz a beígért influenzajárványra. Jobb esetben megelőzheted a betegségeket, rosszabb esetben (ha mégis elkaptad...) gyorsíthatod a gyógyulási folyamatot.

A „három lépésben” arra utal, hogy 3 csoportra különítettem ezeket a fortélyokat:

  1. Gyógynövények
  2. Gyógytáplálékok
  3. Aromaterápia

A három csoport tagjaiban az a közös, hogy mindegyik fertőtlenítő, vírusellenes, baktériumellenes (némelyik parazitaellenes is), gyulladáscsökkentő hatású, sokuk köptető is. Megelőzéshez és kiegészítő kezeléshez egyaránt javasolt, hogy minden nap, minden csoportból, rendszeresen alkalmazz legalább egy „tagot”.

1. Gyógynövények
A gyógynövények közül kiemelném a kasvirágot és a citromfüvet mint elsőrendű vírusellenes növényeket. Mindkét növény olyan hatóanyagokkal bír, melyek kifejezetten a vírusok szaporodó enzimeit képesek elpusztítani. A kasvirágot (echinaceát) általában alkoholos oldatként szokták alkalmazni, de gyermekek számára inkább a teát javasolom. A gyógynövények közül talán a citromfüvet a legkönnyebb a gyerekekkel megitatni, mivel kellemes citromos íze van. A növény vírusölő hatásán kívül nyugtató is, tehát ne lepődj meg, ha a gyermeked kevésbé lesz pörgős.

Amennyiben kialakul a betegség és láz is szerepel a tünetek között, akkor jó szolgálatot tehet a fűzfakéreg főzete (szalicilátokra érzékeny emberek ne fogyasszák!), valamint a hársfa és a bodza keverékéből készített forrázat. Ha megiszol egy bögrényi ilyen teát, utána szigorúan ágyba kell bújnod, legalább 1-2 órára, de inkább többre, és jól be kell takaróznod. A hársfa és a bodza ugyanis izzasztó hatásúak, így csillapítják a lázadat. Nagyon fontos, hogy ne felejts el átöltözni, az átizzadt ruhákat levenni, lecserélni, különben csúnyán ráfázhatsz az alapbetegségre. Még egy dologra figyelni kell a hársfa esetében: a szívserkentő hatására, vagyis a fogyasztás után kissé (egyeseknél nagyon…) megpörgeti a szívet. Ezért is a fogyasztása egy hétnél tovább nem is javasolt. Ha ennyi idő alatt nem értél el eredményt vele, akkor nem ez a növény a megfelelő számodra.

Köhögés (pláne hurutos köhögésnél) köptetőként használhatod a kakukkfű forrázatát, de készíthetsz magadnak kakukkfű tinktúrát is az alábbi módon: egy kis üvegcsét (1dl-es, pl. gyógyszertári alkoholos üveg) félig megtöltesz szárított kakukkfűvel, majd felöntöd valamilyen legalább 40%-os alkohollal. Édesanyám pálinkát használ hozzá, én a férjem whisky készletét szoktam megcsapolni. (Mielőtt még bárki is azt hinné, hogy nagy Dallasos életet élünk, a férjem tanár, és egy időben rengeteg whiskyt kapott a tanítványaitól év végén, viszont nem szereti, így nem fogy. Szerencsére mostanában inkább borokat kap… ) Miután felöntötted az üvegcsét, gondosan zárd le, és rázogasd össze, hogy a száraz és a nedves rész elegyedjen, majd tedd egy sötét, és viszonylag hűvös helyre (konyhaszekrénybe pl., ahova nem süt a nap). Két hétig érleld, közben minden nap 2x rázogasd össze. Két hét elteltével leszűrheted, és kész is a kakukkfű tinktúra. Ebből köhögés esetén 3-4 x 1 mokkáskanálnyit el lehet fogyasztani. Ha autóval közlekedsz, akkor inkább ne ezt a módszert alkalmazd… Igyál inkább hársfa-kakukkfű teakeverék forrázatot! A kakukkfű tinktúra egyébként az emésztésre is jótékonyan hat, és a parazitáktól is segít megszabadulni.

2. Gyógytáplálékok
Ide tartoznak a különböző hagymafélék, az erős paprika, a citrusfélék, a gyömbér.
A hagymafélék főleg magas illóolaj-tartalmuknak köszönhetően tudnak pozitív hatást kifejteni a meghűlés, influenza, eldugult orr esetén. Ha teheted, minden nap fogyassz valamilyen hagymafélét nyersen. Ha pl. összedobsz egy kis salátát estére, nyomj rá egy gerezd fokhagymát, vagy a joghurtos öntetbe tegyél 2-3 gerezdet (A kakukkfűhöz hasonlóan a fokhagymának is féregűző tulajdonsága is van)! Ugyanígy rányomhatod a spagettire, vagy sült húsra… a lényeg, hogy nyers legyen! A lila hagymát is bátran és rendszeresen használd salátába, esetleg egy kis kacsazsíros pirítóshoz is elfogyaszthatsz egy fejet… Köptetőként leginkább a vöröshagymát alkalmazták nagyanyáink.

A hagymák illóolaja (és az erős paprika kapszaicin tartalma) feloldja a sűrű, letapadt nyálkát az orrmelléküregekben, ezzel segítik elő a váladék távozását és így a gyógyulást.
Ugyanilyen hatással bírhat a gyömbér is, csípős, pikáns ízének köszönhetően.

A gyömbérből kellemes téli italt készíthetsz az alábbi módon:
Egy poharat félig megtöltesz szűretlen almalével, majd felöntöd forró vízzel. Teszel bele 2 tk. mézet, vagy nádmelaszt, és belereszelsz 1-2 dkg gyömbért a reszelő legkisebb fokán, hogy jó pépes legyen. Ezt összekevered, és már kész is a frissítő, fertőtlenítő ital.

3. Aromaterápia
Ez a kifejezés az illóolajak terápiás felhasználását jelenti. Elsősorban külső használatra írok ötleteket. Az illóolajak belső alkalmazásánál mindig gondosan és körültekintően kell eljárni, sose kezdj bele egyedül! Kérd ki terapeuta segítségét! Nagyon fontos az is, hogy milyen illóolajat használsz: keresd azokat a termékeket, amelyek 100%-os tisztaságú olajat ígérnek. Ezt a tényt szigorúan ellenőrzik, tehát, ha egy olajra nincs ráírva, hogy 100%-os tisztaságú természetes olaj, akkor azt ne vedd meg! Elárulom, hogy 300-500 Ft-ért nem lehet ilyeneket kapni.

A témához kapcsolódóan az alábbi illóolajok jöhetnek szóba: fenyő, eukaliptusz, borsmenta, levendula, teafa. A fenyőt elsősorban a levegő fertőtlenítésére szokták javasolni (fenyőerdőben a legalacsonyabb az 1 légköbméterre jutó mikroorganizmusok száma…), ezt társíthatod az eukaliptusszal (pl. légtértisztítóhoz, vagy egyszerűen párologtató mécsesbe adagolva). Amennyiben csak felnőttek tartózkodnak a légtérben, a borsmentát is hozzákeverheted a fenyőhöz és az eukaliptuszhoz. Erre nagyon figyelj oda, mert 7 év alatti gyermekeknél a borsmenta béníthatja a légzőközpontot, tehát pont ellentétes hatást, fulladást eredményezhet.

A fent felsorolt illóolajokkal inhalálhatsz is, és készíthetsz aromaterápiás fürdőt is. Mindkét esetben arra kell figyelned, hogy az illóolajokat ne csak úgy, magukban öntsd a vízhez, hanem előzőleg oldd fel egy kanál meleg tejben!

Köhögés csillapítására készíthetsz balzsamot. Valamilyen zsíros alapú krémbe, vagy egyszerű házi zsírba keverd bele az illóolajokat, majd kend a mellkasra, nyakra és a hátra. Ezt követően jól bugyoláld be a torkodat, és az érintett testrészeket! Én ilyen esetben a teafaolajból, levendulából és eukaliptuszból szoktam cseppenteni 2-2 cseppet egy adag krémbe. Hatásos kiegészítőként indiai citromfüvet is lehet adagolni hozzá. Itt is figyelj arra, hogy ha a gyermeked számára készíted a balzsamot, a borsmentát kerüld!

Ezekkel az egyszerű praktikákkal nagyban hozzájárulhatsz ahhoz, hogy megelőzd a téli nyavalyákat magadnál és szeretteidnél. Amennyiben mégis elkapsz valamilyen betegséget, mindenképpen fordulj orvoshoz, vagy gyógynövényes szakemberhez, aki személyre szabott terápiát állít fel! Ne kísérletezz magadtól!

Kép: silviarita / pixabay

Farkas-Cseh Lívia (szabadságon)


Farkas-Cseh Lívia (szabadságon)
Természetgyógyász - fitoterapeuta

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/416-76-62
Skype: putzlivi
Blog: www.holisztikusgyogyulas.blogspot.com
www.ortomolekularis-medicina.blogspot.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Ha ilyen popcornt vettél, ne fogyaszd el, rákkeltő lehet!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!

Hogyan érinti a kánikula a szívet, a szívbetegeket?

A kánikulában sokan érezhetik kimerültnek magukat, az sem ritka, hogy ájulásközeli állapotot okoz a forróság. Azonban, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat, gyors, esetleg szabálytalan pulzust érzékelnek, feltétlenül forduljanak orvoshoz. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont - Prima Medica kardiológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy szívbetegek, idősek és krónikus betegséggel élők hogyan óvhatják a szívüket a kánikulában.

Két űrbeli kutatásban vesz részt a Semmelweis Egyetem

25 tudományos kutatást visz a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós kéthetes küldetéséhez, ebből kettőt a Semmelweis Egyetem kutatói kezdeményeztek. A tudományos programba bekerült az űrutazás során fellépő egészségügyi - kardiovaszkuláris és egyensúlyszervi - problémák telemedicinás kísérlete és egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazásának vizsgálata is mikrogravitációs körülmények között.

35 évig hordta a testében a megkövesedett magzatot - döbbenetes felfedezés egy 73 éves nőnél

Egy ritka és sokkoló orvosi eset kapcsán derült fény arra, hogy egy 73 éves algériai nő 35 éven át hordozott a hasüregében egy elhalt, megkövesedett magzatot - anélkül, hogy tudott volna róla. A "kőgyermek" esete nemcsak megdöbbentő, de bepillantást enged a női test elképesztő alkalmazkodóképességébe is.

Egy 14 éves fiút holtan találtak 35 perccel azután, hogy online flörtbe kezdett egy lánnyal

Egy El Dorado-i tinédzser, Caleb Moore tragédiája rávilágít arra, mennyire veszélyesek lehetnek a közösségi média mélyén rejlő csapdák. A 14 éves fiú mindössze 35 perc alatt került olyan helyzetbe, ahol a félelem és a zsarolás végzetes döntéshez vezette. Édesanyja most az online környezet veszélyei ellen szólal fel, hogy másokat megóvjon.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja