SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Friss kutatások a cseperedők védelmi vonaláról

Családinet [cikkei] - 2014-10-06
Talán már mindannyian hallottunk róla, hogy immunrendszerünk igen fontos részét képezi az az 1-2 kilogrammnyi hasznos baktériumtömeg, amely a bélrendszerben, döntően a vastagbél területén helyezkedik el. Egészségünk kulcsa, hogy ezen hasznos baktériumok összetételét - melyek az emberi test sejtjeinek tízszeresét teszik ki - optimálisan alakítsuk ki és tartsuk fenn, mert a bennünk élő hasznos baktériumflóra védelmi vonalként szolgál a kórokozókkal szemben.

Indulunk a bölcsibe, oviba?

Már az első családi látogatás alkalmával lehet szájmaszkot adni a nagyszülőkre, vagy kézmosásra kötelezni a nagytesókat, de hatásosabb, ha a baba szervezetét közvetlenül segítjük a nagyvilág kórokozóival szembeni harcban. Érdemes viszont minél előbb elkezdeni a „védőbástyák” felhúzását, nem csak akkor, amikor az apróság kikerül az otthon falai közül. Gyakran akkor emlegetjük először a közösségbe kerülést, amikor bölcsödébe vagy az óvodába készül a gyerkőc, pedig ez elött, már a szülőcsatornán átjutva egy nagy közösséggel találkoznak: a probiotikumokkal. Viszont míg a bölcsöde, óvoda közössége általában a hazahozott kórokozókat, addig a bennünk élő bélflóra baktériumai a kórokozók elleni védelmet juttathatja eszünkbe.

Táplálkozással a védelemért

A kezdet az anyatej. A tapasztalatok és a kutatások is egyértelműen igazolják, hogy az anyatejet fogyasztó babák kevesebbszer betegszenek meg, és hosszú távon is kimutatható az anyatej egészséget védő, egészséget meghatározó szerepe. Azonban vannak gyerekek, akiknek ezt a természetes védelmet más módon kell biztosítani, vagy már elég idősek ahhoz, hogy elhagyják az anyatejet.

Az anyatejes babák a szoptatás során jutnak a Bifidobaktériumokhoz és Lactobacillusokhoz, vagyis olyan probiotikumokhoz, amik a fejlődő, formálódó immunrendszert támogatják. A tápszerrel, vagy junior itallal táplált babák számára ezek a jótékony baktériumok a jól megválasztott tápszerrel szintén biztosíthatóak.

Közösségben, betegségben?

Amíg a kicsi ideje zömét otthon tölti, a betegségek gyakorisága (persze gyereke válogatja) nem számottevő. Azonban amikor a szülő szembesül azzal, hogy gyermekét közösségbe kell, hogy adja, vagy a nagyobb gyermek kezdi meg közösségi életét, a betegségek, hurutok, hasfájások egyre gyakrabban környékezik meg a piciket.

Egy friss, tudományos vizsgálatban Gutierez és munkatársai arról számoltak be, hogy azok közül a bölcsisek közül, akik egy bizonyos, az anyatejben is előforduló probiotikumot, mégpedig Lactobacillus reuterit kaptak 4 héten keresztül, harmad annyian betegedtek meg, mint azok, akik nem fogyasztották az immunrendszert erősítő Lactobacillus reuterit.

Hasonló eredményekre jutottak egy másik vizsgálatban is, ahol szintén a Lactobacillus reuteri fogyasztásának a hatását vizsgálták: egy orvos, Dr. Weizman 4-10 hónapos, csecsemőknél a lázasan eltöltött napok számának csökkenését, az orvoshoz fordulás gyakoriságának, valamint az antibiotikumos kezelés iránti igény csökkenését, összességében pedig a bölcsődéből való hiányzások csökkenését tapasztalta vizsgálata során.

Jöhetnek hát a csúf napok, a jól felkészített szervezet, a megfelelő táplálkozás és az immunerősítő probiotikumok átsegíthetik a kicsiket és nagyokat az ősz és tél kihívásain.

Szerző: Dr. Kiss Zsuzsanna gyermekorvos

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja