SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyakori betegség normális, nem immunhiányt jelez! - A gyerekorvos ajánlása immunerősítésre

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-01-14
6 éves kor alatt átlagosan évente 6 megfázás fordul elő egy gyereknél a statisztikák szerint. Egy ilyen betegség pedig 12-14 napig szokott tartani. És ez csak a nátha, más betegségeket ezen felül számolunk. Van, aki úgy érzi, hogy folyamatosan beteg a gyereke, és bármit hajlandó lenne megvenni, hogy megerősítse az immunrendszerét. Pedig inkább el kellene fogadni, hogy ez egy teljesen normális állapot, így tanul az immunrendszer, ráadásul az immunitást drága vitaminok helyett mással is erősíthetjük.
A gyakori betegség normális, nem immunhiányt jelez! - A gyerekorvos ajánlása immunerősítésre

Így erősítsük gyerekünk immunrendszerét

Vége a téli szünetnek, de épphogy elkezdődött a bölcsi és az ovi, máris beteg a gyerek. Sok anyuka ilyenkor aggódva rohan a gyerekorvoshoz, hogy mi baja lehet a gyerekének, hogy állandóan beteg. Miközben mindenki ismer a környezetében olyan családokat, ahol szinte sosem beteg a gyerek, még egy náthát sem kap el egész évben.

”Abban, hogy a gyerek hányszor betegszik meg, nagyban közrejátszik a genetika és az is, hogy mennyit jár közösségbe, mégis van néhány egyszerű dolog, amivel mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy gyerekünk immunrendszerét megerősítsük” – mondja dr. Varga Károly gyerekorvos.

A szakértő szerint az alábbi egyszerű dolgokra érdemes odafigyelni:


1. Legyen sokat friss levegőn, még akkor is, ha hűvös az idő

A szabad levegőn való tartózkodással máris sokat tehetünk gyerekünk immunitásáért. A D-vitamin nagyon fontos a szervezet számára. Bár télen kevesebbet süt a nap, már 20 perc nappali fényben való tartózkodás is elegendő. Emellett természetesen a D-vitamin cseppek is elmaradhatatlanok, főleg a téli időszakban. A friss levegő pedig kitisztítja a tüdőt, ezért érdemes sokat mozogni a szabadban.

gyerekek szabadbanMircea - See my BEST collection képe a Pixabay-en


2. Mozgás

A rendszeres testmozgás kutatások szerint akár felére is csökkentheti a megfázásos megbetegedések számát. Gyerekek esetében elegendő, ha napközben kedvére szaladgálgat és ugrálhat.


3. Egészséges, kiegyensúlyozott étrend

A gyümölcsökben, zöldségekben, rostokban és húsban, joghurtban gazdag étrend is erősíti az immunrendszert.
 

  • Az A-vitamin gondoskodik az egészséges hajról és bőrről, de a csont- és fogképződésben is nagy szerepet játszik, és erősíti az immunrendszert. A vitaminban gazdag gyümölcsök: őszibarack, sárgabarack, kivi, mandarin, narancs, dinnye.
  • A B3-vitamin (ezeket tartalmazó gyümölcsök pl.: banán, kivi, paradicsom) az emésztőrendszer működésében, a B5-vitamin (banán, narancs) az anyagcserében segít, míg a B6-vitaminra (banán, kivi, füge, mangó, dinnye) az antitestek előállításához van szükség az immunrendszerben, B9-vitaminra (eper, kivi, paradicsom, dinnye) vagyis folsavra pedig elsősorban az agy működéséhez.
  • A C-vitaminnak nagy szerepe van az immunrendszer javításában. C-vitaminban gazdag ételek: kivi, narancs, mandarin, földiszeder, eper, brokkoli, paprika.
  • D-vitamin megtalálható a tonhalban, tejtermékekben és gabonafélékben is.
  • Az E-vitaminnak pedig antioxidánsként van nagy szerepe. E-vitamin forrás lehet a banán, a dinnye, a kivi, a mangó, a földiszeder, az alma, vagy az áfonya is.
     

zöldséget eszikLuidmila Kot képe a Pixabay-en


4. Megfelelő folyadékbevitel

A túl sok és a túl kevés folyadék sem ideális. Az alábbi táblázat segít eligazodni:
 

Gyerek súlya

Szükséges folyadék mennyisége

1-10 kg

1 dl/kg

11-20 kg

1 liter az alap +50 ml/kg minden 10. kiló utáni kilóra

20 kg felett

1,5 liter az alap + 20 ml/kg minden 20. kiló utáni kilóra

 

Vagyis például egy 14 kilós gyereknek 1 liter plusz 4x50ml, vagyis 1200 ml, azaz 1,2 liter folyadék a napi szükséglete. Ez tartalmazza a leveseket, joghurtot, stb., tehát az összes folyadékot, amit a nap során bevisz a szervezetébe.


5. Megfelelő higiénia, rendszeres kézmosás

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a kézmosás fontosságát, és természetesen arra is ügyelni kell, hogy a gyerek ne nyúljon folyton az arcához, szemébe, szájába, stb.


6. Megfelelő mennyiségű alvás, nyugodt légkör

Az alváshiány akár meg is duplázhatja a betegségek számát, ezért is nagyon fontos, hogy eleget tudjon pihenni a gyermek. Egy óvodásnak 11-13 óra alvásra van szüksége egy nap, de még a kamasznak is 10-12 órányira.

Olvasd el ezt is: Ennyi alvásra van szükségük a gyerekeknek - táblázat életkor szerint

Emelett pedig a nyugodt családi légkör is nagy szerepet játszik az immunitásban, hiszen a betegségeket jelentősen befolyásolhatja a lelki állapotunk is.


Kapcsolódó cikkeink:

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja