Mit sportoljunk 30-40-50 év felett? Ússzunk!
Nemesvári Edit [cikkei] - 2013-11-06
Sok felnőtt ember szégyelli, hogy nem tud úszni. Ahogy telik az idő egyre többen látják be, hogy célszerű levetkőzni a kezdeti gátlásokat, hiszen leegyszerűsítve, bármilyen problémával fordulunk orvoshoz, szinte biztos, hogy javasolja a rendszeres sportolást.
Nézzük csak, milyen sportok jutnak leghamarabb eszünkbe, amelyek (a teljesség igénye nélkül) viszonylag könnyen kivitelezhetők:
Futás: ha életünkben nem futottunk rendszeresen és van rajtunk némi súlyfelesleg is, biztos nem fogja javasolni az orvos. Ha magunktól belevágunk előbb-utóbb térdfájás lesz belőle, ha nem szakszerűen vagy nem személyi edző segítségével építjük fel az edzéseket.
Biciklizés: minden tiszteletem a kerékpárosoké, akik ezt a rendkívül megterhelő sportot űzik nap, mint nap. Persze ők komoly erőnléti edzéseket is végeznek a biciklizésen túl. Tehát, aki azt gondolja, hogy majd minden nap teker 4-5 km-t, az persze jót tesz magának és a környezetének, de nem helyettesíti a minden izmot megmozgató mindennapi testmozgást. Sok mindentől függ ez is. A kerékpár minősége is számít, ha ezt szeretnénk választani mindennapi mozgásnak. A legjobb, ha edző segítségével kezdjük el a tekerést. Ő majd elmondja, hogy milyen kiegészítő edzések kellenek ahhoz, hogy hatékony legyen ez a mozgásforma.
Fitneszterem: ha egy laikus 40-50 éves kor felett elmegy egy terembe, azt sem tudja, hol kezdje. Nem ismeri a különböző gyakorlatok testre gyakorolt hatásait, helyes végrehajtását, ismétlés számait, pihenőidőt, stb. Egyszóval, ha nem kér segítséget, többet árt, mint használ. Egy-egy csoportos óra hasznos lehet, ha kifogunk egy jó edzőt és viszonylag kis létszámú csoportot, ahol tudnak ránk figyelni.
Jóga: nagy elhatározás és sok idő kell ahhoz, hogy hosszú időn át űzzük, hiszen ez nem csak egy sport, hanem életmód/filozófia - általában.
Túrázás, séta: hasznos és kivitelezhető, viszont önbecsapás azt állítani, hogy a heti egyszeri vagy kétszeri kiadós családi túra helyettesíti a mindennapos mozgást. (Átlagemberekről beszélek, aki szeretné a mindennapjaiba beiktatni a sportot a munka, család mellett.)
Úszás….
A víz jótékony tulajdonságairól mindenki tud, csak viszonylag keveset. Egy átlagos ember annyit tud, hogy úszni egészséges, mert a víz felhajtóereje miatt nem érezzük saját testünk igazi súlyát, és ebben ki is merül az ismeretünk. Ennél egy picit több van az úszásban.
Nézzük néhány fontos információt:
- légzésszabályozásra kényszerít
- a sportsérülések valószínűsége, a többi sportághoz viszonyítva nagyon kicsi, leszámítva persze a sakkot
- ellentétben a kerékpározással, az úszás során a felső és alsó test-félre egyforma munka hárul
- a gyógyúszás során alkalmazhatók a normál úszásnemek egyes részelemei vagy egésze, meghatározott terheléssel, meghatározott távokon. Használjuk azokat a terápiás jellegű úszó mozdulatokat, amelyekkel az izomtónus-szabályozást, bizonyos izmok nyújtását, mások erősítését lehet elérni
- a terhelés az ízületeket kímélve, de bármeddig fokozható.
Sokan úgy gondolják, hogy az úszás hizlal, helyesebben hogy amellett nem lehet fogyni. Kétségtelen tény, hogy úszás hatására jelentősen fokozódhat az éhségérzet, ill. a telítettség-érzet sokkal később következik be. Mindennek az az oka, hogy az úszáshoz meglehetősen sok energiára van szükség, óránként 500-700 kalóriát is felhasználhatunk. Mindebből adódóan az úszást nyugodt szívvel lehet a fogyókúrás programba illeszteni.
Mindezek feltételezik, hogy az ember helyes technikával tudjon úszni legalább két úszásnemben. Amennyiben kifulladunk 3 hossz után (tehát helytelen a technika), mindenképp szükséges a megfelelő stílus elsajátítása, utána élvezhetővé és sportértékűvé válik az úszás.
További információért látogasson el honlapomra:
Fotó: David Castillo Dominici - FreeDigitalPhotos.net

Nemesvári Edit
Testnevelő, gyógytestnevelő, úszóedző
Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/383-78-86
Honlap: http://www.maganuszas.hu
Testnevelő, gyógytestnevelő, úszóedző
Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/383-78-86
Honlap: http://www.maganuszas.hu
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
A ferde testhelyzetben való alvás előnyei
A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.
Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben
Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.
Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben
Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.
Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után
Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.
Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban
Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.
Közösségi hozzászólások: