SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A vastagbélrák szűrés lehetőségei Magyarországon

Gaba Medical Center orvosai [cikkei] - 2008-11-18
Talán meglepő, de jelenleg nincs országosan végzett vastagbélrákszűrő program Magyarországon. Egyes régiókban kísérleti jelleggel jelenleg is végeznek ugyan vastagélrákszűrést, ez azonban nem általános.
A vastagbélrák szűrés lehetőségei Magyarországon
Először is tisztázni kell, hogy mit értünk szűrővizsgálat alatt: panaszmentes egyének vizsgálatát, tünetet nem okozó betegség kizárására.

Miért van szükség szűrővizsgálatokra?
Szűrővizsgálatot akkor érdemes alkalmazni, ha a daganat még a kifejlődés kezdeti szakában, vagy az előtt felismerhető, és valamilyen beavatkozással megelőzhető vagy kezelhető. Ilyen betegségnek számít a vastagbélrák is, hiszen az esetek többségében egy rákmegelőző állapotból, polipból indul ki, és a polipok, valamint a korai daganatok többnyire nem okoznak panaszt. Ezzel szemben azoknál, akik csak panasz esetén mennek el orvoshoz, sokkal nagyobb valószínűséggel áll fenn előrehaladott és rosszabb gyógyhajlammal bíró daganat.

Már kialakult daganat esetén a prognózis nagyban múlik a daganat stádiumán is. Talán ez is magyarázza a vastagbélrákos egyének túlélésében rejlő különbségeket: az 5 éves betegségmentes túlélés 61% az USA-ban, ahol régóta végeznek szűrővizsgálatokat, és mindössze 30% a kelet-európai országokban!
Ezen a helyzeten segít az időben elvégzett vastagbélrákszűrés.

Kiket érdemes szűrni?

- Akik elmúltak 50 évesek.
- A vastagbelet érintő gyulladásos bélbetegségben szenvedőket.
- Akik elsőfokú rokonánál 50 éves kor alatt diagnosztizáltak vastagbélrákot, azoknak már 50 éves kor alatt érdemes elvégezni a vastagbél endoszkópos vizsgálatát.

A szűrővizsgálat módszerei:

1. Leghatékonyabb a colonoscopia, vagyis vastagbéltükrözés 50 éves korban, majd ismétlés 10 év múlva. Hátránya, hogy előtte speciális diétára és béltisztításra (hashajtásra) van szükség, esetenként fájdalommal jár, vagy altatást igényel. Utóbbi a költségeket és a vizsgálat időtartamát jelentősen megnöveli.
2. Virtuális colonoscopia, más néven CT-colonographia: érzékenysége fél cm-nél nagyobb polipok esetén a colonoscopiával vetekszik. Nem fáj, de béltisztításra ebben az esetben is szükség van. Hátránya, hogy sugárterheléssel jár, és pozitív esetben colonoscopos kontroll szükséges.
3. Enzimes béldaganatszűrés, az úgynevezett M2 PK enzim székletből történő kimutatása. Érzékenysége már kialakult rák esetén magas, de polip, vagyis rákmegelőző állapot biztos kimutatására nem alkalmas. Éppen ezért évente javasolt a megismétlése.
4. Vér kimutatása a székletből. Fontos tudni, hogy egy minta nem elegendő. A vizsgálathoz három külön napon levett minta szükséges, és a vizsgálatot évente javasolt megismételni. Ha a mintákból csak egy is pozitív, akkor vastagbéltükrözésre van szükség.
5. Sigmoideoscopia, vagyis a vastagbél alsó szakaszának átvizsgálása 5 évente. Ez a módszer Magyarországon sose terjedt el igazán, külföldi alkalmazása is visszaszorulóban van.

6. Széklet DNS teszt – a daganat megváltozott DNS-ét mutatják ki. Tudomásom szerint Magyarországon csak kísérleti jelleggel végzik.

A jövőben várható módszerek:

- CCSA-2 (colon cancer specifikus antigén-2) kimutatása székletből. Új módszer, most van elterjedőben. Hátránya, hogy kisebb polipok, rákmegelőző állapotok esetén nem megbízható.
- Kapszulás vastagbéltükrözés – az első kísérleti vizsgálatot már Magyarországon is elvégezték, a nemzetközi tapasztalatok biztatóak, de egyelőre nem elérhető a módszer.
- A CT vagy MR colonographia továbbfejlesztése – utóbbi vizsgálat nem jár sugárterheléssel
- Mikro-robotok, önmagát feljuttató „okos” colonoscop, stb.

Amennyiben többet szeretne megtudni a vastagbélrák szűrési lehetőségekről, keresse fel valamelyik gasztroenterológiai szakrendelőt, vagy háziorvosát!

Végezetül egy jó tanács: 4 héten túl fennálló véres széklet, a széklethabitus megváltozása, vagy hasi fájdalom esetén, különösen, ha elmúlt 50 éves, mindenképpen forduljon gasztroenterológushoz! A felsorolt tünetek esetén ugyanis már nem szűrésről, hanem panaszt okozó betegség kivizsgálásáról van szó.

Dr. Sipos Gábor
Gasztroenterológus
Gaba Medical Center
1158 Budapest, Apolló u. 61.
Előzetes bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés és információ: 06 1 416-0886
www.gabamedical.hu

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

"A manipulatív szülők annyira ügyesen leplezik igazi szándékaikat, hogy gyerekeik állandó zavarodottságban élnek. Tudják, hogy becsapják őket, de nem tudnak rájönni, hogy hogyan."
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

A Szkizofrénia Világnapjának célja, hogy felhívja a figyelmet e komoly mentális betegséggel küzdők gondjaira, csökkentse a velük szembeni megbélyegzést, és elősegítse irányukba a társadalom megértését és támogatását.
Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

A szívelégtelenség több mint 64 millió embert érint világszerte1, és ahhoz képest, mennyire gyakori betegség, rengeteg hiedelem és félelem övezi. Hamis feltételezésekre hagyatkozni azonban rendkívül veszélyes lehet, amelyek mind a betegség megelőzését, mind pedig a páciensek gyógyulását, illetve partnerként történő együttműködését hátráltathatják. Az alábbiakban összegyűjtött néhány fontos tévhit megcáfolásával mindezt elkerülhetjük.
Meddig lehet várni a szürkehályog műtéttel?

Meddig lehet várni a szürkehályog műtéttel?

Az életkorral összefüggő látásproblémák közül a szürkehályog a leggyakoribbak közé tartozik, hiszen a legtöbbünknél nagy valószínűséggel kialakul az életünk során. Bár sokaknál évekbe telhet, amíg a szürkehályog jelentősen befolyásolja a látást, olyan eset is akad, mikor néhány hónap alatt jelentős látásromlást él meg a beteg. A kezelési kockázatok minimalizálása érdekében döntő fontosságú lehet, meddig várunk a műtéttel a tünetek észlelését követően.
A szerkesztő ajánlja