SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Minőségmegőrzési idő után elfogyasztható termékek? Tudtad, hogy különbség van a fogyaszthatósági és a minőségmegőrzési idő között?

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-10-06
Kétfajta dátumot láthatsz egy élelmiszer csomagolásán. Az egyik a fogyaszthatóság idejét, a másik a minőségmegőrzés idejét jelzi.
Vajon mi a különbség a kettő között és melyik étel fogyasztható még a lejárat után?
Minőségmegőrzési idő után elfogyasztható termékek? Tudtad, hogy különbség van a fogyaszthatósági és a minőségmegőrzési idő között?

A Nébih felmérése alapján a lakosságnak csupán 38%-a van tisztában azzal, hogy a minőségmegőrzési idő és a fogyaszthatósági idő alapvetően eltérő élelmiszeripari termékekre jellemző. Ugyancsak kevesen tudják, hogy melyik dátum pontosan mire is vonatkozik.

 

Mit jelent pontosan a fogyaszthatósági idő?

A fogyaszthatósági időt olyan élelmiszereken kell feltüntetni, amelyek viszonylag gyorsan romlanak meg. Ilyenek például a húsok, húskészítmények, tejtermékek, készételek vagy a fagylaltok. Kiemelten fontos, hogy a fogyaszthatósági idő lejárta után ezek az élelmiszerek semmilyen formában nem fogyaszthatók, illetve forgalomban sem tarthatók. Ha a boltok polcain ilyen terméket látsz, vagy otthon a hűtőszekrényben ilyet tárolsz, akkor ne fogyaszd el, mert betegséget okozhat.

Mit kell tudni a minőségmegőrzési időről?

A minőségmegőrzési idő helyett minőségét megőrzi kifejezéssel is találkozhatsz. Mind a két kifejezés arra hívja fel a figyelmet, hogy az adott élelmiszer hosszabb ideig eltartható, mert valamilyen tartósító eljáráson esett keresztül. Ide soroljuk például a fagyasztást vagy a konzerválást. Ez a dátum azt jelzi tehát, hogy ha az adott élelmiszer a gyártó által meghatározott feltételek szerint kerül tárolásra, akkor a feltüntetett időpontig megőrzi a minőségét.

Fontos különbség a fogyaszthatósági idő és a minőségmegőrzési idő között, hogy a minőségmegőrzési idő lejárta után rövid ideig, a minőség kismértékű romlása mellett, a termék saját felelősségre elfogyasztható. Itt azonban nagyobb felelősség hárul a fogyasztóra. A Nébih felhívja a figyelmet arra, hogy még ilyen esetekben se fogyasszon el senki rossz illatú, ízű vagy állagú terméket.

Forrás: www.nebih.hu
Kép forrása: Gustavo Fring fotója a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja