SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyűjtsünk-e parlagfüvet?

Dr. Farkas Anikó [cikkei] - 2021-07-23
A parlagfű szezon jellemzően együtt jár különböző kampányokkal. Több felhívást látsz a tévében, közösségi médiában, melyek közül még mindig akad olyan, amelyben gyerekeket (is) hívnak parlagfű gyűjtésre, versenyre, jutalomért. Mit tegyél ilyenkor?

Még egy kis növénytan

Előző szakértői cikkemben írt növénytani ismereteket folytatva beszéljünk egy kicsit a parlagfű szaporodásáról. A növény egylaki, azaz normál esetben minden tövön található hím virágzat (ez termeli a pollent) és nő virágzat is (megtermékenyítés után ebből képződnek a magok). Minden egyes kihúzott tő 8 milliárddal kevesebb pollen szemet (nagy átlagban) és sok-sok ezer darab maggal kevesebbet jelent (növényenként átlag 4000-60000). Azaz ennyi nem terem meg. 

Parlagfű

Van-e haszna  a parlagfű gyűjtésnek?

Figyelembe véve azt, hogy mennyi parlagfű terem utak mentén, elhanyagolt területeken, a mezőgazdaságilag művelt földeken, egy-egy ember önkéntesen végzett parlagfű irtása, de még a csoportosan végzett gyűjtés is csak csepp a tengerben. 

Ugyanakkor mindenképp jó érzéssel tölthet el, hogy Te megtetted, ami tőled telik. Önértékelésedet növeli. 

Én is kihúzom az utamba kerülő egyedeket. Minél korábban, amikor még a növény fiatal, és könnyen kihúzható. Aki teheti, a nagyobb fertőzött területeken kaszáljon rendszeresen. Akire pedig a törvény vonatkozik, tegyen eleget az előírásoknak! Magánemberként használd a bejelentési lehetőségek valamelyikét, a hatóság intézi a többit.

 

Válaszolva a feltett kérdésre:

mindenképp haszna az érzékenyítés, a felelősségre nevelés, az önértékeléshez hozzájárulás, a közösségben végzett munka öröme…

 

Hogyan kezeld, ha parlagfű gyűjtési versenyt hirdetnek, gyerekeknek?

Nagy híve vagyok minden olyan közösségi megmozdulásnak, kisközösségi munkának, ahol a gyerekeket is bevonva épül-szépül a környezet. Mi magunk is több alkalommal vettünk részt a lányaimmal a közeli játszótér felújításában, vagy sportesemények rendezésében, szervezésében stb. Ma már elég nagyok ahhoz, hogy ők maguk döntsék el, hol segédkeznek. Meg is teszik.

A parlagfű gyűjtési akciók bár magukban hordozzák a fent említett előnyöket, kicsit más kategória, ezért határoztam el, hogy írok róla.

 

Mire figyelj oda, ha parlagfű gyűjtési felhívást látsz?

  1. Mindenképp nézz körül, milyen állapotban van a parlagfű. Ha már virágzik, pollent termel, ne vegyetek részt az akcióban, óvjátok magatokat a pollenterheléstől!

    Rád, a felnőttre vonatkozik, hogy ne várd meg a kaszálással ezt az állapotot. A parlagfű nem juthat el ebbe a fejlettségi fázisba. Ilyen területnek nem is szabadna lennie a törvényben foglaltak alapján…
     
  2. Olvasd el figyelmesen az invitálást, a felhívást, tartalmazza-e a védőfelszerelés biztosítását. Kesztyű, és ha lehet, megfelelő maszk is.

 

Miért kell a védőfelszerelés?

Ma már tudjuk, hogy nem csak a pollen válthat ki tüneteket. A növény zöld részeiben is vannak allergének, a növény érintése és gőzeinek belégzése is okozhat tüneteket. Mindkettőt volt szerencsém magamnak is megtapasztalni, tudom, miről beszélek.  

Ha kesztyű nélkül több tő parlagfüvet kihúzol, legyen az bármilyen kicsi is, a tenyereden át, bőrön át felszívódhatnak allergiát kiváltó anyagok.

Ha sokat hajolgatsz a parlagfű tövek fölé azért, hogy azokat kihúzd, beszippantod a légnemű illetve illékony anyagcseretermékeit. Ezek is okozhatnak tüneteket.

Rólad beszélek, de ez igaz a gyermekedre is! Ne tedd ki őt ekkora allergén terhelésnek!

 

3. Ha úgy látod, tájékozottabb vagy, mint a szervezők, segíts nekik!

Mutasd meg nekik a szakértői cikkeket például a nemambrozia.hu oldalon, hívd fel a figyelmüket a veszélyekre, kérjetek ismeretterjesztő előadást vagy szaktanácsadást! 

Ajánlom figyelmedbe a blogomban megjelent cikket, ahol bővebben olvashatsz a kampányokról.

 

Dr. Farkas Anikó


Dr. Farkas Anikó
gyomökológus, herbológus, parlagfű szakértő

Ganoterápia prevenciós tanácsadó
(egészségmegőrzés, állapotjavítás természetesen)


Ne hagyd magad félrevezetni, óvd a család egészségét!
Ha bizonytalan vagy egy parlagfűvel kapcsolatos információ valódiságában,
kérdezz bátran!
Ha te, vagy bárki a családban szenved az allergia szezonban, fordulj hozzám bizalommal!
Küldetésem, hogy a parlagfűvel kapcsolatos tévhiteket tisztázzam,
hiteles információkkal szolgáljak annak érdekében,
hogy a légköri pollenterhelés mielőbb egy elviselhető szintre csökkenjen,
az allergiások életminősége javuljon.

Elérhetőségeim:
Email: nemambrozia@gmail.com
Honlap: https://nemambrozia.hu/

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Ha ilyen popcornt vettél, ne fogyaszd el, rákkeltő lehet!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!

35 évig hordta a testében a megkövesedett magzatot - döbbenetes felfedezés egy 73 éves nőnél

Egy ritka és sokkoló orvosi eset kapcsán derült fény arra, hogy egy 73 éves algériai nő 35 éven át hordozott a hasüregében egy elhalt, megkövesedett magzatot - anélkül, hogy tudott volna róla. A "kőgyermek" esete nemcsak megdöbbentő, de bepillantást enged a női test elképesztő alkalmazkodóképességébe is.

Hogyan érinti a kánikula a szívet, a szívbetegeket?

A kánikulában sokan érezhetik kimerültnek magukat, az sem ritka, hogy ájulásközeli állapotot okoz a forróság. Azonban, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat, gyors, esetleg szabálytalan pulzust érzékelnek, feltétlenül forduljanak orvoshoz. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont - Prima Medica kardiológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy szívbetegek, idősek és krónikus betegséggel élők hogyan óvhatják a szívüket a kánikulában.

Két űrbeli kutatásban vesz részt a Semmelweis Egyetem

25 tudományos kutatást visz a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós kéthetes küldetéséhez, ebből kettőt a Semmelweis Egyetem kutatói kezdeményeztek. A tudományos programba bekerült az űrutazás során fellépő egészségügyi - kardiovaszkuláris és egyensúlyszervi - problémák telemedicinás kísérlete és egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazásának vizsgálata is mikrogravitációs körülmények között.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja