SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyakori betegség normális, nem immunhiányt jelez! - A gyerekorvos ajánlása immunerősítésre

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-01-14
6 éves kor alatt átlagosan évente 6 megfázás fordul elő egy gyereknél a statisztikák szerint. Egy ilyen betegség pedig 12-14 napig szokott tartani. És ez csak a nátha, más betegségeket ezen felül számolunk. Van, aki úgy érzi, hogy folyamatosan beteg a gyereke, és bármit hajlandó lenne megvenni, hogy megerősítse az immunrendszerét. Pedig inkább el kellene fogadni, hogy ez egy teljesen normális állapot, így tanul az immunrendszer, ráadásul az immunitást drága vitaminok helyett mással is erősíthetjük.
A gyakori betegség normális, nem immunhiányt jelez! - A gyerekorvos ajánlása immunerősítésre

Így erősítsük gyerekünk immunrendszerét

Vége a téli szünetnek, de épphogy elkezdődött a bölcsi és az ovi, máris beteg a gyerek. Sok anyuka ilyenkor aggódva rohan a gyerekorvoshoz, hogy mi baja lehet a gyerekének, hogy állandóan beteg. Miközben mindenki ismer a környezetében olyan családokat, ahol szinte sosem beteg a gyerek, még egy náthát sem kap el egész évben.

”Abban, hogy a gyerek hányszor betegszik meg, nagyban közrejátszik a genetika és az is, hogy mennyit jár közösségbe, mégis van néhány egyszerű dolog, amivel mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy gyerekünk immunrendszerét megerősítsük” – mondja dr. Varga Károly gyerekorvos.

A szakértő szerint az alábbi egyszerű dolgokra érdemes odafigyelni:


1. Legyen sokat friss levegőn, még akkor is, ha hűvös az idő

A szabad levegőn való tartózkodással máris sokat tehetünk gyerekünk immunitásáért. A D-vitamin nagyon fontos a szervezet számára. Bár télen kevesebbet süt a nap, már 20 perc nappali fényben való tartózkodás is elegendő. Emellett természetesen a D-vitamin cseppek is elmaradhatatlanok, főleg a téli időszakban. A friss levegő pedig kitisztítja a tüdőt, ezért érdemes sokat mozogni a szabadban.

gyerekek szabadbanMircea - See my BEST collection képe a Pixabay-en


2. Mozgás

A rendszeres testmozgás kutatások szerint akár felére is csökkentheti a megfázásos megbetegedések számát. Gyerekek esetében elegendő, ha napközben kedvére szaladgálgat és ugrálhat.


3. Egészséges, kiegyensúlyozott étrend

A gyümölcsökben, zöldségekben, rostokban és húsban, joghurtban gazdag étrend is erősíti az immunrendszert.
 

  • Az A-vitamin gondoskodik az egészséges hajról és bőrről, de a csont- és fogképződésben is nagy szerepet játszik, és erősíti az immunrendszert. A vitaminban gazdag gyümölcsök: őszibarack, sárgabarack, kivi, mandarin, narancs, dinnye.
  • A B3-vitamin (ezeket tartalmazó gyümölcsök pl.: banán, kivi, paradicsom) az emésztőrendszer működésében, a B5-vitamin (banán, narancs) az anyagcserében segít, míg a B6-vitaminra (banán, kivi, füge, mangó, dinnye) az antitestek előállításához van szükség az immunrendszerben, B9-vitaminra (eper, kivi, paradicsom, dinnye) vagyis folsavra pedig elsősorban az agy működéséhez.
  • A C-vitaminnak nagy szerepe van az immunrendszer javításában. C-vitaminban gazdag ételek: kivi, narancs, mandarin, földiszeder, eper, brokkoli, paprika.
  • D-vitamin megtalálható a tonhalban, tejtermékekben és gabonafélékben is.
  • Az E-vitaminnak pedig antioxidánsként van nagy szerepe. E-vitamin forrás lehet a banán, a dinnye, a kivi, a mangó, a földiszeder, az alma, vagy az áfonya is.
     

zöldséget eszikLuidmila Kot képe a Pixabay-en


4. Megfelelő folyadékbevitel

A túl sok és a túl kevés folyadék sem ideális. Az alábbi táblázat segít eligazodni:
 

Gyerek súlya

Szükséges folyadék mennyisége

1-10 kg

1 dl/kg

11-20 kg

1 liter az alap +50 ml/kg minden 10. kiló utáni kilóra

20 kg felett

1,5 liter az alap + 20 ml/kg minden 20. kiló utáni kilóra

 

Vagyis például egy 14 kilós gyereknek 1 liter plusz 4x50ml, vagyis 1200 ml, azaz 1,2 liter folyadék a napi szükséglete. Ez tartalmazza a leveseket, joghurtot, stb., tehát az összes folyadékot, amit a nap során bevisz a szervezetébe.


5. Megfelelő higiénia, rendszeres kézmosás

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a kézmosás fontosságát, és természetesen arra is ügyelni kell, hogy a gyerek ne nyúljon folyton az arcához, szemébe, szájába, stb.


6. Megfelelő mennyiségű alvás, nyugodt légkör

Az alváshiány akár meg is duplázhatja a betegségek számát, ezért is nagyon fontos, hogy eleget tudjon pihenni a gyermek. Egy óvodásnak 11-13 óra alvásra van szüksége egy nap, de még a kamasznak is 10-12 órányira.

Olvasd el ezt is: Ennyi alvásra van szükségük a gyerekeknek - táblázat életkor szerint

Emelett pedig a nyugodt családi légkör is nagy szerepet játszik az immunitásban, hiszen a betegségeket jelentősen befolyásolhatja a lelki állapotunk is.


Kapcsolódó cikkeink:

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja