SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tehetünk, hogy ne feketedjenek el a gyerek fogai? - 6 fontos tudnivaló a gyermekkori fogmosásról

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-09-16
Mennyi idősen kezdjük a fogmosást? Reggeli előtt vagy után végezzük? Tényleg árt a fluorid a gyermekeknek? Kérdések, amelyek minden szülőben felmerülnek.
Mit tehetünk, hogy ne feketedjenek el a gyerek fogai? - 6 fontos tudnivaló a gyermekkori fogmosásról

Kérdések és válaszok a fogmosásról

 

Mennyi idősen kezdjük a fogápolást?

Onnantól, hogy az első fogacskák megjelennek. Pici korban még az ujjainkra tekert gézlappal, esetleg fültisztító pálcikával szedhetjük ki az ételmaradékot a baba fogai közül, legkésőbb 3 éves korra azonban már mindenképpen szerezzük be az első fogkefét. Ezt először csak fürdés közben, ismerkedés céljából adjuk a gyerek kezébe. Iskolás korig, de ha szükségét látjuk, később is felügyeljük a műveletet, és ha a gyermek nem volt elég alapos, fejezzük be mi a fogainak a tisztítását!

 

Milyen fogkrémet használjunk? Igaz, hogy a fluorid nem ajánlott a gyerekeknek?

A fluorid szükséges a fogak épségének megőrzéséhez és a szuvasodás elkerüléséhez, lenyelni azonban káros a szakemberek szerint. Ezért amíg a kicsi nem tudja kiköpni, érdemes fluoridmentes vagy natúr készítményt választani.

A gyerekfogkrémek amúgy is csökkentett fluoridtartalommal rendelkeznek, és az ízük sem olyan erős, mint a felnőtteknek szánt változatoké. Sok gyerek még iskolás korában is idegenkedik a felnőtt fogkrémek ízétől.

 

Mikor látogassuk meg először a fogorvost?

Vannak, akik azt javasolják, hogy már az első születésnap környékén érdemes felkeresni a fogorvost. Később félévente jelenjünk meg kontrollon. A félelem, amellett, hogy hátráltató tényező, még felesleges is, a tejfogak tömése nem fáj.

Később, ha az óvodai vagy iskolai szűrővizsgálaton lyukas fogat találnak a gyermeknél, mihamarabb el kell vinni a rendelésre. A gondos pedagógusok kérni is fogják a kezelést igazoló papírt.


Mit tehetünk, hogy ne feketedjenek el a gyerek fogai?

Rendkívül kellemetlen látvány az elöl csupa fekete foggal rendelkező gyermek. A jelenséget a nemzetközi szakirodalom „cumisüveg-szindrómának” (nursing bottle syndrome) nevezi. Attól alakul ki, ha a cukros tea vagy üdítő hosszú időn keresztül érintkezik a tejfogakkal, rendszerint úgy, hogy a gyerek órákon keresztül a szájában tartja a cumisüveget vagy a csőrös itatót. Ezért ne adjunk a kicsinek cukros üdítőt, vagy ha mégis, kizárólag pohárból kapja!


Reggeli előtt vagy után mossunk fogat?

Talán elsőre meglepőnek tűnik, de a szakemberek a reggeli előtt történő fogmosás mellett teszik le a voksukat. Ennek magyarázata a következő: az éjszaka folyamán újratermelődnek a baktériumok, amelyek a reggelivel keveredve (főleg, ha az cukros) savas közeget hoznak létre, és felpuhítják a fogzománcot. A reggelit követő fogmosással ezt az éppen sérülékeny állapotban lévő zománcot pusztítjuk. Ha azonban étkezés előtt mosunk fogat, a baktériumoknak már nem lesz lehetőségük elkeveredni az ennivalóval.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: jennyfriedrichs / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
A szerkesztő ajánlja