SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tehetünk, hogy ne feketedjenek el a gyerek fogai? - 6 fontos tudnivaló a gyermekkori fogmosásról

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-09-16
Mennyi idősen kezdjük a fogmosást? Reggeli előtt vagy után végezzük? Tényleg árt a fluorid a gyermekeknek? Kérdések, amelyek minden szülőben felmerülnek.
Mit tehetünk, hogy ne feketedjenek el a gyerek fogai? - 6 fontos tudnivaló a gyermekkori fogmosásról

Kérdések és válaszok a fogmosásról

 

Mennyi idősen kezdjük a fogápolást?

Onnantól, hogy az első fogacskák megjelennek. Pici korban még az ujjainkra tekert gézlappal, esetleg fültisztító pálcikával szedhetjük ki az ételmaradékot a baba fogai közül, legkésőbb 3 éves korra azonban már mindenképpen szerezzük be az első fogkefét. Ezt először csak fürdés közben, ismerkedés céljából adjuk a gyerek kezébe. Iskolás korig, de ha szükségét látjuk, később is felügyeljük a műveletet, és ha a gyermek nem volt elég alapos, fejezzük be mi a fogainak a tisztítását!

 

Milyen fogkrémet használjunk? Igaz, hogy a fluorid nem ajánlott a gyerekeknek?

A fluorid szükséges a fogak épségének megőrzéséhez és a szuvasodás elkerüléséhez, lenyelni azonban káros a szakemberek szerint. Ezért amíg a kicsi nem tudja kiköpni, érdemes fluoridmentes vagy natúr készítményt választani.

A gyerekfogkrémek amúgy is csökkentett fluoridtartalommal rendelkeznek, és az ízük sem olyan erős, mint a felnőtteknek szánt változatoké. Sok gyerek még iskolás korában is idegenkedik a felnőtt fogkrémek ízétől.

 

Mikor látogassuk meg először a fogorvost?

Vannak, akik azt javasolják, hogy már az első születésnap környékén érdemes felkeresni a fogorvost. Később félévente jelenjünk meg kontrollon. A félelem, amellett, hogy hátráltató tényező, még felesleges is, a tejfogak tömése nem fáj.

Később, ha az óvodai vagy iskolai szűrővizsgálaton lyukas fogat találnak a gyermeknél, mihamarabb el kell vinni a rendelésre. A gondos pedagógusok kérni is fogják a kezelést igazoló papírt.


Mit tehetünk, hogy ne feketedjenek el a gyerek fogai?

Rendkívül kellemetlen látvány az elöl csupa fekete foggal rendelkező gyermek. A jelenséget a nemzetközi szakirodalom „cumisüveg-szindrómának” (nursing bottle syndrome) nevezi. Attól alakul ki, ha a cukros tea vagy üdítő hosszú időn keresztül érintkezik a tejfogakkal, rendszerint úgy, hogy a gyerek órákon keresztül a szájában tartja a cumisüveget vagy a csőrös itatót. Ezért ne adjunk a kicsinek cukros üdítőt, vagy ha mégis, kizárólag pohárból kapja!


Reggeli előtt vagy után mossunk fogat?

Talán elsőre meglepőnek tűnik, de a szakemberek a reggeli előtt történő fogmosás mellett teszik le a voksukat. Ennek magyarázata a következő: az éjszaka folyamán újratermelődnek a baktériumok, amelyek a reggelivel keveredve (főleg, ha az cukros) savas közeget hoznak létre, és felpuhítják a fogzománcot. A reggelit követő fogmosással ezt az éppen sérülékeny állapotban lévő zománcot pusztítjuk. Ha azonban étkezés előtt mosunk fogat, a baktériumoknak már nem lesz lehetőségük elkeveredni az ennivalóval.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: jennyfriedrichs / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
Ingyenes gyereknapi programok 2024-ben: több tucat izgalmas rendezvény Budapesten és vidéken

Ingyenes gyereknapi programok 2024-ben: több tucat izgalmas rendezvény Budapesten és vidéken

Május utolsó vasárnapján vidám gyerekzsivajjal és kacagással telik meg az ország: ez a nap a gyerekekről szól. Érdemes ellátogatni valamelyik családi rendezvényre - mutatjuk gyereknapi programajánlónkat, melyben ingyenes eseményeket gyűjtöttünk össze. Gyűjteményünk a teljesség igénye nélkül készült, hisz országszerte megszámlálhatatlan helyen tartanak gyereknapi rendezvényt: ha nem találsz hozzád közel esőt a listán, nézz szét a hozzád közel eső városok, települések programajánlói között is!
A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

Idegbántalomra utaló kisebb eltéréseket már egészséges cukoranyagcseréjű, de cukorbetegség szempontjából magasabb kockázati csoportba tartozóknál is találtak a Semmelweis Egyetem kutatói. A vegetatív és érzőidegrendszer zavarát okozó állapot jeleinek mielőbbi felismerése segítheti a betegség megelőzését és hatékonyabb kezelését.
A szerkesztő ajánlja