SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mentősarok - Életmentő lehet: 9 ötlet, amivel megkönnyítheted a mentők dolgát

Dr. Sebő Zsuzsanna [cikkei] - 2018-03-12
Számos cikket, videót találhatunk a médiában arról, mit kell tenni a megbetegedett, rosszul lévő emberrel odáig, amíg a mentő megérkezik. Ez az írás nem erről szól, hanem azt szeretném egy kicsit megvilágítani, hogyan lehet a mentő kiérkezését és a bajba került emberhez való mielőbbi eljutását elősegíteni.
Mentősarok - Életmentő lehet: 9 ötlet, amivel megkönnyítheted a mentők dolgát

A mentők túlterheltségét ismerjük, de számos olyan tényező van, ami nem ezen múlik. Így van ez, amikor a telefonáló izgalom miatti szétszórtsága, figyelmetlensége vagy éppen tudatlansága értékes perceket vesz el.


Ne tárcsázz újra és újra

Legfontosabb teendő már a telefonálásnál kezdődik. Ha a 112-t vagy a jelenleg még működő 104-et tárcsázzuk, bizony várakozni kell, amíg a fogadó bejelentkezik. Ilyenkor néhány másodperc is óráknak tűnik számunkra. Nem jó dolog türelmetlenkedni és újra és újra tárcsázni, mert a másik oldalon több hívás esetén az automata besorolja azokat időben, és új tárcsázáskor megint a sor végére kerül a hívó fél.
Ha eljutottunk oda, hogy elmondhatjuk a problémákat, először be kell mutatkozni, nem csak az illemszabályok miatt, hanem azért is, mert szükség esetén (például címkeresés) a bejelentő az egyetlen kontaktszemély, akivel a mentő fel tudja venni a kapcsolatot.


Pontos cím

Annak elmondásában, hogy mi történt, a hívást felvevő jól irányzott kérdésekkel segít majd. Alapkövetelmény azonban, hogy a címet pontosan adjuk meg (helységnév, nagyvárosokban kerület, pontos utcanév, házszám, lépcsőház, emelet, ajtó, kaputelefon). Amíg várjuk, hogy telefonhívásunkat fogadják, érdemes ezt végiggondolni, mert az izgalom bizony mindenkit szétszórttá tehet. Egy hiányosan bemondott cím hosszú percekkel hosszabbíthatja meg a kiérkezés idejét. Sok-sok évig dolgoztam a mentőszolgálatnál, és számát sem tudom azoknak az eseteknek, amikor 3-4 lépcsőházat kellett végigjárni, mert a bejelentő megfeledkezett arról, hogy a házhoz több lépcsőház is tartozik.


Alkalmi akadályok

Előfordul az is, hogy frissen történt útfelbontás, útlezárás akadályozza a mentőautó címre érkezését és emiatt csak kerülővel tudja a helyszínt megközelíteni. Ha a bejelentőnek erről tudomása van, mindenképpen közölje telefonon. Például: az utcát a Bocskai út felől nem lehet megközelíteni.


Házszám

Sajnos nem minden házon van a szám feltüntetve, és bár a postás tudja, hogy itt lakik Varga úr, a mentők nem. A szomszédos házak falainak pásztázása és a pontos cím "megtippelése" sok időt vehet el. Ugyan este, sötétben még többet. Ha van lehetőség, dobjunk fel egy papírlapot a kapura (zsinór, spárga, kilincs). Mentő múltam egyik legleleményesebb házszám jelzése egy kapura felkötött lepedő volt. 


Kapu, ajtó

Jó bejelentés esetén a helyszínre érkező mentő szeretne mihamarabb be- és eljutni a beteghez. Értékes perceket nyerhetünk, ha előre kaput nyitnak, és nem kell várakozni, amíg beengednek minket, hiszen Murphy törvénye szerint ilyenkor nem találják a kulcsot, akad a zár, nem nyílik az egyébként hibátlanul működő kapu.

 
Házőrző

Kertes házban, az előre kinyitott kapunál következő probléma a házőrző. Erről gyakran megfeledkezik a bejelentő, és ha három idegen piros ruhás személy megy át a kerten, nem biztos, hogy a kutya tudja, segíteni jöttek. Mi meg az ajtóban állva nem tudjuk, van-e odabent kutya. A "kapu nyitva, kutya nincs, vagy meg van kötve" már a bejelentésnél elhangozhat. Mentős pályám kezdetén nem egyszer ugrottam ki a kapun, menekülve az ott felejtett, fogát csattogtató eb elől. Később bizony addig nem léptem be, amíg nem biztosítottak arról, hogy zárva, kötve vagy éppen nincs kutya. 


Ha már a kutyánál tartunk

Mint valamikori kutyatartó, nagyon szeretem ezeket az állatokat, azonban a mentőszolgálatnál eltöltött éveim óvatossá tettek. A kutya mégis csak egy ösztönlény, aki bizony azt érzi ilyenkor, hogy a gazdája bajban van és támadónak véli a szeretett személyt körülvevő idegen embereket, akik ráadásul ezer és ezer szagot hordanak a ruhájukon, némelykor vért a cipőjükön. 
A kiérkező személyzetnek ne kelljen hosszú perceken át vitatkozni a hozzátartozókkal a Buksi, Néro, Carlos, Pötyi barátságosságáról, majd várni, amíg a tulajdonos kitessékeli, üldözi, befogja, bezárja a kutyát. Ilyenkor a legengedelmesebb eb is egyszerre irányíthatatlanná válik, nem lehet a gazdi mellől elküldeni. Egyik alkalommal engedtem a győzködésnek, és a kistestű farokcsóválót hagytam, hogy szabadon legyen. Amikor hordágyra tettük a beteget, ez a kis boholy "vérebbé" vált, és elkapta kollégám nadrágszárát. Egy másik alkalommal a hordágyat és csomagokat cipelő ápolóm botlott meg az izgatott kutyában. Lényeg, bármilyen szelíd, kedves, kicsi vagy nagy a családdal élő kutya, akadályozhatja a betegellátást, ezért még a mentő kiérkezése előtt el kell zárni.


Alkalmi mitfahrer

A nehezen megtalálható helyszín gyakori oka a mentő késlekedésének, különösen éjszaka. Nagy segítség, ha valakit ki lehet küldeni a még beazonosítható sarokra, elágazásra, és ha ehhez még egy lámpája is van az illetőnek, az aztán nagy kincs. Ha sikerül ilyen segítőt találnunk, ezt is érdemes az irányítással közölni. „Várjuk a mentőt a kereszteződésben, a boltnál, a transzformátorháznál", stb. Mentős éveim során számos ilyen segítséget kaptunk, és a "figyelőt" a kocsiba felvéve biztos mitfahrerhez jutottunk. Igaz, arra is volt példa, hogy a kiállított őr megunta a várakozást, betévedt egy kocsmába, a mentőautó pedig kéklámpával bolyongva kereste a címet.


Bejutás

Ha már címen van a mentő, az elromlott csengő, kaputelefon, melyről a bejelentő elfeledkezett, a következő akadály. A személyzet meg csak áll, hívja az irányítást, az irányítás a bejelentőt és a drága percek pedig telnek. Jó megoldás volt egy ilyen alkalommal a bölcs hozzátartozó megoldása, aki a kaput kitámasztotta és egy cédulát hagyott hátra: "Ne csukd be, mentőt várok".


A mentő mielőbbi célba érése

Számtalan olyan apróság, ötlet van, amivel a mentők mielőbbi célba érését segíthetjük. Ezek a bejelentő leleményességén és higgadtságán múlnak, ami nem mindig kerül a felszínre vészhelyzetben. Ez a kis összefoglaló egy szeletke az ötletekből, de talán segítséget nyújthat adott esetben.

Indexkép: Till Krech - Flickr

Dr. Sebő Zsuzsanna


Dr. Sebő Zsuzsanna
Gyermekgyógyász, homeopátiás tanácsadó

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/922-93-09
E-mail: sebozsuzsa@gmail.com
Honlap: www.homeoduo.hu (fejlesztés alatt)

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja