SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

8 dolog, amit semmiképpen se tegyünk foghúzás után

Családinet [cikkei] - 2021-10-06
 [X]

A foghúzás ugyan ma már rutineljárás, a legtöbb ember számára mégis ijesztő, stresszes élményt jelent. Ilyenkor azt is hajlamosak vagyunk elfelejteni, mit mondott a kezelőorvos arról, mit szabad és mit nem a foghúzás utáni első három napban. Ezért lehet hasznos ez a lista.
8 dolog, amit semmiképpen se tegyünk foghúzás után

1.  Ne bolygassuk a húzás helyét!

Foghúzás után egy kis mélyedés marad a foghúzás helyén. Ezt a gödröcskét a fogeltávolítást követően kitölti a véralvadék, ez alakul át hónapok alatt csontszövetté. Az első három nap legfontosabb teendője, hogy vigyázzunk erre a véralvadékra! Ne szívogassuk a seb helyét, ne piszkáljuk se a nyelvünkkel, se egy szánkba vett evőeszközzel, vagy éppen egy ceruzával. Ha kiesik a vérdugó, az több nappal is elnyújthatja a sebgyógyulás folyamatát, ráadásul könnyebben kialakulhat egy fogmedergyulladás.


2. Ne együnk tejtermékeket és apró magvakat!

A tejtermékekben levő baktériumkultúra a sebbe jutva és elszaporodva különféle problémákhoz vezethet, ezért 3 napig mondjunk le kedvenc lágy sajtjainkról, a tejszínhabos kakaóról és a tejfölös bablevesről. Ugyancsak veszélyesek lehetnek az egészen apró magvak, például a mák, a gríz vagy a szezámmag. Ezek a sebbe jutva irritálhatják a lágy szöveteket, ami gyulladásos folyamatokat indíthat be.


3. Tartózkodjunk a kávétól, teától, alkoholos italoktól!

Nem csak ezektől, hanem általában véve minden olyan élelmiszertől, amely vérbőséget okozhat. A kávé, tea, alkohol mellett a fűszeres ételek, a fokhagyma, a gyömbér, a csípős paprikák sorolhatók ebbe a kategóriába. Miért érdemes kerülni ezeket? Nos, a foghúzás utáni napokban egy kis vérzés teljesen természetesnek mondható: ez idővel elmúlik. Ám ha vörösborral öblítjük le a mexikói stílusban elkészített vacsorát, akkor ne lepődjünk meg, ha a szokásosnál erősebb vérzés lép fel.


4. Ne essünk pánikba, ha a vér ízét érezzük a szánkban!

Egy kis vérzés, mint említettük, normális jelenségnek számít a foghúzások után. Mivel a vérnek nagyon jellegzetes, erőteljes íze van, már 1-2 cseppet is úgy érzékelhetünk, mintha tele lenne vérrel a szánk. A legtöbb esetben érzékcsalódás áldozatai vagyunk. Ha kinyitjuk a szánkat, valószínűleg csak annyit fogunk látni, hogy épphogy szivárog a sebből egy kis vér. Mi a teendő ilyenkor? Ha aggaszt bennünket a vérzés, tegyünk a sebre egy steril gézlapot, és óvatosan harapjunk rá. Ne nyomjuk össze erősen a fogainkkal, csak annyira szorítsuk meg, hogy enyhe nyomást gyakoroljunk a húzás helyére. Tartsuk meg a lapokat 20-30 percig, és ha úgy látjuk, hogy a vérzés még mindig nem állt el, cseréljük le egy tiszta gézlapra, és folytassuk ott, ahol abbahagytuk.


5. Ne hajolgassunk, ne tornázzunk, ne cipeljünk nehezet!

A hajolgatástól, erőkifejtéstől kieshet a sebből a vérdugó, ami nem lenne túl szerencsés. Halasszuk el a jógaóránkat, ne most induljunk nagybevásárlásra, és ha kisgyerek van a háznál, pár napig bízzuk kedvesünkre a cipelését, dajkálását. Ha leejtettünk valamit, azért nyugodtan lehajolhatunk, de ne most álljunk neki gyomlálni, vagy egy másik olyan tevékenységnek, amelyet tartósan lehajolva kell végezni.


6. Ne hanyagoljuk el a fogápolást!

Noha a seb környéke érzékeny lehet, semmiképpen sem szabad kihagyni a fogmosást. A foghúzás területének környékét egy puha sörtéjű vagy kifejezetten szájsebészeti kezelések utáni fogkefével tisztogassuk meg. A kezelőorvos minden bizonnyal ajánlani fog megfelelő eszközöket. A lényeg, hogy a már említett vérdugó miatt a fog helyét ne érintsük, de a seb környékét tisztítsuk meg. A többi fogat a szokásos fogápolási eszközökkel varázsoljuk tisztára. Ne feledkezzünk meg a fogközökről sem!


7. Ne dohányozzunk!

A cigarettázás köztudottan káros szokás. Foghúzás után még veszélyesebb lehet rágyújtani, mert a füstben lévő sok száz méreganyag egyenesen a friss sebbe jutva számos probléma forrása lehet. Ráadásul a dohányzás gyengíti az immunrendszer működését, amelyre pedig nagy szükség van az első napokban. Tanácsos tehát letenni a cigarettát legalább a kritikusnak számító első három napon.


8. Ne szégyelljük felhívni a kezelőorvost vagy a fogászati rendelőt, ha valami szokatlant tapasztalunk!

Foghúzás után felléphet enyhe duzzanat, nem számít szokatlannak egy kis hőemelkedés, húzó-feszítő vagy fájdalmas érzések zavarhatják meg a napot, vagy éppen egy kis véraláfutás jelenik meg az arcon vagy a nyaktájékon. Ezek mind gyakori jelenségek, nem kell pánikba esni miattuk. Az Uniklinik fogászat szakemberei azt tanácsolják, hogy ha rossz érzésünk van valami miatt, például túl hevesnek érezzük a fájdalmat, a duzzanat csak nem akar elmúlni, vagy egészen furcsa tüneteket érzünk, amelyekről egy szót sem szólt a fogorvosunk, akkor nyugodtan kérjünk időpontot kontrollra, és beszéljük meg vele, mi az, ami nyomaszt bennünket.

Az első 3 nap után túlvagyunk a nehezén. Ez persze nem jelenti azt, hogy rögtön táncra perdülhetünk egy koktélos pohárral a kezünkben, vagy gyerekkel a nyakunkban járhatjuk végig az állatkertet. Az átmenet legyen fokozatos.

Aztán szép lassan megfeledkezhetünk a tilalmakról! Két hét múlva pedig már csak egy futó emlék lesz a rettegett foghúzásból...

Kép forrása: UniKlinik

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja